Jump to content

Problema lumini interioare


Sergiu.B.
 Share

Postare recomandată

verifica conexiunile modulului confort. Erori stocate pe 46 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin imi poti spune te rog ce rezistenta sa caut? (gasesc la Conex?) ce caracteristici sa aiba si cum/unde o leg?

Ma dispera luminile astea, ba se aprind ba nu se aprind....eroare nu am gasit in Vag com (autoscan). sa intru undeva anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O rezistenta de 47 ohmi la 5W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

am urmatoarea probl : luni cand am incercat sa deschid portbagajul am avut surpriza sa nu`l pot deschide...dupa o ora nu mai mergea sa deschid masina din telecomanda, plec la drum nu pot deschide geamurile, nu am lumini in plafoniera, in schimb mergea inchiderea centralizata, reglajul oglinzilor, sun pe cinevasi imi spune ca este modulul confort,fac rost de el,acelasi model cu al meu...nu am verificat sigurantele, pun modulul pe masina dar nu putea sa intre pe el baiatul cu testerul(no response from controller), merg la un alt baiat care imi verifica sigurantele...a gasit arsa o siguranta parca nr 5 (mi-a pus una de 7.5 eu aveam de 10) bun, isi revin toate...geamuri etc....azi aceeasi problema iar nu merge portbagajul etc etc...merg sa cumpar sigurante si surpriza , aceea care a pus`o el nu era arsa...am gasit alta siguranta arsa nr 14 .,p schimb..isi revin toate mai putin portbagajul-a ramas blocat pe inchis...nici din cheie nu il pot deschide..ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie neaparat sa incerci sa bagi cheia si sa o rotesti. baga din greu wd40 sau alte degripante in yala de la portbagaj.

Ai un fir intrerupt in mansonul dintre haion si caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, am invartit in stanga din portbagaj si se deschid usile si se lasa geamurile in jos daca tin mult., portbagajul ramane tot inchis....mai mult ca sigur am un fir intrerupt cum ai zis, am o bora berlina , singura varianta este sa desfac prin spate(bancheta) nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam da.... desfaci si il deblochezi manual. Dupa aia, verifici daca iti vine comanda in mufa actuatorului. Daca nu, inseamna ca ai fie intrerupt - cauta pe langa balama.

daca da, inseamna ca e actuatorul.

P.S. - sigurantele sunt nr. 6 si nr. 14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi,

Am o problema de ceva vreme, cam o luna, luminile interioare din cand in cand, aleator nu imi functioneaza, nici manual din buton/butoane la plafoniera si in spate direct la lampi.

Ma trezesc ca ma duc prin garaj vreau sa iau ceva din masina si nu merg, sau opresc pe undeva si cand deschid usa nu se aprind, cateodata incerc si pe manual si nu merg.

Am incercat in momentele acelea daca merg geamurile electrice si ele functioneaza ok, asta inseamna ca modulul confort e alimentat ok dar doar luminile nu merg.

Cu stima

pentru mine nu mai are nimeni vreo idee?

si la mine se intampla acest lucru,dar nu mereu,si cand nu merg luminile interioare,mi se aprinde in bord martorul de portbagaj deschis cand deschid usa,oare de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat din nou in panou si surpriza , nu aveam siguranta nr 6 , am pus una de 10 dar tot nu am rezolvat problema cu portbagajul, maine o sa merg la service sa verifice firele, revin cu pareri maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Nu stiu daca la "lumini interioare" se incadreaza situatia mea: pe consola centrala nu imi mai merg luminile de la butoanele care controleaza aerul (cald/rece), intensitatea aerului si unde sa fie directionat. Sunt cele 3 cercuri. Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un tutorial? Ex.: cum sa scot protectia si cum sa inlocuiesc ledul (banuiesc ca acolo e problema)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa scoti protectia, ci doar butonul de la ventilator - il pui pe treapta 2 si il tragi afara. In axul interior, o sa vezi becul. Il tragi afara si il pui pe cel nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Aceeasi problema o am si eu. Totusi toate cele 3 leduri amintite au incetat sa mai functioneze in acelasi timp. E posibil sa fie o alta cauza ? ( siguranta arsa care alimeteaza doar becurile celor 3 butoane de comanda ....)

