Jump to content

Coduri piese OEM Octavia 2


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Salutare, as avea nevoie de codurile OE pentru placute si discuri fata/spate pentru masina din semnatura. Va multumesc!

TMBGE21Z9B8037125

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 1,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    370

  • GABIVVX

    116

  • Al Bundy

    74

  • lakete007

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe acest topic nu se va mai raspunde decat pentru coduri de piese mai ciudate, mai greu de gasit. 

Consider ca acest model este destul de matur incat toate reperele obisnuite si consumabilele pentru acesta sa poata fi usor identificate de orice comerciant de piese auto.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, 

Am primit o lista de piese de schimbat de la mecanic, iar printre ele se afla si bucsele de la bara stabilizatoare, din ce am cautat pe internet am gasit bucse de 21 si 23 mm.

Acum nu sunt sigur care dintre cele 2 marimi sunt pentru masina mea seria de sasiu TMBBE61Z772145089.

Daca ma poate ajuta cineva cu codurile OEM.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te poate ajuta nimeni, daca este vorba de bara stabilizatoare fata. Bucsele sunt vulcanizate direct pe bara si vin doar impreuna cu bara, cam 650 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare din nou

 

Pe masina mea exista axa planetara stinga, cod 1K0407271DJ, cod care am inteles ca nu se mai fabrica.

Am gasit un cod inlocuitor nou, 5Q0407271B, dar nu sunt sigur daca este compatibil. Masina este O2 TMBHA61Z972108115.

Ma puteti ajuta?

 

Multumesc.  Iorgu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te asigur ca sunt 100% compatibile

ORicum nu stiu care e retinerea ta, intrucat sigur nu vei cumpara codul original , care este undeva la 3500 lei, ci vei cumpara ceva pe aftermarket

Iar pe segmentul aftermarket, poti cauta linistit dupa echivalenta codului original 1K0...., oricum rezultatele vor fii identice.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Iti multumesc Andrei.

Stiu ca o planetara OE pentru modelul meu este undeva la 3500 lei, insa ma gindeam sa iau una SH completa, de pe un model VAG

mai recent fabricat (codul mai nou am vazut ca echipeaza motorizarile 1,2 TSI si probabil nu numai).

Am retineri sa o mai operez, pentru faptul ca, planetara mea a fost deja reparata si incaltata

cu capete AM Spidan, iar acum, dupa cca 55 k imi bate iar partea spre cutie.

O sa vedem in functie de ce se iveste si diagnosticul mecanicului daca o mai repar odata, sau va sa iau una OE folosita (completa), care mai duce. As risca.

O planetara completa AM nu am luat

in calcul, pentru faptul ca am dubii legate de calitate. Cu altele un cap nou de planetara OE este undeva la 1350 lei acum, ar fi si asta o varianta "de durata", chiar daca e mai scumpa.

Insa trebuie sa vad daca tija veche e inca buna si nu e cumva usor deformata.

Momentan inclin fie sa  repar din nou planetara existenta si eventual sa pun un cap LoBro, fie sa iau una OE SH fabricata recent si in stare buna.

 

Toate cele Bune!  Iorgu.

Modificat de Iorgovan
adaugare text
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Razvanalex123

Salutare, ma puteti ajuta va rog cu codul planetarei stanga pentru Skoda Octavia 2 1.9 TDI BXE cutie DSG sedan din 2008 non facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut

Mi s-a rupt un arc din fata original la Skoda Octavia 2 FL, 2010, Hatchback, 1.6 TDI DSG (TMBCT21Z1B8011736). Am fost nevoit sa fac o reparatie "de urgenta" intr-un loc si un moment cu foarte putine posibilitati. Arcul rupt cu culorile violet(roz), portocaliu, albastru a fost inlocuit cu KYB K-Flex RH3553, iar rulmentul de deasupra (bile rotunde intr-un fel de cosara care intra in suportul de sus) a fost inlocuit cu ceva din dezmembrari care macar avea toate bilele.

As avea nevoie de ajutor cu:

1. Codul arcului original si al rulmentului original. Pentru arc cel putin obtin pe siteurile de piese o gramada de coduri diferite. Suspensia e normala, cutia automata.

2. As vrea sa stiu daca KYB K-Flex RH3553 e intr-adevar compatibil, si daca da, atunci daca e ok calitatea, pentru ca as vrea sa inlocuiesc si arcul celalalt cu acelasi lucru sau pe ambele cu ceva similar ca si calitate cu originalul.

Ms

Modificat de FeriM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcul il cauti dupa al tau vechi, respectiuv dupa culorile bulinelor colorate de pe al tau.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei si acuma partea foarte interesanta: arcul dat jos de pe masina are culorile violet(roz), portocaliu, albastru (3 semne), ceea ce corespunde la 1K0 411 105 AQ.

Aplicatii respectabile (tecalliance), ca si useri din UK, spun ca pe masina cu cutie automata trebuie sa fie/este arc cu culorile violet(roz), portocaliu, albastru, albastru (4 semne), adica 1K0 411 105 BC.

Se pare ca sarma din cel cu BC e mai gros decat sarma din cel cu AQ...

Idei?

 

Modificat de FeriM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Eu mi-am montat arcuri KYB prin iunie 2013 si pot spune ca sint multumit de ele. Am montat KYB si pe spate si pe fata si ulterior am aflat ca de fapt KYB nu face arcuri de fata pentru masina mea care este cu pachet de drumuri grele si cam statea masina de bot in jos. Anul trecut am renuntat la cele de pe fata si am pus Suplex, care au cu o spira in plus. Pe spate am tot KYB.

Daca RH3553 este sau nu compatibil cu masina ta, te poti uita in catalogul KYB sa vezi ce zice producatorul. Pe pagina asta, te duci jos in stinga si descarci "KYB Coil Spring Catalogue 2022" (fisierul pdf este prea mare si nu-l pot incarca aici)

Modificat de florin71_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai, nu-mi dau seama care ar trebui sa fie arcurile originale potrivite si codul lor (adica de ce am din fabrica pe masina cu cutie automata arcuri pt varianta cu cutie manuala). Cum spuneam, unele aplicatii de piese (si posesori de Octavia 1Z3 automata) indica arc cu culorile violet(roz), portocaliu, albastru, albastru (4 semne), adica 1K0 411 105 BC, iar ce gasesc eu pe masina are culorile culorile violet(roz), portocaliu, albastru (3 semne), ceea ce corespunde la 1K0 411 105 AQ.

 

KYB RH3553 este echivalent cu 1K0 411 105 AQ , iar pe siteul lor nu se face diferenta intre masinile cu cutie manuala sau automata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Am montat pe Octavia 2 NFL un plafon de Octavia 2 FL si acum am ramas cu 4 gauri in plafon. Din cate am inteles, in cele 4 gauri ar trebui sa fie niste suporti pentru prinderea unei plase de ancorare a bagajelor. Ma poate ajuta cineva cu un cod de piesa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina este Combi.... 

 

Dar nu vred ca ai gaurile in care sa prinzi suruburile acestor ancorari

 

image.thumb.png.9773eb02ae08aad1b08d0f2ccf9335b2.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.... cauta ceva dopuri de plastic si acopera, nu ai cum sa prinzi chestiile alea de plasa despartitoare. 

in spatele lor, sunt niste suporti de tabla care se prind de caroserie si pe care tu nu ii ai

 

image.thumb.png.d373c22607f377872f8c96ee507b6633.png

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!