Jump to content

Chederul portbagaj


Bugtuner
 Share

Postare recomandată

Ma intreb daca ati circulat careva cu masina fara acest cheder. Se aduna praful in porbagaj? Daca da, se aduna mult? Intra apa cand spalati masina?

Eu am o aeroterma cu electroventilator in portbagaj si pe capota nu am grila pentru intrarea aerului, si m-am gandit ca ventilatorul se poate alimenta destul cu aer prin imbinarea capota-caroserie fara cheder. Oricum nu am cheder sa nu credeti ca am cheder pe masina si il dau jos, nu am de loc, si ma gandesc tinand cont de problema mea, daca sa imi bat capul sa fac rost de unul sau nu.

Mentionez ca am motor cu racire cu apa, deci acest electoventilator ii si pentru incalzit iarna si pentru dezaburire parpriz, deci e musai sa fie pe masina

Deci ii rog frumos pe cei care au avut ocazia sa circule fara acest cheder sa imi spuna cum e treaba cu praful, murdaria si apa? Sau eventual alte chesti sesizate ce au legatura cu lipsa acestui cheder. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ii rog frumos pe cei care au avut ocazia sa circule fara acest cheder sa imi spuna cum e treaba cu praful, murdaria si apa? Sau eventual alte chesti sesizate ce au legatura cu lipsa acestui cheder. :))

<{POST_SNAPBACK}>

io am 2 froguri dar sunt la a 5 a masina si drept sa-ti zic ,la nici una cu exceptia 302-ului,nu am avut chederu de la portbagaj!si la toatefara acest cheder imi bateau alizeele iarna-n bord da nici vorba de praf sau cine stie ce!

apa nmici vorba,n-are de ce ,doar daca iti lipsesc ornametele de pe capota(asa-i la 1200 meu), atunci cand ploaua ,......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa shtii ca si eu am exact ca tine si nu am nici un fel de cheder...problema e ca nu am nici aparatoare la bord in spate si din aceasta cauza...prima tzigare care am fumat-o in mers....a fost un deliciu....ca mi-a venit toata scrumiera in fata.... :ph34r:

acu m-am gandit si eu sa ii pun cheder (am inteles ca merg fara probleme alea de dacie) si un capac la bord....apropos poate ma ajuta cineva cu unul...sau o idee cum se face???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si io am mers fara chederul ala vreo 300 km si intradevar bate vantu de ti se inrosesc ochii, mai ales daca nu ai infundat si bordul. Apa intradevar nu intra deloc decat daca nu ai ornamentul de pe bord si ai gaurelele, dar se poate rezolva cu banda lata din aia argintie la metru. Praf nu am experimentat dar cred ca unde intra aer va intra si praf. La tine e problematic ca ai racire pe apa si iti cam trebuie flux de aer prin radiator. Am vazut undeva pe forum o poza cu un decupaj interesant pe capota fata astupat cu o grila de sarma. Ai putea sa faci si tu asa ceva. Cauta topicul despre albina ucigasa sau cam asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce s-o intamplat ieri cu netul si serverul, da ieri or mai fost doua post-uri in topicul asta si azi nu mai sunt :) :) . Asa ca o sa il scriu din nou :P.

Cred ca sa creat un pic de confuzie cu chedreul asta. O sa explic acuma mai clar. :D

Ma interesa daca se aduna mult praf, apa sau murdarie in portbagaj, repet portbagaj, nu in cabina. La mine broascuta are modificari majore in zona bordului si portbagajul e etansat ermetic fata de cabina. Stiu sigur ca la mine nu are cum sa treaca nici aer nici praf sau alte cele dinspre portbagaj spre interior. I-o voiam sa stiu daca se strange praf mult sau apa cand spalati masina in porbagaj , acolo deasupra rezervorului si in zonele adiacente. Eu nu as vrea sa montez acel cheder dintre capota si caroserie pentru ca aeroterma se "respire" pe acolo. Aceasta aeroterma e folosita pentru incalzit cabina si dezaburit parprizul. Nu are nici o legatura cu racirea motorului. La mine portbagalul nu are nici un rol la racirea motorului. Roata de rezerva e la locul ei unde a pus-o fabrica. De aceea nu am nevoie de nici o taietura sau grila de aerisire suplimentare in capota. Racirea motorului si radiatoarele se afla in alta parte nu in portgabaj. Doar aeroterma pentru incalzit cabina e in portbagaj.

Care puteti sa ma ajutati, se strange praf mult, apa sau murdarie, in potbagaj, nu in cabina, daca nu am chederul cu pricina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si ce e grau sa pui un cheder? merge de dacie de porbagaj parca.. ori il pui ca mine pe fata, cu holsuruburi de caroserie, ori ca pe spate, prin fixare prin presare pe marginea capotei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una peste alta:

-daca capota se inchide bine, chiar si fara cheder nu va intra multa apa. Praful intra oricum dar nu in cantitati enorme.

- daca ii pui cheder stai linistit ca areoterma are de unde sa traga aer. Am vrea noi sa se inchida capotele cu cheder ermetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu are aer proaspat, o sa-l recircule pe ala existent :D

As putera adauga ca e chiar ideal dintr-un anumit punct de vedere.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa te informez ca aeroterma are optiunea de recirculare a aerului din interior :D .Dar imi trebuie si aer proaspat de afara (adica din portbagaj) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia aia cu " si lunga si dreapta nu se poate !" o stii ? :D

BTW, cum functioneaza optiunea aia ? Ar trebui sa ai tubulatura speciala care sa-ti aduca aer din cabina atunci ... Deci in cazul asta ai putea sa deschizi frumos geamul, dai pe recirculare si-ti recircula inclusiv aerul improspatat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau i-o sa o am si lunga is dreapta :P . Da e si aia o optiune, cu recirculatul aerului cu prin geamul deschis . La asta nu m-am gandit. :D

Da iara nu pusca, ca aeroterma e "custom made" si are recirculare a aerului numai cand e pusa pe cald. Pe rece (ventilatie normala cu aer de afara, da nu prin geamuri) nu are recirculatie, ci aerul de afara (portbagaj) il ia si il baga direc in cabina spre parpiz, spre picioare sau spre moaca ta, depinde unde doresti. B)

I-o voiam sa stiu daca fara cheder scot saptamanal un sac de nisip si praf din portbagaj sau nu. Sau cate o galeata de apa (aici de pinde daca ploua sau nu ;) )

Dar se pare ca nu e asa, nimeniu nu s-a plans ca ii face portbgajul varza ca nu are cheder. Da i-o iar ca fraier nu am intrebat, daca aveti in potgabaj mocheta sau tabla vopsita a masini? I-o am mocheta si de aia intreb, ca sper ca sa nu mi-o faca intr-o saptamana ca sacul de la aspirator cand e plin. :D

Bineinteles ca asa cum e la mine nu o sa car "substante odorizante" in portbagaj, ca asa fain imi parfumeaza toata masina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa stai linistit, nu intra asa mult praf, iar apa deloc, cel putin la mine si cel putin nu pe la cheder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!