Jump to content

Tablou sigurante Golf / Jetta 5


dannyb_ro
 Share

Postare recomandată

Salutare!!

Am si eu cateva nedumeriri :

1) lista de sigurante de la 1-44 + sigurantele de la motor prezentate in topic mai sus sa inteleg ca se potrivesc si la Golf V?

----> mie imi lipsesc spre exemplu multe sigurante : de la 7-11 & 16-21 & 26-30 & 31-38 & 42-44 & 45 - 48 :-o

( adica merg pe 2 ipoteze : cat se poate suti intr-un service ...mi-a disparut pana si clema de tras sigurante .... sau nu imi trebuie atatea :flower: ...dar totusi mi s-a furat clema .... ) . Sa fim seriosi de exemplu :

,,5. Comfort system, cruise control, Climatronic, A/C, heated seat control modules, automatic day/night interior mirror, control module for multi-function steering wheel, control unit in steering wheel (7.5A)."

,,7. Back-up lights, speedometer vehicle speed sensor (VSS) (10A)."

sunt importante NU!!! ??

2) daca aceea e lista si pentru golf V atunci cum sa procedez : sa le pun eu unde lipsesc sau sa incerc o diagnoza vag-com mai intai?

Nu am cam multe lipsa ?!!? Va rog daca se pricepe cineva.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Aaaaa..nuu. le-au pus asa for fun :P

Serios vorbind unele sunt chiar EXTREM de importante:

- control module for multi-function steering wheel = modulul de control al coloanei de directie.

- control unit in steering wheel = unitatea de comanda a coloanei de directie (din caseta).

2) Nu toate locurile trebuie sa fie ocupate cu sigurante. Daca te uiti mai atent, doar in unele o sa vezi si conectorii aferenti. Restul sunt ocupate doar pentru anumite echipari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Amy

Normal ca nu toate sigurantele trebuie puse. Dar eu in lista manualului vad de exempolu ca imi lipsesc unele cum ar fi abs si cruise control si confort . In lista de mai sus , despre care s-a tot vorbit si nu stiu eu daca e si pentru golf V am observat ca nu se potrivesc niste sigurante pe care le regasesc in manual.

Dar intreb si eu ceva : daca nu exista siguranta asta nu inseamna ca ustensilele de bord si / sau sistemele electronice de pe orice masina nu functioneaza perfect.... In schimb daca se duce bateria sau exista neregularitati in curent atunci s-ar putea sa existe o mica surprizA....

Revin in consecinta cu intrebarea , la care adaug : Lista de sigurante din manualul de golf V tdi este si pentru benzinare la fel , adica se potrivesc.... si se potrivesc si cu lista de mai sus cu sigurante de la 1 - 44 etc... ? :-?

Chiar nu stie nimeni? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, locul sigurantelor de la Golf4 nu corespunde cu cele de la Golf5. In plus de asta:

Daca te uiti mai atent, doar in unele o sa vezi si conectorii aferenti. Restul sunt ocupate doar pentru anumite echipari.

Sigurantele precis le ai pentru fiecare echipament montat pe masina. Fara sigurante nu se monteaza nimic. Sunt niste cerinte de securitate. Sigurantele in sine nu influenteaza functionarea sistemelor electonice. Ele sunt doar pentru protectia lor si a instalatiei electronice. Atat.

Nu inteleg ce surprize ai putea avea daca ti se descarca acumulatorul. N-au nici o legatura sigurantele.

Lista de sigurante nu este in totalitate identica intre masinile benzinare si cele diesel. Difera multe componente. Unele exista doar pe variantele pe benzina, altele doar pe cele diesel. :)

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Amy

Ok mersi de informatii. Deci practic fiecare siguranta inchide circuitul si nu poate functiona nimic fara ea :flower:

Intamplarea face ca sa am niste probleme exact cu un sistem in dreptul caruia sa nu fie la mine siguranta. Eu as vrea totusi ... pentru mine asa ;) sa pun o poza cu sigurantele mele si pentru masina mea din semnatura sa mai posteze cineva o poza .

