Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat inainte de 01.06.2010


mAku5000
 Share

Postare recomandată

in functie de dotarile masinii,ai un calculator de coloana.poti avea nevoie de el,daca vrei sa iti pui tempomat,si nu ai de exemplu comenzi pe volan.cel mai complet calculator tine tempomat,maxidot,comenzi volan.daca e trend line,mai mult ca sigur ca ai nevoie de schimbarea calcului.succes si sa ma corecteze cineva daca nu m-am exprimat destul de clar... brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa stii ce calculator ai roaga-l pe Kostas sa-ti verifice masina pe baza VIN-ului,apoi da un search pe forum sa vezi care sunt calculatoarele care suporta tempomatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam pt informatii

cred ca voi renunta daca trebuie sa schimb si calculatorul

ruland in tara nu cred ca merita avand in vedere numarul nesfarsit de km al autobahn-urilor romanesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a renunta la idee, cauta-l pe AlBundy , la noi pe forum si o rezolvi cu el repede si ieftin. Roaga-l intii sa vada ce ai pe masina si pe urma iti spune ce si cum trebuie facut si te hotarasti dupa aia ce faci mai departe .

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam de sfat

o sa-l contactez

faptul ca mai am 1 an garantie crezi ca importa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de cei unde te duci cu masina, practic nu cred ca au sa-si dea seama ca ai pus tempomatul , oricum sfatul meu ar fi sa pastrezi maneta simpla si daca vre-odata, Doamne fereste, ai probleme cu ceva electronic, vorbesti tot cu AlBundy si inainte de a merge la service iti pune la loc maneta simpla... vorbeste si de asta cu el, sint sigur ca s-a mai intilnit cu multe cazuri ca al tau. Vezi ce zice si el si pe urma iei o hotarire ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, masina este TL si intradevar cei de la PBN mi-au spus ca trebuie sa verifice daca calculatorul suporta tempomat si CB+, presupun ca a fost un caz fericit deoarece a suportat si am facut si instalarea tempomatului.

m-am tot jucat cu tempomatul zilele astea si merge perfect :) imi apare o iconita verde pe bord (la vitezometru) cand este activat.

un singur lucru mi se pare cam ciudat, daca setez o viteza si pun frana tempomatul se dezactiveaza (firesc) dar cand il activez innapoi masina urca "violent" la viteza predefinita iar daca intre timp am schimbat intr-o treapta inferioara si vreau sa schimb in timp ce masina accelereaza (apas ambreiajul) in treapta corecta, se tureaza motorul putin in gol, cb nu taie imediat alimentarea la apasarea ambreiajului. Am patit asta ieri seara, veneam de la servici era pus tempomatul pe 80km/h a trebuit sa incetinesc iar apoi fiind in viteza a 3a am reactivat tempomatul, masina a inceput sa urce rapid catre 80 iar cand am apasat ambreiajul s-a turat motorul ~4000ture (sincer sa fiu a mirosit putin si a ambreiaj ars in masina :vaidecapulmeu: ) acum stiu sa nu mai fac asta pe viitor :blah:

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa functioneaza tempomatul, cand dai resume accelereaza cat poate de repede pana la viteza prestabilita. Daca ai cutie manuala asigura-te ca nu trebuie sa schimbi viteza...daca trebuie sa o schimbi ii dai resume dupa ce ai ajuns in treapta de viteza adecvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul bine si frumos ,dar eu inteleg la ce te referi cu CB+

Cum adica : "daca calculatorul suporta CB+" ?

Sa iti instalezi din CB normal CB+?

Tie iti indica viteza la care setezi tempomatul pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tempomatul e util doar pe drumuri gen autostrada, unde viteza nu variaza foarte mult. Pentru asta a si fost gandit. Si asta e modul normal de functionare, accelereaza pana ajunge la viteza memorata anterior.

