Jump to content

Geamuri electrice fata - probleme


johnyBOY
 Share

Postare recomandată

Salut.

Cand am cumparat al meu LUPO, geamul de la sofer nu mergea... Deoarece nici butucul de la yala nu mergea (masina fusese atinsa in usa asta), am zis ca e o problema din acea lovitura... Intr-o zi am desfacut fata de usa si nu stiu ce mi-a venit si am schimbat mufele intre ele, la butonul de actionare a geamurilor... SI geamul a mers!!! pana acum o saptamana... Si acum iar nu vrea... Am mai schimbat mufele intre ele, dar nimic...

Cand actionez butonul, in usa se aude un zgomot, ca si cand ar da sa actioneze, un zgomot scurt... Dar nu face nici o miscare...

Si citind un forum din UK, am vazut ca multi posesori de LUPO au aceasta problema.

Voi v-ati intalnit cu ea?

Ati gasit si o rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema. Problema este motorasul din usa. Are carbunii tociti si nu mai actioneaza motorasul.

Rezolvarea: ori schimbi motorasul, ori il dai jos, il desfaci si schimbi carbunii.

Modificat de kintziky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P

sar'na... tu ai schimbat carbunii? unde as putea sa gasesc carbuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu va sfatuiesc sa nu va apucati de schimbat carbunii ( daca gasiti ) mai bine schimbati tot motorasul ca este mai sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce spui asta? Ma gandesc ca nu sunt asa de scumpi si merita incercat... Motorasul cu siguranta are pret mult mai mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine inca mai merge. Cand n-o sa mai mearga deloc o sa schimb motorasul (cred ca am unul prin debara pe undeva :icon_cool:).

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se aude un zgomot scurt nu e motorasul de vina , e blocata macaraua nu va sfatuiesc sa o desfaceti decat daca stiti despre ce e vorba ca tebuie unsa si pus cablul la loc , asta in cazul in care nu s-a rupt vreun plastic sau s-a incolacit cablul pe acolo pe langa rotita .

incearca cu un spray degripant intai fara sa o dai jos !

daca se strica nu gasesti kit de reparatie pt lupo (nici macar rotita si cllemele de plastic care sustin geamul ) , eu personal caut de jumate de an si nu am gasit si una noua e minim 400 ron (mai ieftin inca nu am gasit) originala iar pe ebay second e ~65 euro

carbunii motorsului se pot schmba relativ usor (pt. mine ) oricum nu e imposibil dar nu prea cred ca ar fi carbunii de vina imi vine greu sa cred ca se pot toci asa repede , la motoras poate fi si o alta problema... are un senzor magnetic pe placuta si o piesa cilindrica pe ax care numara cate ture face motorul pentru a invata pozitia maxim si minim si daca se incaraca cu praf de la carbuni nu mai misca motorasul pentru ca e "dezorientat" senzorul

corectati-ma daca am gresit ceva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

tin sa precizez ca un motoras din ala costa cam 700 ron, atat am dat eu la mn pe stg cand a picat.original vw,binenteles :Driver:

Modificat de ALEXIO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema.Am fortat geamul cand era incghetat si acum nu se mai duce de tot in jos....ramane cam 10 cm.Ce e de facut?Se poate reseta din releu sau ce pot face?

Id:Andumoscaliuc

Modificat de Andumoscaliuc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand sa mergi la cineva care stie care-i treaba , daca-l tot chinui risti sa strici de tot macaraua , asta in cazul in care ea e de vina , poate inca se poate salva daca macaraua e cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'Andumoscaliuc' ... eu zic sa iti reinveti geamul sa faca cursa pe care o facea si inainte.

Si o poti face daca ai sa apesi permanent butonul de actionare a geamului in momentul in care el isi face complet cursa de inchidere ,deschidere de 2-3 ori!

Sa nu te grabesti sa faci acele curse intr-un timp cat mai scurt caci exista o protectie termica a motorasului care actioneaza macaraua si iti scoate din functiune actionarea din buton!

Procedeaza fara graba , cu mici pauze intre ridicari si coborari si ai sa rezolvi problema!

P.S.

