Jump to content

Statistica incidente rutiere


ender
 Share

In cite incidente rutiere ati fost implicati dupa depasirea perioadei de un an de la dobindirea carnetului auto?  

188 voturi

  1. 1. In cite incidente rutiere ati fost implicati dupa depasirea perioadei de un an de la dobindirea carnetului auto?

    • 1. Nu am fost implicat in nici-un incident rutier
      57
    • 2. Un singur incident
      45
    • 3. Doua incidente
      36
    • 4. Trei incidente
      15
    • 5. Mai mult de trei incidente
      34


Postare recomandată

Nota: Se va considera incident rutier numai acel eveniment care a necesitat vizita la Politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ice_2k

    5

  • DragosR

    4

  • andREI

    3

  • itintea

    3

Doamne fereste!!!Multumesc lui Dumnezeu ca m-a ferit pana acum de evenimente neplacute!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt fericitul care a votat "Mai mult de 3rei incidente"

dar niciodata nu au fost victime sau raniti, doar masini turtite :) , si un singur incident a avut loc la viteza mai mare de 40km/h (la 150)

am carnet de la 18 ani, din ianuarie 1992, dar primul incident l-am avut pe clasa a cincea, cand tata m-a lasat sa-i conduc dacia pe un drum forestier, si cand drumul era "la vale", in loc de frana am apasat ambreiajul, si ma uitam la picioare de ce nu se opreste masina. Jos era curba, normal ca nu am mai putut-o lua, si am culcat masina intr-o parte in sant (m-a ajutat si tata, a tras frana de mana cand a vazut ca nu am apasat frana :D ), la care eu am iesit peste tata, prin partea dreapta (stanga era lipita de peretele santului) si am luat-o la fuga, in 5 sec am fost deja la 50 de metri, iar tata a coborat si a fugit dupa mine sa ma omoare :)

asta in fost in 1985... faine vremuri... ne-au scos din sant oamenii care erau la verde in acea zona, intre ei era si un procuror, dar atunci oamenii nu au fost asa rai ca si acuma. Cred ca nu mai trebuie sa spun ca batranu` a doua zi a declarat ca el a condus.

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca ar fi bine sa precizati si de cind aveti carnetul auto.

Eu cred ca nu exista posesor de carnet cu vechime mai mare de 2-3 ani care sa nu fi fost implicat intr-un accident, din vina lui sau a altor participanti la trafic

Hai sa vedem ce zice statistica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carnet de doi ani impliniti acu in iulie. nici o vizita la "they" pana acu. O sa urmeze in curand insa caci mi-am gasit masina zgariata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine de un an jumatate si nimic!!!Time will tell!!! :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am carnet din '95

(semnificativ) mai mult de 3 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din 3 evenimente 2 din cauza mea...accidente minore si la viteze mici...permis auto de 4 ani si peste 80.000km la activ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi tocmai am implinit un an de cand am permis de conducere (si nu l-am aratat decat de 2 ori la Militieni si de 2 ori amenzi de radar :) ).Am vreo "groaza" de kilometrii la activ (cca 25000) cu o duba VW LT 35 + turisme si nu am reusit nici macar sa zgarai nici macar un pic masina :)

Sper sa mai reusesc inca un an...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am permisul de aproape 2 ani si in noiembrie pe cand aveam matizul am avut primul si singurul meu accident de pana acum. Un taran beat, intr-o duba vai de capu' ei, a intrat in plin in partea stanga a masinii mele. Multumesc si astazi lui Dumnezeu ca inca sunt in viata. Nu stiu cum am scapat, dar a fost super naspa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am permis din 97.. am avut mai multe evenimente in bucuresti.. vreo doua din vina mea alte 3 din vina altora.. oricum doar bufnituri care au costat bani nimic grav cu victime or so

