Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

pentru masina din semnatura ? sigur nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și unde ar trebui sa caut codul ala? Cum arata... asa ca forma?! Am citit ca se livrează împreună cu cheia de rezerva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu, nu se mai livreaza de mult.

Il poti scoate cu interfete dedicate, din ceasuri. Tot asa, il scoti degeaba la modelul tau. 

De ce nu te duci la un centru de copiat chei, sa iti cloneze cipul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am făcut. Mi au clonat cipul. Acum ma chinui cu sincronizarea telecomenzii. Am încercat toate variantele posibile ( cu Vcds ul) ... dar nu vrea. 

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile se aprind in telecomenzi? In blocurile de masura pe confort vede apasarea butoanelor telecomenzii?

Pune o baterie noua la una din telecomenzi ,urmeaza pasii de imperechere si ar trebui sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La telecomanda noua, cea din China, becul rosu se aprinde când apăs butoanele. Dar, în blocurile de măsură, pe confort, nu o simte. Deci probabil e defecta. M au tzepuit chinezii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat ..poate lucreaza pe alta frecventa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, boghi00myx said:

La telecomanda noua, cea din China, becul rosu se aprinde când apăs butoanele. Dar, în blocurile de măsură, pe confort, nu o simte. Deci probabil e defecta. M au tzepuit chinezii :)

pune o poza sa vedem codurile de pe carcasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-am lămurit. Telecomanda cumpărată din China nu e ok. Am cumpărat din dezmembrări o telecomanda cu acelaşi cod cu telecomanda originală şi am sincronizat-o, cu VCDS-ul, fără probleme. Mulţumesc tuturor pt sugestii.

Telecomanda din China nu are coduri pe ea, dar din descrierea făcuta de vânzător ar fi trebuit sa funcţioneze.

https://www.aliexpress.com/item/WALKLEE-1K0959753G-Remote-Key-work-for-VW-VOLKSWAGEN-HLO-1K0-959-753-G-CADDY-EOS-GOLF/32852281092.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.624d4c4dVBrivD

Modificat de boghi00myx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Am activat din  17 INSTRUMENT -> 07 CODING-> +02 Centura de siguranta. Nu stiu cum sa procedez deoarece doresc sa activez si functia Indicator nivel spalare parbriz (+04) adun de la valoarea standard ?

Multumesc, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adunin la total. Daca initial ai 1 codezi inca 1 o sa ai 2. La 2 adaugi valoarea care o vrei si tot asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la total

Ai cod de genul 00??x0x

La ?? inlocuiesti valoarea originala aduni 2 ptr centura si 4 ptr senzor nivel lichid. Daca original aveai 01 +2+4 devine 07.Inlocuiesti ?? cu 07.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza! Spido, am procedat intocmai. Multumesc mult!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! 

O intrebare stupida probabil pt unii: pot dezactiva avertizarea sonora de centura? Sa ramana doar cea cu martor luminos.

Suntem novici rau in VCDS, daca e ceva dificil si nu-i de nasul nostru barem sa stam linistiti.

Multumesc anticpat!

 

O zi placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit mai sus 2 rinduri? Aceea e codarea..mai simplu nu se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

57 minutes ago, Flanker said:

Va salut! 

O intrebare stupida probabil pt unii: pot dezactiva avertizarea sonora de centura? Sa ramana doar cea cu martor luminos.

Suntem novici rau in VCDS, daca e ceva dificil si nu-i de nasul nostru barem sa stam linistiti.

Multumesc anticpat!

 

O zi placuta!

pe 17-instrumente, la coding

Coding

00??x0x: Options - deci, din cifra care o gasesti unde ti-am facut eu cu rosu, scazi valoarea 2. 

+01 = Brake Pad Warning

+02 = Seatbelt Warning - 

+04 = Washer Fluid Warning

+16 = Sedan (only VW Jetta)

00xx?0x: Country

1 = Europe (EU)

2 = USA (US)

3 = Canada (CDN)

4 = Great Britain (GB)

5 = Japan (JP)

6 = Saudi Arabia (SA)

7 = Australia (AUS)

00xxx0?: Distance Impulse Number

1 = 22188

2 = 22076

3 = 21960

4 = 21848

5 = 22304

6 = 22420

7 = 22532

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se poate activa martorul de faza scurta la Golf 5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai asemenea martor, la Golf 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/14/2018 at 7:59 PM, Cristi 78 said:

# danero2004

Am avut eu la vechea masina functiile de ridicare geamuri cand blochezi masina, sau inchiderea masinii la o perioada prestabilita,  dupa ce scoti cheia din contact si parasesti masina.  Era tot o alarma cumparata din magazin si montata pe masina, dar functiile respective erau comandate de modulul alarmei, deci alarma ta ar trebui sa aiba acele functii, nu ai treaba cu activare din VCDS. Daca ai vreun manual al alarmei, vezi acolo ce setari ai si cum le poti activa.  Era foarte buna functia de inchidere automata, ca nu mai stateam cu grija ca am uitat masina deschisa sau  am  uitat sa ridic vreun geam.

Mersi , a mea vine fara alarma , doar cu inchidere centralizata , desi e Highline , asta nu are.  Nu am reusit sa activez beep la inchidere deci nexam alarma.  Cu una din comert ar trebui sa pot face asta , zici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti monta un sistem complet de alarma aftermarket...sau goarna originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.07.2018 at 7:57, F l o r i n a scris:

Nu ai asemenea martor, la Golf 

La martorul ala verde ma refeream, cum are tipul din clipul asta: 

Am inteles ca de fapt este martor pentru lumini de zi, dar care sunt luminile de zi la golf 5? Eu merg cu faza scurta aprinsa, n-am alte lumini in afara de proiectoarele de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela este martorul DRL. Trebuie activate, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, as fi si eu interesat daca pot activa ca lumina bordului sa se aprind in momentul in care pun contactul!

Masina este un Golf 5 (2008)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegii, am am Golf 5 2004 si am vrut sa activez US style si nu merge.Setez acolo valoare in procente imi apare acolo ca, codarea a fost acceptata iar becurile nu se aprind, cand intri din  nou in meniul de setare a nu ramane valoarea setata.Mai trebuie bifat ceva, undeva.Daca a mai intampinat cineva asa ceva rog sa ma ajute si pe mine.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba interfata. E o clona de 2 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!