Jump to content

Jante originale VW sau nu


golfnik
 Share

Postare recomandată

pana la urma santa monica OEM unde sunt fabricate? sau trebuie doar sa aiba sigla vw pe interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu citesti tu acest topic mai bine ??

e scris in al doilea post de cine sunt fabricate jantele santa monica OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am gasit la Pitesti sa cumpar jante de R32 pe 17. Posesorul spune ca sunt originale, insa eu stiu ca pe R32 s-au pus numai pe 18. esita posibilitatea sa am eu dreptate sau el..voi ce credeti? cum imi dau seama ca sunt originale si nu facaturi ordinare? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar pe golf 5 r32 s-au pus NUMAI jante de 18".

Acesta este modelul.

Bafta!

post-68604-0-93029600-1297891035_thumb.j

Modificat de S E A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de jantele Santa Monica. Intr-o zi anul trrecut in primavara cand sa trec de la cele de iarna la astea de vara m-am uitat pe intreior si scira asa: "NOT OEM - Made in Italy". Deci cred ca sunt replici. :( Asta e. Oricum arata intr-un mare fel masina cu ele. Un alt lucru am vazut diferenta la capacele din centru. In prima poza sunt ale mele si in celelalte doua poze cred ca sunt cele probabil OEM. Diferenta e doar la capac. In rest eu chiar nu vad nici o diferenta. Poze aici

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubulanu Probabil ca acele jante pe care le-ai gasit sunt modelul de pe Eos(in caz ca sunt OEM), care seamana la prima vedere cu cele de R32, sau sunt replici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am gasit niste jante de genul:

http://www.pieseauto.ro/jante-aliaj-15/vw/golf-6/janta-aliaj-maher-r15-o-singura-bucata-682943539.html

- arata foarte bine, sunt foarte putin zgariate, nu mi se par strambe, refacute etc. Au cauciucuri All Season uzate cam 30%. Sunt Made in Italy, nu Germany. Au J si T pe janta. Sa fie oare variante OEM pentru VW facute in Italy sau trebuie sa fie neaparat Germany. La calitate sunt la fel ?

S-a mai intrebat acici in topic, dar nu a raspuns nimeni inca. Daca au J si T inseamna ca nu sunt replica ? Jantele sunt pentru un Golf IV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,m-am gandit sa-mi achizitionez niste jante pentru masinuta mea(bora1.616v2011)si tot cautand pe ici pe colo am dat peste cele din imaginepost-64613-0-43642300-1363025313_thumb.j Sunt de pe un Golf IV si ma intreb daca se potrivesc la mine.

Ceva pareri?!

A,era sa uit;acum am jante de otel pe 16,cele pe care urmeaza sa le cumpar vin fara prezoane,se potrivesc prezoanele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Dealer - modelul este Avus 2. Din ce am citit sa fie facute in Germany sau Italy, altceva, nu. De pe Golf IV pe Bora eu stiu ca se potrivesc. Poti sa faci o proba fizic si o sa vezi daca-s ok. Sunt mai multi parametri care conteaza la o janta, depinde si de masina. Eu am citit pe aici:

http://www.4tuning.ro/tehnica-auto/jantele-auto-de-la-a-la-z-5208.html

- foarte important mi se pare ET-ul sa fie corespunzator cu ce se recomanda pentru masina ta. Daca jantele vin aiurea pe masina, nu o sa ai nici directie, stabilitate buna.

 

Depinde si de pret. Eu as fi vrut niste Avus II pentru mine, dar nu am gasit. Am o alta oferta acum. Daca sunt Germany sau Italy si ET-ul este ok, R15 sau R16 cum se recomanda la tine, eu zic sa le iei.

 

Mai caut si eu informatii. Citesc de vreo 2 saptamani despre jante sa imi iau ceva ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Exista Santa Monica pe 16''?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca jantele din poza is originale?

post-26780-0-36433800-1427113555_thumb.j

post-26780-0-08466900-1427113619_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Pot fi jante de GTI OEM cele care-s stantate cu "Made in Poland" ?

Sunte acelea de GTI Black/Machined  Detroid.

Are cineva idee ?

 

Merci !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Ronal face in Polonia. Cat timp are stanta VW si codul de piesa plus dimensiunile sunt originale.

Jantele nu le face VW oricum.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Această siglă alături de Ronal, Made in Poland, credeți că este pe un produs original?

De obicei sigla arată altfel din ce am mai văzut eu 

Screenshot_20210620_202500.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei sigla, e sigla “corecta”.

Daca e janta OEM, trebuie sa aibe si cod de piesa stantat pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cod dar de obicei așa arată siglă.

Screenshot_20210621_002647.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
TheBeast_onu

Va salut. Imi puteti spune va rog daca aceste jante sunt originale: 

vHkdYtCBc0p77sZw8XgUB0fNUSAsQHhAZ6tra6p9fTAdJOoSW0GxcJ5dfCTz7qkoxUmsOvlwPo867wQ482cxzhC0tREG9B98qZgPjMPxwJfmjCR0yU-6FD8YMmaXKsG_MpbzvNmTFnBeNVZKD3Y-ideGrSXmbbuujSmnqVx1xtMZjCD2BnWb4-o-wjR6ibl2_slT28-PVHua0w2qUlX0Em-KBj63X_vN7OWhdT61pOjqJw89eW1kw4x6YsafIE5sPeJzWqTLKOEO38tkw9i86dwz

 

 

image.png

Modificat de TheBeast_onu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TheBeast_onu se vede doar ultima poza din postul tau. Si nici aia nu e suficient de clara ca sa se vada codurile scrise pe jante. Dar din ce se vede, par a fi originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!