Nu cer un lucru exagerat sper :P

Asta pentru ca m-am uitat si in manual si nu corespund amperajele la niste sigurante si vreau sa fac niste comparatii...

Multam fain!

post-6028-1259671809_thumb.jpg

Modificat de dannyb_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blocul de sigurante difera si in functie de anul de fabricatie si motor si in nici un caz nu e la fel cu G4.

Deci, chiar daca suntem OFF TOPIC, care e anul de fabricatie si tipul motorului la masina care te intereseaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Al

Daca deschideam un topic nou pe golf si jetta despre sigurante auto sigur mi-l inchidea asa ca hai sa fim putin off topic pentru un lucru ontopic :vaidecapulmeu:

motorul este BXE motorina 2007 1.9 TDI 105CP .

Daca sunt probleme ca am pus intrebarea aici o sa o mut intr-un topic nou pentru G5 :mellow:

Multam fain

Am si manualul de golf V si dupa el daca ma iau imi lipsesc niste sigurante :Driver: ...

Modificat de dannyb_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, si acum vad ca sunt 2 tipuri de cutii de sigurante, LOW si HIGH.

Fuse assignment for E-box low, from May 2007

No. Current Flow Diagram designation Nominal value Function/component Terminal

1 - SC1 - Fuse 1 on fuse holder C 10A - T16 - Diagnostic connection (T16/1)

J485 - Relay for auxiliary heater operation

N79 - Heater element for crankcase breather

G70 - Air mass meter

J757 - Current supply relay for engine components

J431 - Control unit for headlight range control 15a

2 - SC2 - Fuse 2 on fuse holder C 10A - J623 - Engine control unit

V49 - Right headlight range control motor

V48 - Left headlight range control motor

E102 - Headlight range control regulator

J538 - Fuel pump control unit

J345 - Trailer detection control unit

E313 - Selector lever

J533 - Data bus diagnosis interface

J285 - Control unit in dash panel insert

J500 - Power steering control unit

J104 - ABS with EDL control unit

E132 - Traction control system switch

E256 - TCS and ESP button

G476 - Clutch position sender

F - Brake light switch 15a

3 - SC3 - Fuse 3 on fuse holder C 5A - J234 - Airbag control unit 15a

4 - SC4 - Fuse 4 on fuse holder C 5A - G266 - Oil level and oil temperature sender

M17 - Reversing light

J255 - Climatronic control unit

G65 - High-pressure sender

E16 - Heater/heat output switch

J530 - Garage door operation control unit

G128 - Seat occupied sensor, front passenger side

Y7 - Automatic anti-dazzle interior mirror

- Driving school equipment

E422 - Tyre pressure monitor display button

K216 - Electronic stabilisation program warning lamp 2

Z20 - Left washer jet heater element

Z21 - Right washer jet heater element 15a

5 - SC5 - Fuse 5 on fuse holder C 10A - J745 - Cornering light and headlight range control unit, on right headlight 15a

6 - SC6 - Fuse 6 on fuse holder C 10A - J745 - Cornering light and headlight range control unit, on left headlight 15a

7 - SC7 - Fuse 7 on fuse holder C - - - Not assigned 15a

8 - SC8 - Fuse 8 on fuse holder C - - - Not assigned 15a

9 - SC9 - Fuse 9 on fuse holder C - - - Not assigned 15a

10 - SC10 - Fuse 10 on fuse holder C - - - Not assigned 15a

11 - SC11 - Fuse 11 on fuse holder C - - - Not assigned 15a

12 - SC12 - Fuse 12 on fuse holder C 10A - J386 - Driver door control unit (window regulator)

