Jump to content

Cutie de viteze stricata - inlocuire?


ceetah
 Share

Postare recomandată

Catalin G maine in functie de ce se gaseste in ea aflu daca merge reparata.

Catalinmiti imi poti lasa un pm cu locatia mai exacta?

Ai idee trebuie o cutie cu acelasi cod sau merge orice cutie de gti sau gti 30 edition ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea sunt coduri diferite pe GTI-uri. Eu as cauta cu acelasi cod cu ce ai tu acum pe masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta cutie identica la cod cu ce ai pe masina.Costurile pentru reconditionare cu piese noi sunt prohibitive ,poate gasesti o cutie sh defecta care are piesele de care ai tu nevoie bune dar cel mai simplu este sa pui alta cutie sh 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Din pacate cutia nu se mai poate repara, sau cel putin asa am fost sfatuit, sa cumpar o alta cutie decat sa investesc in cea stricata, reparatia ajungand la costuri mai mari decat o cutie sh. O sa atasez poze sa vedeti rezultatul. Din ce am inteles s-a rupt axul asta daca am retinut bine care a mancat din carcasa cutiei. Printre poze o sa vedeti si o poza cu mai multe coduri de pe cutie. Vroiam sa intreb in functie de care din codurile alea sa caut cutie sh?

Astept recomandari sau nr de tel pe pm daca stiti pe cineva care dezmembreaza gti uri sau care poate face rost de o asemenea cutie

Multumesc

IMAG0827.jpg

IMAG0828.jpg

carcasa cutie.jpg

IMAG0826.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm. Nu vreau sa gresesc ( vad imaginile mici, fiind pe telefon) dar pare rupt un ax al diferentialului. Oare daca ai suda carcasa si ai pune un autoblocant nu ai iesi mai castigat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

02Q301107 este codul pe care trebuie sa-l cauti.

Din cate vad s-a rupt boltul de la diferential, problema tipica pentru ~ 2 tipuri de cutie, dar nu pot preciza daca si acesta este printre.

Daca te ajuta exista aici ceva partial asemanator.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa spun catalinmiti, problema e ca boltul dupa ce s-a rupt a cam intrat pe la diferential ptr ca se bloca masina in mers cel putin la viteze mici deoarece intra boltul pe acolo. Ei mi-au zis ca cine stie ce se mai gaseste printre rotile zimtate si mai ales ca nu prea se poate repara carcasa in halul in care arata. Nu ma pricep tocmai daia am pus pozele, ptr persoane care vor sa ajute si mai stiu cate una alta.

Mersi de cod janos, o sa incep sa caut cutii dupa acest cod...

Janos am bagat codul respectiv si imi gaseste asta....

Cutie de Viteze VOLKSWAGEN GOLF V (1K1) 2003-2016 Cod 02Q301107 2.0 TDI 6 Trepte

E aceeasi cutie la motorina ca si la benzina???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca inginerii de la VW au decis ca tine acel cuplu si etajarea e buna de ce nu ?

Ce cod ce cutie ai trecut pe codurile PR? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact care e..... O sa mai atasez o poza

IMAG0830.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor. Am zis ca am rezolvat problema dar din pacate chiar daca am achizitionat o cutie sh nu am scapat de probleme. Cutia sh e buna merge nu agata nu face probleme sau zgomote insa rapoartele sunt total anapoda. La 160 in a 4-tra aveam 4000, 4mii si un pic de ture. 210 in a 5-a aproape 5000 de ture... In oras in a 2-a la 60 am 3000 de ture iar in a 3-a la 75 am 2000 de ture. In a 3-a deabea la 100 am 3000 de ture. Ideea este ca acum cu noua cutie turboul imi intra din treapta a 3-a in sus debea de la 3000 de ture...Imi pare ca ruleaza ca si o masina diesel dupa turatii desi cutia pe care am luat-o are codurile identice cu vechea mea cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa intelegem... acum turatiile sunt mai mici la aceeasi viteza decat inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cica ar fi diferenta de  1000 rpm, la 70 ora in tr 3 de viteza.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum... nu prea ma pricep eu... dar de ce ar fi asta un lucru rau?

