Jump to content

Revizii [Passat CC]


chetyw
 Share

Postare recomandată

Sa discutam aici despre tot ce tine de revizii.

Revizia la 15000 km. Pe mine ma costat in jur de 650 lei.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut! sambata am facut prima revizie de 15000 de km la Tess Brasov

Oamenii au fost rapizi si eficienti

Revizia a costat 680 de lei- ulei castrol , filtre(toate) si antigel :lol:

Modificat de R_a_z_v_a_n
Split topic.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut la toata lumea

de vreo 2 saptamani scartaie placutele de frana pe fata cand franez usor(am mai avut aceeasi problema la un outlander si o skoda o2)

mi s-a spus ca sunt placutele din material ecologic

asa sa fie???? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa discutam aici despre tot ce tine de revizii.

Revizia la 15000 km. Pe mine ma costat in jur de 650 lei.

Ar fi de folos daca ne-ai spune si unde ai facut revizia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , bebevw in legatura cu placutele de frana eu am patit asa ceva la un seat cand nu am mers cu masina in jur de 1 saptamana , iar cei de la reprezentanta mi-au spus ca sunt prea uzate placutele si trebuie schimbate , desi ultima oara cand am mers cu ea nu se auzea absolut nimik .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia a fost facuta la Midocar Vitan 650 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva pe aici care detine un Passat CC pe benzina si a facut prima revizie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, eu. Si prima si a doua revizie cca 700 Ron, la Delcar Brasov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK , ms . Eu urmeaza sa fac prima revizie in curand si eram curios cam care ar fi costurile , cu aproximatie .

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde se afla filtru de aer de polen de la aeru conditionat? eu unu nu il gasesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtru de polen , banuiesc ca la el te referi , e posibil sa-l gasesti undeva sub capota , in fata parbrizului , in dreptul stergatorului din dreapta .

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de polen il gasesti in interiorul masinii sub bord in dreapta (sub torpedou). Are marginea dintr-un plastic mai tare si intra pe o şină

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub capota nu e, am cautat de am inebunit si am dat si torpedou jos si nici gand sa dau de el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde se afla filtru de aer de polen de la aeru conditionat? eu unu nu il gasesc :)

Vezi topicul de aici. Este la picioarele pasagerului din dreapta fata, sub torpedo. Nu poti sa-l vezi de pe scaunul soferului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu deja am facut 2 revizii la 1.8-ul meu. Prima a costat 550 lei ( ulei + filtrele toate ) si a doua la 30 mii a fst 750 lei ( ulei + toate filtrele - s-au gandit ei sa-mi puna uleiul mai scump fara sa ma intrebe - dublu fata de celalalt cel folosit la prima revizie... si bineinteles, ca m-am tiganit cu ei, dar a trebuit sa platesc tot, urmand ca la revizia de 45.000 km, sa-mi faca reducere la pretul uleiului :) ).

Placutele si acum la 37.000 km le am ca noi :icon_thumright: deci nu stiu pret pt ele.

Reviziile le-am facut la Scorpion Galati - SINCER NU RECOMAND NIMANIU ACEST SERVICE... lipsa totata de profesionalism, dezinteres total din partea tuturor, si pe deaspusa, se misca si cu viteza melcului....

In ce priveste revizia, masina e ieftina de intretinut. Mai nasol e cu consumul ... ma dispera 11-15% in oras - in Braila in trafic. Seara la mers lejer, e cam 8.5%.

Off topic - aveti idee la cate ture intra turbina in functiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jur de 1800-2000 intra turbina

In legatura cu consumul , stai linistit mie sub 14% nu-mi scade :vaidecapulmeu: , dar totusi raportat la performantele masinii mi se pare OK . Si app , iti ia bine tare seara , eu nu vad consumul ala decat cand ies din localitate :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca o nelamurire as mai avea ... la prima revizie se schimba uleiul + toate filtrele ? Mie mi sa spus ceva de genu uleiul , filtrul de ulei , verificarea articulatiilor . Abia la a doua revizie , cea de 30 000 km se vor schimba toate filtrele . La voi cum s-a procedat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la prima revizie am schimat ulei + filtru ulei + filtru aer

la a 2-a revizie - ulei + filtru ulei, aer + polen.

iti recomand sa schimbi si filtru de aer - mai ales la motorul tau, e aiurea sa tii 30.000 km un amarat de filtru ( care nici nu costa mare lucru )

sa vezi cum fuge masina dupa ce pleci cu ea de la service :icon_cool:

respira si ea ca lumea! :D

in rest, nu pare sa necesite niciun fel de interventie ( de genu - bucse sau amortizoare sau altele pe la directie ).

ma asteptam sa am probleme cu rotile pe 18, dar pana acum, o singura belea am avut - am luat o mare groapa si mi s-a strambat o janta ( cam 1-2 mm - foarte putin vizibil ), cauciucul a inceput sa scoata un vuiet si s-a strambat geometria... :icon_thumright:

Modificat de cosminrot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata si cu prima revizie :lol: Schimbat ulei ( Castrol ) + filtru ulei + filtru aer ( suplimentar completare lichid parbriz + antigel ) .

@cosminrot - Ar trebui sa faci ceva cu janta aia totusi , se poate indrepta ...

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hooligan

Pai am indreptat-o

Faza najpa e ca, groapa aia am luat-o fix asta vara, cand plecam din tara, in apropiere de vama de la giurgiu, si nu am simtit nimic suspect pe drum :(. Probabil ca fiind masina plina ochi, nu am sesizat vuietul cauciucului si abia cand m-am intors in tara ( dupa vreo 3500 km ) am mers cu ea la vw la service sa-i refac geometria ca se strambase volanul ( nu tragea masina deloc! ), dupa care cam mers la o vulcanizare si am verificat si rotile, si mi-au gasit cauciucul deformat si janta putin stramba.

Si acum tre sa-i schimb un cauciuc :(

Nu ne-ai zis ca te-a costat revizia? Ce impresie ai avut?

( ps : eu nu-i las niciodata sa-mi compelteze cu lichid de parbriz - nici nu vreau sa ma gandesc ce tarif au :)))) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia m-a costat 525 RON ( surprinzator pt mine ) , cat despre angajatii service-ului , mi s-au parut destul de ok deocamdata ...

L.E. : Am uitat sa le spun despre usha de la sofer si mi-am adus aminte exact cand am ajuns acasa :sly: Asta e .

@cosminrot tu cum ai rezolvat problema ?

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de scartait? trebuie sa cureti toate chederele ( si cel de sus, si cel de pe montantul central ) foarte bine ( in service se foloseste o solutie pt chedere de la marca Wurth )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , ms . Nu ma gandeam ca problema ar putea fi de la chedere ...

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am ajuns pe la Scorpion , sper cat de curand . Am folosit mai demult un spray pentru ungerea balamalelor si vreo 3 luni am rezolvat problema ... dupa care " placutul " sunet si-a facut din nou aparitia si ma gandeam sa folosesc spray-ul inca o data :icon_idea: ( poate nu am uns suficient balamalele ) .

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Revizii [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!