Jump to content

Vopsire sau inlocuire


Zengy
 Share

Postare recomandată

Am ales sa-mi schimb player-ul de fabrica de pe leutz-ul meu, nu am gasit rama adaptoare original ca sa zic asa, cu alte cuvinte culoarea / finisajul / luciul ramei adaptoare sunt foarte "indepartate" de cum arata materialul consolei de fabrica, ma gandesc acuma dupa ce schimb player-ul sa comand o noua rama pe care sa o vopsesc avand ca reper rama originala pe care o pot da vopsitorului, acuma eu nu ma pricep la tehnici de vopsire, dar credeti ca este posibil ca un vopsitor profesionist sa-mi vopseasca rama adaptoare si sa aplice nush ce lacuri si metode de slefuire astfel incat rezultatul final sa fie foarte apropiat de cea originala? Vreau calitate si lucratura de profesionist, platesc bine :)

Culoarea ramei e un argintiu deschis lucios si foarte fin la atingere!

Din pacate nu am gasti astfel de rame adaptoare originale care sa fie 100% confectionate din acelasi material sa se integreze perfect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu exista rama adaptoare originala pentru 1din? Eu stiu ca pentru modelul pre-facelift exista, banuiesc ca ar trebui sa existe si pentru modeul cu facelift.

Cat despre vopsire, putin probabil sa o faca in asa fel incat sa nu observi diferenta. Culoarea o poate face la fel, insa aspectul nu va fi acelasi. In cel mai rau caz poti scoate si vopsi si consola centrala odata cu rama adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu gasesti rama OEM mai ai posibilitatea sa pui folie (de exemplu carbon look), care cred ca ar arata mai bine decat vopsitul after market, doar sa fie facut de un profesionist

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu un prieten care se confrunta cu pb asta....culoarea ramei este departe de cea bordului,si in afara de asta rama sta stramba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu un prieten care se confrunta cu pb asta....culoarea ramei este departe de cea bordului,si in afara de asta rama sta stramba

Pe ce masina sta rama stramba? Leon cumva ?

Am deci sa o vopsesc negru lucios, sper sa iasa bine astazi voi vedea rezultatul...referitor la rama OEM, o comand si din Honolulu daca acolo se gasesc, se pare ca nu se fabrica, pai daca se fabricau pentru modelul pre-facelift tre sa mearga si pentru asta, numa ca eu am nevoie de rama adaptoare 2 DIN :icon_thumright:

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rama adaptoare 2din exista originala, pentru modelul pre-facelift. Are Xecutor pe Leon, am vazut si la alti membri care si-au montat aparate 2 din. E vorba de pozitia 14 din poza de mai jos:

leonj.jpg

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rama adaptoare 2din exista originala, pentru modelul pre-facelift. Are Xecutor pe Leon, am vazut si la alti membri care si-au montat aparate 2 din. E vorba de pozitia 14 din poza de mai jos:

leonj.jpg

Cred ca confunzi, imi cer scuze daca ma insel eu, dar rama originala nu e 2 din, e 1 din, dublu din arata asa:

http://www.metrafo.ro/produse/rame-casetof...yword=seat+leon

player-ul meu are nevoie de o asemenea rama, dar...as putea sa comand rama originala 1 DIN si mai departe oare pot sa montez despartitorul acela plus inca un sertaras ca sa fac 2 DIN ready? ar fi super daca as putea ca atunci am potrivire 100%, integrare perfecta, aceasi culoare, acelasi finisaj...se poate oare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai pus tu in poza e o rama adaptoare 2din la 1din, pentru instalarea unui cdplayer normal, 1din. Tu ce fel de player vrei sa pui? 2din e cel cu dimensiune dubla, cum e unitatea de navigatie originala, caz in care ai nevoie de rama din pozitia 14. Un player normal este 1din, daca asta vrei sa pui iti trebuie rama din pozitia pozitia 12 si raftul din pozitia 13.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Zengy

La orice dealer Seat poti cumpara rama adaptoare 2DIN cu culoarea ta originala 100% identica cu cea de pe clima si bord. S-a mai discutat si aici si aici. Trebuie doar sa fi atent la codul culorii tale atuci cand comanzi masca 2DIN. Cred ca am fost primul din Europa care si-a cumparat masca asta de la Seat; am fost la ei sa ma interesez daca exista asaceva inainte de se fabrica piesa asta pt. ca am vrut imediat dupa ce am cumparat masina sa-mi schimb playerul original care pe atunci nu avea nici macar mp3 (in 2004). Eu, personal, nu as cumpara de pe net sau de la ebay pt. ca risti sa nu fie culoarea 100% asemanatoare cu ce iti trebuie tie; piesa originala poate fi putin mai scumpa dar va arata perfect (vezi poza cu masca de pe masina mea).

