Jump to content

Taxe/costuri vignete pentru autostrazile din Europa


cri-cri
 Share

Postare recomandată

Nu, doar vinieta in Ungaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt unul din ,,capsunarii,, care face spania, am vreo 7-8 drumuri, si sunt expert in ,,saritul,, barierei, niciodata cu probleme. Acest lucru se recomanda in franta si italia(special italia unde se plateste o singura data,la iesire) dar asuma o serie de riscuri pe care daca poti sa ti le asumi,merita. Intrebarea e daca a fost prins cineva, ma intereseaza pe italia sau franta,si cum s-a intamplat...slovenia se mai poate trece fara sa platesti, ungaria la fel dar este riscant, tot asa daca a fost prins cineva care sunt consecintele( stiu un caz pe austria cu amenda de 200e pe loc daca nu le luau masina???)...mai ales ca ungaria este cea mai ieftina si daca te prind te ard cu placere PS...barcelona-bistrita 2470 km total pret 350e din care drum 130-150e niciodata nu am calculat, ruta bistrita-oradea(alimentare plin)-budapesta-maribor(alimentare plin)-venezia-genova(alimentare plin)-monaco-barcelona(alimentare)...detin recordul pe aceasta ruta 26 ore,singur in masina si fara pauza deloc(alimentare),totul aranjat din timp la mana(apa,mancare etc), pe ruta ro-spa,plecare din tara ora 23,ora 9 intrare italia,seara intrare franta,dimineata spania...pilot automat pe max 140,conteaza foarte mult constanta vitezei si puterea de concentratie in momentele cheie si de oboseala maxima cand eu personal beau prima cafea sau redbull pentru un efect maxim(franta noaptea singur pe 3 benzi pe vestita autostrada a soarelui la ei,drum ca in palma sute de km), neaparat GPS, da o siguranta care reduce din oboseala, chiar daca se stie traseul( se stiu cazuri in care soferii de autocar care fac saptamanal traseul s-au incurcat)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin in Ungaria si Austria nu vei apuca sa faci prea multi km fara plata vinietei (in austria se scaneaza parbrizul / ungaria numarul masinii). In Ungaria se indisponibilizeaza masina pana la plata amenzii, similar in Austria (exceptie fac, cred, numai masinile de Germania, existand un acord de reciprocitate privind incasarea amenzilor).

Asa scurt, pentru Austria: amenda 100+Euro despagubiri si amenda cam 250, neplata despagubirilor se lasa cu amenda intre 300 si 3000. Merita riscul in schimbul a 7,8 Euro pentru vinieta de 10 zile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

POLONIA

Taxele de drum se aplica doar vehiculelor cu masa autorizata de peste 3,5 T, diferentiat pe paliere de greutate. Pentru vehiculele care nu depasesc aceasta limita se percepe doar o taxa de autostrada cuprinsa intre 8 si 16 PLN (zlot) in functie de lungimea sectorului de drum parcurs. Plata se face cu numerar in moneda nationala .

post-75870-0-47409700-1316459347_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anu trecut am adus masini din germania si austria, iar anu trecut in vremea asta m-au prins pe austria fara vinieta si am platit 150 de euro, daca nu plateam imi retineau masina, pe ungaria nu am platit nicodata... am primit un sfat de la altii si anume: pe ungaria (pe autostrada) sa nu ma opresc, si asa am procedat de fiecare data si nu am fost oprit, la mine tine treaba asta... bafta si drumuri bune sa aveti ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cand citesc pe aici ce sfaturi se dau ma iau cu mainile de cap.

Cum sa zica strainii ca nu suntem tigani cand numa pe combinatii si metode de "fraierit" suntem pusi?

Jenant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) foarte tare.... fentat ... pentru ce... pentru 2 lei.... tipic romanesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aviz amatorilor...

