Jump to content

Coduri piese OEM Octavia 2


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

octavia 1,1.6 09.00 - 75kw 102cp 1595 cod motor AVU, BFQ.La octavia 2 pt benzina cutie automatica 6 trepte HFR,HTM,JUG.Numai dupa seria de caroserie se poate spune ce e pe masina sau dupa tichetul din portbagajul masinii cu toate datele,acolo ai toate sistemele cu care e dotata masina.Am vazut la skoda ca la vw accest tichet,dar nu la toate. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    370

  • GABIVVX

    116

  • Al Bundy

    74

  • lakete007

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

vroiam codurile pt octavia II

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt octavia 2 benzina 1.6 06.04 - 75 kw 102cp 1595cm-cod motor BGU, BSE, BSF, CCSA,si pt gaz din fabrica 1.6 LPG 08.09- 75kw 102cp 1595 cm-cod motor CHGA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, stie cineva codul de la cablul de la sound system? am gasit o poza in care se vede ca se vinde separat si are si cod dar nu il gasesc nicaieri.(este vorba de colacul de fire marcat cu sageata) multam mult

si poza

post-7992-0-44337900-1312673584_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cine imi poate spune si mie codul de la capacul de plastic de la sound system de la dif de medii? Multumesc. Am gasit ceva care zice "inscriptionare sound system" dar e cu totul altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e prezent in poza de sus?Poate il poti scoate in evidenta sa ii dau seama despre ce e vorba...sa vedem ca in mod normala respectivele produse apar in cataloagele pt produse speciale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cele 4 de sus dintre difuzoare, puse pe mijloc. Cred ca le gasisem odata dar nu mai stiu unde. Pe fata de usa sunt la mijloc, pe portiunea cu panza, langa maner

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot cautat dar nu imi scoate capacele separat.Am gasit si eu codul de inscriptie;sound system.Totusi daca ai in drum o reprezentanta intreaba si la ei.Eu m-am uitat bine si in catalogul de produse extra si nu am gasit nimic.E totusi posibil sa vina un pachet pe un singur cod de echipare exact cum e in poza ta;capace,boxe,cablaje,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Ok..am descoperit ieri, plin de draci, urmatoarea problema expusa in fotografie, la gurile de ventilatie din spate;

Un copil cretin le-a rupt!

Intrebarea este..stie cineva daca este cumva piesa separata chestiile alea? Sau vin cu tot cu cotiera (ceea ce ar fi foarte naspa)

2. La sofer, unde stai cu cotul, se cam duce plasticul ala...exact cum e in poza; se poate inlocui? avem cod pentru ea?

Va multumesc anticipat!

post-7451-0-26013500-1315137733_thumb.jp

post-7451-0-43271900-1315137740_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapeta de la gura de ventilatie s-ar putea sa nu fie rupta ci doar iesita din prinderea ei. Trebuie sa demontezi totul acolo sa vezi ce se intampla. Chiar daca ar fi rupta tot se poate repara usor cu putin superglue.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti vine piesa completa si te costa in jur de 50 euro la reprezentanta.Pozitia 9 din schema.

La prima problema postate de tine;gasesti fata interioare de usa, care te costa in jur de 280-300euro.Poate gasesti o solutie si o poti reconditiona ;) ;)

post-64586-0-88548600-1315214475_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi!

La fata de usa, ma gandeam ca este cumva, ca acea portiune este o bucata...si nu vine cu toata fata de usa...

Oricum, am observat la toate Octaviile, ca se deterioreaza acea portiune de la asezarea cotului pe ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea zona de la fata de usa nu se zobeste doar la skoda, ci si la vw (passat 3c). Asa a patit si un amic de al meu, dar omul e inalt, greu si nimereste sa stea exact cu cotul pe buretele ala al fetei de usa. Nu zic ca ar fi el de vina, ci pur si simplu nu ai cum sa o remediezi, ci doar sa o inlocuiesti. Si la ce pret are o fata de usa, vezi daca nu cumva o gasesti pe la dezmembrari; sau pur si simplu o lasi asa cum e. Sfatul meu ar fi sa iti alegi alt loc in care sa tii cotul, ca masinile noastre sunt fabricate din mamaliga in ultima vreme.