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un lucru rau deoarece in oras trebuie sa merg numai cu a 2-a ptr ca altfel este subturata. Turboul intra mult mai tarziu si este mai lin, nu mai are acel varf in care sa rupa aderenta ci mi se pare mai constant, turboul se simte debea dupa 3000 de turatii. La viteze mari urca putin mai greu am impresia, in a 6-sea urca foarte greu debea trage iar la 220 in a 6-a am 2000 de ture. Una peste alta nu imi place cum merge, nu se comporta ca un gti. O sa mai verific luni odata cutia si cu riscul de a pierde manopera o sa ii fac retur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt pinioanele puse aiurea in ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu noutati, am ajuns din nou in service sa vad daca codul cutiei sh pe care am cumparat-o are codul de care aveam eu nevoie si da au acelasi cod JLW. De unde poate sa fie problema cu rapoartele daca ambele cutii au acelasi cod??? Am vorbit deja ca sa fac retur la cutie. Vreau sa stiu daca mai poate sa fie de la altceva problema respectiva sau este strict legat de cutia de viteze, asta ca sa nu incerc cutii de viteze pe banda si sa ma distrez cu manopera de montare si demontare. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Problema rezolvata! Multumesc tuturor pentru ajutor/sfaturi (Al Bundy, catalinmiti).

Deoarece nu am gasit cutie sh la noi in tara am zis sa risc sa o repar pe cea sparta despre care cativa "mesteri" au zis ca nu se mai merita reparata deoarece etc. etc. etc.Cutia a fost reparata la jumatatea pretului unei cutii sh iar pagubele din cutie erau oarecum minore. 2 saptamani pana acum si nici o problema, 6 luni garantie fara limita de km !

Modificat de Untouchable
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai exact ce ai reparat la ea?? pagube minore?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a inlocuit pinionul de atac si s-a mai umblat la diferential, plus restaurerea carcasei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo! din pozele cu cutia desfacuta chiar nu parea foarte distrusa. E bine ca ai scapat si destul de ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor! Am si eu o problema...mai exact trebuie sa schimb cutia de viteza pentru un golf5 1.9 tdi cod motor bkc.Problema este urmatoarea: trebuie sa iau o cutie cu acelasi cod ca al celei vechi sau sunt mai multe tipuri compatibile? Precizez ca cea veche are codul GQQ.

 

PS:Codul unei cutii este scris chiar pe ea?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pe eticheta din portbagaj langa oala rotii de rezerva sau in cartea de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De preferat acelasi cod daca nu vrei sa ai probleme cu rapoartele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că el a întrebat unde scrie pe cutie codul. Vezi pdf ataşat.

Pe maşina ta au fost puse următoarele cutii:

  • cutie 5 trepte, tip 0A4A, cod GQQ şi FNE
  • cutie 6 trepte, tip 02SC cod GQM şi FNG

identificare cutie.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare! 

Am fost azi la mecanic după ce de câteva zile, un zgomot ciudat îmi dădea dureri de cap, din cutie, zic eu (în frana de motor și mai ales în viraje, la viteza mica, se aude ca un zornăitoare iar la viteza mare doar în treapta a 6-a și doar când virez dreapta). Mecanicul mi-a spus ca o sa pice cutia, ca se mișcă grupul la viraje, ca o fi vreun rulment din cutie și ca sa încerc sa pun un aditiv sa o mai lungesc, dacă nu, sa cumpăr alta cutie pentru ca reparația nu merita. Precizez ca am 1.9 tdi BKC 6+1. Niște sfaturi? Mulțumesc!

PS : Am verificat uleiul și când a desfăcut butonul începuse sa curgă, deci are ulei. Uleiul i l-am schimbat în urma cu 3 ani gandindu-ma ca rezolv problema cu treapta 6... 

Modificat de Oliver C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!