Jump to content

Coduri piese OEM Octavia 2


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am si eu nevoie de ajutorul vostru pentru a-mi spune codul turbinei pentru VIN: TMBBE21Z48C009832.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    370

  • GABIVVX

    116

  • Al Bundy

    75

  • lakete007

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tibi, pentru alternatorul tau , gasesti colector separat, producator HC-Cargo , cod 135172.  Ideea este ca nu e asa usor sa il schimbi :)  necesita pricepere. Oricum mai merge 100.000 km la cum arata. Gasesti chiar si carbuni daca vrei sa ii inlocuiesti, insa la fel, necesita pricepere sa faci treaba de calitate. Releul tau nu se mai fabrica, a fost inlocuit cu F00MA45300, in jur de 150 lei, recomand pe acesta in loc de a inlocui doar carbunii. rulmentii au serie pe ei, 6003 si probabil un 6303. dar trebuie mare atentie sa nu spargi colectorul cand scoti rulmentul. Necesita extractor secial.  Trebuie mare atentie la asamblare, sa nu spargi lagarul de plastic in care sta rulmentul mic, sa prinzi bine colectorul nou, lipiturile, etc.

12 hours ago, deathwish said:

Salut,

Am si eu nevoie de ajutorul vostru pentru a-mi spune codul turbinei pentru VIN: TMBBE21Z48C009832.

Multumesc anticipat.

03G253014H sau Garrett GT1749V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @andrei_221 , am comandat piesele, sper sa vina ce trebuie... asta e o sa vad. Am vazut cum se schimba colectorul... daca zici ca mai tine atat de mult...e oau. O sa vad daca ma descurc cu inlocuirea lor. Releul a fost comandat ce am avut, cel putin asa mi-a spus vanzatorul, daca spui ca nu se mai fabrica, probabil voi primi ceva din loturile vechi, sper sa nu. Ca si rulmenti sper sa vina ceva bun.... Am luat si fulia, este INA, tot asta o am si pe masina acum. Am ajuns sa desfac alternatorul deoarece in zona tevilor de AC cat si pe alternator am gasit pilitura fina de la curea... asta in conditiile in care am schimbat anul trecut intinzatorul si cureaua si am banuit ca ori sunt rulmentii din alternator gripati , ori rola are o problema.... ideea ca ambele produse par ok, dar le voi inlocui preventiv. Am comandat si lagarul de plastic in care sta rulmentul mic, a costat doar 7 lei si am zis sa il inlocuiesc...

Multumesc frumos Andrei inca odata, invitatia ramane valabila dupa cum stii !

O zi buna

Modificat de gmtiby2016
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am primit ca releu F00MA45209. E ok ? :( Bosch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e echivalent cu ce ai avut din fabrica. Eu as avea incredere in ce zice catalogul Bosch. 

 

Capture.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Am cautat pe forum, stiu ca s-a mai cerut, dar chiar nu am gasit un cod pentru kitul de ambreiaje pt cutia DSG7 DQ200, SS - tmbht21z6a2079120 

 

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@andrei_221 Am montat regulatorul, rulmentii, colectorul, si totul functioneaza ok, incarcarea o am 14-14.2 la relantiu. Sa cumpar totusi regulatorul recomandat de tin ? 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti merge bine... lasa asa. Ideal ar fi 14.2- 14.4 fara consumatori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mai verific fara consumatori.

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimb radiatorul de intercooler pentr masina din semnatura (O2, MY2008, 1.9TDI, BXE) si codul luat de pe cel vechi este 1K0145803L. La magazin mi s-a spus ca nu se mai fabrica L si ca a fost inlocuit de 1K0145803CD. 

Oare ma poate ajuta cineva cu acces la "sistem" sa imi spuna dacacei de la magazin au dreptate sau vor sa imi vanda ceva ce au pe stoc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.04.2018 at 22:05, andrei_221 a scris:

daca iti merge bine... lasa asa. Ideal ar fi 14.2- 14.4 fara consumatori

Am verificat.. am uitat sa scriu... am 14.4-6 la relatiu fara daylight, fara nici un consumator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Septimiu. said:

Trebuie sa schimb radiatorul de intercooler pentr masina din semnatura (O2, MY2008, 1.9TDI, BXE) si codul luat de pe cel vechi este 1K0145803L. La magazin mi s-a spus ca nu se mai fabrica L si ca a fost inlocuit de 1K0145803CD. 

Oare ma poate ajuta cineva cu acces la "sistem" sa imi spuna dacacei de la magazin au dreptate sau vor sa imi vanda ceva ce au pe stoc?

Au dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum nu e relevant codul... cred ca nu ai de gand sa iei OEM.

Nu se justifica. Ia hella echivalent. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am luat original iar pretul... pe masura. Cand a venit am vazut ca este facut de Behr. Asta este...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, 

Aveti idee daca guma/cauciucul care tine busonul de la rezervor prins ,se vinde separat sau are un cod?

Multumesc

Modificat de cikyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nope, vine doar impreuna cu busonul....

incearca daca se potriveste de la Golf 4 / Octavia 1 , Febi 27288. e foarte ieftin.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

poate cineva sa verifice daca blocul de comenzi geamuri electrice ( cele de pe usa soferului ) se potrivesc cele  de la VW Passat B6 (3C2) respectiv    Golf 5, cod   5ND 959 857 la masina din semnatura? Ma intereseaza doar din motivul ca vopseaua s-a decojit la mine, iar butoanele de la masinile mentionate mai sus au "varful" metalic (cred), deci  rezistente la uzura. Optic par sa aiba aceleasi dimensiuni/forma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si culoare rosie la iluminare.

cauta pe aliexpress butoane de octavia china oem, sunt la pret bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WOW, la culoare luminilor nu m-am gandit.....tocmai am comandat butoanele de pasat....ma gandesc sa fac transplant doar la capacele de buton peste "corpul" blocului original, care nu are nici o problema electrica.Ramane lumina verde de skoda, sper ca se vor potrivi la transplant.

Modificat de alin 105
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Caut codurile (și eventual prețuri) pentru părțile componente/sau tot ansamblul prizei de aer, cea de lângă carcasa filtrului de aer, prin care ajunge aerul în filtrul de aer pentru Octavia II, 1.9 tdi (se mai găsește și pe Passat B6 parcă). Ansamblul respectiv e compus din 3 piese, care se prind unele de altele cu niște cleme de plastic care le am rupte. Piesele respective sunt de plastic și datorită faptului că nu mai stau fixate una într-alta vibrează rezultând niște zgomote ciudate și foarte enervante în zona motorului, pe plaja de turații 1200 - 1300 rpm. Mulțumesc! 

IMAG0395.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K0805971C 9B9

1K0805962E 9B9

1K0805965J 9B9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu caut codurile pt suruburile carcasei unde este filtrul de aer, octavia 2 1.9 tdi,am pierdut un surub.. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar cu tot cu cutia de filtru. sau cauti la dezmembrari unul de la o cutie sparta.... doar sa fii atent ca sunt 2 versiuni de surub, stea si torx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am stea,daca rămâne cu un șurub lipsa, e vreo problema? Cutia e teapana,nu se simte lipsa surubului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!