Jump to content

Intrebari frecvente (cum se face?)


putzy
 Share

Postare recomandată

Sunt alta generatie de motoare,nu s-au semnalat probleme de genul innjectoarelor de pe BKP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu. problemele cu injectoarele la 2.0.TDI au aparut prin 2004-2005 si s-au rezolvat prin 2007-2008. Deci nu ar mai trebui sa fie. Eventual poti intreba posesori de VW (nu e musai sa fie scirocco) cu motoare 2.0 din 2008 cand a aparut masina, sau mai noi.

Modificat de animaluus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mergi pe Motul 8100 x-cess 5w30 sau 40, eu bag 40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu bag 5w-40 de la mobil1, dar imi papa 5-6 litri pe 15.000 km, mers si normal si sport ...

Modificat de Server
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba uleiul nu e normal chiar asa mult. Eu am crezut ca a mea e exagerat 1.5- 2 L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Server, esti sigur de ceea ce spui? Masina ta consuma 5-6 litri de ulei la 15.000 km? Tu faci un schimb de ulei, intre schimburile de ulei?:))

NU vreau sa jignesc, insa bazandu-ma si pe posturile tale anterioare, cred ca ce spui e o aberatie cat Casa Poporului de mare. Daca, printr-o absurditate, chiar asa e, eu iti sugerez sa o arunci, sau sa ii pui sigla de Mazda RX8, desi nici aia nu consuma atat de mult ulei.

Robi_zet : parerea mea e ca si la tine e exagerat.

De curiozitate, voi completati cu ulei pentru ca va spune masina, sau pur si simplu o data la ceva timp puneti voi ulei ca simtiti ca trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man eu atat completam cand utilizam Castrol. De cand bag Motul lucrurile s-au schimbat, in 10000 km am complecat cu maxim 500 ml.

Eu ma uit la ulei din 2 in 2 saptamani.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Putzy: stii ce zice fabrica? Pana in 1 litru la 1000 de km, se incadreaza in standardul lor. Asta mi s'a spus la reprezentanta VW, cand m'am dus cu o problema asemanatoare.

Masina mea, dupa problemele pe care le'am avut cu ea cu pistonul ala, consuma 1 litru de ulei la 1500 de km. Si crede'ma ca nu spun nicio prostie, asta e realitatea.

Nu e normal ceea ce se intampla la mine, dar e normal ca un motor turbo sa consume ulei, mai ales la stil sportiv de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

nu vreau sa intru intr-o discutie aiurea. Un dealer care ti-a spus tie asta nu reprezinta fabrica VW. Fiecare om are pareri, daca ar fi existat aceasta varianta oficiala, ar fi fost trecuta in cartea masinii.

Nu vreau sa ma pronunt asupra cazului tau, pentru ca, asa cum spui si tu, masina a avut o problema si se poate intampla. EU am tot motor turbo pe ea, am un stil de condus foarte sportiv, si..nu am completat NICIODATA cu ulei in 73.000 km. Mai am 2 cunostinte cu Scirocco, motoare diferite, care , la fel, nu au completat niciodata. Stiu insa si masini care mananca ulei, dar niciodata mai mult de 1 litru la 15.000 km. Ce spune Server, cu 5-6 litri, e deja un schimb de ulei, intre schimburi de ulei. E imposibil daca nu e grav stricata.

Eu de asta intreb, ca poate gresesc eu : cum decideti sa completati? Chiar stati sa verificati din 2 in 2 saptamani uleilul de la masina? Adica, ea are un senzor, in momentul in care scade sub un minim te anunta si completezi. Asa mi se pare logic, nu sa mi se pare mie ca a scazut putin uleiul si instant sa ma apuc sa completez.

Anyway, fiecare cu varianta lui si cu obisnuinta lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ca doresc sa par rautacios, dar mi se pare sa nu-ti consume deloc ulei intre schimburi in peste 70K km un pic fantezist la un stil de condus sportiv. fie stilul nu e sportiv, fie completeaza pe ascuns colega de camera :).

acum serios, al meu scirocco cu acelasi motor si cu dsg la un stil sportiv pe serpentine cu schimbat numai in aproape 7000 de turatii papa intre 2 schimburi in functie de toane intre 2L si 2,5L de ulei.

apropo de stiluri sportive, uleiul il duc frecvent in peste 130 de grade iar apa din radiator in peste 100-110 grade de la un normal 90. deci depinde cum definim sportiv. mai mult, tind sa cred ca motorul e facut sa "piarda" niste ulei in regimuri extreme de condus numa ca sa mai lubrifieze diverse.

p.s. am peste 60K km deci nu foarte de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inceput iarasi o polemica care nu se va termina curand. De consumat ulei, toate consuma. Cat? Depinde de motor, sofer, stil de condus. Dar, oricat ar consuma, nu trebuie completat dupa ureche. De-aia au pus oamenii senzor si martor in bord, ca sa ne folosim de ele. Verificatu asta constant e subiectiv: uleiul isi schimba densitatea in fctie de temperatura, si e posibil sa avem rezultate diferite. Asa ca mai bine folositi sistemele de siguranta si avertizare. Sunt acolo ca sa ne faca viata mai usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Complet de acord cu animaluus. Asta spuneam si eu, ca nu trebuie completat dupa ureche, ci dupa senzori. In ceea ce priveste stilul sportiv, si acesta depinde de la persoana la persoana.

