Jump to content
poe

Ulei pentru motoare TSI

Recommended Posts

Mumus.

Stiu asta, dar totusi, sa schimbi uleiul la 3-4000 km mi se pare deja aiurea...  Uleiurile au evoluat...

• Upvote 1

ska

Strict oras si frecat la rece un 7500 3 decent. Pt ceva mixt un 10k. Extraurban maxim 15k.

Am avut prin 2000 un Renault Megane 1.9dTi 98cp, in cartea de service reviziile erau la 7500km! Masina aia inca mai merge, nu are nicio pb la motor si nu consuma un gram de ulei. Unii care ma stiu de pe vremea autoshow forum, stiu cum nu menajam deloc masina. Nu stiam eu atunci prea multe ( uleiuri, specificatii, vascozitati, etc ) :)

• Upvote 2
  • Downvote 1

valyemil81

Primul schimb de ulei l-am facut la aprox 300h si 7500km rulaj...dupa 8 luni de la achizitie. Am pus Rowe atunci. Al doilea a survernit pe la 17 500km si am pus Total acum. Abia la anul in aprilie masina implineste 2 ani si conform graficului atunci ar fi trebuit sa schimb uleiul daca ma iau dupa intervalul flexibil cu 2ani/30 000km. In prezent am 650h in total si 18 500km. 

Ce am remarcat a fost faptul ca dupa primii 4000km facuti cu Rowe ,80% numai in Bucuresti, computerul masinii imi indica un estimat de 15.000km pentru viata uleiului. Apoi cum nu am mai mers in acest oras minunat a revenit la un estimat spre 30000km.

Eu voi ramane fidel schimbului la numarul de ore nu la km parcursi. Nu ma dau banii afara din casa dar nici 400lei/schimb nu este un pret enorm (ulei, filtre, manopera). Desigur acum aceste ore se vor implini intr-o perioada mai lunga de timp.

Traiasca trotineta electrica pentru mersul prin Bucuresti

• Upvote 6
  • Downvote 1

Ionescu George
Posted (edited)

Ma bucur ca mai sunt oameni care privesc logic problema. Pana la urma un schimb de ulei la 10 luni cum se plang unii nu mi se pare un chin de facut iar dpdv financiar 250-300ron(ulei decent + filtru ulei + manopera) la un benzinar obisnuit e ceva absolut rezonabil, e gata totul cat bei o cafea si bagi cateva tigari. Mai dificil si chinuitor e spalatul masinii sau schimbul anvelopelor de vara/iarna. E totusi masina, are nevoie de mentenanta preventiva pentru cei ce nu doresc sa stea prin service si sa primeasca facturi de mii de lei/euro in timp, dand vine ca nu se mai fac masini ca alta data cand culmea, se cerea mentenanta mult mai des si in functie de scenariul de utilizare. Poate fi privit ca un casco pentru motor si turbina.

Edited by Ionescu George
  • Upvote 4
  • Downvote 1

GeorgeTSI

Eu unul oricum voi schimba uleiul + toata revizia mai des ca nu fac mai mult de 6-7 mii de km pe an :) Stiti unde se poate gasi mai ieftin Ravenol VMP USVO 5W-30 in Bucuresti ?

Edited by GeorgeTSI
  • Downvote 1

GeorgeTSI

Mersi, adica bidon de 4L + inca unul de 1L ? Oare 5L+1L au in oferta ? Ca la mine in motor intra vreo 5.5L... :)

Edit: vad ca au si de 1L nu foarte scump.

Edited by GeorgeTSI

Ionescu George

Cu placere. Promotia clasica Ravenol vine cu 4+1L.

P.S. Daca nu mergi strict in oras la orele de aglomeratie maxima poti sa te intinzi linistit cu uleiul mai mult de 6-7mii/12 luni.

Edited by Ionescu George

Mumus.
vali zak

Ma faci sa rad. In trecut ai folosit Castrol LL 3,la asta nici eticheta nu seamana!:))ca idee, pe  acest ulei am platit la atu in De 6 litri 92 e, ma gandesc ce vand astia la 124 lei 4 l....

Edited by vali zak
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Mumus.
13 hours ago, vali zak said:

Ma faci sa rad. In trecut ai folosit Castrol LL 3,la asta nici eticheta nu seamana!:))ca idee, pe  acest ulei am platit la atu in De 6 litri 92 e, ma gandesc ce vand astia la 124 lei 4 l....

Mie mi se pare la fel, dar si daca nu este la fel, etichetele se mai schimba...  Eu am avut si asa la 4l, dar si la bidoane de 1 litru. Masina a mers la fel, se auzea la fel.

Edited by Mumus.

GeorgeTSI

Exista mai multe feluri de ulei Mobil 1 ESP (ambele 5W30) ? Adica "formula" si cel simplu, care ar fi noua formula ? :) Stie cineva care e diferenta intre ele ?

Edited by GeorgeTSI

GeorgeTSI

Intre Mobil 1 ESP (Formula) si Liqui Moly Top Tec 4200 care credeti ar fi mai bun pentru cerintele mele ?

razvancc

Uite diferentele dintre Mobil 1 ESP 5W30 "formula" si fara formula. Nu-ti zic care cum sunt, te las sa descoperi singur :). Daca nu-ti dai seama, nu-i bai. Nici masina ta nu o sa-si dea seama care e diferenta. 

image.png

• Upvote 1