Jump to content

Tablou sigurante Golf / Jetta 5


dannyb_ro
 Share

Postare recomandată

Siguranta separata nu au. Vin direct din centrala electrica, daca imi aduc bine aminte....

L.E. - ti-am scos schema electrica - X - reprezinta lampile de la numar - verifica cablajul si unde ies din caroserie si intra in hayon.

post-30007-0-38710500-1331010048_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca nu pui macar un bec degeaba masori, centrala vede bec ars si taie alimentarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
post-104457-0-22872300-1335101806_thumb.post-104457-0-82477900-1335101807_thumb.Buna tuturor ! Am si eu o problema cu sigurantele,nu imi mergea stergatorul din spate si am cautat in panourile de sigurante sa vad care e arsa.Din neatentie le-am cam incurcat pe acolo si nici dupa manualul masini nu am reusit ca am mult mai multe sigurante. Ar putea cineva care are aceiasi motorizare(golf5,2005,1400fsi,fara climatronic,fara CB,fara geamuri spate) sa posteza 2 poze cu tablourile de sigurante? Sau sa imi zica daca am gresit ceva . Multumesc anticipat ! Modificat de dannmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna!

La un golf 5/2005 echipare trendline + climatronic, 1.4MPI, 75CP (are oglinzi electrice incalzite).

Initial s-a schimbat un buton actionare geam spate,care nu mai functiona, pe urma au fost schimbate ornamentele interioare de la usi (plasticele), iar dupa remontare nu se mai pot regla oglinzile, desi acestea se incalzesc, daca butonul se pune pe incalzire.

Mi-e greu sa cred ca s-au ars simultan ambele motorase.

In lipsa posibilitatii unei diagnoze, pot verifica altceva?

La sigurante nu stiu care ar fi pt reglarea oglinzilor,pe schema din manual nu sunt nominalizate....

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e siguranta pentru reglarea oglizilor. Esti sigur ca a cuplat mufa oglinzilor din usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa nu fie cuplata, dar incalzirea sa functioneze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu demult mi-am desfacut tapiteria de pe usa soferului si am vazut ca mufa e comuna pt reglare si incalzire oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mufa e una singura - la comutatorul de oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Are cineva schema de la tabloul de sigurante pentru g5 gti?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, 

 

am reusit sa imi bulibasesc sigurantele, in sensul ca nu mi-au mai mers alimentarile de bricheta, am luat fiecare siguranta la verificat si cred ca am pus una unde nu trebuie sau nu imi dau seama, ideea e ca prizele tot nu merg si in plus nu-mi mai incalzeste scaunele, nu mai merge pompa de stergatoare si am si matorii de esp si servo aprinsi.

 

am un golf plus 2006, 1,9 tdi, cu un singur tablou, cel de langa baterie. nu am reusit sa gasesc pe net o schema, adica difera de modelul pe care il am. stie cineva un electronist bun in bucuresti care poate sa ma ajute sa-mi pun corect sigurantele si sa verifice daca s-au ars prizele sau sigurantele?

 

va multumesc anticipat,

Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai scos sigurantele, le-ai pus aiurea, ai pus contactul cu ele scoase - si de aia ti-au ramas martorii aprinsi.

 

Fa o tura cu masina si vezi daca se sting martorii ESP si ABS - daca nu, trebuie luata la puricat. Se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o intrebare legata de sigurantele la Golf 5 (BSE din 2008). Nu imi functioneaza iluminarea portbagaj, torpedo si cele doua de sub parasolare!

Am verificat fiecare bec si sunt in regula. E posibil ca toate acestea sa fie pe aceeasi siguranta si sa fie arsa?

Am verificat sigutantele din stanga bordului si nu am niciuna arsa! E drept, mie mi se par cam putine sigurante pe acolo si cam multe spatii libere...

Imi puteti spune unde as putea sa mai verific? Am vazut si cutia de sigurante din compartimentul motor...la fel...toate ok si cam putine (zic in comparatie cu alte masini pe care le-am avut in timp).

