Jump to content

Passat B6 vs. Golf VI (noi)


dr.flawless
 Share

Postare recomandată

revin cu aceeasi problema,cum ca toti passatarii vor zice passat si golfistii golf,in rest nimic constructiv si nimic bazat pe realitate...mama obosim in golf pana la mare de cadem lati,zau asa...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vali_devill

    9

  • Aer Curat

    8

  • paul_e88

    7

  • oaspetele

    6

constat un fapt teribil.deja sau scris aici pe acest topic 3 pagini de baliverne, de diverse impresii.omul care cauta o informatie reala pe acest forum cauta degeaba, ca nu o sa gaseasca.toti care nu au treaba pe acasa se apuca sa scrie...moderatorilor, puneti punct acestui schimb aiuritor de replici, de exemplu ca una e mai mai mare si una mai mica.nu are nici o legatura cu o parere tehnica.urmaresc si particip [e acest forum de ceva vreme si imi dau seama ca se scriu vrute si nevrute si din pacate foarte putine sunt parerile cu adevarat avizate si mai ales obiective.omul poate pana acum si-a si ales masina dorita, iar noi ne aflam in treaba dandu-ne cu parerea.doar la asta romanii sunt profesionisti, frate...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ies din tipar. Nu recomand niciuna din masini dar iti pot spune cum vad eu problema:

- portbagaj mare - Passat

- siguranta - ambele mi se par masini sigure

- putere: La Passat daca nu iei minim 140 de cai...nu are rost, la Golf se descurca binisor si cu un motor de 90-100 cai

- consum: foarte bun la amandoua, mai ales la cele diesel

- design: s-ar putea sa fiu putin subiectiv dar as merge pe varianta Passat, la fel si la interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca baietii cu Golf-ul nu vor crede in ruptul capului ca Passat-ul e mai confortabil.

Passat-ul te "leagana" fata de Golf unde cam "topai" pe drumurile denivelate.

Eu folosesc acum un BMW 320 e46 mult mai rigid, si de cate ori dau de drumuri proaste ma gandesc la Passat ce frumos trece pese denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai passat din 2003, chiar nimeni nu vorbeste in cunostiinta de cauza? e bataie de joc ce a ajuns aici..

passatul nu mi se pare mai confortabil, si asta nu se reduce numai la taria suspensiei, sunt multi alti factori care intervin aici..asta arata superficialitatea parerilor.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul e mai confortabil, mai spatios in interior, mai stabil la viteze mari (peste 130km/h), in schimb este mai greoi, mai lenes, consuma mai mult si este greu manevrabil. In oras nu este deloc o placere sa conduci un Passat, mai ales daca parchezi de mai multe ori pe zi in locuri aglomerate. Mersul inapoi, dupa cum am mai spus, se bazeaza mai mult pe simturi decat pe vizibilitate.

Portbagajul mai mic ai Golfului se compenseaza in oarecare masura prin faptul ca la nevoie se poate scoate placa de sub hayon si se poate incarca pana in tavan, sau chiar se poate rabata bancheta. Un alt avantaj este, cum bine a punctat cineva mai sus, faptul ca incarcarea portbagajului unei masini cu hayon este mult mai usoara decat la un sedan. Practic prin hayon poti sa bagi orice, pe cand la sedan esti limitat la dimensiunea deschiderii portbagajului.

Am comparat, in cunostinta de cauza si 100% obiectiv, A3 8L (Golf4) vs Passat B5.

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai passat din 2003, chiar nimeni nu vorbeste in cunostiinta de cauza? e bataie de joc ce a ajuns aici..

passatul nu mi se pare mai confortabil, si asta nu se reduce numai la taria suspensiei, sunt multi alti factori care intervin aici..asta arata superficialitatea parerilor.

Asta nu inseamna ca nu am mers si cu Passat B6, cat despre Gplf 6 nu ma astept sa fie diferente foarte mari fata de Golf 5, stiu despre ce vorbesc.

Masina din clasa superioara e mai confortabila nu crezi? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor!

De cand am deschis acest topic si mi-au sarit atatia colegi in ajutor m-am simtit ca intr-o familie. Nu stiu daca stiti reclama la VW cu un tip care isi ia Golf 5 si e oprit pe strada de alti posesori de Golfuri (diverse versiuni) pentru a i se oferi o imbratisare (un fel de "Welcome to the family").

Golf Commercial

La fel m-am simtit si eu si va multumesc pentru asta!

Nu pot sa rezist sa nu va pun si clipul cu reclama la DSG. In semn de multumire ca m-ati ajutat, poate va fac sa radeti cu pofta.

Volkswagen DSG Transmission - "Kids on steps" commercial

Daca exista topic-uri dedicate pentru reclame la VW, rog moderatorii sa ma scuze, dar mi se par potrivite pentru ce s-a scris in acest topic si ii rog frumos sa nu le stearga.

