Jump to content

Taxe/costuri vignete pentru autostrazile din Europa


cri-cri
 Share

Postare recomandată

Sall.

Intentionez sa plec cu masina in Germania nurnberg, care ar fi drumul cel mai bun plecand de la Bucuresti , cat costa vinietele in ungaria si austria si de unde trebui sa le cumpar , aplicatia de la samsung "maps" este buna ? , si un pret la motorina daca se poate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vignetele pe ungaria si austria costa cam 28e in total.Pe ungaria sa nu bagi motorina ca te pacalesc la schimbul valutar! Eu alimentez din austria de la Oed(iesirea 131) sau Saint Valentin. Ambele locuri sunt spre iesirea din Austria spre Germania.Drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorina in Austria, pe A1 la Shell - 1.559 Euro/litru iar in Germania (ceva mai incolo de Nurnberg) , pe A3 - 1.409 Euro/litru - tot Shell

Preturile sunt de sambata trecuta 16.08.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, abia am venit din munchen. vignetele sunt asa: pt ungaria o cumperi de la orice benzinarie MOL din Romania. pentru Austria o cumperi de la prima benzinarie(SHELL) la intrarea in Austria. E cel mai ieftin asa.

 

Motorina: alimenteaza in asa fel incat sa iti ajunga motorina pana la MELK(Austria).  e imediat dupa Viena si motorina e 1,30euro. la noi la nadlac e motorina mai ieftina, 6,15. in Germania este 1,33-1,44motorina.

 

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau puteti sa cautati pe oeamtc.at, Verkehr -> Tanken -> Sprit-Applikation gasiti cel mai ieftin pret al zilei in functie de land si combustibil, iar in Germania, pe Clever-tanken.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

La sfarsitul saptamanii acesteia o sa plec cu masina din Germania spre Romania. Puteti sa-mi spuneti va rog de unde pot sa cumpar vigneta de Austria la intrare in Austria dinspre Germania si vigneta maghiara la intrare in Ungaria dinspre Austria? Cand intru in Ungaria pot sa o cumpar din parcare unde e si hotelul Paprika?

 

Multumesc.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

Cand vii din Germania spre Austria, poti cumpara vigneta cam in orice benzinarie din Germania, pe masura ce te apropii de granita. Daca vand vigneta, pe autostrada, pe langa semnul de benzinarie ai un panou cu simbolul de vigneta de austria ("timbrul" rosu) alaturi de cel de GO (dispozitivul RFID pentru camioane/autobuze) si insemnul 'Vertrieb'. Eventual, gasesti si insemn cu 'Hier gibt's die Vignette'.

 

Daca nu o cumperi in Germania, nu te panica. O poti cumpara si in prima benzinarie de dupa granita (care e chiar la granita). Exista una pe toate intrarile 'obisnuite': la Nickesldorf pe A4 (venind din Ungaria), la Pocking/Suben, cand vii pe A3 din Germania (Passau) si la Schwarzbach/Walserberg cand vii pe A8, tot din Germania (dinspre Muenchen). O vigneta pe 10 zile te costa 8.5 euro.

 

Ungurii folosesc acum e-vigneta. Nu mai ai nimic 'fizic' de lipit pe parbriz. Cel mai sigur este sa o cumperi online. E extrem de simplu si comod, primesti confirmarea imediat pe mail. Ai si un .pdf atasat pe care il imprimi sau il salvezi in mobil, in caz ca ai nevoie. Primesti si mail la sfarsitul perioadei de valabilitate.

Uite aici: https://en-ematrica.autopalya.hu/

 

Nu aveam niciodata forinti si pana la aparitia sistemului plateam in euro la cursuri extrem de fanteziste.

 

LE: Cu Umweltplakette, Bwwlan are perfecta dreptate. Orice masina trece de indicatorul Umwelt Zone trebuie sa aiba afisata in parbriz placheta de culoarea potrivita, indiferent de anul de fabricatie, norma euro etc. (vedeti ca au aparut multe orase unde numai 'verdele' e permis). http://www.gtue.de/apps2/feinstaub/international/index_en.php

 

Placheta se ia foarte usor insa si la fata locului, la orice statie TUV sau ATU. Dureaza cam 15 minute si nu aveti nevoie decat de talon plus 8-10 euro.

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am fost de curand in Italia.

Din Bors am cumparat vigneta pt autostrazile din Ungaria, 56 lei pt 10 zile. Din cate am vazut de aici poti cumpara si pentru alte tari.

Pt Austria a fost 10 euro pe 10 zile.

In Austria, intre Innsbruck si Pasul Brennero(granita cu Italia) se plateste o taxa speciala de 9 euro cash.

 

Daca mergi pe autostrada in Austria si vrei sa cumperi combustibil, cel mai ieftin e daca iesi de pe autostrada. Eu asa am facut iar diferenta a fost destul de mare, de ~0.40 euro/litru, adica Diesel Premium la 1.17 euro la Eni, iar Diesel simplu 1.08 euro. La un plin cam salvezi 15 euro.

 

Drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva cum functioneaza noul sistem cu vignete regionale in Ungaria , intoduse de la 01.01.2015 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cele mai sus spuse sunt reale pentru Ungaria,Austria

 

Mai adaug urmatoarele:

Trecut toata Italia pe Autostrada ,intrat din Austria,iesit spre Franta -Coasta De Azur = 64E la Dus...cam la fel la intors

Franta e mai scumpa,nu am mai tinut socoteala...

