Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Spune exact ce ai mai activat la masina atunci cand ai montat cruise control !

Alte setari ai mai facut ?

Descrie pas cu pas , te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut pe engine login cu 11463 a aceptat noul cod si am activat si in steering wheel penultima cifra am pus-o 4

am activat si footwell light nu are nici o problema merge ok

si luminile din usi pe fata pe partea stinga se aprinde iar pe dreapta nu vrea sa se aprinda nici cum ,am schimbat mufele am schimbat becurile cred ca nu este pinul 18 cel care da + de alimentare pt bec

in rest nimic.

Modificat de spydy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi trebuit sa fie ok din ce relatezi tu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandesc ca in loc de 4 sa fi pus 2 ,varianta asta nu am incercat-o si cred ca ar fi mers asa ca va trebui sa mai astept pana cand am sa imi iau si eu vag ca eu nu am ...

multumesc de ajutor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea corecta trebuie sa fie 2022.

confirm ce a spus colegul 81UAC: 003042. Asa ar trebui sa mearga.

Incearca totusi si cu 002022 cu toate ca mi se pare ciudat.

Gresit cu 3042. de ce ? 3 este volan multifunctional cu cruise si voice control. el a montat doar pe maneat CCS, deci 2 ramane neschimbat. 4 insemana ca are manete de CCS si BC+, iar gresit, el are Comenzile de BC+ pe volan.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect Cristi. Imi asum greseala (am crezut ca are volan multifunctional, iar CCS-ul fiind montat ulterior).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Cristi , si eu am fost indus in eroare . (cu 4 in loc de 2 partea de BC)

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi

Se pot aprinde proiectoarele ,semnalele de pe spate , la 10 sau 20 % asa cum se face la becurile de semnal pe fata ? si daca da cum anume se procedeaza , sa posteze cineva pasii va rog !

Merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru proiectoare alegi sa fie DRL pe proiectoar si apoi alegi si dimmingul dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi

Mai " mura in gura " se poate :) ? ca de, asa era rugamintea , nu stiu cum sa le fac DRL si dupa dimingul dorit

multumesc de intelegere

PS : mai ramane intrebarea ...semnalele de pe spate , la 10 sau 20 % asa cum se face la becurile de semnal pe fata ?

Mai am una : cum vad cu vag-ul temperatura uleiului din cutia DSG , ma ajuta atunci cand schimb uleiul dar cu pasii care trebuie urmati pana acolo , asa pentru necunoscatori ,ca poate mai citesc si altii ca mine :)

Modificat de Marian w- audi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GAsesti in long coding DRL fog light, si de asemenea DRL dimminmg in functie de centrala de pe masina.

Partea 2: NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi

Exista o codare pentru a avea curent la brichete (fata si spate ) si fara contact ? , stiam ca normal trebuia sa fie dar...

merci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

marian w-audi

Citeste aici o discutie similara

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca s-a mai discutat odata, dar chiar nu a gasit nimeni solutie la rabatarea oglinzilor cand se incuie masina?

Din codari nu merge, dar o inginerie electronica ar trebui sa existe. Cei care sunteti mai dibaci la electronica sunt dispus la teste pe masina mea.

Incercam ceva?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic si sigur si practic merge , important ar fi sa se faca cat mai putine modificari . ce am observat eu cu oglinzile e ca daca deschizi usa (oricare din ele) nu le mai poti rabata decat daca pui iar contactul , la geamuri e la fel dar totus merg din yala sau din telecomanda deci modulul de confort le gestioneaza inca , pe cand oglinzile nu (nu stiu daca inca se mai alimenteaza oglinzile sau nu dar se poate masura) .

O idee ar fi un mic modul care odata sa alimenteze circuitul oglinzilor (daca e nevoie) si totodata cand brosaca de la sofer se incuie sa dea comanda de pliere a oglinzilor (micul modul) si cand se descuie sa dea comanda de revenire a oglinzilor , modulul sa fie dezactivabil cand se pune contactul astfel la incuierea in mers sa nu fie activ si comenzile originale ale oglinzilor sa ramna active cat e pus contactul (sa nu interactioneze cu comenzile originale) .

@popilam Daca iti place ideea putem dezvolta...

Modificat de steamroller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi

Setarea cu vag ul pentru LED usa pasager ? sau pinii de legatura pentru conexiune led ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off, Mariane, chiar nu cauti si tu deloc ?

http://www.my-gti.com/2249/adding-interior...and-jetta-front

http://www.my-gti.com/2158/volkswagen-golf...ormation-mark-v

MAi pe scurt, aduni 8 la codul de pe usa si bifezi bitul 1 byte 17 de la 46 -convenience

Alimentare pin 17/T32a si masa la un fir de masa din usa .

