Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Buna ziua. Pe un Golf 5 din 2009 am montat volan Golf 7 cu padele si comenzi. Am comandat 1K0-953-549-CH. Cum activez butoanele (cate or merge din ele), padele si luminile de la butoane. Am VCDS. Multumesc.

Volanul montat e de Golf 7 (5G) (MQB) sau Polo 6R (PQ25)? Ai cateva poze cu datele de identificare (part number etc)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am urmatoarea eroare la masina din semnatura: 

 

18051 - Please check DTC Memory of central electric ECU. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna la ce anume se refera?Ce e defect? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti!Astazi mi.am pus si eu testerul pe masina si am dificultati in a intrepreta unele erori. Eu voi posta erorile,iar pe voi v.as ruga sa imi spuneti si mie cam cum sta treaba cu ele.
1 Fault Found:
00229 - Refrigerant Pressure 
002 - Lower Limit Exceeded
01504 - Bulb for License-Plate Light (X) 
012 - Electrical Fault in Circuit
00987 - Lamp for Brake Light; Left (M9) 
012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent
01049 - Supply Voltage Term 50 
006 - Short to Plus - Intermittent
00100 - Drivers Interior Locking Button (E308) 
008 - Implausible Signal - Intermittent
00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220) 
008 - Implausible Signal - Intermittent
As ramane foarte recunoscator daca mi le.ati explica pe fiecare in parte pe intelesul meu!
O alta problema de care m.am lovit azi este urmatoarea:daca tot mi.am luat tester bineinteles ca am inceput sa ma apuc de codari! am incercat sa imi fac donnuts pe spate. toate bune si frumoase...am dat memorare cod...mi.a dat codding accepted doar ca nu ramane memorat.dupa ce ies din program si intru iar nu ramane memorat si nici modificarea pe masina logic ca nu se face. Aveti idee ce ar putea fii?
Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

De curand mi-am cumparat un CAN Gateway 7N0907530AN, deoarece am un RCD 510 si imi descarca bateria.

Pe site-ul de unde am cumparat CAN-ul scrie ca trebuie codat cu vcds-ul.

Imi poate spune cineva toti pasii pe care trebuie sa ii urmez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bifezi modulele instalate de pe cel vechi pe cel nou.In instalation list.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut azi in oras la mine am vazut un golf 5 care avea semnalizarea  pe cercu dinspre exterior la frana .metionez ca avea triple stock .exista vreo codare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, postez aici intrucat problema e legata de resetarea/adaptarea senzorului G85. Pe scurt volanul la Golf-ul meu avea o inclinatie de cateva grade spre stanga atunci cand mergea drept. Am fost azi dimineata si am facut geometria rotilor si acum mi se pare ca problema a fost remediata, volanul pare sa fie aproape centrat atunci cand merg drept, dar baiatul de acolo mi-a spus ca trebuie resetat si senzor unghi volan(din ce am citit pe forum e vb de G85). Este adevarat ca trebuie si fac si acest pas daca masina se comporta normal acum(e posibil sa fi memorat inclinatia si sa incerce sa compenseze pe viitor)? Mentionez ca nu am martorii de ABS/ESP aprinsi in bord. In cazul in care este necesar acest pas este dispus sa ma ajute cineva intrucat nu am interfata vagcom(contra cost bineinteles)? Sunt in Bucuresti, sector 6. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai senzori aprinsi, nu trage directia - atunci e posibil sa fie ok. Care este valoarea unghiului, in blocurile de masura.... ti-a zis cumva ? Daca este in plaja +4, -4  - este ok

daca e mai mare valoarea, atunci se invata pozitia de 0

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns Florin, l-am sunat si a zis ca n-ar trebui sa conteze valoarea unghiului de la geometrie cu resetarea, la sfarsit erau in parametri (in limitele culorii verde, daca despre asta e vorba). Daca nu esti aglomerat si esti prin zona putem face si asta ca sa fiu sigur :) (as vrea sa scot si semnalul de la lipsa centurii ca ma innebuneste!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca valoarea e intre -2,5 si +2,5 nu trebuie facuta nici-o recalibrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu care e valoarea din pacate, banuiesc ca ar trebui tot interfata vag pt a afla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24 minutes ago, Chaingun9 said:

Multumesc pentru raspuns Florin, l-am sunat si a zis ca n-ar trebui sa conteze valoarea unghiului de la geometrie cu resetarea, la sfarsit erau in parametri (in limitele culorii verde, daca despre asta e vorba). Daca nu esti aglomerat si esti prin zona putem face si asta ca sa fiu sigur :) (as vrea sa scot si semnalul de la lipsa centurii ca ma innebuneste!)

atunci e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare, am o mica problema

nu reusesc sa activez ridicarea automat a geamurilor cand ploua

am mers la [46 Conv][Byte 9] si am bifat Bit 1 (Rain Closing), era dezactiva

am mers la [9 Cent Elect] am ales RLS si la Byte 0 am bifat Bit 2 (Rain Closing Active), era dezactivata

am deschis geamurile, am incuiat masina si am turnat apa pe senzorul de ploaie si nu s-a intamplat nimic

nici in meniul MFD (maxidot mare) nu imi apare optiunea de Rain Closing si am vazut ca la unii apare acolo

trebuie sa mai fac ceva? am gresit ceva? am observat ca la [46 Conv][Byte 9][Bit 2] este activat si se cheama "Confort Closing via Rain Light Sensor (Rain Closing) Inactive"

sa debifez acea optiune care se cheama inactive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot nu merge, am debifat acea optiune care se cheama ...inactive si acum apare in meniul de bord si este pus pe on

am deschis geamurile complet, am incuiat masina si am turnat apa din sticla pe senzorul de ploaie si nu s-au ridicat geamurile :(

alte idei? ce sa mai incerc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaa nu, ai dreptate

aveam impresia ca asta fac bifele alea, transforma optiunile in HEX

acum am citit mai atent si se pare ca trebuie sa fac si modificarea urmatoare:

"Now in the RegenLichtSense window replace the Software Coding from 00217125 to 00479279 (075027 HEX)Click "Do it!"

ma duc sa incerc, revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face din long coding - nu trebuie sa faci nimic in hex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit, tot nu merge, stegatoarele merg pe automat dar nu vrea sa ridice geamurile

eu am asa la codare:00471077 in decimal sau 07 30 25 in hexa

din cate am observat 07 inseamna primul bit care este identic, urmatorii biti tin de sensibilitate si i-am lasat asa cum erau ca sa nu stric ceva

am observat alta chestie, in tutorial, modulul se numeste: 2 -- 1K0 955 559 M - RegenLichtSense 005 0605

la mine se numeste asa: 2 -- 1K0 955 559 AF - RSL 0040907 046

difera putin terminatia, masina e Golf V din 11.2007 (2008) cu senzori din fabrica

 

LE am mai citit ceva, cica trebuie asteptat 2 minute dupa incuiat masina, eu incercam imediat, incuiam si turnam apa pe senzor, ma duc sa astept 2-5 minute sa mai incerc si revin, daca reusesc o sa rog un moderator sa faca putin curat mai sus

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai facut setarile corect..ar fi trebuit sa mearga.Urmareste cu atentie tutorialul pe care l-am postat si verifica setarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit, nu am mai facut nici o modificare la soft, am coborat la masina si a mers din prima desi nu am asteptat decat cam 30 de secunde

am mai incercat de 4 ori dupa si nu mi-a mai mers, ciudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!