Jump to content

Taxe/costuri vignete pentru autostrazile din Europa


cri-cri
 Share

Postare recomandată

Au si masini cu camere ; ele stau , de regula , in zona fostelor puncte de plata a autostrazii . In foarte multe cazuri , aceste masini sant si in zona de granita , la iesirea din SLO catre HR ( Croatia ) . Iti repet : daca nu te-au oprit , sant sanse f f mari sa nu patesti nimic . Eu personal cred ca nu o sa se intample nimic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutari dragi colegi!

 

Am nevoie de sfaturi/recomandari, va rog.

 

Sunt nevoit sa merg cu masina personala in UK prin portul din Dunkerque.Din cautarile mele online am de platit vignete pt urmatoarele tari: Romania, Ungaria si Austria.Celelalte tari pe care le tranzitez,respectiv Germania,Belgia si Franta nu cer vignete cu exceptia taxelor de autostrazi in Franta.In UK se plateste road tax doar daca masina este inmatriculata acolo, in cazul meu sunt exceptat pt cele 6 luni cat am sa folosesc masina.

Rog confirmare in ceea ce priveste aceasta informatie.

 

Vignetele pt Ungaria si Austria de unde le iau? Le cumpar dupa ce ies din Romania in prima parcare dupa primii 200 metrii facuti pe teritoriul Ungariei?

Doar vigneta pt Austria se lipeste pe parbriz? Unde? Stanga sus?

 

Alimentare cu carburant o sa fac in vama si pe urma in Austria, dar de la care benzinarie? La fel in Germania si Franta daca imi puteti spune.

 

Alte pareri/sfaturi sunt binevenite si apreciate enorm.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vigneta pentru Ungaria o poți lua de la noi din benzinăriile Mol. Cea din Austria di ultimul Peco din Ungaria (ai pe spatele ei unde o lipesti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Delfi,

 

Asa cum a zis si sebip, vigneta pt Ungaria o poti lua din MOL de la noi, cea din Austria poti sa o iei inainte de granita sau dupa, primul peco(eu l-am luat din primul peco din Austria). In Austria trebuie sa lipesti obligatoriu pe parbriz, stanga sus, cred, si nu pus in plic. Facturile trebuie sa le pastrezi 1 an, mai ales cel din Ungaria.

 

Eu am fost in iunie in Austria, carburantul e mai scump in Ungaria, poti lua din Romania si apoi din Austria. Din Austria cred ca cam toate sunt bune: MOL, OMV, BP, Agip, Shell. O chestie care trebuie stiuta e ca pe autostrada carburantul e mult mai scump ca in afara ei. De ex. eu am iesit 5 km de pe autostrada, si era cu vreo 30 eurocenti/l mai ieftina, adica la un plin de 50 l, faci o economie de 15 euro. Dar pt asta ai nevoie de GPS, pt ca nu ai indicatoare pe autostrada spre pecourile din sate. 

 

In restul tarilor nu stiu cum e. Sa fii atent la viteza unde sunt restrictii prin Austria si Germania, cel putin ca sunt multe radare fixe si amenzile pe masura.

 

Drum bun,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

 

Va multumesc tare mult pentru sfaturi si informatii!

 

Nu am nevoie de vignete pt celelalte tari, nu?

 

O seara linistita.

Modificat de DELFI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 4 years later...

Un mic ajutor, va rog.

Saptamans viitoare voi aunge la Munchen, o sa stau in zona Olympia Park si nu nu am timp sa mai comand placeta de mediu. Ma pot descurca si fara in prima zi avand in vedere ca ajung pe seara (dinspre Salzburg)?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Olympiapark e la granita: https://www.muenchen.de/verkehr/autos/umweltzone.html
Placheta se plateste de la ringul de mijloc inspre centru, tu probabil ca mergi de pe A8 pe A99 si intri de pe A9 (ca sa nu mai stai in trafic in oras). Ringul incepe conform hartii exact de la strada cu Olympiapark in jos (poza atasata, zona de sus a pozei). Eu nu mi-as face probleme.

@dydu_kuf, zic bine? :P 
karte_untersuchungsgebiete.jpg.72714a85c39c1054a6d268c79f26b160.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, incepand cu BMW Welt incepe obligativitatea „bulinei“.

Asta sa fie ultima ta grija, in rest enjoy-it si ... ?prost?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care crezi ca te pot ajuta cu ceva, da PM, sunt in..„zona“.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!