Jump to content

Revizii [Passat CC]


chetyw
 Share

Postare recomandată

Salut la toata lumea!

 

Cine stie sa raspunda?..

A schimbat cineva kit Distributie Contitech la 2.0 TDi ? Am observat ca atat cureaua cat si rola de ghidaj sunt mai inguste cu aproximativ 1 cm decat cele originale care au fost din fabrica.

Frica mea e sa nu-mi fi dat cei de la magazin piesele gresite.

In rest ca lungime e la fel.am si mers cu ea si pare ok.

 

Astept un raspuns avizat.daca stiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 1 cm mai ingusta cureaua? Sigur e o greseala !

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat exact.cureaua originala era de 30 mm.am schimbat-o la 180 000 km.avea mici fisuri superficiale.mai mergea fara probleme 30 000.aceasta e de 25mm cu mentiunea ca si rola de ghidaj e mai mica .speciala pt 25. restul rolelor din pachet sunt de 30 mm.(erau la fel ca cele origimale). din cate stiu distributia se schimba din 90 000 km, in afara de cea originala care se schimba la 180 000.banuiesc ca asta poate fi motivul ca si cureaua sa fie un pic mai ingusta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai facut cineva distributia la 2.0 tdi 170cp CFGB? La Porsche mi-au zis ca se face la 210000...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am CFGB si in service plan scrie distributie la 210.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Atunci mai am de mers, credeam ca se face la 180000, eu avand acum 166500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA motoarele mai noi 2011 > se face la 210 mii km

Eu am acelasi motor dar cu 140 cp CFFB si la fel scrie in service plan 210 k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pe aici pe undeva ca unui coleg cu CFGB la fel i s-a zis ca distributia se face la 210.000 dar la 140.000 i-a picat pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La el a fost vorba de ghinion. Daca ei recomanda la 210000 ma gandesc ca trebuie sa-i credem :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect . si in instructiuni nu se mai recomanda si inlocuirea pompei de apa la 210 k km cand se inlocuiesc role+ curea.

la auto 2010 cu recomandarea de 180 k km ptr schimbarea distributiei se schimba doar cureaua la 180 k km iar rolele la 360 k km .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat distributia la CBAB la 155000km si cu ocazia asta mi-au spus in service ca pompa de apa avea scurgeri. Tind sa-i cred pe cei de la Brady la care fusesem pt schimbare ca le-am zis ca sa ma cheme sa o vad inainte sa o dea la schimbat si doar pt ca a aparut ceva neasteptat la serviciu nu m-am mai dus sa o vad. Teoretic pompa aia trebuia sa duca cel putin pana la 180000, asa ca nu e batut in cuie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma la cati km trebuie schimbata distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Curand o sa fac si eu prima revizie... M-ar interesa ce ulei recomandati pentru motor 2.0 TDI 140 CP manual.

Totodata vreau sa va intreb ce motorina considerati a fi cea mai buna pentru modelul respectiv... Stiu ca-s cam pretentioase in ce priveste motorina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hallucinogen

Am pus pana acum castrol si nu a papat nici un gram. Băgam pana acum de la omv iar de la o vreme Rompetrol / cea scumpă - parca consuma mai puțin si motorul merge mai rotund

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Ms frumos ^^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a avut Aral. Acum am luat, de pe ebay din Germania, Castrol. Motorina bag MaxxMotion de la OMV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a avut Mobil Super 3000 la prima revizie in Germania si la a doua, in Romania, i-au pus Mobil ONE ESP Formula. Si eu tot cu MaxxMotion merg, sau in lipsa de MM, EfiX de la Rompetrol de cativa zeci de lei pana ajung la un OMV!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna, o intrebare, la 150 de mii trebuie sa imi fac service-u la cc, si din probleme personale nu am timp numai cam in 2 saptamani, si acum am 150.050 de km, e vreo problema daca trec peste putin ? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are nimic..Doar n-ai garantie ca sa te complici asa tare...

Poti sa intarzii putin cu service-ul... Nici germanii nu-s asa punctuali :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. 

Trebuie sa fac revizia. Acum are ulei Castrol dar as vrea sa ii bag Eneos Sustina. Msina este din 2010 si 110.000 km 2.0 TDI 170 cp DSG. Ce parere aveti ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
voicu_andrei88

Salut, 

Vreau sa-mi schimb si eu uleiul la cutia de viteze (passat cc 2009 dsg 170cp), dar nu stiu ce ulei (care e cel original) si cat imi trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la DSG cat intra , la a mea de exemplu , manuala , au intrat 2,150 L. La recomandarea unor colegi priceputi , ca Al Bundy caruia ii si multumesc cu ocazia asta , am cumparat ulei OE si la mine cel putin , chiar se simte diferenta. Te sfatuiesc sa faci acelasi lucru. Daca nu reusesti sa gasesti raspyns aici vezi ca au pus colegii manualele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Vreau sa-mi schimb si eu uleiul la cutia de viteze (passat cc 2009 dsg 170cp), dar nu stiu ce ulei (care e cel original) si cat imi trebuie?

 

 

Uleiul si filtrul se schimba la un interval de 60.000km. Filtru ulei OEM 125 lei/buc, ulei OEM pt cutie DSG 120 lei/litru si intra 5,7 litri, iar manopera 60 lei.Daca dispuneti de un capital de investit mai mare puteti merge la reprezentanta. Dar aceeasi operatie o puteti face si la un service, dar cu remuneratie mai mica, vorbind de manopera.

Si la pretul de achizitie al filtrului si uleiului pt DSG.

 

la o simpla cautare gaseai acest raspuns. cu toate ca s-a discutate de milioane de ori.

 

 

spor la citit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Tocmai ce m-am intors de la reprezentanta cu masina, dupa revizia de 175 000 km. Cost total aprox 2 200 ron

 

S-au efectuat urmatoarele :

 

- kit distributie + pompa apa OEM 1650 ron (manopera inclusa + pompa de apa de pe masina la schimb) *cumparat din reprezentanta   - GARANTIE 2 ani sau 60 000 km - INTERVAL DE SCHIMB 5 ani sau 180 000 km

- ulei OEM 5W30 LongLife III 289 ron   *cumparat de mine 

- filtre (ulei+aer+polen) + curea transmisie 153 ron *cumparate de mine

- buson baie ulei + 1 litru apa demineralizata + manopera schimb ulei-filtre aprox 100 ron

 

Sper sa va faceti o idee despre preturi !!! Cati mai multi km fara incidente tuturor !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut

O intrebare pentru cei cu motorizarea 1.8 TSI-160cp

1. La citi km se schimba cureau de la alternator

2 Daca se mai schimba si altceva odata cu aceasta

Masina este 2009 am pana acum 73000km  am intrebat la unul din  VW dealer in legatura cu acesta problema.si a spus ca nu este necesar sa o schimb daca NU are crapaturi,uzura..etc!!!

Sincer nici eu nu am observant nimic ciudat....totusi masina are 5 ani!

Astept citeva pareri...

mersi anticipat

Modificat de GP-05-GB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Revizii [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!