Jump to content

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon


BogMW
 Share

Postare recomandată

Salutare

E cineva pe forum care a facut asta?

Eu am doar 165/70/14 inscris la dimensiunile anvelopelor, acum am trecut pe 185/60/14 si in mod normal asta ar trebui trecuta in talon, nu?

Care este procedura? Presupun ca e nevoie si de RAR in toata afacerea asta....

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

E cineva pe forum care a facut asta?

Eu am doar 165/70/14 inscris la dimensiunile anvelopelor, acum am trecut pe 185/60/14 si in mod normal asta ar trebui trecuta in talon, nu?

Care este procedura? Presupun ca e nevoie si de RAR in toata afacerea asta....

Bog

io zic sa o lasi asa ca nu merita efortul.

Am alta intrebare!!!!!!!

de ce ai schimbat inaltimea anvelopelor? Acum ai circumferinta mai mica si o sa ai viteza si numarul de km denaturate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic trebuie facuta modificarea in talon (altminteri exista motive de a redescoperi ca exista persoane cu IQ negativ care vor fi denumite in continuare generic "un politist").

Interesant este ca la mine in talon scrie 195/65R15 iar eu de cand am luat masina am avut 205/60R15.

Ei trec (un politist & RAR) valorile anvelopelor din dotarea de baza fara sa ia in calcul optionalele gen jante alu. si cauciucuri late.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic trebuie facuta modificarea in talon (altminteri exista motive de a redescoperi ca exista persoane cu IQ negativ care vor fi denumite in continuare generic "un politist").

Interesant este ca la mine in talon scrie 195/65R15 iar eu de cand am luat masina am avut 205/60R15.

Ei trec (un politist & RAR) valorile anvelopelor din dotarea de baza fara sa ia in calcul optionalele gen jante alu. si cauciucuri late.

Ezact Andi, un politist e problema mea.

La dimensiunile anvelopelor insa cred ca nu si-a facut datoria importatorul :12: cand a facut omologarea de tip, atunci se stabilesc si datele astea :) .

La Fabiile care vin cu anvelope de 185 din fabrica este trecuta si dimensiunea cu pricina.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar diferenta de viteza e mica (cam 2km/h la 110km/h). Puteai sa pui 195/60R14 ca era mai apropiat de ce aveai inainte, adica diferenta de circumferinta era mai mica si implicit si diferenta de viteza era mia mica.

Dar depinde ce jante ai si daca aveau loc pe janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni - ai dreptate, 195 ar fi mers mai bine, dar practic dimensiunea aberanta a fost 165/70 - care se monteaza doar pe CLASSIC, restul variantelor vin din fabrica cu 185/60 (majoritatea masinilor fabricate).

Astfel cred ca vitezometrul este calibrat mai degraba pe dimensiunea 185.

In plus jantele le-am luat impreuna cu cauciucurile la un pret f bun, deci n-am mai avut de ales prea multe dimensiuni.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un politist ma indoiesc ca o sa ai probleme pt ca diferenta e mica si practic insesizabla daca nu stii ce sa cauti. Daca in talon scria 165/70R14 si puneai 225/40R17 (asta la intamplare n-am facut nici un calcul) atunci cred ca se vedea diferenta.

Cu RAR-ul s-ar putea sa fie ceva probleme cand o sa-i faci ITP-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa va zic cum se face, macar o parte....;-)

de la 195/65 R 15 la 225/50R16

iti gasesti o pila la RAR...

eu am gasit pe cineva, m-am dus frumos cu masina, s-a uitat la ea, a verificat serie sasiu, etc, apoi ma intreaba daca nu sunt prea mari, daca nu ating, eu ii zic ca nu.....

se duce in birou, ia cartea de ID, ma duc platesc 340 K lei pt adaugare in cartea de ID, si acum am scris Omologare individuala pe campul 13 ( Varianta anvelope) 225/50R16 96V cu stampila de la ei....

mi-am facut o copie si acum o tin in masina, daca se leaga cineva de ele..... ar trebui trecut si in talon, dar inca nu m-am agitat....daca imi gasesc o pila si aici..... ma bag...!

sper sa va fie de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogMW Ce jante ti-ai luat? Dar caucicuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogMW Ce jante ti-ai luat? Dar caucicuri?