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi

Off ,Cristi , rugamintea era despre Ledul rosu cel mic care "clipoceste " pe usa soferului daca putem sa facem si pe usa Pasagerului acest lucru ,unde anume sa facem legatura ...daca se poate bineinteles

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
confirm ce a spus colegul 81UAC: 003042. Asa ar trebui sa mearga.

Incearca totusi si cu 002022 cu toate ca mi se pare ciudat.

Salut am rezolvat azi si aceasta problema.Trebuia codat cu 002022

multumesc de ajutor baieti :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stie cineva ce tip de TPMS se afla montat pe VW Jetta 2006? (ABS - indirect sau Senzori in roti -direct)

Intreb pentru ca la ultimul scan VAG-COM mi-a aparut o eroare:

-------------------------------------------------------------------------------

Address 19: CAN Gateway Labels: 1K0-907-530.lbl

Part No SW: 1K0 907 530 F HW: 1K0 907 951

Component: Gateway H10 0120

Revision: H10 Serial number: 2800105423812B

Coding: 3DBF0F40071002

Shop #: WSC 00066 000 00000

3 Faults Found:

01305 - Databus for Infotainment

004 - No Signal/Communication

Freeze Frame:

Fault Status: 01100100

Fault Priority: 1

Fault Frequency: 254

Reset counter: 48

Mileage: 73237 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 20:11:57

01325 - Control Module for Tire Pressure Monitoring (J502)

004 - No Signal/Communication

Freeze Frame:

Fault Status: 01100100

Fault Priority: 2

Fault Frequency: 254

Reset counter: 48

Mileage: 73237 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 20:11:57

01304 - Radio

004 - No Signal/Communication - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100100

Fault Priority: 2

Fault Frequency: 254

Reset counter: 88

Mileage: 73248 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 20:37:13

-------------------------------------------------------------------------------

Address 65: Tire Pressure

Cannot be reached

Nu sunt sigur daca ar trebui activat canalul 65 pt TPMS sau este vorbe de un encoding pe modulul ABS care face ca sistemul sa functioneze.

Mentionez ca apasarea butonului TPMS functioneaza corect ca si cum as putea seta modulul.

Multam,

Nik

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Prima mea codare a fost aceasta functie, si la mine din prima am reusit doar la deschidere sa-mi piuie dar apoi am mai intrat odata si cu atentie uitati-va si la urmatorul bit care este pentru inchidere, deci bit 10 e pentru deschidere, bit 11 pentru inchidere. Deci la mine functioneaza acum tot, semnalizare optica si acustica la inchidere/deschidere.

Imi permit sa intervin cu o completare daca este posibil si sper sa fie utila.

In cazul in care este activata optiunea sa faca bip la inchidere (bip-ul inseamna ca s-a activat alarma oem) si totusi nu face acest bip sunt 2 cauze posibile ce tin de hardware de data aceasta:

1. una din usi nu s-a blocat si e posibila o defectiune a inchiderii centralizate (se vede ridicat butonul de blocare/deblocare a usii)

2. una din usi/porbagajul/haionul sau capota motor nu sunt inchise.

Va enumar aceste probleme deoarece le-am intalnit personal si dupa inlaturarea lor a aparut bip-ul la inchidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu nu am reusit sa fac aceste setari, desi am incercat "milioane" de variante, cu VCDS 10.6.0. (la un moment dat a dat eroare - safe motor (V161); am sters eroarea, nu a mai dat-o, dar tot nu am reusit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am luat si eu vag si nu gasesc cum pot sa verific injectoarele daca sunt in parametrii. un mic ajutor, cu multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai intrat in Engine, Meas blocks, Grupul 13 ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic si sigur si practic merge , important ar fi sa se faca cat mai putine modificari . ce am observat eu cu oglinzile e ca daca deschizi usa (oricare din ele) nu le mai poti rabata decat daca pui iar contactul , la geamuri e la fel dar totus merg din yala sau din telecomanda deci modulul de confort le gestioneaza inca , pe cand oglinzile nu (nu stiu daca inca se mai alimenteaza oglinzile sau nu dar se poate masura) .

O idee ar fi un mic modul care odata sa alimenteze circuitul oglinzilor (daca e nevoie) si totodata cand brosaca de la sofer se incuie sa dea comanda de pliere a oglinzilor (micul modul) si cand se descuie sa dea comanda de revenire a oglinzilor , modulul sa fie dezactivabil cand se pune contactul astfel la incuierea in mers sa nu fie activ si comenzile originale ale oglinzilor sa ramna active cat e pus contactul (sa nu interactioneze cu comenzile originale) .

@popilam Daca iti place ideea putem dezvolta...

Fara artificii electronice sigur nu se poate cu vag-ul? M-ar interesa si pe mine plierea automata la inchiderea usilor din telecomanda sau pe apasare lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!