Cat despre lamela rupta, la fel am patit si eu la golf cu gura de ventilatie din dreptul pasagerului. Fiind rupt ciocul din laterala lamelei, care avea si rol de a se roti intr-un lagar (al piesei "mama" invecinate), ca si cum ar forma o balama, am ales sa ii dau gaura cu un burghiu de diametru mic si sa bag o sarma dura in gaura data in lamela. Cost reparatie zero; riscul sa se mai strice in acelasi loc, iarasi zero.

Daca ti s-a rupt lagarul (de plastic parca), rezolvi cu niste lipici. Mai prost e ca nu stiu ce sa folosesti: poxipol nu cred ca e bun deoarece zona de aplicare ar fi prea mica, iar super glue devine casant dupa intarire. Probabil ca te vei opri la super glue, cum te sfatuia si un alt coleg, mai sus.

Spor la reparat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...zona aia este destul de enervanta pentru modul in care se deterioreaza;

Esti tentat sa rezemi cotul acolo, insa la cum vad ca se strica..am ales sa il sprinjin pe langa corp. :lol:

Acum, la partea din spate, cu cea mai mare placere as mesteri pe acolo, insa timpul nu imi permite;(weekend ul il folosesc pentru odihnire)

Probabil va trebui sa merg cu ea la o reprezentanta Skoda...

Anyway, multumesc de info baieti! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grila ventilatie - 1Z0819203 9B9, - 190 ron

fata usa ...nu mai pun codul ca e edificator pretul.... 1.145 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Andrei!

Grila de ventilatie va fi schimbata cu siguranta;

Fata de usa...hmm...mai bine vand masina! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un part number pentru emblema Skoda de pe capota fata?

Masina: Octavia 2 fabricatie 2006.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Incerc sa imi gasesc si eu piesele OEM necesare montarii unui scut din metal pe masina din semnatura si v-as ruga/invita sa cititi ce am scris in topic-ul mentionat mai jos, poate ma ajutati cu un sfat, doua. :)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am senzatia ca trebuie sa iti iei cele mai lungi distantiere,,suporti de scut,,piesele 19 si 18.Piesa 3 e identica,piesa 16 terminatia cu B in coada pt masini cu turbo,restul de suruburi si cleme sunt identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele 18 si 19, adica suportii laterali pentru prinderea traversei fata care sustine scutul, deja le am. Suportii pe care i-am ales au amandoi litera E la sfarsitul codului de piesa, deoarece astea corespundeau cu production code T59, asa cum am eu. Mentiunea de production code e trecuta in coloana de observatii pentru acele piese in etka. T59 inseamna motor de 2 litri benzina. Practic, sunt aceleasi piese ca la T71, care este 1.9 tdi.

Referitor la piesa 16, adica traversa fata, am mari nedumeriri si mi-e teama sa ma grabesc. Etka zice ca pentru motoare turbo sunt 3 variante pentru piesa asta, terminatiile lor fiind: B, D si F. Dupa seria de sasiu pe care am mentionat-o in celalalt topic, as zice ca imi trebuie varianta D.

Zi-mi si mie te rog care e motivul pentru care crezi ca B-ul ar fi cea corecta. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok,vad ca te-ai orientat dupa seria de caroserie.Pt fabricatie 2007 ..iti scoate doar 2 modele.Poate poti face in scut orificiu pt busonul de ulei,sa nu stai sa-l demontezi la schimbul de ulei(sunt sigur ca nu are).Antifonarea respectiva..are si ea rolul ei;sa fii atent dupa ce montezi scutul ca nici o piesa,racord..furtun..cablaj, sa nu iti atinga de scut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate in legatura cu antifonarea, poate are si un rol secundar; o sa ma mai gandesc cum sa o manufacturez eu. Cand m-am uit la celalta masina (O2), am vazut ca antifonarea aia nu merita sub nici o forma 270-280 ron. E pur si simplu un buretel tras in plastic cu niste delimitari pe mijloc, precum abdomenele culturistilor (alta comparatie nu imi vine in minte :D ).

Cat despre schimburile de ulei, chiar nu ma deranjeaza sa dau jos scutul o data la 9 luni. Eu sunt genul caruia ii place sa aiba vaselina sub unghii. :P

Merci frumos! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Trebuie sa schimb ceasurile de bord pe O2 1.9 TDI BXE cu afisaj mic. ceasurile de pe masina au codul 1Z0 920 812 D. Am gasit sa cumpar SH codul: 1Z0 920 810 D. Se potrivesc? Pot sa le pun pe masina fara probleme?

Merci

Modificat de Juicee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!