Jump to content

Ulei pentru motoare TSI

Recommended Posts

Da, confirm si eu la Brady Militari treaba cu uleiurile. 

Cat timp se mai găsesc uleiuri 5w30 vw504, e păcat sa pui 0w30 

Edited by rafa6
  • 3 months later...
  • Replies 580
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Kspic

35

• laur_vd

29

• deenman

23

• Mumus.

23

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Asa si? poti sa nu mai promovezi la fiecare postare a ta Ravenol sus Ravenol jos? Cel mai bun produs de pe piata? exista uleiuri botique foarte scumpe care au fisa tehnica (cel putin) superioara.

Nu trebuie sa fii intelingent ca sa pricepi ca uleiul duce "pana la 30.000" in conditii perfecte, ci trebuie sa faci calcule elementare de aritmetica. Una e sa pui masina pe cruise control la 100km/h

Numai inteligenti pe aici .Cum frate sa recomanzi schimb la 7-8000 cand uleiul este pentru 30000? Nici eu nu recomand 30000,dar 15000 este numai bine. Si da am VMP USVO in motor  si nu e chiar asa de

Posted Images

BeciAcustic

Salut.

Dilema!

Am fost sunat de cei de la reprezentanta pentru a confirma data si ora pentru revizie. Am intrebat de ulei, a cautat in recomandarea producatorului si mi-a comunicat ca se poate pune 0w20 sau 5w30 pentru acest motor(1.5TSI vod motor DADA, cu GPF) dar ei recomanda 5w30 pentru ca la 0w20 il papa mai repede si se gaseste greu spre deloc de cumparat pentru completare si este alegeream mea pe ce ulei sa merg. Este vorba de revizia de 2 ani, prima inspectie. La 1 an si 15000km am facut schimbul de ulei dar nu stiam ca sunt mai multe tipuri si au pus 5w30 castrol imbuteliat. Masina a mers impecabil, nu a consumat deloc ulei.

Voi ce recomandati? Atat timp cat pot alege eu intre 0w20 si 5w30?😤🤦‍♂️

acidone77

Parca la TSI-uri cu GPF era norma obligatorie 508, adica 0W20... ?!

halamadrid
2 hours ago, BeciAcustic said:

Salut.

Dilema!

Am fost sunat de cei de la reprezentanta pentru a confirma data si ora pentru revizie. Am intrebat de ulei, a cautat in recomandarea producatorului si mi-a comunicat ca se poate pune 0w20 sau 5w30 pentru acest motor(1.5TSI vod motor DADA, cu GPF) dar ei recomanda 5w30 pentru ca la 0w20 il papa mai repede si se gaseste greu spre deloc de cumparat pentru completare si este alegeream mea pe ce ulei sa merg. Este vorba de revizia de 2 ani, prima inspectie. La 1 an si 15000km am facut schimbul de ulei dar nu stiam ca sunt mai multe tipuri si au pus 5w30 castrol imbuteliat. Masina a mers impecabil, nu a consumat deloc ulei.

0w20. 

In 7500 km de la revizie,  din  Mobil1'u pus in motor au disparut ~ 200 ml, sau mai exact spus, cu atat am completat eu ca sa fie nivelul optim in motor.

Nu stiu exact care era nivelul dupa revizie, am verificat de curiozitate doar nuanta uleiului proaspat, dar nu am avut rabdare sa se scurga uleiul, motorul fiind cald.  Zilele urmatoare am uitat de asta.

Cat despre raritatea uleiului, adevarat ca nu e pe raft oriunde, dar se gaseste la comanda in/pe destule locuri/site-uri.

Edited by halamadrid
  • 4 weeks later...
Xman_ghio

Salut!

La ultimul schimb de ulei pentru masina din semnatura am facut prostia sa trec pe interval fix (astfel incat mi-au pus ulei "normal", nu long life; probabil 5w40). Oricum mi s-a parut motorul mai zgomotos. Zilele astea merg la schimbul de ulei/filtre si vreau sa trec inapoi la LL (5w30). Intrebarea este daca trebuie facuta ceva spalare motor sau doar schimb ulei (golit cel vechi si pus uleiul nou)?

Merci!

R Z F
On 4/9/2021 at 4:50 PM, BeciAcustic said:

0w20 ,eventual 0w30