Combustibil cel mai scump pe autostrada e in Italia = 1,54E/kg diesel(sfat important-iesiti din autoastrada pentru alimentare daca nu va grabiti f tare)

Cel mai ieftin combustibil in Ianuarie era in Spania,diesel = 1,04-1,07E/l

Trafic fff aglomerat pe A4 in Italia intre Venetia si Milano!

Sper sa fie utile aceste informatii pt cei interesati!

 

BAFTA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o intrebare: respectiva placheta de unde se cumpara? Eu ajung sambata sprea seara in Munchen si is cazat in zona centrala. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu e o reprezentanta VW. Mergi cu talonul si gata :)

 

LE: raspuns intarziat.. :(

 

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știu. .dar ajung sâmbătă după masa la Munchen și îs închise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai de unde. Duminica e inchis peste tot. Luni dimineata, de la un dealer sau de la Zulassungsstelle.

Poti de pe net, da' e mai scump si oricum nu-ti ajunge acasa pana pleci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci atunci îs pe risc sâmbătă seara și duminica toată ziua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in Munchen anul trecut, am ajuns intr-o seara de marti la 23:30, am parcat in parcarea acoperita de la metrou Olympiazentrum, si n-am avut nicio problema 4 zile, fara sa cumpar plakette. Si am mai si interactionat cu politia germana in respectiva parcare, cu privire la alta isprava de-a mea, dar n-au zis nimic de placheta. 

Deci sunt 99% convins, asa cum s-a mai scris, ca daca nu ai masina parcata undeva la strada, nu ai nicio problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Placheta e necesara doar in zonele centrale ale oraselor, marcate special cu indicatoare, nu in tot orasul. Zona Olympia nu e acoperita, nefiind necesara placheta. In zona centrala amenzile le dau chiar cei ce verifica tichetele de parcare, e aproape imposibil sa scapi neamendat daca masina ramane cateva ore consecutiv pe acelasi loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma îs in Italia, mâine seara ajung la Munchen. Mi se pare ciudat sa ma amendeze pentru ca efectiv nu am găsit de unde as putea cumpăra placheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am patit azi o trasnaie si vreau sa va intreb ce ar trebui sa fac.

Sambata, 5 septembrie am plecat la drum spre Italia, prin Slovenia. Mi-am luat vigneta pe 7 zile.

Astazi, sambata, 12 septembrie m-am intors si am mers cu aceeasi vigneta. E valabila?

 

Tind sa cred ca nu, si mi-am dat seama abia in Murska Sobota ca s-ar putea sa nu fie valida. Am luat inca una, valabila de azi, 12 septembrie inclusiv, am lipit-o pe parbriz DAR de la acea benzinarie pana la iesirea din Slovenia nu a mai fost nici o poarta de control a vignetei. O sa primesc amenda? Daca da, pot sa justific cu bonul si folia? Ce ar trebui sa fac acum? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu a trecut de ora 12 noaptea, adica deja sa fii fost in data de 13 septembrie atunci nu ai probleme. Dupa ora postarii cred ca ai trecut Slovenia ieri la pranz. Asa ca stai linistit ca nu-ti vine nimic. Vignetele sunt valabile de la ora 0 pana la ora 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ieri la pranz am venit.

Eu m-am gandit ca vigneta ar fi valabila asa:

 

1. sambata 5 sept

2. duminica 6 sept

3. luni 7 sept

4. marti 8

5. miercuri 9

6. joi 10

7. vineri 11

 

Ieri -12- ar fi fost deja a 8-a zi, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rovignieta e valabila 7 zile. Adica pana pe data de 11 la ora 24:00. Faceti un pic de matematica. Problema e ca daca ai cumparat deja rovignieta dupa ce ai trecut in dreptul camerei esti inregistrat in sistem.....nu stiu insa daca trimit si in Romania cei din Slovenia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am calculat 7+5 =12, dar aveti dreptate, e data de 11 ora 23:59 pentru ca se ia 0:01 in data de 5. Scuze.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-ti confirm si eu : vigneta in SLO e valabila 7 zile calendaristice . Prima zi , calendaristica , este ziua in care ai cumparat-o . De acolo socotesti , in total , 7 zile ( inclusiv ziua in care ai achizitionat-o ) .

Ref la amenda : sant camere mai peste tot , inclusiv la granita ( acolo stau mai mult masini cu camere ) . Daca nu te-au oprit , eu cred ca ai scapat . De regula cand vigneta este lipsa sau nu este valabila : te opresc imediat si te pun sa platesti . Nu am auzit cazuri in care doar sa te filmeze / fotografieze si apoi sa-ti vina acasa amenda . Au sistemul : totul pe loc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, nu stiam ca au si masini cu camere pe autostrada in Slovenia. Sper sa fi prins macar una pana ce am iesit din tara.

Pe site-ul lor am gasit doar cum poti plati amenda: http://www.dars.si/Dokumenti/Toll/Methods_of_payment/Vehicles_up_to_35_t/Vignette/How_to_pay_the_fine_501.aspx

 

Multumesc mult pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!