Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

Probabil ca niciodata cei cu masini SH nu vor sti vreodata sigur cati Km au masinile lor in realitate. Fiecare crede ca masina are Km inscrisi pe bord fiindca.... are carte de service, cunoaste f. bine persoana de la care a cumparat masina, masina circula doar in week end, masina era a unor batrani care o tineau in garaj etc., etc......

Sunt multi care se pricep la electronica masinii si ii rog in principal pe ei sa infirme sau sa confirme urmatorul lucru:

- sunt sigur ca am citit prin forum sau altundeva ca daca dai km. inapoi de la suta/sute de mii la zeci de mii afisajul electronic apare sub forma 089425

- cel putin la Golf IV afisajul km - daca sunt reali - nu este cu 0 in fata, ci arata simplu 89425

- zilele trecute am vazut o Astra din 2003 la care km apareau sub forma 095600.

Ar fi aceasta un indiciu ca sigur km - in cazul de fata - au fost dati inapoi?

Exista vreun tip de masina (cu afisaj electronic evident) la care km sa fie afisati sub forma 000156 daca masina are 156 de km, sau 000028 daca are 28 km?

Dintre cei care aveti masini VAG cu mai putin de 100.000 km cum va apare afisat pe bord - cu sau fara zero/zerouri in fata?

Sau cei care dau km inapoi se impart in doua categorii:

1. "Diletantii" - care nu stiu sa stearga zero-ul

2. "Profesionistii" - care sterg toate urmele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ~64000 km si imi apar fara "0" in fata, deci "64xyz".

Un indiciu destul de relevant este urmatoarea procedura.

VAG-COM, Modulul Instruments -> Output Tests.

Unul din testele efectuate automat in cadrul acestor Output Tests este pozitionarea indicatoarelor pe 3000rpm, 100km/h, 90grade (temp lichidului de racire) si 1/2 rezervor.

Daca indicatoarelor nu sunt perfect pozitionate pe aceste valori, se poate trage concluzia ca s-a umblat la ele (din cate stiu, pentru a modifica hardware kilometrii trebuie date jos in drumul spre memorie).

De asemenea, am inteles ca modificare kilometrilor aduce dupa sine memorarea Workshop Code-ului 00000, fara a putea fi corectata ulterior.

Nu stiu ce se intampla in cazul modificarilor prin OBD-II.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ~64000 km si imi apar fara "0" in fata, deci "64xyz".

De asemenea, am inteles ca modificare kilometrilor aduce dupa sine memorarea Workshop Code-ului 00000, fara a putea fi corectata ulterior.

Nu stiu ce se intampla in cazul modificarilor prin OBD-II.

<{POST_SNAPBACK}>

Totusi nu putem spune ca este relevant ... eu iti arat masina cu kilometrii dati inapoi si cu WSC diferet de 00000. De altfel acel WSC este un cod unic petru fiecare dealer din lume.

Insa, se poate verifica WSC, sa zicem, la cel putin 4 module. Ele ar trebui sa fie identice, iar daca la instruments nu este la fel cu cele 4, atunci s-a umblat la el dar nu neaparat la kilometrii, in 90% din cazuri da ... dar nu neaparat.

De ex, ce conluzie se poate trage daca ... ai WSC 0000 si ultima intrare la service in Germania corespunde perfect cu kilometrii de pe bord la data respectiva ... ?

Cartea service e sfanta ... sa fie perfect corelata cu datele de la service.

Chestia cu ceasurile, da, trebuie sa ramana fixe intr-o anumita pozitie ... tinand cont ca este un motoras pas cu pas ... cine stie, e f usor sa-l bulesti ... sa nu mai puste. Oricum, poti fi in drumul schimabrii unui martor sau ceva ... sau eu stiu.

In final nu vreau sa zic ca nu ai drepate, tot ce ai zis, este adeavarat dar nu poti garanta ca s-a dat inapoi kilometrii ... daca tot sunt perfecte si carte service si multe altele ... si ai un WSC 0000 sau unul dintre cele 4 ace, decalibrate ce concluzie se poate trage?! Mai ales in cazul cand doar unul dintre cele 4 ace este decalibrat in rest toate perfecte?

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic nu iti poate garanta 100% faptul ca la o masina second hand km sunt reali. Din pacate, chiar si cartea de service se poate falsifica sau "pacali" prin diverse metode. Cred ca doar cunoasterea proprietarului (prieten etc) te poate aduce cel mai aproape de realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau norocul... eu am vandut masina mea si era totul perfect pe ea, km cat se poate de reali...!!!! asa noroc mai rar :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cato:

Bora mea are 7.700 km si exact asa apare marcat pe kilometrajul de la bord, fara nici un zero in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La VW nu apar zerourile din "fatza" 004500, dar la opel si peugeot sunt afisate toate cele 6 cifre ale kilometrajului deci apar si zerourile din "fatza".