Daca iti vei monta un player 1DIN vei mai avea nevoie de un sertaras, negru de plastic (tot original la Seat de cumparat) pt. a fixa masca.

Daca iti vei monta un player 2DIN nu vei mai avea nevoie de sertaras dar va trebui sa cumperi 9 clame de metal (tot de la Seat) ca sa fixezi masca, asta e tot.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai pus tu in poza e o rama adaptoare 2din la 1din, pentru instalarea unui cdplayer normal, 1din. Tu ce fel de player vrei sa pui? 2din e cel cu dimensiune dubla, cum e unitatea de navigatie originala, caz in care ai nevoie de rama din pozitia 14. Un player normal este 1din, daca asta vrei sa pui iti trebuie rama din pozitia pozitia 12 si raftul din pozitia 13.

Scuze atunci, inseamna ca m-am inselat eu si am nevoie de rama adaptoare de la 2 din la 1 din, aceasta rama mi s-a spus ca nu poate fii comandata de la reprezentanta, am intrebat la 2 reprezentante, player-ul meu e de dimensiune normala 1 din, http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...r/DEH-P88RS_II/ asta inseamna ca pot sa imi rezolv problema cu o rama din pozitita 12 cum a spus cristi si sertarul din pozitita 13, si mai spuneti ca le pot comanda originale, asta ar fi o veste nemaipomenita pentru ca va dati seama ca vreau ca finisajul si culoarea sa fie identica cu restul consolei, dar de ce mi-au spus cei de la reprezentante ca nu se poate, o sa incerc sa ii presez, aveti idee de unde le pot comanda si cam cat ar costa aceste componente? Apropo cred ca culoarea de care am eu nevoie e acel silver briliant, e foarte lucios si placut la atingere, am versiunea style modelul facelift, nu stiu daca era aceasi culoare si finisaj pe varianta pre-facelift...va rog spuneti-mi de unde pot comanda acesta rama plus sertar eventul alte chestii necesare pentru instalare ca la carte?

Va multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, poza aceea nu e de leon, spiritul de observatie al unui coleg mi-a adus in atentie :) e de altea, ai si pentru leon cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zengy, codurile sunt de la Leon, chiar daca ilustratia e cu un bord de Altea. Daca vrei rama adaptoare in culoarea Brilliant Silver, te uiti la pozitia 12, exista cod special pentru rama in culoarea asta, 1P1 858 063 N87, pretul fiind de 14 Euro cu tot cu TVA. Sertarul are o singura culoare, neagra, si are codul 5P0 857 232 A 1UQ, pretul e 22 Euro cu tot cu TVA.

Poti merge la orice dealer Seat cu codurile care ti le-am dat mai sus, daca esti 100% sigur ca nuanta pe care o cauti tu e Brilliant Silver. Daca nu esti sigur il poti ruga pe cel care se ocupa de piese, care are acelasi program ca mine, ETKA, sa se uite in el si sa vada exact ce culoare are consola centrala la tine si va sti si ce cod are rama adaptoare in culoarea potrivita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, raman dator pentru aceste informatii, sambata voi merge sa instalez player-ul si rama adaptoare "neoriginala" pe care am vopsito negru lucios :icon_thumright: numai ca solutie intermediara pentru ca nu suportam uratenia de vopsea cu care a venit manjta si am zis sa incerc cu un negru glassy, si voi ridica aceasta problema in alti termeni!

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa te felicit pentru player, la un moment dat era pe lista mea de cumparaturi. Sa schimbi si boxele, nu merita sa chinui un player de exceptie cu difuzoarele alea de 2 lei. Sa ne tii la curent daca ai reusit sau nu sa cumperi rama adaptoare originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, sigur o sa va tin la curent :icon_thumright:, o sa schimb si boxele, fac insonorizare, pun inele mdf, asta e doar primul pas dar na acuma mai fac si pauza cu investitile, dar proiectul pe anul asta e sistemul audio, fiecare pas la timpul lui, sa rezolv odata cu player-ul plus o rama originala, ma gandesc in sertarul gol sa pun ceva gen magazie de cd-uri, dar e optional, poate ma obisnuiesc cu el si ramane asa!