Mi-am luat jantele originale de pe Fabia Elegance, cele cu 5 spitze 14J6 ET38 cu Michelin Energy HX 185/60/14 - consider ca jantele de 14" (la Fabia) sunt cele mai bune pt gropile din Bucuresti.

O sa pun pozele updatate in Gallery, de fapt i le-am si trimis lui voinea.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni, io am trecut RAR-ul incaltat cu alte cauciucuri decat cele trecute in talon!!

curios e ca am primit-o gata incaltata cu alte cauciucuri decat cele din Brief.

cum de nu m-a atentionat tipul de la RAR ??

precizez ca prima data m-a scos afara deoarece aveam o mica problema : frana spate dreapta . am aerisit-o putin, dupa care totul a fost in regula. deci nu m-am dus pe pile.

diferenta nu e mare , dar totusi........

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

chid a facut foarte bine cu adaugarea in cartea de identitate, pot sa zic ca si eu sunt intre cei care au pe talon ceva si pe masina altceva.Talon 195/65/15 si in realitate masina a venit cu 205/55/15. Asta scrie si in cartea verde cu care a sosit din italia.Nota vehicolul are roti asa si asa. Acum eu pe spate am 215/55/16 dar nu-i bai, intrebarea e de ce dl.Garcea atunci cand a facut cartea de identitate si talonul nu s-a uitat si la aceasta notita. Asta e, vina e a lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 215/40/17 si pe talon 185/60/14. Pana acum n-am avut probleme, dar ma gandesc si eu serios la un RAR macar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am avut 195/65/15 iar acum am 215/45/17 respectiv 235/45/17.Ar trebui sa ma duc la RAR?Mentionez ca la iarna o sa pun inapoi jantele originale cu pneuri de iarna pe ele.Ce ar putea sa scrie aia in talon?Banuiesc ca nu le pot trece si p-alea si p-alea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un politist nu le stie kiar pe toate... vreo 2 luni m-am plimpat cu jante diferite ca marime si model. Pe fata aveam 15" iar in spate aveam 16". Odata m-a oprit un politist si repede a observat ca am "jante mari". Din fericire in talon scria 15", i-am aratat si a fost pe deplin multumit. Singura lui problema a fost ca roata de rezerva nu e acelasi model de cauciuc ca si cele cu care rulez. He! CE sa mai zic la faza asta?! I-am explicat frumos ca roata de rezerva este standard de VW si ca la toate VW va gasi acelasi tip de roata de rezerva. S-a scarpinat un pic si m-a amendat ca am "cauciucurile uzate". Pana la urma dorinta de amenda s-a transformat printr-o bunatate nemaintalnita la un politist la o SPAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Banuiesc ac nu v-am povestit nimic iesit din comun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fuscobal O sa treaca doua dimensiuni (de fapt 4, fata-spate).

La nr 20 in talon ai Dimensiunea anvelopelor:

Fata .....

sau ....

Spate ....

sau....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma oameni nu stiu de ce va puneti asemena intrebari. un politist care sa inceapa sa se uite la dimensiunea anvelopelor tale si sa caute codul si sa compare cu ce ai in talon, si sa mai si inteleaga ce inseamna toate codurile alea 195/45/15 R15 samd, daca nu sunt foarte rari nici nu exista. Si inca ceva, mie la RAR mi-au pus ce are o masina de serie in talon, adica din start e gresit. Eu le am pe alea din exemplu si ei mi-au pus in talon jante de 13". No comment. Io zic sa nu-ti faci griji BogMW. Sau poate daca tii tu mortish sa fie totu' ca la carte n-ai decat da' nu prea merita b

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cand mi-am adus din Germania masina, in cartea de identitate germana aveam trecut 195/65/15 sau 205/55/16. Masina a iesit din fabrica cu jante de aliaj de 16 si anvelope 205/55/16. In Romania in cartea de identitate mi-au trecut doar 195/65/15 ca asa este omologata in Romania masina asta desi traducerea briefului german era clara cu ambele dimensiuni. La politie, in certificat au trecut parca in scarba doar 195/15 :) fara raportul dintre inaltime si latime... asa ca ce sa astepti de la ei???

