Jump to content

Boxe Spate GOLF IV


nelro
 Share

Postare recomandată

nu cred ca au atata acuratete boxele OEM....de aia zic ca nu merita. Se aud bine...si atat. Da, in usa ajunge + si - de la HU. Se conecteaza dif ul de bass si din el pleaca mai departe la inalte. Condensatorul de pe dif de inalte "separa" frecventele.

De aia la dif ul de bass sunt 4 pini - sunt comuni 1 cu 2 si 3 cu 4....ca doua merg la dif ul de bass si doua pleaca catre cel de inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    13

  • Mitzvah

    6

  • Al Bundy

    4

  • zebrocksky

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

O sa legi firele care vin din Hu in boxa mare pe pinii exteriori(de pe capete).Din pinii interiori o sa urci cu fire in tweeter.Am boxe OEM Philips de cauciuc si am experimentat cu filtre aftermarket BOSS(nu Bose :P ).Nici o diferenta.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIfuzoarele oem vin cu filtre pe ele sau pe fir. Nu ai cum sa folosesti alte filtre decat cele gandite pentru sistemul care-l ai. Fiecare componenta a sistemului canta o gama dintru-un spectru de frecvente. Filtrul face sa limiteze acea componenta sa cante numai frecventele pe care le poate reproduce fara problele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare.recent mi-am schimbat casetofonu masinii si mi-am montat un JVC KDX40 de care sunt foarte multumit...numai ca in spate(golfuletul meu e in 2 usi),boxele care sunt nu se aud mai deloc bine,chiar urat de tot comparativ cu cele de pe fata care sunt cele originale ale masinii si de care sunt super multumit cum se aud mai ales de cand mi-am montat noua jucarie....referitor la boxele de pe spate as vrea sa le inlocuiesc cu unele originale de golf....numai ca nu stiu cum sa am acces la ele pt a le inlocui...ma puteti ajuta cu cateva sugestii?multumesc anticipat o zi buna in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • 2 months later...

Eu vreau sa pun boxe oem pe spate si m-ar interesa un aspect mai putin discutat: dimensiunea(sectiunea) firelor. Din ce am cautat pe net, n-am gasit mare lucru, in afara de un calculator care pentru 22W mi-a dat sectiunea firului de 1.6mm patrati, dar parca mi se pare cam subtire. 

A doua intrebare e legata de traseul efectiv al firelor. Masina mea fiind cu 2 usi, am scapat de partea cu demontarea fetelor de usi, insa oricum trebuie sa vin cu firul prin praguri. Se desfac greu plasticele alea de deasupra? Mai departe, prin bord, e vreun traseu anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cleme....

 

bordul - eu as da jos toate trimurile de sub el, ca sa le tragi frumos. In rest, pentru boxele originale, sectiunea care ai ales-o tu, e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare

Aveti idee de unde pot cumpara niste mufe pengru boxele din spate?

m boxele insa nu am mufele. Sa ce fel de mufe trebuie cumparate, ce cod?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Imi puteti spune cum desfac plasticul de la prag si cel de pe stalpul din mijloc al masinii?vreau sa trag fire in spate pentru a mi monta boxe si vreau sa stiu ce clipsuri are pentru a nu trage de el prea tare si a se rupe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il tragi de sus - jos are cleme si torx - trebuie sa desfaci si pragul interior, pentru a avea acces.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti lasa vreun link cu un DIY ceva?sau o schema?sau macar sa mi explici pas cu pas pt ca nu am mai facut asta si nici n am vazut pe cineva facand asta.multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mufa care vine in difuzorul de joase,cea cu 4 fire..o pot gasi undeva? eu am una dar are doar 2 fire,doar alimentarea de la player,firele cu papucii care pleaca spre tweeter nu le am,locasurile sunt goale.stiti unde pot gasi o mufa din aia sau macar 2 'papuci' ? am cautat peste tot dar nu am gasit,nu prea o da nimeni separat.sau in alta ordine de idei pot conecta difuzorul fara mufa? si tweeterul la dif de joase la fel,fara mufa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la magazinele de componente electronice - iti cumperi doar pinii respectivi, se baga in mufa ta. Acei pini se gasesc in orice mufa ISO, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o mufa ISO tata maro care intra in casetofon,dar pinii din ea nu imi par a se potrivi la cea care vreau eu.imi par mai mari..

sper ca ai inteles la ce mufa la refer ca trebuie sa 'adaug' papuci

 

set-boxe-oem-vw-golf-4-5-6-bora-jetta-touran-aebb925850a30eb9d5-0-0-0-0-0 (1).jpg

Modificat de Mitzvah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am inteles... stiu si ce pini sunt in spate la unitate, stiu si ce pini ai la boxe. Crede-ma, am facut de atatea ori aceste modificari, incat stiu cum arata un pin din mufa ISO, etc...

Asa ceva iti trebuie http://tor-online.ro/produse/399-auto---accesorii-si-conectica/432-conectoare-papuci-crocodili-mufe/9376-pini-iso-mama-ns341432-set-10-bucati.html

Daca ai nevoie, iti dau si codul VAG, ca sa iti comanzi pinii respectivi - daca nu, la dezmembrari sau magazin de componente electronice, de la mufa ISO

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa imi pun si eu boxe pe spate la Golf 4, am tweetere + boxe (+mufele aferente) dar in stalpul din mijloc am doar o mufa cu 5 fire...trebuie sa am ceva mufa in plus? sau doua fire de acolo imi sunt pt difuzoare. Sita aceea de la boxe, imi e gaurita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai fire trase, in acea mufa mai pui tu 2 fire de la boxe cu papucii aferenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Al Bundy said:

nu ai fire trase, in acea mufa mai pui tu 2 fire de la boxe cu papucii aferenti.

Deci din mufa aia ar trebui sa am firele trase la casetofon? eu ar trebui doar sa conectez difuzoarele din spate la mufa respectiva? ma poti ajuta cu niste poze la mufe...sau cum ar trebui sa arate mufele din spatele casetofonului? sa vad daca am pt 2 sau 4 boxe. E un Golf 4 din 2001, edition.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, nu ai nimic tras, trebuie sa le tragi tu. Si asta am zis mai sus dar vad ca nu intelegi.

si ce casetofon ai? vezi daca in spatele casetofonului ai pinii pentru boxe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu am pus nici un fir in nici o mufa din stalpul din mijloc.am tras firul de la casetofon prin prag iar in usa din spate le am tras prin burduful de cauciuc prin care trec firele(de la geamuri,inchidere etc).atata tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca ai de dat usa jos sau de umblat pe acolo ce faci, tai firele ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca nu e nevoie sa dau usa jos,dar in cazul in care trebuie sa o dau,da..tai firul iar dupa ce termin ce am de facut il prind intr o regleta si gata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 26/11/2016 at 10:00 PM, Al Bundy said:

NU, nu ai nimic tras, trebuie sa le tragi tu. Si asta am zis mai sus dar vad ca nu intelegi.

si ce casetofon ai? vezi daca in spatele casetofonului ai pinii pentru boxe spate.

Am rezolvat, am tras fire din spate pana in casetofon, prin burduf, praguri, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare !

Vreau sa pun si eu boxe pe spate la al meu golf si sunt nedumerit in privinta diametrului pe care trebuie sa il aibe cablul care ajunge la boxe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!