Acum o saptamana la granita Ungaria-Austria filtru pe sensul de intrare in AT cu doua scopuri clare: 1.Sa nu scape vreunul in Austria fara "cauciucuri" de iarna(asta verificau austriecii); 2. Sa nu fii tranzitat careva(probabil de pe forumul asta:) ) Ungaria fara vignieta. A... si era sa uit, in Ungaria am vazut in cateva locuri pe autostrada(in niste intranduri paralele pe sosea) niste dube inscriptionate cu ceva(nu am inteles ce scria) din care supravegheau traficul cu niste chestii in mana(am banuit ca aveau ceva in genul "pistoalelor" de la ARR-ul nostru)

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu sunt platitor de taxe model, dar era sa o patesc de 2 ori:

-anul trecut am uitat sa cumpar vigneta in Ungaria. Mi-am adus aminte undeva pe autostrada dupa Budapesta catre Austria, am oprit in prima benzinarie si am achitat-o. Am avut noroc...

-anul acesta cand am cumparat masina din Germania, avea vigneta de Austria, iar amicul cu care am luat masina(samsar) a spus ca este varianta cu valabilitate de un an. Normal ca am luat-o de buna si nu am cumparat alta vigneta. Am tranzitat Austria noaptea si am scapat...de ce scapat? pentru ca am constatat ulterior ca era o banala vigneta valabila 10 zile.

O stire de ieri anunta ca incepand cu 01.01.2012 "se retrage din circulatie" vigneta cu valabilitatea de 4 zile, cea de 10 zile fiind perioada minim acceptata de plata. E criza in Ungaria!

PS: mai nou consoarta a facut o pasiune pentru plata electronica a facturilor pentru diverse servicii(lucru de care ma ocupam eu, fiind adeptul stilului clasic, adica statul la coada). Ieri am avut primele semnale...am ramas fara semnal pe TV...pentru neplata facturii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, de unde recomandati sa cumpar vignieta pentru Austria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum treci de granita sunt imediat benzinarii. Te opresti in prima si cumperi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau : poti sa cumperi si din Ungaria , de la o benzinarie in drum ; poti sa iei pe amandoua in acelasi moment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bujulache cumpar-o imdeiat cum ai intrat in austria e mai ok decit sa o iei de la unguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa eviti cozile infernale de la primele benzinarii din Austria, iti sugerez si eu de la unguri. Patit pe propria piele cand a trebuit sa oprim pe banda de urgenta langa o benzinarie pentru ca era supraaglomerata.

http://www.vignette.at/web/guest/maut/typen-und-tarife

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost in perioada 1-4 decembrie in Germania...

Vigneta de Ungaria am cumparat cu LEI de la Nadlac, 4 zile cu 35 lei si vigneta de Austria din primul SHELL in Austria. Eu nu am prins coada, aveam o masina in fata la pompa si 2 oameni la casa. Nu mai stiu exact ca a fost viginieta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7,90 e pe 10 zile la austrieci.De la unguri vigneta pentru austria iti convine daca ai forinti daca nu te fura la curs de numa.Cel mai bine opresti la intrare in austria si o cumperi din orice benzinarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

Vreau sa fac un drum de la Cluj-Napoca la Berlin, cu masina.

Google Maps si Via Michelin imi da traseul cel mai scurt prin Ungaria, Slovacia, Cehia, Germania...in jur de 1300 km, daca merg prin Ungaria, Austria, Germania am in jur de 1600 km.

Ce vreau sa stiu e cum sta treaba cu vignetele in Slovacia si Cehia? Pe topicul asta scria cineva pe prima pagina ca in Cehia se plateste autostrada pe km parcursi si asa cred ca as iesi mai scump decat daca as merge prin Austria. Dar in alte parti am gasit ca vigneta pt Cehia este de 10 euro, valabila 1 saptamana.

Ma poate lamuri cineva exact cum e cu autostrazile in Cehia si Slovacia?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Laurentiu M: Ungaria, Cehia, Slovacia si Austria au vignete. Detalii poti gasi la: http://www.turistineuropa.ro/

In Germania, in anumite orase, este necesara Umwelt Plakette, un fel de taxa de mediu ( http://www.umwelt-plakette.de/ ).