Inca nu am comandat masina. Se mai poate posta. De altfel, poate topicul mai este util si altora si nu este nevoie sa se inchida dupa ce comand eu masina.

Probabil ca voi lua Golful dar inca ma tenteaza si Passatul.

Revin cu hotararea finala si apoi cu un topic la "Masina mea" cu multe poze sa vedeti ce am ales impreuna cu voi.

Modificat de dr.flawless
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte misto reclamele, in general cele de la VW sunt cele mai reusite, au un marketing foarte bun..

Asta nu inseamna ca nu am mers si cu Passat B6, cat despre Gplf 6 nu ma astept sa fie diferente foarte mari fata de Golf 5, stiu despre ce vorbesc.

Masina din clasa superioara e mai confortabila nu crezi? :D

In ceea ce priveste comparatia, iar s-a dovedit ca unii nu stiu despre ce vorbesc, si merg pe "asteptari".

dr.flawless, iti recomand sa incerci sa te duci la testdrive, pt ca modelele din care vrei tu sa alegi sunt cele care se cumpara in general, ma refer la motorizari, piata s-a facut din aceste modele, deci ar cam trebui sa le aiba pe testdrive, indiferent de echipari. Du-te si incearca si zi-ne care ti-a placut, ca nu o sa cada nimeni niciodata de acord aici..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tari cele doua reclame.. cred totusi ca pustiul din stanga si-a luat toale de diferenta de bani fata de DSG.

Oricum ma bucur ca cei de pe forum.. desi multi spun invers.. ajuta. Si pe mine m-au ajutat multe posturi ale voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

Inca nu am comandat masina. Se mai poate posta. De altfel, poate topicul mai este util si altora si nu este nevoie sa se inchida dupa ce comand eu masina.

Probabil ca voi lua Golful dar inca ma tenteaza si Passatul.

Asa cum scria cineva mai sus, e fffff indicat sa faci un test drive inainte de a te decide. Eu de ex. am oscilat intre G5 si Jetta si am ales Passat dupa testdrive. Mai mult decat ceea ce spun unii si altii conteaza cum te simti tu in masina respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mamma mia ce discutie!

Eu nu inteleg cum comparatia poate fi facuta in primul rand - G VI e o compacta de oras, adresata tinerilor sau ca masina de oras/cumparaturi. Passat e clasa medie, care vine totusi cu alt comfort, alta tinuta de drum. Suspensie multilink spate, mai grea.

Chestia cu dotarile iarasi e discutabila - de aia sunt optionale pt ca unii aleg sa le aiba sau nu. Ca ex, avem o Octi I si o Octi II. I e cu putine dotari, II e cu mult mai multe. Nu pot spune ca e mare diferenta la drum intre ele (doar Xe si oglinzile electrocromatice noaptea).

Dupa parerea mea, OP are nevoie de 2 masini - una de oras si una de drum lung :)

Cat despre TSI vs Diesel, iarasi e optional. Personal nu mi-as mai cumpara benzina dupa 2 dieseluri... dar gusturile difera. Insa m-ar mira ca un TSI sa consume realmente cat un diesel. E imposibil din cauza ciclului de functionare - Otto are 20-30% mai putina eficienta decat Diesel din ratiuni termodinamice. In plus, Diesel da 50-60% din putere de la 1500rpm, pe cand un Otto de la 3500 in sus.

citat din Wikipedia:

Comparing the two formulae it can be seen that for a given compression ratio ®, the ideal Otto cycle will be more efficient. However, a diesel engine will be more efficient overall since it will have the ability to operate at higher compression ratios. If a petrol engine were to have the same compression ratio, then knocking (self-ignition) would occur and this would severely reduce the efficiency, whereas in a diesel engine, the self ignition is the desired behavior. Additionally, both of these cycles are only idealizations, and the actual behavior does not divide as clearly or sharply. And the ideal Otto cycle formula stated above does not include throttling losses, which do not apply to diesel engines.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu tot respectul,chiar daca e motor pe benzina,deci otto(apropos de comparatia de mai sus),tsi-ul e alta mancare de peste.cercetati un pic si o sa va mirati.si cuplul la tsi-ul meu tot pe la 1700 incepe...treaba cu 3500/rpm e cam pt 1.4,1.6 8v,no offence posesorilor...oricum,putine posturi la obiect,fiecare zice ca e cel mai bun ala pe care il are...cu respect, o zi buna.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o ofensa, insa nu e chiar asa.

Am comparat mai jos motorul de 1.4 105KW!!! cu cel de 1.9 77KW. Diferenta de putere e semnificativa si in favoarea benzinei. Daca faceam comparatia cu un motor mai putin puternic pe benzina, dieselul iesea mai in avantaj.

