Jump to content

Munte Romania


vali_devill
 Share

Postare recomandată

14 hours ago, CristiALF said:

Are cineva vreo recomandare pentru o locatie misto de prin Apuseni / Arieseni pentru un Revelion ?

Uite aici

http://www.cabanamotilor.ro/

E la Marisel langa Cluj. Am fost acolo un weekend, a fost reusit. Mancare traditionala, conditii bune de cazare.

Locul are super potential - avand in vedere masina ta. Musai sa mergi la Belis la lac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merci, dar nu e chiar ceea ce caut eu, e zona de dealuri/coline. Oricum insa :

"Până în 15 noiembrie 2017 rezervarea pentru Revelion se poate face doar de către un grup, pentru toată cabana." - deci cade.

 

Quote

Daca nu iti raspunde nimeni pe aici, incearca sa cauti pe turistinfo.ro. Au o baza de date de pensiuni mult mai mare decat booking.com sau alte site'uri echivalente

@tudy_cnu: Merci de pont, am cautat deja si acolo..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat de mi-au sarit capacele, dar este deja e cam tarziu pentru a gasi ceva bun la pret ok. Am ramas la varianta Vila Bran, dar dupa Revelion. Daca as fi ales sa stau cum doream, aveam de platit vreo 5200 lei doar cazarea si masa de Revelion pentru 2 adulti + 1 copil. Sa dau 7-8.000 lei pe 8 zile la munte in Romania (in Bran..) mi s-a parut :screwy: :tuktuk:

Mai bine dau doar 1230 lei pe cazare 5 zile si aia e, e mai pamanteana oferta... :rolleyes:

Multumesc tuturor pentru ajutor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

#bainene ce-i cu preturile astea ? 

@CristiALF: man, incearca si tu Samedru, Nobilis, Cetatea Carului, Casa Muntelui....sunt locatii foarte misto, de mare calitate, peisaj deosebit si departe de cocalareala si inghesuiala aia nesfarsita din zona castel Bran...unde tot ce vezi e DN-ul ala si 2 dealuri.

No offence pentru nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, dar deja am rezervat la Vila Bran. Pentru copii este atractiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pagina anterioara cerusem un sfat pentru alegerea unui hotel din Poiana Brasov si mi s-a recomandat Alpin. 
Asta am si ales, insa as vrea sa va dau un sfat, acum ca am stat 3 nopti acolo: DON'T.

Alpinul face impresia unui hotel impietrit cumva in timp prin anii '80, care traieste mai mult din gloria zilelor trecute... Camerele par curate si elegante, insa daca te uiti mai atent, sunt doar vechi. Cuvantul cel mai potrivit ar fi "sunt ponosite". Aglomeratie maxima de ciuri-buri cu aere de multi-milionari si toape cu catelul in poseta, toata lumea se inghesuie sa parcheze in parcarea se sus, bucataria de la restaurantul hotelului cred ca avea un Chef angajat temporar, fiindca mancarea a fost calduta, sarata si nota de plata pentru o ciorba, un fel secund, doua deserturi si o carafa mica de vin a fost de 180 lei. Ce mai, mix-ul perfect pentru un week-end de neuitat. Cum zic astia, e greu sa gasesti un mix bun.

Prima noapte (nota bene: miercuri seara!) a inceput undeva sub noi (eram cazati in corpul vechi) un fel de bumti-bumti din care se distingea foarte clar doar bass-ul, asa, pe la o ora decenta: cam 21:00. Am zis "f*ck it, lasa oamenii sa se distreze, sigur termina la 12 noaptea." La ora 1:30, bumti-bumti-bumti... Sun la receptie si intreb cand se termina circul: "pai, stiti, e un chef de la Bucuresti." (OK, no kidding, n-as fi zis...)
"Bun, si nu puteti vorbi sa se distreze mai cu bun simt? Noi n-am vrea sa participam indirect."
"Pai,... nu prea avem ce face."  Am inchis, iar muzica a continuat cam pana la ora 4.

A doua seara am sperat ca oamenii sa se fi distrat si sa se fi carat, ca sa ne putem odihni in liniste. Degeaba, punctual la ora 21 a inceput bumti-bumti.
De data asta n-am mai sunat la receptie, am scris un mail catre hotel si i-am luat in CC si pe aia de la Protectia Consumatorului. Fara nervi sau insulte, le-am explicat ca inteleg ca e important ca oamenii sa aiba posibilitatea sa se distreze, insa la fel de importanta pentru mine e si linistea pe timpul noptii. Daca si a treia noapte se repeta situatia, imi rezerv dreptul de a face o plangere oficiala catre PC si sa cer restituirea sumelor platite pentru cazare.