OFF T. de cate ori se poate modifica kilometrajul??? exista vreo limita? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca la BMW Seria 3 (E46) apare 0 in fata? (ex. 025432) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu apare 0 in fata. Apare nr de km ai masinii: 4xxxx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu apare 0 in fata. Apare nr de km ai masinii: 4xxxx

<{POST_SNAPBACK}>

pai doar ai skoda....asta e motivul...e normal sa fie asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La VW nu apar zerourile din "fatza" 004500, dar la opel si peugeot sunt afisate toate cele 6 cifre ale kilometrajului deci apar si zerourile din "fatza".

OFF T. de cate ori se poate modifica kilometrajul??? exista vreo limita? :)

<{POST_SNAPBACK}>

cica se poate modifica memoria intre 1.000.000 si 10.000.000 (scrie/ rescrie) si pastreaza informatia mai mult de 100 de ani :) daca te intereseaza mai exact ia un datasheet la 24Cxx,93cxx (eeprom-urile din gama vw audi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai practica si o alta chestie interesanta, chiar si in Germania. Inainte de fiecare intrare in service este dat km inapoi, astfel o sa ai o carte de service cu km putini si o sa para si real. :)

... stiu si cazuri concrete (mai sunt nemtzi care cand trec prin RO nu omit sa treaca si pe la 'salonul de intinerire km')

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Das Inserat am vazut cu ochii mei reclama la dat km inapoi. Nici nemtii nu mai sint ce au fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea are 287.000 de km...Mai real de atat nu se poate.voi cam cati km credeti ca trebuie sa aiba un passat din 98?mai ales ca e diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut la tv un reportaj.... o toyota camry care pe bord avea 120k km..... in realitate 528 k km....!!!!!!!!!!!!!!!!! fusese folosita ca taxi, apoi revopsita, dati km inapoi ( asa-zis inapoi la un bord electronic :) ) si vanduta apoi ca "aproape noua"... cat urasc expresia asta!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vreo 75.000 (reali, AFAIK :) ) si nu am nici un 0 in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi nu putem spune ca este relevant ... eu iti arat masina cu kilometrii dati inapoi si cu  WSC diferet de 00000. De altfel acel WSC este un cod unic petru fiecare dealer din lume.

Insa, se poate verifica WSC, sa zicem, la cel putin 4 module. Ele ar trebui sa fie identice, iar daca la instruments nu este la fel cu cele 4, atunci s-a umblat la el dar nu neaparat la kilometrii, in 90% din cazuri da ... dar nu neaparat.

De ex, ce conluzie se poate trage daca ... ai WSC 0000 si ultima intrare la service in Germania corespunde perfect cu kilometrii de pe bord la data respectiva ... ?

Cartea service e sfanta ... sa fie perfect corelata cu datele de la service.

Chestia cu ceasurile, da, trebuie sa ramana fixe intr-o anumita pozitie ... tinand cont ca este un motoras pas cu pas ... cine stie, e f usor sa-l bulesti ... sa nu mai puste. Oricum, poti fi in drumul schimabrii unui martor sau ceva ... sau eu stiu.

In final nu vreau sa zic ca nu ai drepate, tot ce ai zis, este adeavarat dar nu poti garanta ca s-a dat inapoi kilometrii ... daca tot sunt perfecte si carte service si multe altele ... si ai un WSC 0000 sau unul dintre cele 4 ace, decalibrate ce conlzie se poate trage?! Mai ales in cazul cand doar unul dintre cele 4 ace este decalibrat in rest toate perfecte?

<{POST_SNAPBACK}>

scuzati ca am quotat atata, dar e relevant.

in sfarsit, l-am convins si pe tatal meu sa-si faca o diagnoza, mai ales ca e proaspat iesit din garantie. are 45 000 km extrem de reali (VW GOLF 4 TDI 90 cai)

ei bine, la testul pentru vitezometru, ala arata 98-99 km/k, evident nu 100, cat ar trebui sa o faca.

mai mult, WSC era ... 0000.

repet, masina de doi ani, revizii doar in service Autoworld Cluj, fara nici un dubiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

warranty_4_cars

Eu am auzit ca, la orice dealer VW se poate afla istoricul masinilor, doar cele ce au rulat in DE, unde iti arata cam tot lucrari de intretinere, de garantie, km si data la ultima intrare in service !

Un cunoscut a aflat ca masina a avut 150.000 km la ultima revizie iar pe bord aparea 45.000 km .

Cred ca merita incercat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse de warranty 4 cars.

Am fost cu un prieten la o diagnoza la dealerul VW Auto Top din Corunca, Tg. Mures.