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa-ti spun ceva, daca iti comanzi sertarul poate ai vrea sa comanzi si covorasul de cauciuc antiderapant care vine acolo, codul e 6L0 858 167 4W4. Nu stiu pretul, insa ma indoiesc ca va fi mai mult de 20-30 RON. Atentie, codul e de la Ibiza, la Leon nu l-am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelent, vreau neaparat si acel covoras, multumesc cristi de ajutor!

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalat player-ul si rama adaptoare, sincer nu sunt hotarat daca raman cu rama asta negru lucios sau comand una originala sunt 50-50, foarte nehotarat, parca imi place cum arata si asa cu negru...voi vedea.

1. Acuma referitor la instalare...locasul ala in care a fost prins player-ul nu se poate prinde sa stea foarte fix, pur si simplu sunt niste cleme pe lateral in partea de sus si jos care se imping spre exterior astfel va dati seama ca nu va sta fix in veci, asta nu mi-a placut ca are ceva joc player-ul si ma cam supara, apoi rama care se pune dupa ce am bagat player-ul in locusorul lui nici atata nu sta fix, "danseaza" foarte usor pe player si nu cred ca am ce sa-i fac, orice sugestie e binevenita de fixare sanatoasa a acestor componente!

2.Si acuma poza promisa, sincer nu pot sa zic pentru moment daca raman cu rama aceasta neagra sau imi comand originala fabricata de seat pe cod de culoare, adica argintiu briliant ca restul consolei...ma mai gandesc.

image0033b.th.jpg

Orice sugestie e binevenita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de covoras pt sertar... eu am gasit in selgros,e cel care se pune pe bord

l-am decupat cat sa intre in locas si l-am fixat cu banda dubluadeziva

@zengy in polo am unul nedesfacut(nu-l folosesc),daca nu gasesti ti-l fac cadou si ''avion'' pana la tine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de covoras pt sertar... eu am gasit in selgros,e cel care se pune pe bord

l-am decupat cat sa intre in locas si l-am fixat cu banda dubluadeziva

@zengy in polo am unul nedesfacut(nu-l folosesc),daca nu gasesti ti-l fac cadou si ''avion'' pana la tine ;)

Tibi, iti multumesc nespus, insa am cerut deja sa mi se faca comanda la rama originala plus sertar plus covoras, m-am hotarat destul de repede ca sa zic asa si am vb deja cu baiatul care imi face comanda...oricum iti multumesc foarte mult ca te-ai gandit si oricum nu il acceptam chiar "gratis", ma revansam eu cumva :))

Deci aceasta rama imi place sincer cum a iesit pe negru insa am ales totusi pentru potrivire si "sincronizare" perfecta cu restul consolei, daca as fii avut masina alba, imi vopseam restul consolei in aceasta culoare sincer merita, dar culoarea leului meu fiind negru, nu da rau deloc cu consola argintie...sa auzim de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

argintiu e ok fata de gri-verde cum era al meu(1p nonfacelift)

nu era o problema cu materialul acela pt oricum nu-l foloseam,daca te razgandesti stii unde sa apelezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1..... apoi rama care se pune dupa ce am bagat player-ul in locusorul lui nici atata nu sta fix, "danseaza" foarte usor pe player si nu cred ca am ce sa-i fac, orice sugestie e binevenita de fixare sanatoasa a acestor componente!

La ibiza am avut Pioneer DEH-P80MP si m-am confruntat cu aceiasi buba. Ba mai mult dupa 1 an incepuse sa danseze mai rau si cu zgomot... Fara acea rama arat f urat si cu ea facea zgomot. Intr-o noapte mergeam la Timisoara si pentru ca ma deranja lumina de la el l-am inchis, fara muzica zgomotul ala a devenit calvar :beerchug: I-am pus o guma de mestecat si a tacut :)

Offtopic: Ca sa nu mai dai quote mereu la mesajul anterior apasa pe butonul add reply ca in poza de mai jos:

addreplyb.jpg

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zengy, arata binisor consola aia vopsita in negru lucios, probabil daca ai fi vopsit si partea de sus a consolei, cea din jurul climatizarii, ar fi aratat si mai bine, eventual in negru mat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Veste proasta, nu exista rama originala de care vreau eu, de la 2DIN la 1DIN + sertaras, am vb cu cei de la PBA si au spus ca nu exista numai rama originala pentru player-ul din fabrica si pentru navigatie, insa nu stiu ce cauta sertarasul acela in oferta initiala, pe care mi-au trimiso, nu mai inteleg nimic...pentr ca in prima faza au spus ca exista si chiar mi-au dat preturi, 42 ron rama si cam 100 sertarasul...

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!