La capitolul cuplu, am subliniat unde se atinge 65-70% din putere - diferenta reala e intre 1800RPM si cca 2900RPM. Din tabele rezulta 2000 si 3000 pt ca am mers din 500 in 500 rpm. La un motor mai putin evoluat ca TSI lucrurile stau mai prost. E adevarat - am gresit - nu e 3500 ci 2900 dar asta la TSI comparat cu un diesel amarat de 105 CP... daca remapezi dieselul... lucrurile se schimba foarte semnificativ :icon_thumright:

De fapt e logic sa fie asa - rosu la TDI e la 4500, la TSI pe la 6700... TDI e de mers la drum, economic si fiabil. TSI e mai agresiv, uzura mare si mai sportiv. Depinde ce vrei de la masina.

Imi mentin parerea... TDI ramane - in opinia mea, mai placut la condus.

post-3446-1263982962_thumb.jpg

Modificat de Stefan_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce motor e cel de 105kw, TSI sau TFSI? Pe ce masini se gaseste, pentru ca nu am gasit nici o infeormtie de le volksawagen.de sau volkswagen.ro?

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stefan, imi permit sa te contrazic. Motorul 1.4 TSI din tabelul tau e mai comod de condus, avand in vedere ca are cuplul maxim pe o plaja mai mare de turatii, intre 1500 si 4000 RPM, deci nu e necesar sa schimbi treptele de viteza atat de des ca in cazul motorului 1.9 TDI, care atinge cuplul maxim doar de la 1800 sau 1900 (presupun eu) pana la 2300 - 2400 RPM. Probabil era mai corect daca puneai exact intervalele de cuplu maxim, insa se vede clar ca motorul diesel are cuplul maxim pe o plaja de doar 600 RPM.

In rest, sunt de acord ca motorul diesel e mai economic, avand in vedere eficienta mai mare. Despre fiabilitate n-as putea spune clar ca un motor diesel este mai fiabil decat unul pe benzina, in cazul motoarelor pentru autoturisme. Am vazut motoare diesel care la 300.000 km erau ok, cu foarte mici interventii, la fel cum am vazut si motoare pe benzina cu acelasi numar de km la care nu se schimbase aproape nimic, decat bobine de inductie, care eu le consider consumabile.

In incheiere, recunosc ca imi plac motoarele pe benzina, dar nu sunt un suporter fanatic al motoarelor pe benzina, recunosc avantajele evidente ale motoarelor diesel atunci cand e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze e vorba de 1.4TSI 103KW - typo (am scris 105 in loc!). L-am luat pe asta pt ca era singurul la care am gasit repede curba de cuplu:

http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=739

Discutia devine subiectiva... merg cu diselache de pe la 1200 pana pe la 3000 (3500) fara sa schimb viteza. Datorita cutiei mai lungi e cam ca la benzina (daca nu peste). Diferenta e exact cuplul mai mare la turatii mici - logic, cand mergi incet (rpm jos) ai nevoie de acceleratii mari. De pe la 1500 in sus, o calci, te baga in scaun (da, nu o calc sub 1500!). La benzina, retrogradezi si dupa aia te baga-n scaun :scratch: Daca ai DSG, nu conteaza.

Cum spuneam e doar o parere subiectiva... cred ca se pune problema asa - la stilul meu de condus, prefer diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mir ca nimeni nu a adus in discutie si varianta cu Golf Plus. Il vad ca un compromis intre Golf si Passat. Spatiu incomparabil mai mare in interior (spre Passat) insa ramane dezavantajul portbagajului (dar depinde de fiecare ce si cat are nevoie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu : Plus-ul are ampatament mai mare decat Golf-ul normal, sau e doar mai inalt ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar mai inalt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus-ul e mai inalt si pozitia la volan destul de ciudata. Desi mi se pare foarte inalt scaunul soferului, tot nu ajungi sa vezi botul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Comparatia este unpic ciudata ... Passat-ul este o limuzina , iar Golf-ul o compacta . Depinde strict de preferintele fiecarei persoane , sau cel putin asta e parerea mea . Intradevar Golf-ul este destul de dotat , comparativ cu Passat-ul , caruia ii lipsesc ceva dotari esentiale ce fac din el o limuzina veritabila asa cum ar trebui sa fie ... dar totusi este o limuzina ( habitaclu mai mare , portbagaj mai mare , confort ceva mai ridicat , un plus de eleganta si o oarecare prestanta pe strada ) .

Toate cele bune ! :icon_thumright:

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Deci pana la urma ti-ai cumpara masina? Ce ai ales si ce pret ai scos in cazul in care ti-ai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca pana la urma a luat golf 6 1.6 102 cai...cel putin asa am vazut parca la semnatura lui printr-un topic.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!