Jump to content

Revizii [Passat CC]


chetyw
 Share

Postare recomandată

Va salut. E primul meu post pe acest forum, asa ca nu dati cu paru' daca pun inca* o intrebare legata de uleiuri. 

Ma gandesc sa fac eu schimbul de ulei, dar de care sa cumpar? Ce filtru de ulei recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva vreo revizie la Brandy Militari ?

Salut,

Eu doar acolo le fac la masina din semnatura. Sunt ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Imi puteti spune cati litri de ulei intra in motor de 2 diesel la passat cc bluemotion ? Am intrebat la un service si au zis ca 4 litri , iar schimbul de ulei , filtru motorina , aer , polen mi-a zis ca costa 450 ron . E ok pretul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ 4 litri, la mine au intrat mai mult de 4, vreo 4,2. Pretul depinde si in functie de ce ulei si filtre iti pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la motorul CFFB intra 4,3 litri !!! Pretul variaza in functie de producatori si calitate, cum spune si colegul de mai sus.....Daca vrei ulei original, un bidon de 5 litri costa in jur de 300 ron.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am facut servisul cu # 6...full servis.

-schimbat ulei (Castrol Edge 5W-30)

-filtru ulei

-filtru polen

-filtru aer(K&N..Life time warranty) se curate cam la 20 km

-lichid de frana

-buji noi

Sa verificat antigelul.Nu a necesitat schimbarea

Toata lucrarea sa facut la un servis privat,..piesele au fost cumparate de la un Dealer local VW

PRET manopera 50£

Sau inlocuit discurile de frana si placutele pe fata(APEC)

PRET manopera & piese 165£

post-137593-0-57784900-1422912677_thumb.

post-137593-0-76813000-1422912725_thumb.

post-137593-0-50504900-1422912752_thumb.

Modificat de GP-05-GB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Colegii am si eu nevoie de un sfat. Anul trecut in martie am facut ultima revizie cu ulei Mobil 1 ESP si filtre originale. De atunci si pana in prezent masina a facut doar 5.000 km, 95% din ei fiind facuti in concediu, plimbari, drumuri lungi si foarte putini prin oras. In rest a stat in garaj.

 

Voi ce ziceti sa schimb uleiul sau mai merge macar 5.000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca pentru 300-400 lei mai bn il schimbi ca sa stai linistit chiar daca ai facut mai putini km.

Ca idee pt cine vrea sa faca revizia am facut-o si eu cand am cunparat masina.

ulei motor, filtru motorina, filtru polen, filtru aer , 2 becuri pe faza scurta , distributie total inclusiv pompa apa , ulei in cutie manuala + manopera baietilor 2200 ron.

Modificat de suciuvlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca poti sa mai mergi 7000 de km cu acel ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Am postat in thread-ul masinii mele din Masina Mea, dar vad ca nu se înghesuie lumea la reply-uri... Urmeaza sa fac si eu o revizie capitala la care as vrea sa schimb si bucsele de la brațele fata.

Nu sunt hotarat intre bucse de RS3, de cauciuc, pline, sau bucse poliuretanice de la Powerflex. Aveti idee cum se comporta cele poliuretanice? Cum rezista in timp? Cat de mult se rigidizeaza masina?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am cumparat azi un Passat cc 2.0 tdi 140cp din 2010 luna a 11-a, intrebarea me  este la cat se schimba distributia 180k km sau 210k km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cati km ai ? Daca nu esti nici sigur ca km sunt reali ar fi bn sa o schimbi ca sa iti iei un stres de pe cap.

@lambda - din ce am citit la halucinogen pe topic cred ca ai putea vb cu el in legatura cu bucsele de s3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

180444 km reali. Deci la cati km sa schimba 210 mii ? Eu vreau sa mai merg 1000 de km maxim dar vrreau sa stiu daca pot sa merg linistit astia 1000 de km.?

Modificat de branevl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cica trebuia schimbata la 210 mii si am schimbat-o la 174 mii pt siguranta cand am cumparat-o. Avea deja dupa nici 3 ani intregi urme de uzura, mici crapaturi , dar din cate mi-or zis baietii mai puteam face linistit 10 000 km. Sfatul meu ar fi sa faci o programare si sa o schimbi. Poti face inca 1000 km , dar nu iti pot garanta 100 %. Imi ziceau baietii ca erau masini care dupa ce au trecut cu 2000 km peste limita li s-a rupt cureaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde sti ca nu e schimbata  distributia deja?

Verifica si tu istoricul

E posibil sa fie  schimbata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat intoricul , nu este schimbata, masina este bluemotion de 140cp.Vreau sa o schimb la reprezentanta, stiti cumva cam cat m-ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta te va costa  ceva mai mult  decat in alt service 

Sper sa nu ma insel  undeva la 2500  3000 ron 

Pe undeva pe acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate . La reprezentanta cluj mi-au cerut 800 lei doar pe ulei si filtre , iar impreuna cu distributia si uleiul in cutia manuala 3200 ron. Mi s-a parut exagerat si am schimbat in alta parte cu 2200 ron tot. Au manopera exagerata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu se fi discutat pe aici. Pentru filtrul de motorina, MANN este bun? (cel mai bun, cum zicea toata lumea :D?). Daca nu este asta, care ar fi cea mai buna marca? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Original (7N0 127 177 B) sau Mahle!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba uleiul la cutia manuala!!!!! asa cere producatorul?....este valabil si la benzinare 1.8 & 2.0 TSI?

Si daca da la citi km...personal nu am auzit dealer VW in uk sa recomande asa ceva,la fel ca si filtru de benzina NU se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca cere producatorul. Eu l-am schimbat pt ca masina avea 173 mii km si pt 200 ron am zis ca il schimb Pt a sta mai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat distributia azi la reprezentanta , masina are 180 de mii si distributia parea destul de ok, cred ca ducea pana la 210 mii cat zice producatorul, nu era nimic de speriat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Revizii [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!