Mai poti gasi informatii utile si in alt topic: http://vwforum.vwfor...mania-germania/

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am venit de 3 zile prin austria si ungaria. Vigneta austria perioada minim 8€ si pe ungaria 12€

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

http://www.rtv.net/din-2015-pe-autostrada-de-la-pitesti-la-constanta-vezi-cat-va-fi-taxa-fata-de-alte-tari-europene_27310.html

Astfel, potrivit calculelor jurnaliştilor de la Adevărul, va trebui să plătim următoarele taxe:

- 3-5 euro de la Piteşti la Bucureşti (100 km)

- 7,5-12,5 euro de la Bucureşti la Constanţa (250 km)

- 12-20 euro de la Piteşti la Constanţa (400 km cu tot cu centura Bucureşti în regim de autostradă)

mereti ba cu autostrazile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Ministrul Transporturilor si Infrastructurii, Ovidiu Silaghi, a declarat, marti, intr-o conferinta de presa la Alba Iulia, ca nu exista motive pentru a fi introdusa taxa de autostrada, relateaza Agerpres. "Nu avem motive sa punem o taxa pe niste autostrazi pe care le facem din bani europeni, cu o contributie mica de la bugetul de stat. Chiar nu avem motive. Motive am putea avea eventual la Autostrada Bechthel, dar nici acolo nu o sa aplicam, pentru ca ar fi o discriminare ca pe portiunea de autostrada facuta pe bani europeni sa nu punem taxa, iar pe aceasta portiune sa punem taxa", a afirmat ministrul Ovidiu Silaghi.

In alta ordine de idei, oficialul a subliniat ca nu exista niciun interes pentru a fi oprita vreo lucrare. "Nu intentionam sa oprim nicio lucrare. Vrem sa ne tinem de contracte, vrem sa fim parteneri loiali cu companiile care lucreaza in toata tara, dar avem pretentia sa-si respecte si ele termenii de executie si termenii de dare in folosinta. (...) Dorim sa continuam ce este inceput pentru ca vine vara si este front de lucru asigurat pentru toate lucrarile", a spus el.

"Culoarul paneuropean nici nu ne gandim sa-l intrerupem in vreun fel, pentru ca si asemenea zvonuri am auzit, ca vom intrerupe sau vom modifica. Tot ce a fost negociat cu Comisia este extrem de greu de modificat sau aproape imposibil. Ar insemna sa ne oprim, sa mai avem inca vreo sase luni de negocieri cu Comisia Europeana. Nu avem acest interes, avem interesul sa marim gradul de absorbtie, prin urmare sa continuam lucrarile", a afirmat ministrul Ovidiu Silaghi.

Demnitarul a mai spus ca autostrada Bucuresti-Ploiesti are termen de finalizare data de 30 iunie. In ceea ce priveste autostrada Ploiesti-Brasov, ministrul a declarat ca "acolo e o poveste mai lunga". "Nu avem inca finantare, incercam un parteneriat public-privat", a mentionat acesta.

:pirat:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost cineva de curand prin Ungaria pe autostrada? Cat a fost vigneta, ca tot gasesc informatii contradictorii...

Pe site-ul oficial zice ca pentru o saptamana, masinile au de achitat 2.975 HUF (cca. 9,5 Euro) WTF??? Io stiam ca-i 1.750 sau ceva de gen.

Anyone?

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bwwlan: Anul trecut, vigneta pe 7 zile era 2.750 HUF.

Conform informatiilor postate de tine, s-a scumpit la 2.975 HUF.

In schimb, acolo e o eroare privind perioada de valabilitate:

"Săptămânal: valabilă din ziua specificată de cumpărător şi alte 9 zile (adică în total 10 zile calendaristice consecutive, până la ora 24:00 a ultimei zile)."

Saptamana are 10 zile in HU ? :screwy:

LE: Mai nou, benzinariile Mol (din RO) vand si vignete de HU. Intreaba si acolo ce preturi au !

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE cand stiu eu, in HU vigneta era pe 10 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu . Pana de curand a fost pt 4 zile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!