Masina, un passat din 2000, cumparat de ocazie, dar nu de oriunde, ci de la un parc auto care se tine serios, cu factura, TVA, etc. Pentru 500.000 lei vechi, i-au dat o hartie, din care reieseau km reali ai masinii, la data ultimei verificari tehnice in Germania. Desi colegul banuia ceva neclar, diagnoza a meritat :) :masina avea cu 113.000 km mai mult decat ii indica bordul !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuzati ca am quotat atata, dar e relevant.

in sfarsit, l-am convins si pe tatal meu sa-si faca o diagnoza, mai ales ca e proaspat iesit din garantie. are 45 000 km extrem de reali (VW GOLF 4 TDI 90 cai)

ei bine, la testul pentru vitezometru, ala arata 98-99 km/k, evident nu 100, cat ar trebui sa o faca.

mai mult, WSC era ... 0000.

repet, masina de doi ani, revizii doar in service Autoworld Cluj, fara nici un dubiu.

<{POST_SNAPBACK}>

Mda, are dreptate ... masina este cumparata de Romania, binenteles, noua fiind ... dupa testele clasice, cu VAG-COM-ul, daca aceasta masina era in piata pentru vanzare si cineva dorea o diganoza pt edificarea anumitor indoieli privind numarul de kilemtrii reali ... nu trecea testul.

In ce sens nu trecea ... dupa cum se stie, la testul de VAG_COM, toata lumea cand vede un WSC 0000 , concluzia e clara ... cineva neautorizat, s-a jucat in zona. Cu privire la alinierea indicatoarelor anologice (turometru, vitezometru, etc), acestea nu au tecut testul ... tinand cont ca nimeni nu a lucrat la acea masina (45.000 km), pe parte de bord.

De toate aceste treburi nu pot sa trag decat o singura conluzie, din nou, cartea service este sfanta ... si in ea, ultima revizie si cel mult, penultima, trebuie sa corespunda cu ce au cei de la VW, in baza de date.

In al doilea rand, se pare ca in Romania, lenea este dusa la extram (vorba aia ...de aceea se trezesc astia asa de dimineata, ca sa aibe mai mult timp de pierdut), in sensul ca, ma gandesc, ca pana si WSC -ul pe tool-le lor, nu sunt introduse by default. La o adaptare pe intruments, la intervalul de service sau ceva de genul asta, fara sa mai completeze si WSC-ul, normal ca o sa apara pe 0000. Daca gresesc, sariti :)

Dar asa e la noi, lasa ca asa, ca si asa nu stie nimeni ... ca doar asta e in varsta si nu umbla nimeni la masina si numai la noi o aduce, etc ... exemplele pot continua la nesfarsit !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

foarte bun (sau de apreciat .. cum vreti sa o luati) este prezenta pe langa cartea de service a facturilor (sau copii). chiar de curand discutam cu cineva care avea cartea de service corecta, avea km pe bord... dar a gasit in manualul de utilizare o factura care avea piesele inlocuite la o revizie .. ce depasea nr de km de pe bord.. concluzia: daca esti corect si vrei sa vinzi bine prezenta actelor cu interventiile facute la masina aduc ceva incredere in plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu uitam cazul in care "prajesti" bordul sau cumperi o masina cu bordul praf...pe care nu mai functioneaza nimic. Iei altul de la dezmembrari - Germania si... km "reali" devin kilometrii de pe bord. Curat si cinstit!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa te doara capul cu fel de fel de motode de a estima uzura(km) sau sa ne facem idei din fel de fel de indicii indirecte.. nu e mai simplu sa te duci la reprezentanta cu cartea de service a masinii si intrebi:

Se potriveste aceasta carte de service cu inspectiile?

La o masina de pana in 4 ani e cea mai buna metoda zis eu, e mai greu la masini cu 6-8 ani cand lipsa garantiei nu te mai obliga sa mergi la service uri de reprezentanta (care banuiesc k sunt mai scumpe peste tot, si in DE).

Iar o masina de 3-4 ani (3 ani garantia) cu service-uri nefacute la VW, ma opresc aici, banuiesc k e limpede pentru toata lumea....

Eu unu asa am verificat si s-a pupat si ziua si nr de km la fiecare intrare din cartea de service cu cea am gasit la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce faci cand tre sa cumperi masina de la un autohaus in germania, faza cu mersul la reprezentanta nu stiu daca mai tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce faci cand tre sa cumperi masina de la un autohaus in germania, faza cu mersul la reprezentanta nu stiu daca mai tine...

<{POST_SNAPBACK}>

Asa este ... exact asta este si cazul meu ... dar macar stii daca ai fost tzapit la km .. si pt mine a fost prea tarziu .. cam cu 2400 km prea tarziu :beerchug:

Bine, nu a avut in final ce sa imi para rau, s-a potrivit.

E posibil k nemtii sa nu divulge informatiile astea, cum spui, eu am incercat aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!