Jump to content

Cutie de viteze stricata - inlocuire?


ceetah
 Share

Postare recomandată

Update! 

Zornăiala se aude doar în frana de motor cu preponderenta la viteze mici. În momentul când calc ambreiajul nu se mai aude. DE ci când este în sarcina, nu se mai aude decât în treptele 4 și 5 un zgomot nou iar în treapta a șasea am vechiul zgomot (ca de autobuz). Ajutati-ma poate ați mai întâlnit și alții ca sincer nu dau de un mecanic bun pe aici și fiecare are o alta părere sau tratează la diverse. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

E posibil sa ai un rulment obosit, unul din cei doi "gemeni", in care intra trenul mobil. Ex. piesa nr. 21 din imagine. Eu am avut un rulment dus acolo si simptomele erau cam la fel. Daca esti sigur ca e din cutie, de obicei acolo sunt probleme.

111.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Sorin Carbunaru

Salutare tuturor!

Sunt nevoit sa schimb cutia mea de viteze manuala, cod LHY, de pe Golf-ul meu 6, 1.4 TSI, 122 CP, cod motor CAXA. Am luat de la dezmembrari, cu optiunea de a o returna, o cutie de pe un Golf 5, 1.4 TSI, 140 CP (codul cutiei cred ca e JXP), care mi s.a spus ca ar fi compatibila.

E cineva care poate confirma compatibilitatea acestei cutii cu masina mea? N-as prea vrea ca baietii la service sa descopere ca exista o incompatibilitate undeva si sa platesc manopera degeaba.

Multumesc frumos,

Sorin C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara! Puteti sa ma ajutati si pe mine cu cateva compatibilitati de cutie pentru Golf 5 1.9 BKC? Trebuie sa o schimb si nu stiu ce cutie sa iau..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod ai avut pe masina....in 5 sau 6 trepte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea era in 5.. codul inca nu-l stiu pentru ca masina se afla la service.. azi aflu si revin

Quote la postul anterior contravine regulamentului forumului si se sanctioneaza!

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt 5 trepte ai nevoie de codurile astea....Hnv Jcx Jcr Gqq

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se nimeresc oricare din cele 4 fara sa mai schimb volant, disc, planetare?

Quote la postul anterior contravine regulamentului forumului si se sanctioneaza!

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am o intrebare pt cine a dat cutia de viteze jos:

parghia pe care sta rulmentul de presiune la partea de jos sta pe o bila, la mine scasrtaie din bila aia, exista vreo gaura ceva pe unde se poate intra cu un furtunas sa bag niste vaselina lichida la bila aia? sau cu endoscop ceva sa pot vedea ce e acolo? parca n-as da cutia jos pt atata lucru, dar ma enerveaza scartaitul ala cand apas pe ambreiaj. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vă salut. 

Am o mare problemă, trebuie să schimb cutia de viteze. Cea veche a picat, iar mecanicul mi-a zis că reparația și manopera ar ajunge la prețul uneia second. Faza e că nu găsesc nicicum ce îmi trebuie mie, poate mă ajută cineva de aici. Sunt în Brașov.

E vorba despre un Golf V din 2007, cod motor BLS, 1.9 TDI, 105 cp, cutie manuală în 6 trepte.

Vă mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta JCR sau GQQ, 5 trepte , tot de 1.9 tdi ( bjb, bkc, bxe)

Nu ai niciun avantaj cu 6 trepte la cutia asta. 

Viteza maxima este aceeasi, in tr 5 ai 100 km/ h la 2000 rot/ min, iar cutia ta are exact aceeasi viteza, la exact aceeasi turatie, in tr 6.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un VW Jetta 1.9 TDI BXE cu 191000km la bord a carei cutii de viteze agata in treapta 1 si 2. Cel mai rau agata cand vreau sa schimb dintra doua intra-n inataia la viteze de peste 15 km/h si dintra 3 intra 2 la viteze de peste 30km/h. Iar uneori cand bag schimb intaia din neutral sau dintra intaia in a doua agata , uneori mai tare , uneori mai putin. 

Este acesta un semn ca cutia este pe duca ? Sau se poate face ceva ( schimbat ulei sau altceva ) pentra a imbunatatii starea ei ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, mark3399 said:

cand vreau sa schimb dintra doua intra-n inataia la viteze de peste 15 km/h

treapta 1 o folosesti sa pleci de pe loc,nu se retrogradeaza din tr 2 in tr1 in mers...

incepe cu schimbare lichid de frana si aerisire receptor ambreiaj...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la 15 km/h mie mi se pare ca este subturata masina in treapta a doua , de asta fac asta. Oricum ideea e ca am condus si Golf-ul unui prieten, desi este pe benzina 1.6 , cu 6 trepte , este o diferenta majora cand incerc sa fac o retrogradare.

Ai propus schimbarea uleiului de frana fiindca este folosit si in ambreiaj ? Ca altfel nu inteleg de ce. 

Quote la postul anterior contravine regulamentului forumului si se sanctioneaza!

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!