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iluminatul interior,nu are siguranta dedicata,este supravegheat de un calculator aflat in imediata apropiere a tabloului de sigurante de sub bord.Toate lampile precizate,primesc plus 12v,din acelasi pin de iesire al calculatorului.Poti verifica daca nu ai scurtcircuit,pe alimentarea cu plus a lampilor,folosind un bec de 5w(limitator de curent) si doua fire,faci o mica lampa de control.Conectezi unul din fire la 12v curent permanent(baterie sau tablou de sigurante) si cu celalalt fir verifici alimentarea unui bec cu problema(masa si plus).Daca intensitatea cu care se aprinde becul este identica si pe puls si pe masa,circuitul de alimentare e in scurtcircuit.Daca pe minus intensitatea e normala si pe plus nu se aprinde(conditia este ca intrerupatoarele sa fie pe deschis,adica portbagaj si torpeou inchis,se va lucra la lampi interior),circuitul e in regula si trebuie verificat la nivelul calculatorului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu aiba iluminatul interior siguranta?

 

15 - SC15 - Fuse 15 on fuse holder C 7.5A - J519 - Onboard supply control unit (interior illumination) 



Salutare, 

 

am reusit sa imi bulibasesc sigurantele, in sensul ca nu mi-au mai mers alimentarile de bricheta, am luat fiecare siguranta la verificat si cred ca am pus una unde nu trebuie sau nu imi dau seama, ideea e ca prizele tot nu merg si in plus nu-mi mai incalzeste scaunele, nu mai merge pompa de stergatoare si am si matorii de esp si servo aprinsi.

 

am un golf plus 2006, 1,9 tdi, cu un singur tablou, cel de langa baterie. nu am reusit sa gasesc pe net o schema, adica difera de modelul pe care il am. stie cineva un electronist bun in bucuresti care poate sa ma ajute sa-mi pun corect sigurantele si sa verifice daca s-au ars prizele sau sigurantele?

 

va multumesc anticipat,

Adrian

CAte relee ai in cutia aia cu sigurante 2 sau 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iluminatul interior,nu are siguranta dedicata,este supravegheat de un calculator aflat in imediata apropiere a tabloului de sigurante de sub bord.Toate lampile precizate,primesc plus 12v,din acelasi pin de iesire al calculatorului.Poti verifica daca nu ai scurtcircuit,pe alimentarea cu plus a lampilor,folosind un bec de 5w(limitator de curent) si doua fire,faci o mica lampa de control.Conectezi unul din fire la 12v curent permanent(baterie sau tablou de sigurante) si cu celalalt fir verifici alimentarea unui bec cu problema(masa si plus).Daca intensitatea cu care se aprinde becul este identica si pe puls si pe masa,circuitul de alimentare e in scurtcircuit.Daca pe minus intensitatea e normala si pe plus nu se aprinde(conditia este ca intrerupatoarele sa fie pe deschis,adica portbagaj si torpeou inchis,se va lucra la lampi interior),circuitul e in regula si trebuie verificat la nivelul calculatorului...

Multumesc pentru raspuns, am o astfel de "lampa de control" si o sa incerc! In cazul acesta, presupun ca nu e un defect din centrala din moment ce plafonierele functioneaza normal!

e posibil ca fostul proprietar sa isi fi bagat manutele pe acolo (cine stie ce a desfacut) si sa nu fi bagat ceva mufe la loc...deh...

Sa treaca iarna asta odata...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Unde se afla siguranta pentru bricheta masinii? la un golf 5 plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica SC32

post-30007-0-38915300-1365959859_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am desfacut plasticele de prin portbagaj in cautarea unui fir taiat, rupt etc de la becul din portbagaj. Desi am mers pe traseu (cam pana in dreptul stalpului din dreapta), nu am gasit nimic in neregula. Am constatat insa, ca in mufa de la bec am plus permanent si da ca iau o masa de pe caroserie becul functioneaza! Nu e de bine pt ca sta aprins tot timpul. In cazul nostru, banuiesc ca e comandat pe nul! Imi poate spune cineva de unde da iau o masa pt asta? Posibil de la plafoniera spate...

Nu cred ca switch-ul de la portbagaj e defect pt ca daca acesta e deschis, apare atentionarea in bord!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In broasca ai 2 switchuri, unul in bord si unul pentru lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se ajunge la ele? Nu am idee la ce broasca faci referire. In partea de jos? Unde e boltul in care se inchide, sub plasticul ce arata ca un capac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, broasca e sus, in haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, o sa desfac si revin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca postez unde trebuie! Am gasit o mufa in partea dreapta a bordului, sub "usa" de vizitare din dreptul portierei, care nu e introdusa nicaieri. Imi puteti spune de la ce o fi? post-115910-13663065339188_thumb.jpg

Firele sunt maro/alb si verde!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumina de la picioare sau din "sertarul" de depozitare?

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la setrarul de sub scaune, nu am asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!