La CB+ arata si viteza la care este setat tempomatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa functioneaza tempomatul, cand dai resume accelereaza cat poate de repede pana la viteza prestabilita. Daca ai cutie manuala asigura-te ca nu trebuie sa schimbi viteza...daca trebuie sa o schimbi ii dai resume dupa ce ai ajuns in treapta de viteza adecvata.

nu la toate masinile accelereaza maximum pana ajunge la viteza setata!

la modelul din semnatura, daca am pus pe 63km/h, iar eu plec de la 30km/h, nu accelereaza maximum, ci pana in 2200rot/min aproximativ, iar consumul instantaneu undeva la 12-13l/100km.

la vechea masina, vw touran, da, accelera maximum pana la atingerea vitezei setate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul bine si frumos ,dar eu inteleg la ce te referi cu CB+

Cum adica : "daca calculatorul suporta CB+" ?

Sa iti instalezi din CB normal CB+?

Tie iti indica viteza la care setezi tempomatul pe undeva?

salut, da ma refeream ca iti poti "updata" cb la cb+, am sa fac si operatiunea asta dar cand am sa merg sa fac revizia de 15.000 km; daca aveam CB+ atunci imi aparea pe maxi-dot iconita tempomatului si viteza setata si puteam sa sar din 5 in 5 km sa setez viteza tinand apasate butoanele -/+ de pe maneta tempomat, avand CB normal imi apare iconita tempomatului doar pe vitezometru iar tempomatul il activez uitandu-ma la viteza afisata pe vitezometru.

Poate stie cineva, aveti idee cum fac sa afisez viteza digital pe RCD 310 ? Am un prieten cu un Passat 2008 si apasand anumite butoane la climatronic ii afiseaza viteza pe RCD, a incercat si la golful meu dar fara rezultat.

numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Pe Passatul 2008 nu cumva era RCD 300 ? Citeste aici .

Apasand pe butoanele de la climatronic nu cumva aparea viteza pe displayul de la climatronic ? Parcurge acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bundy mi-a activat si mie aeasta functie .Vag-com (ceva legat de scoala soferi) + combinatie butoane.Eu l-am scos pentru ca ma stresa toata familia ca merg prea tare sau prea incet...etc

Oricum pot sa zic ca am ramas masca la faza cu trecerea de la Cb la CB+

@eEON cati km mai ai pana la 15000 ca sunt super curios.Mai stii pe cineva sa fi efectuat acest upgrade .Cat costa?

La G5 trebuia schimbat tot cluster-ul ceea ce implica costuri foarte mari

Modificat de manatee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat si eu odata la pbn cat costa si mi-au zis ca foarte mult, se schimba mai multe componente si nu merita efortul financiar. Prin urmare nici nu am mai intrebat concret cat costa ca m-a lamurit ca nu merita. Eventual pt cei interesati cu un telefon la ei cred ca se poate afla pretul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact!

Asa ca nu inteleg cum se poate efectua un upgrade de la CB la CB+ altfel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut! Are idee careva daca maneta aceasta de tempomat este cea originala de vw golf 6? http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1594_c325_Cruise-Control---Retrofit---VW-Golf-6-VI-with-DIS-.html si pe langa montarea propriu-zisa a manetei mai trebuie si altceva. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde din ce an e masina ta. Daca nu ai BC atunci trebuie schimbat calc de coloana de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am BC(nu este BC+) iar masina a fost cumparata in mai 2010. Banuiesc ca am calculator de coloana compatibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai trebuie schuimbat calc de coloana, dar vreau sa stiu cand a fost fabricata masina? E 2009 sau 2010 ? Care este al 10-lea caracter din seria de caroserie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina fiind MY 2010 ai nevoie doar de maneta si de codarea motorului si a calc de coloana de volan. Maneta de sus e OK.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu Pacearca

Buna ziua!

Nu stiu daca a mai aratat cineva aceasta "solutie"

Sunt decis sa documentez gadgetul si o sa va tin la curent. Am un Golf VI, 1.4 benzina, cumparat pe la finalul anului trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi.Nu cred ca vreun posesor de Golf 6 ar pune asa ceva pe masina.Treaba se rezolva simplu si elegant cu o simpla maneta dedicata pentru Golf 6 cu conditia existentei unui calculator de coloana compatibil.Pretul este de aproximativ 70 Euro plus manopera de montaj si codare.

Modificat de opinius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum nu merge pe G6, acel device se monteaza doar pe masinile cu cablu la pedala de acceleratie, nu DBW cum e la G6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!