Tu cum ai rezolvat problema ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o intrebare poate are cineva vreo idee.,de un timp atunci cand deschid usile oricare din ele la masina luminile de interior imi palpaie ca si cum as deschide si inchide usa f repede..si se aude un usor tacanit...lucru care inceteaza in mom in care inchid usa.Am avut leduri din acelea albe si le-am schimbat la sugestia cuiva cum ca din cauza lor ar fi am pus becurile la loc care erau pe masina si face la fel.Am impresia ca din cauza asta nu imi functioneaza normal nici o alarma pe care am pus-o la ceva timp dupa ce a a parut problema..

si cum ai rezolvat problema ca eu acum am patit asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mugurel, sunt 3 becuri sau unul singur care lumineaza cele 3 rotite?

Desfa si vezi daca se lumineaza toate dupa ce schimbi becul ala.

From HTC via Tapatalk.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ADRIAN MUGUREL

nu ai trei becuri ci doar unul singur cu dispersor in mijloc sub butonul ventilatorului. pui butonul ventilatorului pe treapta doi de ventilatie si il tragi afara, apoi introduci un pai de suc pe bec (metoda folosita de mine) si il tragi afara, verifici daca e ars, cumperi altul si tot cu paiul il pui la loc.

p.s.: colegul Robotelu ti-a pus mai sus un filmulet foarte exemplificativ.

spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
denny_the_one

Salutare baietii va rog din suflet sa ma ajutati ! Am folosit un plus de la becul din portiera pentru a alimenta ceva si mi-a facut un scurt de 1 sec daca si s-a stins becul .. de atunci nu imi mai functioneaza inchiderea centralizata luminile interioare si o luase si razna imi arata usa deschisa .. dupaia senzor de ulei nu stiu cum .. am scos borna de pe baterie 10 sec am pus-o la loc numai apar erorile in bord dar tot nu imi functioneaza lumina inauntru ! M-am uitat in tabloul de sigurante nu stiu cum e posibil dar nu aveam siguranta nr 14 cea care se ocupa cu luminile interioare si desi am pus alta tot nu merge .. m-am uitat in tablou acolo si pe siguranta respectiva am doar un sigur papuc :-? .. ciudat nu ar trebui sa fie "tur - retur" ... va rog din suflet HELP ME ! e posibil sa fie vreo eroare in calculator si sa nu ii dea voie ... ori mai exista si alte sigurante ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca ai avut ceva modificat prin panou, dar trebuie sa ai sig 14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

verifica bine sigurantele - toate - sa speram ca nu ai busit inchiderea.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

s-a rezolvat ... intradevar nu imi pot explica dupa incident dece nu mai aveam siguranta nr 14. desi era schimbata de mine cand am achizitionat masina ... ! Defectul era o alta siguranta dintre cele mai mari de la inchiderea centralizata avea o cheie drept logo parca de 30 A inlocuita a mers perfect ! Va multumesc enorm !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pai vezi.... multa lume nu verifica bine sigurantele.

 

Exista si cazuri mai putin fericite, cand cedeaza altceva pe circuit, in cazul unui scurt.... dar mai rare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am si eu o problema: am o Skoda Superb I din 2005 si in urma cu cateva luni am schimbat toate becurile din interior cu leduri Can-bus la inceput toate functionau perfect dupa cateva saptamani am observat ca in pozitia intrerupatorului de la plafoniera a usilor deschise nu mai lumineaza nici un bec fata sau spate (dupa ce in prealabil functionau cu intermitente scurte-clipiri), in schimb daca comut pe lumini permanente imi functioneaza toate. de asemenea, la portiera dreapta fata daca o deschid, lumina de la picioare (dreapta fata) se aprinde  concomitent cu lumina de sub portiera insa daca deschid torpedoul lumineaza slab atat ledurile (portiera si picioare) cat si becul torpedoului (care e normal). Mentionez ca martorul portiere deschise functioneaza fara intreruperi si becurile din portiere la fel.  Am pus un vag-com si apare: data can bus comfort unit error 10 27 implausible intermitent signal. Cel care mi-a pus vag-comul pe masina mi-a spus ca e posibil sa imi fi intrat umezeala la plafoniera, a dat-o jos si intr-adevar se observau cateva pete albe in dreptul conexiunilor, a curatat-o cu ceva izopropilic a restabilit conexiunile insa la fel luminile de interior nu functioneaza pe pozitia usilor deschise cu portierele deschise, insa functioneaza toate doar pe permanent (fata spate). Mi-a spus ca exista posibilitatea sa am probleme cu modulul de comfort si trebuie dat jos si vazut fiecare fir in parte si ma costa o gramada de bani. Voi ce credeti? Ma pacaleste sau are dreptate? Ceva sfaturi va rog ca m-a disperat !!! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!