Cel mai greu e cu serpentinele astea din Bucuresti, ne omoara pe toti:)). Theodor...sa fim seriosi, lumea e mica, ne mai uitam si noi prin parcari si stim ce Scirocco-uri zac nemiscate cu lunile acolo:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polemica nu era despre completat dupa ureche sau dupa senzori, fiecare o face cum ii place si cat de des are chef sa ridice capota, dubiul meu era cum de sa nu consume ulei in 70K km. sincer, la cata electronica si senzori sunt pe masini decat sa ridici capota la fiecare 2 saptamani, mai bine te duci la sala :).

@putzy: habar n-am la care scirocco nemiscat cu lunile te referi, ca nu le-am facut inventarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Mergi cu ea normal si fa schimburile la 10-12 mii. Nu o sa vezi niciodata martorul de ulei aprins in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat, da' tot n-am reusit si la 8K km s-a aprins martorul :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putzy, daca ai impresia ca eu m-am laudat ca imi mananca atata ulei sau ca aberez, esti dus, si te rog lasa glumele astea, cel putin cu mine ok ?(ms)

Nu am adaugat niciodata ulei, doar asa sa dorm eu bine, am adaugat deorece imi aparea in bord si cand verificam era sub minim.

Problema poate sa fie ori de la ulei, ori de la masina tinand cont ca masina e din 2008 Q4, probabil pe langa faptul ca dupa 1 luna si ceva de cand am luat-o a crapat din senin calculatorul de motor si am stat fara masina 1 luna jumate, exista posibilitatea sa am numa probleme cu ea in viitor.

Tess brasov, mi-au recomandat tot 5w-40...

PS1: Cand am spus 5-6 litri pe 15000KM, ma refer ca odata cand fac revizia intra 4 litri, apoi pe la 9.000 - 10.000 imi cere ulei mai adaug un litru si apoi la 14.000 iar mai cere.

PS2: Masina din cate pot sa imi dau seama din spatele volanului, merge normal. Trage foarte bine. Maine o sa merg la un prieten cu ea care e doctor si o sa revin sa va zic ce are :)

Modificat de Server
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Server, ma bucur ca ai ales sa iti editezi postul initial, cel legat de "superioritatea" mea, pentru ca ai evitat sa cazi in penibil, dandu-mi dreptate.

In ceea priveste faptul ca te-ai fi laudat, departe de mine gandul asta. IN ceea ce priveste faptul ca ai aberat, da, chiar asta ai facut. Totusi, recunosti singur asta, ceea ce este mai mult decat laudabil. Nu am vrut sa fiu rautacios, m-am bazat si pe posturile tale anterioare si pe ce scria in ele.

"eu bag 5w-40 de la mobil1, dar imi papa 5-6 litri pe 15.000 km, mers si normal si sport ... "

vs

"PS1: Cand am spus 5-6 litri pe 15000KM, ma refer ca odata cand fac revizia intra 4 litri, apoi pe la 9.000 - 10.000 imi cere ulei mai adaug un litru si apoi la 14.000 iar mai cere."

Asta inseamna ca iti "papa" cam un litru si ceva pe un schimb de ulei, ceea ce e normal din ce inteleg. Aia 4 litri nu se pun, ca ii dai jos cand il schimbi. Deci nu se evapora, nu se "papa" . Sau tu papi ceva si apoi scuipi inapoi?

In concluzie, folosirea incorecta a limbii romane poate duce la diferite probleme de atitudine din partea celor din jur (in speta, eu). De aceea poate ti s-a parut ca am fost superior. Imi cer scuze.

P.S. O data cand fac revizia, nu odata cand fac revizia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Aia 4 litri nu se pun? De ce nu sa nu se puna ? In total sunt 5-6 litri de ulei folositi in 15000 KM , la revizie cand schimb uleiul, nu mai curge nici macar 1 litru.

- Problema am aflat-o, scapa ulei la iesirea din turbo spre evacuare/ catalizator. In rest toate zonele sunt curate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un golf i 2.0 benzina 8valve 115 cai (AZJ) si imi consuma 8 litri de ulei intre schimburi. Nu avea nicio scurgere, incepusem sa bag 15w40 sa nu ma mai rupa lq buzunar. In rest masina mergea super, avea tot timpul ulei curat si consumul de benzina era bunicel~7% exterior si 10-15% oras. Aberez?

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Modificat de Celeronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare. Credeti ca este posibil sa gasesc pe cineva care sa poata monta un kit de senzori de parcare fata/spate originali VW pe un Scirocco (contra cost bineinteles)? Cum Scirocco nu are decat optiunea de senzori de parcare spate din fabrica, ma gandesc ca este necesara o procedura mai ampla pentru a face un retrofit la sistemul de senzori de parcare fata/spate de pe alt model VW (ex. Golf 6).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil vei avea nevoie de modulul de pe G6 care sa suporte 8 senzori. Nu stiu daca modulul este compatibil cu centrala electrica, dar cel mai probabil este.

http://www.ebay.com/itm/330828032075?item=330828032075&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&cmd=ViewItem&hash=item4d06e3284b&vxp=mtr

http://www.carsystems.pl/vw-golf-mk6-5k1-park-pilot-front-anf-rear-w-ops,id376.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.Nu stiu cat de fregventa e intrebarea si imi cer scuze ca v-am invadat forumul dar am si eu o rugaminte la cei cu scirocco.Verdele ala superb, se poate sa imi zica si mie cineva codul acelei culori?Multumesc anticipat5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!