Sper ca nu ai incercat la momentul cand doreai cu orice pret sa il deschizi pana jos sa il si fortezi din buton pt. ca daca ai reusit sa rupi si clemele de plastic care culiseaza , s-a cam complicat problema( daca iti aduci aminte un zgomot ciudat , cam asta e situatia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca a sarit cablul cand a fortat din santurile de pe rola pe care se bobineaza si il mai deschide de cateva ori strica de tot macaraua... la fel si daca a upt un plastic dinala de sustinere...

si daca nu se deschide pana jos cum vrei sa "invete" din nou unde e minim si maxim ????

aia se face doar cand apesi sau ridici la a 2-a pozitie butonul si geamul nu se ridica / coboara pana jos fara sa tii tu butonul ! ! !

@Wolfvw , de ce-l sftauiesti sa-l chinuie in continuare pana isi strica de tot macaraua ? nu e mai bine sa se uite cineva care stie despre ce e vorba inainte sa strice de tot macaraua ???

crede-ma cand am luat lupo si eu aveam aceeas problema , geamu cobora doar 80% cand am dat jos macaraua era rupt un plastic de sustinere... acum voi cumpara alta ca nu se gasesc kit-uri de reparatie pt lupo...

Modificat de steamroller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci el imi pfnctioneaza perfec....doar ca nu se duce pana jos.....se apreste ca si cum ar ajunge jos

intradevar lam fortat de cateva ori cand era inghetat.....dar parerea mea e ca clamele nu se rup din cauza fortarii.ele sunt concepute sa reziste si cand se blocheaza cablul motorasul are un releu de protectie care il decupleaza de la sursa si se opreste....deci clamele se rup din cauza uzurii.....deci mie mi se opreste ca unu geam de pe spate....:lol:

Modificat de Aditu
scris incorect
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am avut si eu probleme cu geamurile electrice,nu coborau mereu doar cand vroiau, mai ales cel din stanga.

Precizez ca motorasul functiona,ticaia ceva cand actionam butonul.Am fost nevoita sa o duc la un meserias(electician)care mi-a desfacut butoanele, a lipit ceva acolo si au fost ok. Dar nu pt. multa vreme iar s-a blocat geamul si am dus-o la mester care dupa ce l-a desfacut a vazut ca s-au rupt acele cleme de plastic care sustin geamul. Am comandat cele doua cleme (asa vin intr-o pungulita), pe care am platit 85 ron . FFF. scump, dar a fost musai .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare. am observat astazi cand ma jucam cu telecomanda de la lup inchis/deschis ca geamurile ai inceput la un moment dat sa se ridice, desi incercam asta ed prima data cand am luat masina. problema e ca geamurile nu se ridica pana la capat, ci doar o portine. de asemenea cand deschid masina se coboara cat au coborat. geamul il pot ridica complet daca execut manevere de gen inchis/deschis dar f. repede astfel incat sar peste secventa de coborare a geamurilor.

aveti un filmulet ca sa vafaceti o idee:

mentionez ca telecomanda de inchis/deschis e oem.

dsc00803v.th.jpg

dsc00804x.th.jpg

Modificat de ALEXIO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

@ theodora : In cazul ferict in care mai urmaresti forumul si mai ti minte as dori sa imi spui de unde as putea comanda respectivele cleme.

Modificat de sammo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am o problema cu geamurile electrice si nu stiu de unde sa incep.Este vorba de un lupo din '99 1.4 benzina. Am geamuri electrice care functioneaza ciudat.

De pe partea soferului pot actiona geamul soferului fara probleme asta merge ca uns. De pe al doilea buton de comanda de pe partea soferului pentru geamul din stanga nu merge actionarea geamului, butonul e moale daca il apas nici nu face click nici nu revine la pozitia norma, ramane apasat. Pana mai ieri, geamul stanga fuctiona doar la actionare butonul de pe portie stanga. Cobora norma dar urca numa pana la jumate dupa care o lua in jos chiar daca eu tineam pe pozitia de inchidere dar il aduceam la jumate ma opream si dupa apasam in continuare sa urce de tot.

Mai nou il pot cobora dar cand ii dau sa urce nu se mai misca deloc. Am si inchidere centralizaat montaat separat, am alta telecomanda pentru ea ii ceva aftermarket.

Daca dau din telecomnda sa blochez usile se urca si geamul din stanga, la fel si daca inchid portierele cu cheie originala a masina.

De unde sa ma apuc de verificat si cu ce?

Multumesc!

