Jump to content

Meniu secret climatronic


infoschumi
 Share

Postare recomandată

Mooooaaama, asta da explicatie! DAr ce inseamna alea de acolo, cifrele alea, stii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mooooaaama, asta da explicatie! DAr ce inseamna alea de acolo, cifrele alea, stii?

Tocmai de aia e meniu "sceret", ca sa nu poata fi folosit decat de cei care au produs echipamentul respectiv (ei stiu sa citeasca ce a acolo). Presupun ca si cei de la reprezentante folosesc meniurile astea pentru a diagnostica problemele indicate prin aprinderea unui martor prin bord, de exemplu.

Tie nu cred ca o sa ti foloseasca, primesti informatiile intr-o forma pe care sa o intelegi de la computerul de bord, indicatoare etc.

Asa ca nu are rost sa-ti pierzi timpul prin meniul respectiv, nu ai sa obtii nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cuvantul tau?

O sa vezi tu informatii pe clima despre becuri aprinse in bord cand o zbura porcul.

Uiet ca pentru Climatronicul d epe G4 si cel de pe O2 prefacelift se cunosc meniurile secrete si acolo nu e dect 1% de diagnoza, si doar pentru clima, nu poentru alte module, asa ca pentru noul climatronic nu ar fi ceva diferit.

Daca nu ai informatii exacte, abtine-te de la comentarii.

Si nu mai da Quote.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am intrat in meniul secret de pe climatronic , si acum nu imi mai afiseaza nimic pe rcd 510 in materie de clima, am intrat in meniul de pe radio sa la afisajul climei dar tot nu mai apare, poate stie cineva ce trebuie sa fac sa apara din nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cuvantul tau?

O sa vezi tu informatii pe clima despre becuri aprinse in bord cand o zbura porcul.

Uiet ca pentru Climatronicul d epe G4 si cel de pe O2 prefacelift se cunosc meniurile secrete si acolo nu e dect 1% de diagnoza, si doar pentru clima, nu poentru alte module, asa ca pentru noul climatronic nu ar fi ceva diferit.

Daca nu ai informatii exacte, abtine-te de la comentarii.

Si nu mai da Quote.

Salut!

Catre Al Bundy (ciudat ce fel de reply-uri adauga moderatorii pe forumul asta): informatiile din meniurile "secrete" sunt confidentiale, de aceea nu ai sa primesti detalii complete despre ele.

Informatii pe clima? E vorba de un display care poate furniza nu doar informatii despre clima. :icon_cool: Crezi ca exista si alte display-uri ascunse?

Nu am zis ca gasesti informatii despre becuri aprinse "pe clima" (desi nu imi e foarte clar ce vrei sa spui, presupun si sper ca stii despre ce vorbesti). Am spus ca parte din datele pe care le poti vedea in meniul "secret" sub o anumita forma sunt disponibile si utilizatorilor sub alta forma in bord (greu de crezut, dar chiar si sub forma unor becuri aprinse uneori). Un exemplu: la Fabia mea nu am indicator al temperaturii antigelului, ci, doar in cazul in care temperatura este prea ridicata, se aprinde un bec in bord. Datele care duc la aprinderea acelui bec pot fi vazute, ai ghicit, in unul dintre meniurile "secrete".

Zici ca se cunosc meniurile secrete, eu zic ca se cunosc unele meniuri secrete. Cand ai sa gasesti meniul in care se vad datele despre satelitii "folositi" de navigatia unui BMW generatie noua + multe alte informatii (doar un exemplu), sa imi zici si mie, eu l-am vazut si e extrem de improbabil sa ajungi la el intamplator.

Informatii exacte am, intamplator particip la dezvoltarea unor astfel de sisteme, doar ca, repet, astfel de informatii nu sunt publice.

O recomandare ar fi urmatoarea: se pot gasi, folosind accesoriile pentru diagnoza, mai multe informatii, de exemplu, temperatura anitgelului la Fabia daca nu ai indicatorul de care vorbeam mai sus.

Nu am vazut in post-ul tau decat afirmatii de gen "Daca nu ai informatii exacte, abtine-te de la comentarii.", insa nu si informatii exacte din partea ta.

