Jump to content

Coduri piese OEM Octavia 2


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Da, cam asta era si ordinea mea. Stai sa vad daca reusesc sa gasesc Sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    370

  • GABIVVX

    116

  • Al Bundy

    74

  • lakete007

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc, Andrei, dar dupa cod sunt cleme rotunde si nu e ceea ce caut. Clemele rotunde sunt la locul lor, eu am nevoie de unele care sunt putin mai jos de cele rotunde si au o forma dreptunghiulara/patrata probabil, dupa urmele lasate pe mocheta. In pozele atasate mai in urma am incercuit locurile exacte unde sunt amplasate. Multumesc inca o data pentru sprijin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU sunt cleme acolo, eventual o limba din tabla poate sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil, dar cum arata? La toate Octi diesel la care m-am uitat nu le au desi urmele sunt. La benzinare nu au paslele alea acolo. As putea sa le prind cu niste ''soricei'', dar ar trebui sa gauresc si ar iesi oarecum o tiganie. Poate cineva le are (sau macar una) si poate ajuta cu o poza din zona respectiva. Multumim anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carmen, alea i le-am aratat si eu,. dar se pare ca mai jos sunt cele care il intereseaza pe el.

Sincer nici eu nu stiu ce e pe acolo... ma documentez si o sa ii spun. 

 

LE Acolo nu sunt alte cleme, pur si simplu pasla are niste decupaje in ea. Doar cele 2 saibe de tabla tin pasla pe locul ei.

Acolo probabil se mai prinde ceva la anumite modele, caz in care patratelele alea predecupate se dau la o parte si in tabla se prinde ceva. 

 

IMG_20171214_112427.jpg

IMG_20171214_112449.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles acum. Mulțumesc mult Andrei. Chiar nu m-aș fi gândit la așa ceva (că se decupează în cazul în care e ceva de atașat în zona respectivă). Eu am crezut că sunt cleme prin prisma faptului că la mine sunt două bucăți de pâsla : una în partea de sus prinsă de clemele rotunde și una care vine de jos în sus și nu are nici un suport, stând bălălău. Încercuit cu roșu e pâsla de sus, iar cu albastru bucata care vine de jos, dinspre caseta de direcție. Și încerc să-mi dau seama cum era fixata pâsla încercuită cu albastru......am încercat să o bag sub bucata de sus și intră cam 1cm, dar nu știu cu ce să le fixez acolo.

IMAG0029.1.jpg

IMAG0029.jpg

Modificat de sveck78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am luat scutul de motor metalic original, fara alte accesorii, ce piese mi-ar mai trebui pentru montaj? Masina are doar scutul de plastic lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit coduri pentru kitul de montaj al scutului de otel, dar de la Golf 5. Stie cineva daca se potrivesc si la O2 si daca mai trebuie si altceva?

1K0018936B brida fata,1K0018926B brida spate,1K0018965D suport 1 bucata,1K0018966F 1 bucata,N  90448004 niturile din lonjeron 3 bucati,N  90965001 suruburi 5 bucati

Atasat e un pdf cu toate accesoriile necesare. Nu stiu ce sa iau pentru traversa fata si suportii de prindere (pozitiile 16, 18, 19) - sunt mai multe variante.

scut skoda ETKA.pdf

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-piulitele sertizabile - 5 bucati conform ETKA

Suportii laterali : 1K0018965E, 1K0018966E

In functie de anul de fabricatie, sunt coduri diferite pentru scut si suportul fata , ramane sa vezi daca ai vreun cod pe scut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Andrei, Scutul are terminatia D, este facut in 2007 si are montat si elementul de insonorizare pe el.

Masina mea este MPI din 2004. In cazul acesta care traversa este potrivita? Asta ar mai fi singura dilema importanta.

Cand zici piulite sertizabile, la care piesa te referi, cumva pozitia 21? O sa am nevoie si de suruburi. Presupun ca pe masina nu e nimic, trebuie sa iau toate elementele si o sa le comand conform schemei.

Dopul de plastic (24) ce rol are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci e ok 1K0018936B

Dopul se pune pe unul din suportii laterali parca ( in partea  unde se prinde pe lonjeron) , sa nu intre apa in el prin partea de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi suruburile 4, de care trebuie, ca sunt 2 variante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te uiti la descriere, o sa vezi ca ambele coduri sunt acelasi lucru, surub de 80 mm lungime, Metric 12 si pas de 1.5 si fiind coduri consecutive, ..01 a evoluat in ..02

Invatati sa mai cititi ETKA printre litere  :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este (4) este inlocuitorul lui 4, ieri am fost si am comandat piesele. Daca apare in paranteza inseamna ca este inlocuitor?

Pretul pentru traversa fata este foarte mare, 490 lei, restul pieselor au preturi mai rezonabile. Daca nu gasesc in alta parte, o sa iau nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este neaparat inlocuitor poate sa fie reper cu rol identic dar forma diferita in functie de evolutia/modificarea aplicatiei la care este folosit.Diferentierea intre x si (x) o face filtrarea pe baza sasiului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, cand apare in paranteza, inseamna ca pentru acel reper sunt mai multe variante. evolutia codurilor o poti vedea in ETKA sau la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut cu respect,

La a mea masina My 2009, 2.0, BKD, imi poate spune civa va rog frumos codurile pentru rulmentii de la alternator ? Nu am reusit sa fca o poza la eticheta, dar cred ca este cel original de pe masina. Am un zgomot de zarnait si mai nou scartiit la rece timp de cateva minute si sunt singurii pe care nu i-am schimbat. Trec si vin-ul .... poate e de ajutor :TMBBE21Z698011683

 

Mii de multumiri.

 

Tibi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai specificat acest lucru de nenumarate ori. Nu se pot stabili codurile de alternator sau electromotor (printre altele ) dupa seria de sasiu, intrucat s-au echipat in paralele cu mai multe variante ( Bosch, valeo, etc)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, ok, multumesc frumos. O sa incerc sa ajung sa ii fac o poza si sa caut dupa codul lui...

 

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Buna ziua, am nevoie de codurile pentru bandourile de plastic de pe usile dreapta.

Masina este Octavia 2 din 2008 (pre Facelift).

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare,

Am desfcaut si eu alternatorul mi s-a parut cam ciudat ca am vazut "span" de cauciuc... am gasit rulmentii cam obositi, fulia este INA, nechimbata cred... masina are 307000 carbunii sub jumatate si rotorul arata ca in pozele de mai jos... aveti idee de unde le pot cumpara ? Sfaturi ce sa iau ? Colectorul trebuie scumbat, nu ? Santurile sunt destul de adanci... nu ?

Multumesc

20180331_185244.jpg

20180331_193900.jpg

20180331_193916.jpg

20180331_194141.jpg

Colectorul il pot gasi pe undeva ? Al meu cred ca e cam praf...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colectorul se poate corecta usor pe un strung -operatie de maxim 15 min, dupa care strungarul il scoate la luciu cu un pic de smirghel granulatie mica 1200-1500 .Daca erai din Cj, te ajutam eu cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Alin, socrul meu e strungar, dar ideea e ca e destul de tocit, deci nu am alta varianta decat sa-l inlocuiesc.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!