Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

am verificat de erori si nu sunt, o sa mai incerc, bine ca a mers o data si am vazut ca merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut exista vreo codare sa stea luminile de la semnalizarile din oglinzi  aprinse gen USA ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, is09yyriasi said:

salut exista vreo codare sa stea luminile de la semnalizarile din oglinzi  aprinse gen USA ?

numai cu modificare hardware

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial codarea de fabrica era cu coming home si leaving home reglabile. Am incercat sa codez pe conditie de functionare Light Sensor, dar nu functioneaza.

Am atasat codarile actuale. Am gresit undeva ?1.PNG2.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident. Si functie Auto la comutatorul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu gresesc, dar parca mai era un grup unde puteai modifica durata CHLH si mai trebuia si pe acolo ceva bifat.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi aduc bine aminte acel grup e in Adaption, unde se modifica durata de mentinere CH/LH. Acolo nu am mai vazut nimic altceva. Eu am incercat cu comutatorul de lumini pe Auto, daca are vreo relevanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@anorganix am cautat grupul de care zici tu, dar nu am gasit nicio alta optiune relevanta pt functia aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radex-verifica daca  ti-a salvat codarea.Trebuie sa mearga.Cu butonul pe auto.Luminile se aprind singure la lasarea intunericului?Ai ceva erori pe centrala?Ti-au aparut pe maxidot functiile ch lh?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@anorganix mersi de link, mai cercetez.

@spido codarea e salvata corect. Testat cu buton pe auto. RLS functioneaza , isi face treaba cand e comutatorul de lumini pe Auto si pun contactul, farurile se aprind. Pe maxidot nu apar meniurile de CH/LH (dar poate e normal pt ca in byte2, bit 4 valoarea lui e TRUE pt "Lightsensor" ??? (ar trebui sa apara daca pun inapoi pe FALSE bitul, corespondent "Personalisation"))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa apara meniul indiferent de valoarea lui bit 4.Am facut un retrofit pe un Sharan...am pus senzor lumini/ploaie si dupa setari a aparut meniul in maxidot.Posibil sa nu suporte centrala ta...am mai gasit....

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA g6 mai e un bit in centrala electrica, ce nu este documentat, nu mai stiu acum care e, dar la ultimul retrofit facut pe o2FL am fost nevoit sa copii codarea de pe centrala mea si apoi sa pun doar ce a avut el pe masina si asa a mers. NU am stat atunci sa vad care este bitul.

AQcum vad ca e vorba de G5, trebuie tras un fir de la centrala electrica la blocul de lumini.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Cer un sfat aici, deoarece topicul de Tiguan este pustiu si are aceleasi controlere ca si Golful.

Am monta volanul MFSW de Golf 7 cu incalzire. Am controlerul Highline 1K0953549CH.

Am codat conform specificatiilor VCDS, dar nu se aprind luminile de la butoane. Nu am nici o eroare, totul pare sa mearga perfect. Merg toate butoanele, numai ca nu se aprind de nici un fel. Am incercat si cu codare Lin 2 si cu Codare Lin 1.3, nimic.

Are cineva idee cum pot activa luminile?

Multumesc anticipat.

Volan-Golf 7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codeaza cu lin 2.0 dar luminile nu vor merge decat cu modificare hardware.Daca ma intrebai cand am vb la tel...iti ziceam..Parca tu m-ai sunat acum 2 zile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, spido said:

Codeaza cu lin 2.0 dar luminile nu vor merge decat cu modificare hardware.Daca ma intrebai cand am vb la tel...iti ziceam..Parca tu m-ai sunat acum 2 zile...

Da, e posibil. Cat m-ar costa modificare hardware. Inteleg ca trebuie tras un fir, nu?

Mai trimite-mi odata pe PM tel. tau. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am cautat prin forum, dar nu am gasit nimic in legatura cu intrebarea mea. (Poate nu am cautat corect) 

Cu ajutorul VCDS-ului nu se poate sa oprim luminile de pozitie? 

Am setat ca atunci cand pun Switch-ul pe AUTO, (NU am senzor de lumina) imi stau pozitiile+ semnalizarile( USA Style) + faza scurta. Si as dori ca pozitiile sa nu imi mai stee aprinse. Daca le scot, imi da eroare de bec ars, si nu e prea placut sa stai cu martorul aprins in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca stationezi noaptea pe un drum, ce faci? stai cu contactul pus si faza lunga aprinsa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raman cele de pe semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea de semnalizare raman doar pe fata, pe spate n-ai nimic si ti-o iei de n-ai timp sa zici hau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!