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din 08.2002 cat. B

si din 01.2003 cat C+E

INCIDENTE

primul la 2 saptamani de la ridicarea permisului spart grila fata .... din cauza amabilitatii unuia cu o dacie 1300 ce nu avea loc sa isi parcheze masina

al doilea la inceputul lu 2003 ... un idiot nu a acordat prioritate .. rezultat : bara fata sparta si un far

al treilea ( si sa speram ca ultimul ) trecut pe galben spre rosu lovit portiera la un B.M.W. cu nr de germania

in primele 2 cazuri nevinovat ... in ultimul VINOVAT ..... dar cum fiarele se repara am ramas prieten cu cel pe care l-am lovit si ocazional mai iesim la o cola,cafea, bere N.A. :)

recunosc ca atentia asupra semafoarelor si semnelor a crescut considerabil

p.s. pe cei care i-am deranjat intr-un fel sau altul in trafic imi cer scuze public

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faceai poll-ul acum 2 zile as fi votat nici unul :) Dar ieri l-am luat pe unu' pe capota, dupa cum am scris intr-un topic p-aici pe undeva... http://vwforum.ro/index.php?showtopic=6555 ... n-a fost vina mea. Da' tot tre' sa-mi repar capota :)( Am carnet de mai bine de 3 ani, a fost primul incident (am mai avut unul minor cand am pus frana la un semafor si un meserias cu un papuc s-a infipt in mine cu vreo 30km/h, masina mea n-a avut nimic asa ca ne-am vazut fiecare de treaba lui).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

permis din 1998 si km parcursi vreo 140mi

mai mult de 5 incidente:

2 cu pietoni, unu din vina mea, unu din cauza pietonului soldate fara urmari

:D daca loviti pietoni si acestia pleaca, mergeti direct la udriste si declarati ce s-a intamplat chiar daca sunteti vinovat, e indicat in acest caz sa luati un avocat care sa va invete ce sa declarati. nu o va faca nimeni nimic, dar daca pietonul pateste ceva sau se duce singur la spital/politie e problema mare pt sofer si permisul se suspenda pe perioada cercetarilor+complicatiile ulterioare);

cu alti participanti la trafic: vreo 4, nici unul din vina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am permisul de 5 ani.... si pana acum am fost norocos! N-am avut parte de accidente! Si sper sa nici nu am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A/91

B/92

2 tunate in parcari de personaje foarte discrete :D

2 - in trafic cu autorii cunoscuti in urma declaratiilor :D

acum sa nu trec in capitolul cu babe vraji si magicieni, de fiecare data cind ma gindeam ca e totul OK, ca un facut, relativ repede destinul ma cotrazicea, deoarece si la ultima plimbare mai lunga prin tara, dupa ce am mers prin drumuri cu zapezi printre muntii din jud BN (Tihuta, Rodna, Birgaie, Cilibia, etc.) am ajuns si pe drumuri uscate unde unu a dorit sa vada daca ii lucreza airbagurile tocmai de masina mea....asta cind ma gindeam mai intens si rememoram anumite trairi ,drumurile pe care am mers am scapat teafar si eu si masina, cu toate ca erau cazuri in care ma gindeam sa sar din ea cind o vedeam ca se duce agravant de repede spre ripe...

pagube relativ minore ..... numai nervii majori.......

rulaj peste 400000 (nu cu o singura masina ;) ) si contoarele numara inca

Modificat de Evergreen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Permis B din 98 si A din vreo 2oo2.

Peste 2oo.ooo km cu diverse masini.

Incidente 3-4, nici unul din vina mea :D (stiu, sunt modest :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa pun si io:

carnet din 94, o gramada de km pe o gramada de masini...

un singur incident cand m-a depasit unul din spate pe sensul celalalt... aripa zgariata....atat.....

recunosc ca nu merg incet, dar merg prudent si intotdeauna ma uit "inainte", incercand sa prevad situatiile periculoase.... pana acum a functionat de minune :D

recunosc inca o data ca in primii ani dupa ce mi-am luat carnetul am facut tot felul de prostii, din care ma mir ca am scapat fara nici o zgarietura... acum experienta isi spune cuvantul.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recunosc inca o data ca in primii ani dupa ce mi-am luat carnetul am facut tot felul de prostii, din care ma mir ca am scapat fara nici o zgarietura... acum experienta isi spune cuvantul.....