J387 - Front passenger door control unit (window regulator) 30a

13 - SC13 - Fuse 13 on fuse holder C 10A - F47 - Brake pedal switch

G397 - Sensor for rain and light detection

E1 - Light switch

G197 - Magnetic field sender for compass

T16 - Diagnostic connection (T16/16) 30a

14 - SC14 - Fuse 14 on fuse holder C 10A - E313 - Selector lever

R149 - Radio receiver for auxiliary coolant heater

J301 - Control unit for air conditioning system

J255 - Climatronic control unit

E16 - Switch for heater and heater output

J446 - Park assist control unit

J104 - Control unit for ABS with EDL

E94 - Adjuster for heated driver seat

E95 - Adjuster for heated front passenger seat 30a

15 - SC15 - Fuse 15 on fuse holder C 7.5A - J519 - Onboard supply control unit (interior illumination) 30a

16 - SC16 - Fuse 16 on fuse holder C - - - Not assigned 30a

17 - SC17 - Fuse 17 on fuse holder C 5A - G273 - Interior monitoring sensor

G384 - Vehicle inclination sender

H12 - Alarm horn 30a

18 - SC18 - Fuse 18 on fuse holder C - - - Not assigned 30a

19 - SC19 - Fuse 19 on fuse holder C 5A - J754 - Accident data memory 30a

20 - SC20 - Fuse 20 on fuse holder C - - - Not assigned 30a

21 - SC21 - Fuse 21 on fuse holder C 5A - J378 - PDA control unit 30a

22 - SC22 - Fuse 22 on fuse holder C 40A - V2 - Fresh air blower (Climatronic) 30a

23 - SC23 - Fuse 23 on fuse holder C 30A - J386 - Driver door control unit (window regulator)

J387 - Front passenger door control unit (window regulator) 30a

24 - SC24 - Fuse 24 on fuse holder C 20A

- J388 - Rear left door control unit (central locking)

J389 - Rear right door control unit (central locking)

J393 - Convenience system central control unit

U5 - 12V socket 30a

25 - SC25 - Fuse 25 on fuse holder C 25A - Z1 - Heated rear window

J301 - Control unit for air conditioning system

E16 - Switch for heater and heater output

N24 - Series resistor for fresh air blower 30a

26 - SC26 - Fuse 26 on fuse holder C 30A - J388 - Rear left door control unit (window regulator)

J389 - Rear right door control unit (window regulator) 30a

27 - SC27 - Fuse 27 on fuse holder C 15A - J17 - Fuel pump relay

J538 - Fuel pump control unit

G6 - Fuel system pressurisation pump

J643 - Fuel supply relay 30a

28 - SC28 - Fuse 28 on fuse holder C 30A - - Not assigned 30a

29 - SC29 - Fuse 29 on fuse holder C 10A - - Not assigned 15a

30 - SC30 - Fuse 30 on fuse holder C 20A - J217 - Automatic gearbox control unit

J743 - Mechatronics for direct shift gearbox 15a

31 - SC31 - Fuse 31 on fuse holder C 20A - V192 - Vacuum pump for brakes 15a

32 - SC32 - Fuse 32 on fuse holder C 30A - U13 - Transformer with socket, 12V-230 V

U27 - Transformer with socket, 12V- 15 V, (USA/Canada) 30a

33 - SC33 - Fuse 33 on fuse holder C 25A - J245 - Sliding sunroof adjustment control unit 30a

34 - SC34 - Fuse 34 on fuse holder C 15A - V125 - Driver seat lumbar support longitudinal adjustment motor

V126 - Front passenger seat lumbar support longitudinal adjustment motor

V129 - Driver seat lumbar support height adjustment motor

V130 - Front passenger seat lumbar support height adjustment motor 30a

35 - SC35 - Fuse 35 on fuse holder C - - - Not assigned 30a

36 - SC36 - Fuse 36 on fuse holder C 20A - V11 - Headlight washer system pump

J39 - Headlight washer system relay 30a

37 - SC37 - Fuse 37 on fuse holder C 30A - J131 - Heated driver seat control unit

J132 - Heated front passenger seat control unit 30a

38 - SC38 - Fuse 38 on fuse holder 20A - J388 - Rear left door control unit (central locking), NAR, with alarm horn relay J641)

