Jump to content

Consiliere achiziţie New Beetle


broskana
 Share

Postare recomandată

eu sunt multumita si de 1.6. Chiar daca visez la un 1.8T sau un 2.3, ma descurc si cu 1.6 :D

ce-i drept la demaraj e destul de puturoasa masina... insa la drum intins se duce f ok (cel mai mult am 'fugit' cu 185 km/ora, pe conditii meteo destul de triste - ceata si mazga :D )

So, have luck :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Georgik

    12

  • broskana

    6

  • TEHNO

    5

  • D a n i

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu vreau 1.6,si sa aiba cutie automata.

Sau un motor mai mic,,vreau sa-l iau pentru sotia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lua cu motor mai mic de 1.6, caroseria este grea in ciuda aparentelor (1323 kg). Bafta in gasirea uneia cu cutie automata si in stare buna, sunt destul de rare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul mai mic , de 1.4 din cate stiu eu nu are cutie automata , 2.0 aut. se gaseste rar , iar 1.6 aut. foarte rar . Normal ca aut. costa un pic mai mult , iar 'mansha' este un pic cam nepotrivita interiorului si incomoda (vezi poze cu interiorul unei aut.) . Cu transmisie manuala se gasesc pe toate gusturile si pt. toate buzunarele !

eu vreau 1.6,si sa aiba cutie automata.

Sau un motor mai mic,,vreau sa-l iau pentru sotia mea .

Apropo , dar sotia ce alegere ar face (aut.-man.)?

Toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automata,dar daca nu prea se gasesc si una manuala.Daca stie cineva unde pot gasi,,mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

in viitorul apropiat imi iau si eu una. Prefer cu motor de 1,6. De diesel n-am bani. La nemti e sub 4000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

As vrea sa cumpar un New Beetle cu cutie automata.

1.Ce parere aveti de cutiile automate de pe New Beetle <2012? Adica alea cu PRND321.

2.Ce parere aveti de astea doua (indiferent de ordine si tinand cont de pret, an, Km, motorizare):

http://www.autovit.ro/volkswagen-new-beetle-C24129148.html

http://www.autovit.ro/volkswagen-new-beetle-C24997516.html

Multumesc (inclusiv si pentru alte sfaturi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te sfatuiesc sa cumperi o masina cu acel model de cutie automata. Din ce-am citit pe internet, am inteles ca sunt destul de multe probleme la ele si in plus de asta, au doar 4 trepte de viteza, acest detaliu crescand consumul considerabil. Orienteaza-te spre modelul mai nou (adica ala cu P R N D S si mod manual).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca are 4 trepte dar ma interesa doar prin oras (la viteze relativ mici).

New Beetle <2012 cu PRNDS si manual (+ -) nu am vazut; ar putea fi dar cred ca sunt mai noi si nu am buget.

Edit: se pare ca toate cabrioletele au PRNDS, precum si unele necabrio (cu motoare de 2,5l sau la comanda). Celelalte au PRND321.

Modificat de TEHNO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca al doilea model de cutie vine doar pe modelele de dupa 2006, cele cu facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut new beetle dar cu manuala (2.0)daca ma infigeam in ea in oras imi lua si 15.consuma foarte mult !daca ar fi diesel ar mai fi ceva.

nu iti place sa mesteci in mamaliga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al doilea...manual si diesel consum infim ;) si taxele mai mici..aia automata daca s-a stricat ai dat de...si nici nu e inmatriculata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aia diesel n-as fi prea sigur de nr. de Km (cam putini pentru CY2000); in plus, masina asta ar circula mai putin deci diferenta mare din consum per an nu ar fi.

@Georgika: de peste 20 de ani "mestec in mamaliga" dar eu o s-o folosesc mai rar (desi la comoditatea mea .. ); apropos: ce-ai facut cu broasca ta? ai dat-o sau ai inceput s-o dai pe bucatele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat-o doar pentru ca era inmatriculata in BG.daca nu era asa o mai tineam.nu am avut nici o problema cu motorul ala, doar ca era destul de gurmand.

2350 am dat-o..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija mare,e posibil sa suferi un soc la motorizarea pe benzina cu cutie automatica.Am un prieten care a renuntat la un 525ds 2003 manual pt un 316 1600 cm compact automatic 95(practic si-a luat un tomberon sa se miste 2-3 luni)si ne spunea:zdreanta asta mica imi ia si izmenele de pe mine la ce consum are 13-14 % :lol:.Poate sunt colegi de forum cu benzinare automatice G4 si Broscar sa iti dea detalii despre consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti spune nimic.... o vezi cand te plimbi cu ea, cum schimba, etc....

In rest, consumatoare.... dar e frumoasa, optiuni, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa gasesti una cu o motorizare mai mica sau una diesel. A avut un amic un broscoi de 2.0 pe benzina si ii consuma cam 13-14 in oras (Bacau).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de mult 13-14% in conditiile actuale cu pretul carburantilor.Parca suna mai bine un 10% :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzinarul 1.8 t iese euro 2 si e deranj mare la taxa :lol: ,basca peste asta nu cred ca are 29.000km..daca mai specifica ca este exclusiv pt export..e clar. :P

Ala ds pare mai ok,dar tot asa ma sperie ..export.

Oricum, constat cu surprindere ca se tin la pret oracaitorii,sa dai 8000 euro pe masina din 2000 :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam piperate preturile acelea... La o scurta cautare pe site-urile romanesti am gasit asa ceva: http://www.autovit.ro/volkswagen-new-beetle-C24997516.html . Diesel+cutie automata+o echipare destul de buna :icon_thumleft: (sper sa nu fie considerat reclama)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe asta o pusesem si eu in primul post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Daca nu te deranjeaza consumul motorului de 2000 cmc, in conditiile in care Beetle nu a fost gandit ca masina economica -un Golf cu motor echivalent consuma mai putin, eu zic ca e ok masina. Pare ok si caroseria, plus dotarile sunt misto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!