Modificat de cosmindumi87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,si nu stiu de unde sa incep'' : trebuie demontat modulul de acţionare al geamurilor electrice.

Banuiesc ca acel cauciuc din interior pe care sunt fixate acele ,,pastile" este spart....

post-25544-0-89764500-1348946665_thumb.j

post-25544-0-36672200-1348946833_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit! Am fost la masina si am dat fetele de usi jos. Pe partea stanga comutatotul merge bine numa ca tot asa functioneaza: coboara geamul iar cand urca merge pana la jumate si pe urma se duce in jos din nou.Il pot ridica numa ca tre sa merg pana la jumate sa fac o pauza si apoi sa continui.Oare care poate fi problema aici?

Pe partea dreapta am dat jos comutatorul, cel de pe dreapta se prezinta ok iar cel pentru stanga era rupt si arata ca in poza atasata.

Oare se poate da jos numai butonul stricat din modulul de pe usa, am incercat dar nu imi dau seama si nu vreau sa il stric.

Nu stiti ce pret ar putea avea unul?

As vrea sa dau butionele jos de pe partile plastice de pe usi, sa le reconditionez ca unele au ceva zgarieturi si imi stau pe creier:)).

Multumesc!

PS: Imi puteti recomanda in Cluj un tapiter ca as vrea sa imi fac fetele de la usi daca tot fac o treaba.

post-78457-0-48119900-1349005389_thumb.j

post-78457-0-49196400-1349005396_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. posibil probleme la calculatorul usii

2. Da se poate

http://www.ebay.co.u...c window switch

Pozitia 1-2, doar butonul separat....

Daca te uiti cu atentie, iti vei da seama si cum e fixat butonul.

Verifica conexiunile la motoras/calculatorul usii.

post-25544-0-07021400-1349012455_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi! Daca pun vagcom-ul ar trebui sa imi apara ceva erori daca ar fi vreunul din calculatoare defect?

Unde este situat mai exact calculatorul usi pe panou. Din cate am vazut nu prea ai acces acolo in spate si nu mi-as bag degetele poate stric ceva.

Modificat de cosmindumi87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Si eu am o mica problema la geamul din dreapta.....cred. Va cer o parere... Pe usa soferului, geamul merge si sus si jos din buton fara probleme. Tot pe usa soferului am un buton pentru geamul din dreapta, dar functioneaza doar la ridicatul geamului din dreapta, nu pot sa dau geamul jos din acest buton, ci numai din butonul usii din dreapta, de unde functioneaza corect si sus si jos. Este corect sa functioneze asa al doilea buton de pe usa soferului, pentru geamul din dreapta ???

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Este defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Tipica problema, geamurile. Geamul de la pasager nu mai coboara, nu reactioneaza la niciun impuls, doar ticãie ceva (indiferent daca apas butonul din stanga sau cel de la pasager) - aici nu stiu daca e macaraua sau motorasul cu problema.

 

La sofer, mi-a cazut sticla vreo 10cm, am reusit sa ridic geamul la loc si de-atunci nu l-am mai deschis ( cleme rupte? ).

 

Scuze de revive la topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am aceeasi problema cu geamul de la pasager, pare sa fie blocata macaraua (inca n-am avut timp sa-l desfac).

La mine geamul de la sofer coboara ok, dar urca foarte greu - am descoperit problema, si anume clema care tine geamul in partea dinspre incuietoare e rupta. Practic in momentul in care actionez ridicarea lui, geamul se inclina putin in spate pentru ca nu mai e fixat de sina macaralei, de aici rezultand si faptul ca urca greu. Momentan incerc sa folosesc geamul cat de putin, iar cand il ridic, il ajut cu mana in partea din spate.

 

Ca variante de reparatie am gasit pana acum:

 

schimbat cleme - 60-80 lei

ceva kit de reparatie cu cabluri, rola centrala si cleme - 120-130 lei

macara after-market - aprox 200 de lei 

 

Cred ca o sa incep cu schimbatul clemelor pe partea soferului + curatat si gresat cu ulei de mecanisme fine toate ansamblele macaralei (oricum va trebui sa demontez macaraua ca sa schimb clemele). 

La pasager va trebui intai sa descopar efectiv cauza, ca apoi sa pot sa si iau o decizie.

 

O sa revin cu postari pe masura ce rezolv/ incerc sa rezolv problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!