Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor.

De ce functia cornering pe un Seat Leon din 2008 este functionala doar daca e apasata si maneta de semnalizare stanga/dreapta si nu este dependenta de rotirea volanului.

Multumesc pt.orice sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie setata alta viteza de activare a cornering-ului. Nu stiu cum e la cele din 2008 dar la 5F poti seta si viteza de la care sa fie functionala. Vezi aici si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pronet.

Leonul e 1P dar..o sa ma uit pe acolo, e chiar enervanta chestia sa se aprinda proiectorul numai daca semnalizezi(deci inutila).

Multumesc.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca as fi asteptat un rasp.nu o ironie dar..e ok.

Pronet.

Codul de acces nu e ok pt.1P.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 1P nu ai nevoie de cod de acces. Codarea se face pe 09 Centr.electr. Cod de login trebuie pentru modele noi platforma mqb.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca as fi asteptat un rasp.nu o ironie dar..e ok.

Iti spuneam ca nu ai codat corect , atat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci

am codat pe 09/byt 24/byt 2 si byt3/4 plus ales functia de proiectoare ceata/salvare si..nu functioneaza decat cu maneta de semnalizare.

Daca e "secret militar"si nu se poate spune e ok fara nici un fel de suparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e secret , dar nu stim pe de rost byte/bit ... iti spuneam doar ca ceva nu ai codat cum trebuie , sau ai codat ceva ce intra in conflict .

Mi-a zis si AlBundy ca ti-a zis de treaba asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da vorbisem si cu Cristi de dimineata dar..nu inteleg unde e greseala, de aceia cautam o solutie aici pe forum.

Leonul e pe platforma de G5, deci procedura ar fi aceiasi/simpla si totusi..m am impotmolit.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa rog pe cineva de pe forum posesor de Leon/Golf 5 care are activat corneringul si vrea/are timp sa se uite ce codari/ce byti are bifati sa mi spuna aici sau in PM.

Seara buna tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva ai facut si alte modificari pe acea masina? Are martorul de servo sau ASR /esp aprins in bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nici un fel de modificare, nici un martor aprins dar am TCS in loc de ESP/EPC dar nu cred ca e o problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e o problema, chiar nu stiu ca sa zic de ce nu functioneaza la viraj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cornering pe masinile Vag-com se activeaza in felul urmator:

 

09-Central Electric

10-Coding

Long coding helper

Byte 23:

 

-Bifezi byte 2( Internal Turn Light Control Algorithm active)

-Selectia la bit-ul 3-4: 08 Turn Lights via Fog lights

 

Asta e codarea.Am incercat sa o fac pe golf 5 meu,dar am centrala pe 20 byte doar.Am facut pe o Skoda Octavia din 2008 cu centrala pe 30 byte si a mers perfect,doar la rotirea volanului,nimic cu semnalizare.Trebuie sa mearga codarea de mai sus sau nu faci tu ceva bine.Bafta!

 

 

Apropo pentru unii si pentru altii :Am functia mirror down cand bag in R si nu am scaune electrice(an 2006-2007 golf 5)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tine de scaune electrice ci de ce terminatie are motorasul de pliere-C. Calculatorul de usa se codeaza ptr scaune cu memorie. Singura chestie ca oglinda nu va reveni perfect in pozitia presetata-asta daca nu ai scaune cu memorie. Testat personal pe mai multe audi 8k la care functia se activeaza fara pb de modificat motorasul de pliere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine revine in pozitia in care am memorata,deoarece se memoreaza cum vrei.Mike nu postez un video pentru ca nu se crede ce zic.Daca vrei iti explic cum am memorato si cum imi merge,dar nu fac si video.

 

Trebuie sa selectezi oglinda din dreapta de pe consola,bagi in marsarier,se lasa oglinda cum ai memorato(eu in jos la bordura) ,iar dupa ce bagi a 1-a si pleci se pune la loc.Am mai postat acum 7 luni pe forum,numai stiu in ce topic,exact dupa ce am luat masina si am aflat si eu ca am aceasta functie si erau discutii in topicul respectiv cum ca "ca masina trebuie sa aiba scaune electrice cu memorie,ca trebuie sa aiba alarma,ca trebuie sa aiba proiectoare" si eu am spus ca nu am alarma,nici scaune electrice deloc,dar am proiectoare(nu prea am vazut ce au de-a face proiectoarele cu asta,dar am raspuns sa se stie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu cum functioneaza mirror down, am si eu pe masina, dar eram doar curios - stiam ca trebuie scaune electrice la mk5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine revine in pozitia in care am memorata,deoarece se memoreaza cum vrei.Mike nu postez un video pentru ca nu se crede ce zic.Daca vrei iti explic cum am memorato si cum imi merge,dar nu fac si video.

Trebuie sa selectezi oglinda din dreapta de pe consola,bagi in marsarier,se lasa oglinda cum ai memorato(eu in jos la bordura) ,iar dupa ce bagi a 1-a si pleci se pune la loc.Am mai postat acum 7 luni pe forum,numai stiu in ce topic,exact dupa ce am luat masina si am aflat si eu ca am aceasta functie si erau discutii in topicul respectiv cum ca "ca masina trebuie sa aiba scaune electrice cu memorie,ca trebuie sa aiba alarma,ca trebuie sa aiba proiectoare" si eu am spus ca nu am alarma,nici scaune electrice deloc,dar am proiectoare(nu prea am vazut ce au de-a face proiectoarele cu asta,dar am raspuns sa se stie).

Nu ai cumva senzori parcare din fabrica ? Citeam pe forumuri din afara ca senzorii spate originali sunt o conditie ca masina sa vina echipata cu motoras oglinda dreapta care are functia mirror down.

Sau mai exista varianta sa aibe motorasul schimbat si cablat fara ca tu sa stii. ( retrofit ).

Modificat de mihai p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm situatia a la davydsss: adica nici eu nu am scaune electrice cu memorie, nici alarma, etc. insa mirror down imi merge fara probleme.

Editare dupa postarea lui mihai p : da, am senzori din fabrica, nu s-a cablat ulterior.

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata tuturor.

Revin cu problema codarii pt.cornering iar cauza pt.care cred ca nu functioneaza e G85 care la mine nu citeste pozitia volanului.

Problema e urmatoarea, am eroare pe G85 00778 si atat, fara nici un fel de mesaj de genul neadaptat/nefunctional/etc, pur si simplu atat 00778.

In grupul de masura cand misc volanul unghiul ramane 0º, si indif.ce proceduri de adaptare am folosit nu a functionat.

Intrebarea mea e ce e de facut in cazul asta, cand nu am nici un martor aprins in bord si nici nu pot sterge eroarea.

Zi frumoasa tutor si multumesc pt.orice sfat.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!