Credeam ca forumurile sunt exact locul in care se pot pune comentarii fara sa primesti astfel de raspunsuri de la moderatori. M-am inselat?

Scuze de quote, am uitat sa il sterg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca si cei de la reprezentante folosesc meniurile astea pentru a diagnostica problemele indicate prin aprinderea unui martor prin bord, de exemplu.

Diagnosticheaza-mi si mie problema aprinderii check engine din cauza sondei lambda, cu ajutorul meniului de diagnoza de pe clima.

Dupa cum am spus, pe afisajul de la climatronis se pot afisa informatii doar despre anumite valori ale unor marimi de pe modulele ce au de a face cu clima, nu o sa fie informatii despre un bec ars sau usa deschisa.

SI sunt doar blocuri de masura nu de diagnoza, singura diagnoza e TEST si afiseaza codurile de eroare intr-un format specific.

Un exemplu: la Fabia mea nu am indicator al temperaturii antigelului, ci, doar in cazul in care temperatura este prea ridicata, se aprinde un bec in bord. Datele care duc la aprinderea acelui bec pot fi vazute, ai ghicit, in unul dintre meniurile "secrete".

SI cam ce date vezi acolo ca sa-ti dai seama de ce a urcat temperatura in bord ?

Spune daca merge ventilatorul pe tr 1 sau pe 2? Oricum aici vorbeam strict de Climatronicul de la O2 FL, ce cautau informatii despre Fabia si mai alesdespre o masina NON_VAG, BMW ?

Nu am vazut in post-ul tau decat afirmatii de gen "Daca nu ai informatii exacte, abtine-te de la comentarii.", insa nu si informatii exacte din partea ta.

Eu nu am informatii exacte despre meniul climatronic de la O2FL, asa ca pana sa comentezi tu ca exista meniuri la toate modelele de masini produse azi (lucru care il stiam , fii sigur, asa cum stiu meniul de la vechea Octavie 2 ) eu nu am zis nimic , asa ca astept in acest topic doar informatii utile despre meniul secret al Climatronicul de la O2 FL. Ai asemenea informatii ?

Credeam ca forumurile sunt exact locul in care se pot pune comentarii fara sa primesti astfel de raspunsuri de la moderatori. M-am inselat?

Nu, doar daca se comenteaza ON-TOPIC. Tu esti OFF.

Catre Al Bundy (ciudat ce fel de reply-uri adauga moderatorii pe forumul asta)

Ai o problema cu asta? Fa o reclamatie in topicul dedicat.

Informatii exacte am, intamplator particip la dezvoltarea unor astfel de sisteme, doar ca, repet, astfel de informatii nu sunt publice.

Atunci poate le dai pe PM, daca nu pot fi facute publice.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

A trecut ceva timp de cand nu s-a mai scris pe aici.... in fine am gasit stocate urmatoarele erori in meniul secret al climatronicului

1- 04F8 actuator for central flap 0x25

2- 04FA actuator for stagnation pressure flap 0x25 .

Am verificat daca apare ceva stocat dupa e a ramas aprins becul de la Airbag si am gasit erorile de mai sus, in seara aceasta dupa ce am luat o groapa nu ft. serioasa, mi s-a aprins in bord si becul ala cu motorul dar fara sa imi scrie sau sa fiu avertizat sonor asa cum a facut la aparitia erorii de airbag.

Deci, ce semnificatie au erorile sau un link ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o scanare cu testerul : primele 2 erori sunt date de motorasul din bord care schimba pozitia clapetei de directionare a aerului in habitaclu, eroare de la airbag se datoreaza unei probleme la mufa sau senzor scaun sofer, iar beculetul cu eroarea de la motor este datorita sondei lambda care ar avea o problema.

Dupa 2 ore de la testare si stergerea erorilor a reaparut ultima- lambda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am schimbat fulia,am schimbat electrovalva,si acum nu mai pleaca compresorul(f'tu-i!!!!)M-am uitat in meniul de pe climatronic,si la canalul 11(cred ca la ala trebuie,daca nu spuneti-mi)arata asa la subcanale

0          0

1          005

2          000

3          000

4          017

5          827

6          03

E belit compresorul?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA si tu o diagnoza cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!