Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

tu la treapta a 3-a te referi cand ai contactul pus:))?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...treapta a 3-a=martori aprinsi=pui contactul.Atunci dai drumu la curent pe romaneste,de aia nu merg geamurile decat daca pui contactul sa aiba curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin.

Componenta EPS_ZFLS KI.077 H08 1901

Si ce afiseaza in grupuri de valori.

Grup 007

Senzor unghi volan 0.00º(care nu se modifica miscand volanul)

Unghi volan-viteza 0,0º/s

Calibrare -stare OK

Unghi volan.n.ADP

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce pe un Passat din 2007 merge in a 2 treapta a contactului?

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca: de exemplu mergi cu masina,o opresti,dar nu scoti cheia,aia e faza,atunci merg geamurile si cu ea pe 0,adica nicio treapta.Cum ai scos cheia din contact si ca sa mearga din nou geamurile trebuie sa dai iara pe contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin.

Componenta EPS_ZFLS KI.077 H08 1901

 

Este o caseta de generatie 2, cea originala de pe masina.

Trebuie abandonata pista referitoare la caseta de generatie 3 si cabluri neconforme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Dolfin.

Si pompa/motorasul electric cu seria 1K1 909 144M ??

A doua intrebare de ce apare in ultima casuta din grupul 007, n.ADP ??

Multum.pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

 

Singura eroare e(exact asa scrie si e pe 44)

00778-traductor unghi volan-G85

000--

Am scos si borna si nu a aparut nici un martor.

Ca sa umblat la caseta sau nu pana la mine asta nu stiu.

 

eroarea asta se stocheaza cand G85 nu este initializat. 

 

 

...pentru ca de asta.... masina ta nu initializeaza G85-ul.... nu cumva s-a umblat la caseta, nu e pusa la unghiul corect de bracare, s-a incercat setarea de baza ... si acum a ramas asa ?

 

ideea este ca nu initializeaza g85-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Dolfin.

Si pompa/motorasul electric cu seria 1K1 909 144M ??

 

Acesta este motorul electric original cu care a venit caseta. 

Daca s-a umblat la caseta singurul lucru care l-au facut a fost deblocarea tachetilor impingatori de la cremaliera (problema lor).

Cati km are masina?

 

Spui ca servo functioneaza foarte bine, se intareste la viteza?

 

Pentru expertiza in casete (si discutie) apeleaza la colegul tau papi_grasu din Vatra Dornei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin.

Functioneaza impecabil, nu bate nu are joc, daca nu vedeam ca nu functioneaza corneringul nici nu banuiam ceva, singura mea dilema e de ce eroarea 00778 nu insotita si de alt mesaj gen necalibrat/defect mecanic/etc, e pur si simplu 00778.

Masina are 120 mii cu carte service pana in iunie 2013 la Seat Romania, eu am luat o in decembrie 2013 de la acelasi proprietar.

Acu ce sa intamplat din iunie pana in decembrie nu stiu.

@Florin.

Eu unul nu am umblat la caseta, precum am scris mai sus, de nu era corneringul traiam linistit.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la Suceava la Tehno Dinamic S.R.L. si cere un sumar cu istoricul de reparatii al masinii, esti proprietar si poti intra in posesia lui fara discutii. 

De fapt la oricare din dealerii Porsche poti intreba, fie Auto Mitric, fie Adria.

 

Interfata VCDS este clona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am istoricul pana in iunie 2013, problema e din iunie pana in dec.

Am vorbit cu Papi si cu siguranta e senzorul de pe caseta(merge mult si bine asa)doar daca nu am ce face cu banii si pt.un proiector care sa se aprinda sa l schimb.

Interfata da, dar tocmai am scanat un Touran si pe langa 00778 avea si senzor defect.

Zi frumoasa tuturor celor implicati in rezolvarea cazului meu.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Nu am folosit pana acum cheia pentru a deschide/inchide usile. Am observat ca atunci cand incui, se incuie toate usile; cand descui, se descuie doar usa soferului.

Se poate face vreo modificare ca si atunci cand descui sa pot deschide toate usile?

 

Multumesc anticipat.

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am istoricul pana in iunie 2013, problema e din iunie pana in dec.

Am vorbit cu Papi si cu siguranta e senzorul de pe caseta(merge mult si bine asa)doar daca nu am ce face cu banii si pt.un proiector care sa se aprinda sa l schimb.

Interfata da, dar tocmai am scanat un Touran si pe langa 00778 avea si senzor defect.

Zi frumoasa tuturor celor implicati in rezolvarea cazului meu.

Senzorul de pe caseta nu este G85, ci g265. Ai verificat ceasurile de bord sa vezi daca  martorul servo nu este astupat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar banuiesc ca e, si nici nu am de gand atat timp cat caseta merge impecabil, pt.cornering nu ma complic, culmea e ca abs/airbag/tcs/etc se aprind.

Intr o zi cand nu o sa am ce face o sa dau volanul jos si o sa ma uit la spira.

Ala de pe caseta da si eroarea cu volanul(sau ma insel)stii bine Cristi ca nu prea e domeniul meu, si totusi eroarea e pe spira/G85.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Computer bord Convenience all.Sau activare Vagcom

Nu am computer bord. Cu vcds, dar unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe comfort alegi ce/cum sa deschida din telecomanda(te uiti pe canale in adaptari pt.ca nu mai stiu exact care e)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe comfort alegi ce/cum sa deschida din telecomanda(te uiti pe canale in adaptari pt.ca nu mai stiu exact care e)

pt. telecomanda am gasit. Pe mine pt. incuiatul cu cheia (in broasca) ma intereseaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ceva nu e ok, inchizi din broasca toate usile, asa trebuie sa se intample si la deschidere.

Pt.ca partea"cu sarmele"nu e domeniul meu nu iti ramane decat sa astepti un rasp.de la un alt coleg mai avizat.

Seara faina tuturor.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai rasucesti cheia inca odata spre deblocare nu se deblocheaza toate usile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Am vorbit cu Papi si cu siguranta e senzorul de pe caseta(merge mult si bine asa)doar daca nu am ce face cu banii si pt.un proiector care sa se aprinda sa l schimb...

 

Cat costa senzorul?

ESP banuiesc ca nu ai, ar fi fost afectat de senzorul defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat costa senzorul, ESP nu am dar am TCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • Radu08
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!