Dimineata pe la 10:30 am primit un telefon de la sefa receptiei prin care, pe un ton foarte politicos, si-a cerut scuze si ne-a intrebat daca am fi de acord sa ne cazam pentru a treia noapte in Apartamentul Prezidential (cam pompos nume, insa nu eu i l-am dat) din cladirea noua unde, am fost asigurati, e mai liniste. Ni s-au si dus bagajele in camera si am si primit un cos cu fructe si ciocolata din partea casei. Frumos, insa din pacate, eu nu mai vreau sa trec prin asa ceva, nu mai rezist nervos. Apropos, nu va imaginati ca Apartamentul Prezidential e mare scofala: mansarda (deci vara te coci ca prajitura), mocheta bej patata de la mobila si pereti foarte subtiri, prin care nu se mai auzea muzica, insa se auzea limpede cum oracaiau doi brotaci de vreo 3-4 ani tot asa, pe la 11 noaptea (nu stiu, n-am copii, insa aia nu trebuiau sa doarma la ora aia? :huh:)

Micul dejun pare bogat si se aduce tot timpul ceea ce se consuma, insa cumva, mancarea mi-a adus aminte de aia de la Paprika: aspectuoasa, insa cam fada la gust. Cafeaua e execrabila, indiferent de care e: espresso, caffe latte sau cappuccino. In plus, mi-a stat mancarea in gat fiindca e ca si cum ai manca intr-un autobuz imens: toata lumea se foieste care incotro, copiii urla, mamele urla dupa copii, chelnerii se strecoara cu ditamai tavile printre toti oamenii, e ditamai iuresul.

Daca va plac genul asta de experiente la suprapret, go for it. Eu personal o sa ma orientez catre altceva. Fie Ana Hotels, fie Poiana Ursului (unde am mai stat acum 7-8 ani si a fost excelent, cel putin micul dejun imi dadea senzatia ca vreau sa mananc pana crap si nu ma interesa; nu stiu daca mai e la fel).

Daca insa ati trecut de faza "vreau sa ma vada lumea ca-s in Poiana", doar atat va spun despre Alpin: DON'T

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 pentru Poiana Ursului. Hotel de familie, cu patronii implicati direct in functionarea locatiei. :)

Eu acolo stau de fiecare data cand merg in Poiana, de vreo 2 ani incoace. No regrets!

Ps: imi pare rau pentru experienta ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_o_g_d_a_n: imi pare tare rau ca nu am vazut cand ai intrebat unde sa stai in Poiana. Iti spuneam sa fugi de Alpin. Sorry si de patanie.

Ca si nota generala pentru cei care cauta calitatea, aceasta se gaseste in "esente mici" - ma refer la genul de hoteluri mai mici, cochete, stil butique si in marea majoritate a cazurilor "nu sunt la sosea" unde sa te vada lumea...

Din pacate, Poiana este mega over-rated, dar, daca tot vrei sa stai acolo si iti asumiti tot ceea ce presuspune, inclusiv financiar, atunci recomand:

1- Teleferic (daca vrei sa fii vazut)

2- The Rizzo (butique)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_o_g_d_a_n bag de sama ca nu ai mai fost demult in Ro :) te-ai cam obisnuit cu tarile vestice unde seara e liniste :P . In alta ordine de idei, cine vrea liniste la munte trebuie sa-si inchirieze cabane, camere, case, etc departe de locurile de atractie turistica si neturistica. Unde sunt turisti acolo e si "scandal".

Cand am fost ultima oara in turneu prin Ro ne-am cazat intr-un satuc nu mai stiu cum il cheama, dupa Curtea de Arges inspre Transfagarasan, fara rezervare fara nimic doar am vazut de pe drum tabla cu inchiriem camere. Am stat la o tanti in casa, super curat si super frumos, traditional printre altele, n-am avut nimic lux in afara de baie si ne-am simtit extraordinar.

Urmatorul stop a fost la Predeal in ceva pensiune rezervata pe internet.... dezastru ecologic... dupa ce ne-am cazat am luat rapid produse de curatat de ne-am curatat baia. Sa nu zic de alte chestii, in fine la vreo luna am vazut la TV ca pensiunea a luat foc din cauza ca instalatia electrica a fost varza.