Am intrebat la RAR daca pot sa-mi trec ambele dimensiuni in cartea de identitate si raspunsul a fost negativ... asta este... mai incercam

Problema nu apare cu un politist, ci daca doamne fereste ai o dauna mai mare, cei de la asigurari s-ar putea sa refuze sa te despagubeasca datorita "modificarilor" de la masina ca la sume mari cauta orice motiv sa nu plateasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu aceasi dilema m-am confruntat si eu cand am deschis certificatul de inmatriculare.Masina este dotata cu anvelope 225/45 r17 pe fata si pe spate iar in certificatul de inmatriculare scrie 205/50 r16.

Offtopic capacitatea rezervorului este trecuta 70l in loc de 55l cat este ea de fapt,greutatea masinii 1375 iar ea este 1360 asa ca trageti si voi concluziile.....

Ptr Kisslorand: un politist acela care te-a oprit cred ca traia pe alta lume.Cum sa fie anvelopa de rezeva la fel cu celalalte 4.Iar daca era janta din aceea subtire ptr uz temporar te amenda mai tare???? :)

:) :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-am adus din Germania masina, in cartea de identitate germana aveam trecut 195/65/15 sau 205/55/16. Masina a iesit din fabrica cu jante de aliaj de 16 si anvelope 205/55/16. In Romania in cartea de identitate mi-au trecut doar 195/65/15 ca asa este omologata in Romania masina asta desi traducerea briefului german era clara cu ambele dimensiuni. La politie, in certificat au trecut parca in scarba doar 195/15 :) fara raportul dintre inaltime si latime... asa ca ce sa astepti de la ei???

Am intrebat la RAR daca pot sa-mi trec ambele dimensiuni in cartea de identitate si raspunsul a fost negativ... asta este... mai incercam

Problema nu apare cu un politist, ci daca doamne fereste ai o dauna mai mare, cei de la asigurari s-ar putea sa refuze sa te despagubeasca datorita "modificarilor" de la masina ca la sume mari cauta orice motiv sa nu plateasca...

citeste pe pagina intai a topicului... eu mi-am trecut in cartea de identitate la RAR si alte dimensiuni!!! ( varianta anvelope XXX ) la campul 13 din Cartea de I.,.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu mi se pare normal ca dupa ce cumperi masina cu jante de 205/55/16 (modificare aparuta clar in certificatul de garantie a masinii, cu stampila dealerului) sa umblu eu sa-mi trec in talon fel si fel de chestii.

Atunci sunt idioti aia de la politie ca nu au trecut in talon, de la bun inceput, aceste dimensiuni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema sta in felul urmator:

Ex: GOLF IV 1.6i 16v

La momentul 2001 se face omologarea de tip; din acest moment, nici o masina nu mai vede RAR-ul si importatorul are drept sa tipareasca cartile de identitate si daca este amabil tot el merge la RAR pentru secretizare.

Apare in dotare pachetul edition cu jante 16". Fiti fara girja ca nu mai merge nimeni la RAR sa mai omologheze masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa a fost si in cazul meu, insa daca ma intreaba d-l agent si-l trimit sa vorbeasca cu Midocaru', nu se va supara cumva? :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu agent nu isi da seama de diferenta 195 - 205. Daca in talon scrie 165 si tu ai 225 atunci probabil ar putea fi o problema, desi nu pentru asta te opreste.

Eu sunt curios daca pe cei cu stopuri vopsite in verde, argintiu etc sau cu faruri rosii ii intreaba cineva de sanatate vreodata. Personal imi vine sa ii injur cu foarte multa pofta pe acestia din urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!