J389 - Rear right door control unit (central locking), NAR, with alarm horn relay J641)

J393 - Convenience system central control unit (only VR6) 30a

39 - SC39 - Fuse 39 on fuse holder C - - Not assigned 75a

40 - SC40 - Fuse 40 on fuse holder C 40A - E16 - Heater/heat output switch (fresh air blower)

J301 - Air conditioning system control unit (fresh air blower) 75a

41 - SC41 - Fuse 41 on fuse holder C 20A - V12 - Rear window wiper motor

J519 - Onboard supply control unit (double washer pump) (BSG J1) 75a

42 - SC42 - Fuse 42 on fuse holder C 20A - U1 - Cigarette lighter

U9 - Rear cigarette lighter

U5 - 12 V socket (criminal investigation department) 75a

43 - SC43 - Fuse 43 on fuse holder C 15A - J345 - Trailer detector control unit 30a

44 - SC44 - Fuse 44 on fuse holder C 20A - J345 - Trailer detector control unit 30a

45 - SC45 - Fuse 45 on fuse holder C 15A - J345 - Trailer detector control unit 30a

46 - SC46 - Fuse 46 on fuse holder C - - - Not assigned 75a

47 - SC47 - Fuse 47 on fuse holder C - - - Not assigned 15a

48 - SC48 - Fuse 48 on fuse holder C 10A - - Charger for Mag-Lite and hand-held two-way radio 75a

49 - SC49 - Fuse 49 on fuse holder C - - - Not assigned 75a

DIn ce vad eu probleme ar fi asa:

17 daca ai alarma

26 daca ai geamuri electyrice si pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super! mersi omule !

Da... e tare . Dar lista ai extras-o banuiesc dintr-un programel ceva nu? O sa compar cu manualul sa vad ce iese... :D

Inca o chestie : daca pui sa zicem o siguranta intr-un lacas si nu trebuie de fapt se intampla ceva? :D

Si da.... am alarma aftermarket si geamuri electrice spate ....Sa inteleg ca daca se intampla ceva sunt in pericol fara sig.? :-?

Modificat de dannyb_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o chestie : daca pui sa zicem o siguranta intr-un lacas si nu trebuie de fapt se intampla ceva? :D

NU..nu se intampla nimic.

Si da.... am alarma aftermarket si geamuri electrice spate ....Sa inteleg ca daca se intampla ceva sunt in pericol fara sig.? :-?

La alarma aftermarket ai sigurantele pe manunchiul de fire de langa alarma, nu in blocul de sigurante.

Te poti inspira si de aici :flower: (click the flower)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca e bun Golfu pe electrice daca nu gasesc nicaieri schema electrica la floricica :P

Oricum ma gandeam eu ca n-are ce sa se intample daca pun io de capu meu sigurante... ( se intampla doar daca pui mai mare )

Are cineva schema instalatiei pentru G5? ( sau nu exista ... pt ca nu are probleme :)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A intregii instalatii? Este in ELSA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi , am inteles cum sta treaba

Revin insa cu 2 pagini din manualul de golf V si poza cu sigurantele mele si din corespondenta figurilor deduc o neconcordanta la pozitia 16 -- > incalzire in stationare si 26 --- > priza spate. O sa ma mai uit cand am timp mai serios si la astea 2 si la ce a zis colegu mai sus si in elsa poate .... deocamdata functioneaza toate electricele pe masina.... cu o mentiune : de exemplu cand pun o priza cu 3 iesiri de bricheta mai tot timpul imi arde siguranta la ea. Pareri cineva?