Cele 2 exemple sunt ca idee ce inseamna sa stai intr-un oras/comuna sau ce o fii Predealul, si sa stai in gazda la tara. De zgomot nu ma pot plange ca la Predeal nu a fost in strada pensiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ce pot insa, sa recomand din toata inima (bine, nu la munte, la Sighisoara) e Casa Savri (check it out pe Booking). Cazarea impecabila, personalul foarte amabil si discret, curatenie si un mic dejun pe care sa-l mananci cu tot cu farfurie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La inceputul lui August vreau sa merg la munte si pentru ca nu am fost niciodata in zona Apuseni, am zis ca as vrea sa bifam si aceasta zona. 

Puteti recomanda ceva?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok - Arieseni, dar o recomandare mai preciza pentru hotel/pensiune ceva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

34 minutes ago, CristiALF said:

Ok - Arieseni, dar o recomandare mai preciza pentru hotel/pensiune ceva ? 

Pensiunea Danciu . Am fost de 3 ori acolo. Au camere mari , parcare si curte imense , mancare f. buna la restaurant ! De vizitat sunt nenumarate obiective turistice ( depinde cat stai in zona ) . Pestera Scarisoara , pestera Poarta lui Ionele , pestera Ursilor , pestera Meziad , cascada Pisoaia , cascada Valul Miresei ....etc . As recomanda in mod special pestera Ursilor si pestera Meziad ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Am citit acum despre pensiunea Danciu si totul e de bine. Daca mai aveti recomandari nu va sfiiti, as vrea sa ma decid in cateva zile si sa fac o rezervare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de Danciu am mai fost in 2 locatii in Arieseni si ne-am cam luat teapa , chiar daca erau recenzii destul de bune . A contat aici , in afara de camerele mari si curtea ( parcarea ) foarte mare , faptul ca proprietara este si bucatar cu multe premii luate . Asa nu am avut surprize cand am luat masa . Dar atentie , in pensiune nu ai semnal la telefon si nici net ( cel putin acum un an si jumatate ) , dar nu ne-a deranjat deloc acest amanunt . Cand vroiam sa dam telefon , umblam prin Arieseni , pana gaseam semnal . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Padis. Daca mai tii tu minte, am urcat prin 2006 cu 56-le, drumul era groaznic atunci, insa de cativa ani e astfaltat pe partea dinspre Huedin parca, si s-au facut tot felul de stabilimente.

Peisaje superbe, si e "in mijlocul problemei" - ai o groaza de trasee de plimbare, mai lungi sau mai scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea ca semnalul si Net-ul la Danciu nu suna bine :( 

O sa ma uit si pentru Padis sa vad daca gasesc ceva interesant..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu pe valea Ariesului acum 2 ani. Zona e superba, sunt multe de vazut: cascade, pesteri, peisaje mirifice. Drumurile sunt foarte bune in zona, majoritatea fiind de curand asfaltate. M-am aventurat si pe un off-road: Padis - Ic Ponor, drum foarte frumos, dar care nu-l recomand decat celor cu masini de la SUV in sus. N-am reusit sa lovesc nimic pe sub masina (am totusi pachet de drumuri grele), insa am folosit la greu frana de mana si am coborat de numeroase ori pasagerii din masina, ca sa pot trece safe. :)

Pentru o masa copioasa si gustoasa, cu portii jumbo si preturi foarte accesibile, recomand Pensiunea Mama Uta, din localitatea Girda de Sus. Au si spatii de cazare, insa nu am stat la ei, ca sa pot oferi un feedback. Am fost cazati in Albac, la Pensiunea Jianu, proprietar fiind primarul din localitate. Conditiile sunt modeste, insa atmosfera e foarte  primitoare. Pentru amatorii de afinata, murata, zmeurata si alte "specialitati" de gen, acestea sunt puse la dispozitie gratuit, din partea casei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

45 minutes ago, CristiALF said:

Partea ca semnalul si Net-ul la Danciu nu suna bine :( 

O sa ma uit si pentru Padis sa vad daca gasesc ceva interesant..

 

Da-l mai draq de net cateva zile - te duci si tu in munte la relaxare, pui pozele pe forum cand te intorci la Bucuresti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot ma, are nevoie si fi-miu, nu se poate fara Net, e un must !, ce ai ?! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la pensiunea Iara. Worth it pentru cateva zile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Deranjez și eu cu o întrebare mai complicată: pentru un grup de adolescenți și tineri (maxim 15 persoane) găsesc ceva safe și frumos ca și cazare în zona Transfăgărășanului? Îmi doresc un loc de campare sau chiar două - pt a putea vizita/face ma multe trasee -  în care să fim în siguranță și, eventual, fără maneliști, etc...dacă ar mai fi și posibilitatea unei băi, ar fi extraordinar. Contra cost desigur. Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!