Same here. Mie nu-mi vine sa cred ca am scapat in primul an de condus fara nici un incident, aveam mentalitatea aia de pusti de 18 ani care a pus mana pe o masina si e regele soselelor... bine ca mi-a mai venit mintea la cap... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carnet din 1994, fara accidente.

Anul trecut, unul mi-a infundat usa dreapta spate in parcare. Eram in masina !!! :)

Oricum, era masina lui tata !!! :)

Nu a fost grav, mi-a dat omul banii si am reparat-o, fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua incidente. Unul - m-a lovit unul la semafor, ca nu l-a vazut si s-a proptit in mine si pe urma, am oprit undeva, in unghiul meu mort din dreapta a oprit un taximetrist si cand am dat cu spatele i-am indoit bara si i-am reparat farul aluia. In rest, OK.

Bine ca ambele au fost pe vechea masina. Sper ca pe asta sa nu patesc nimic niciodata.

Am permis din 1995 si am peste 400.000 km condusi.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Permis din ianuarie 1995.

Nici un incident cu deplasare la organe. Am fost de doua ori la organe, dar nu conduceam eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carnet din octombrie 2003 (a doua cea mai fericita zi din viata mea :P ) .

Incidente destule in primul an , dar macar pot sa spun ca am invatat cate ceva din fiecare - cel mai important : nu o sa mai beau NICIODATA si dupa sa conduc .

Din octombrie 2004 2 incidente nici unul din vina mea :

- copil pe aripa stanga fugind dupa minge printre masini , din fericire aveam viteza <20kmh si nu s-a ales decat cu o mare sperietura (si eu la fel) iar masina cu aripa infundata putin

- cel mai recent din cauza caruia masina a stat 3 saptamani in service , opel vectra intrat sub mine ,am mai spus despre asta in jurnal

In rest 75 000 km and counting si o placere nebuna de a conduce :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incidente:

- usa stanga-fata tuning-uita cu cheie sau cui de un "nene" deranjat ca parcasem pe locul lui "traditional"

- una bucata "tanti" ce-si luase proaspat carnetul si nu mi-a cedat prioritate, si cu toate eforturile mele de a o evita ea a luat-o tzinta in directia masinii mele :) (pe bune, tipa a iesit din parcare fara sa se asigure, eu eram pe banda I si in loc s-o tzina pe banda I in timp ce eu franam si viram pe banda II ea a tzinut mortzis sa ma "cunoasca" si a franat si a luat-o si ea pe banda II). Imi pare rau pt ea ca tocmai ce-si luase carnetul si au si deposedat-o "baietii" de la Rutiera.

Carnetul il am din 1996 si desi am condus muuuuuult (am facut si pe soferul pt tipi ce aduceau masini de dincolo) n-am avut nici un alt incident, si tineti cont ca am condus si Dacia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua incidente, si ambele din vina mea, dar nici unul cu masina mea ci cu masinile de la serviciu:

- Cu Renault-ul Clio am lovit un Daewoo Nubira in spate, ca ma chinuiam sa scot o musca din habitaclu si cand am intors capul deja era prea tarziu ca omul din fata pusese frana. N-am reusit sa-l mai evit si l-am lovit usor in bara spate

- Cu Dacia, pe o coborare am franat si mi-a derapat masina (deh, nu are ABS). N-am resit sa mai iau virajul la dreapta si am intrat cu ea in sant. Rezultatul, roata stanga sarita din pivoti, planetara rupta din tripoda, bara fata distrusa si aripa indoita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!