Multam fain!

si in lista de mai sus apare : 26 - SC26 - Fuse 26 on fuse holder C 30A - J388 - Rear left door control unit (window regulator)

J389 - Rear right door control unit (window regulator) 30a

iar in manualul de golf V e priza de bricheta :rolleyes: ... n-au gasit si aia un traducator bun... io nu mai inteleg nimic

sau : 37 spre exemplu se potriveste ---> incalzire in scaune

post-6028-1259932618_thumb.jpg

post-6028-1259932659_thumb.jpg

post-6028-1259932682_thumb.jpg

Modificat de dannyb_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand pun o priza cu 3 iesiri de bricheta mai tot timpul imi arde siguranta la ea. Pareri cineva?

Daca iti arde siguranta doar cand bagi in priza respectiva, ori ai un scurtcircuit in interiorul prizei, ori ai un consum prea mare pe unul din consumatori. In acest caz ar trebui sa pui o siguranta mai mare pentru bricheta. :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.. tot ce se poate ....am stricat se pare bricheta partial( cand o foloseam nu se mai incingea si sarea ea si o tineam eu mai mult pana se inrosea....

Iar in ceea ce priveste nr si puterea consumatorilor acestia sunt in mod uzual : detector, incarcator telefon si rareori incarc 2 telefoane ...

Cat sa consume 2 telefoane si un detector.... Da chiar nu stiu daca o avea legatura cu arderea sigurantei de la priza (am pus odata un invertor de 220 si am vazut un film aproape integral cat am stat la politie odata ca ma tamponase unu... :flower: ..... si nu a patit nimic nici masina nici invertorul ).....cu toate astea in pozele atasate mai sus nu imi dau seama daca exista o corespondenta clara intre manual si diverse surse ...

dupa cum am zis o sa ma documentez intr-o zi si o sa postez cu siguranta...

multam fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde se afla tabloul cu sigurante A va rog sa detaliati putin multumes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu ... si nu le stiu pe A sau B .... sunt 2 compartimente principale , restul sigurantelor fiind raspandite independent in masina in functie de locatie si destinatie. Primele doua se afla in stanga plansei de bord si a volanului , la nivelul inchiderii usii (undeva imediat sub nivelul geamului, adica sub oglinda din stanga) iar cel de-al doilea compartiment langa blocul motor , mai precis langa baterie . Daca e nevoie o sa revin si cu poze, desi cred ca se gasesc si in manual...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cumva o schema buna si completa a tablourilor de sigurante pentru G5 1.9 tdi (bkc) 2006 ? Am cumparat-o cu stropitorile fata si spate nefunctionale(relecul clinkane) ,cu oglinda stanga si brichetele, brichetele am rezolvat (o sigurnata arsa), dar stropitorile nu gasesc nicaieri :RO flag:

Te rog frumos sa nu mai dai Quote cand nu este neaparat necesar. Mesajul citat de tine era foarte lung si astfel topicul a devenit greu de urmarit.

Foloseste Add Reply sau Fast Reply, eventual, in cazul unor citate exagerat de lungi, ca cel din cazul de fata, adreseaza-i-te userului dupa usernameul lui, astfel incat sa se inteleaga la ce te referi.

Multumesc.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles se gaseste in programul ELSA sau ETKA , in afara de muuulte alte informatii...Schema propriu zisa nu o am dar mai sus sunt niste poze din manual si de la masina mea ...poate sunt de folos.Dupa ce gasesc o alta sursa fiabila revin cu informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are siguranta separata. DAca nu arunca nici in fata si nici in spate atunci e dus motorasul ca e acelasi, sau nu e bagata mufa de alimentare a motorasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu o problema.nu mai imi merg ambele brichete(si cea din portbagaj)am incercat sa schimb sigurantele dar nimic ? vreo idee? cum as putea sa remediez problema? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat.se pare ca schema mea de sigurante e mult diferita si eu inlocuiam tot alta :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tocmai am observat ca nu mai merg actionate oglinzile exterioare. Banuiesc ca s-a ars siguranta -sper cel putin. Va rog sa ma ajutati sa gasesc siguranta de oglinzi ! Am manualul in germana si nu ma descurc. Multumesc anticipat !

Modificat de Co5ma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are separata. Esti sigur ca butonul nu e pe 0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!