Jump to content

Probleme la Scirocco?


keystone
 Share

Postare recomandată

Da. Turbina tot K03, iar pompa nu mai stiu cat m'a ajuns atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dudu, daca vrei pot sa vin eu cu argumente, si anume facturile de la iesirile din service. Cred ca putem afirma linistiti ca dintre toate motoarele VW, acesta a fost cel mai problematic. Sunt multe cazuri pe forumuri de afara cu aceeasi problema, deci nu numai la noi. La final, intrebare de baraj: Daca tot era atat de fiabil motorul, de ce au renuntat la el pentru noile modele de Golf si Leon?

Niciun moment nu am sustinut altceva, desi istoricul personal imi spune altfel - am mers 65k km cu GT-ul fara cea mai mica problema iar urmatorul proprietar a ajuns la 8x cu un suport de motor schimbat... poate faptul ca era modelul aparut pana in epoca downsize in costuri

Nu sunt avocatul producatorului sau importatorului, cunosc (ca fost posesor) istoricul recent al TSI-ului si belele lui...

Eu ma refeream doar la colegul Yoh01 ale carui argumente lipseau cu desavarsire, rezumadu-se la mentinerea unei pareri subiective, nebazata pe ceva...

atat

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat, au fost cazuri si pe golf 5.Eu mai am putin si ajung cu 70.000 cu el si nu am avut vreo problema pana acum(MY2011).

Oricum este clar ca s-au jucat cu costurile deoarece ii ardea la buzunar motorasul asta motiv pentru care au si renuntat la el dar nu as generaliza ca toate fac asa.

Eu personal am vazut mai multe 1.2tsi-uri desfacute decat 1.4 si am avut FSI simplu la care pana in 80.000 a vrut bobine, sonda lambda si distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

un G7 1.4TSI 140 HL cu dotari similare cu GT-ul meu insa si cu destule in plus (gen alcantara & stuff) e cu min 2000 eur mai ieftin la pret final decat am platit eu in 2007...

Ca idee, la vremea respectiva, cat am platit pe GT, "intra" un GTI chel (26k in varianta G7GTI) deci, dupa mintea mea, politica lor este evidenta

 

Din cate stiu eu, 1.4 aspirat sau FSI au destul de putine in comun cu 1.4TSI-ul (interne, electrica/electronica deopotriva)

 

Ideea e una: ca fost posesor, sunt mahnit sa constat de unde s-a plecat (motorul anului in gama, etc, bla bla) si unde s-a ajuns - volant, consumuri de ulei fabuloase (citeam in aria Tiguan de un 1.4 150cp care mananca mai mult decat 1.8TFSI-ul meu actual, cunoscut ca fiind pofticios), distributii bulite (las ca nici BMW cu 2.0 dieselul nu sta mai bine pana prin 2011), etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea ca 1.4 tsi 170 de pe G5 nu a avut mari probleme, dar din 2009/2010 acest motor a inceput sa aiba probleme cam peste tot: Golf 6, Scirocco, Polo Gti, ibiza cupra.
Este un topic foarte lung pe motor-talk.de unde posesorii acestui motor spun cand a trebuit sa il schimbe.

Eu cred ca s-a schimbat ceva, alte piese in interior, schimbat compozitiei materialelor. Ceva s-a intamplat intre 2008 si 2009.
 

82 de pagini de probleme grave la 1.4TSI 160

http://www.motor-talk.de/forum/liste-aller-motorschaeden-golf-6-160-ps-t2783186.html

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut si pe 5 dar spre sfarsit de generatie.

Calitatea pistoanelor si a bujiilor a scazut.O solutie simpla care sa te tina departe de problme ar fi sa iti pui pistoane de firma(aliaj mai bun) si bujii ultima revizie.

S-a intamplat ceva foarte banal..reduceri de costuri.Am vazut si suruburi sau bucati de material scoase ca sa mai salveze un ban(1 euro per masina se transforma in milioane la nivel de generatie).Sunt curios daca pistoanele sunt identice la my2009 cu cele de pe my2011-> (adica de cand au bagat actiunea 24s4 si problemele se pare ca au incetat ).

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare , as dori si eu niste pareri despre Scirocco 1.4tsi 160 hp , doresc sa achizitionez unul cat mai curand (la mana a 2-a) , dar citind pe net ca are extrem de multe belele atat in europa cat si in america ma tem sa nu fac naibii vreo prostie , ajung sa ma imprumut de cativa banuti ca sa imi permit masina visurilor .. si sa ma trezesc ca a pocnit , nu prea voi avea o viata linistita in urmatorii ani .


Si vreau sa stiu daca il iau la mana a 2-a , ma pot duce cu el la un test la VW sa-mi arate km reali , motor , computer bord , tractiune ? 


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma interesa,eram in exact aceeasi situatie ca tine dar in final,ce sa ma mai ascund dupa deget, nu am riscat. efortul material nu imi permitea riscul.

Nu, nu poti afla 100% nimic sigur  din ce iti doresti . Tot ce poti spera este sa gasesti masina la cineva cunoscut,care a avut-o de noua si stii 100% ca e cinstita cu istoric si kilometraj reale.

Daca o iei de pe anunturi de pe net, nu vei sti niciodata ce a patit la viata ei.

E frumoasa masina dar cu un potential urias de paguba,pe care daca nu ti-o permiti in caz ca apare, masina devine foarte urita in perceptia personala.

Modificat de stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ma rezum la 2.0 tdi 140/170 cp ?

Mersi mult de raspuns.

Modificat de AlexandraC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as putea sa dau niciun raspuns aici, eu fiind total nepasionat de TDI si motorina in genere. Sper sa nu se interpreteze in niciun fel nepotrivit, eumi-am gasit ''calea'' pe japoneze. Benzina ,desigur in cazul meu. Foarte fiabile, foarte rafinate. Testeaza . nimic nu e batut in cuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca motor entry la Scirocco, 1.4tsi 122.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doresc scirocco peste 140 cp cel putin , ma mai gandesc daca ma risc la 1.4tsi 160hp , momentam raman pe 2.0 tdi 170.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot cititi forumuri, trebuia sa va dati seama deja ca nici o masina nu merita cumparata. O masina cumperi ca asa-ti zice inima, ca stii ca pe langa faptul ca te duce si aduce, te face fericit. Eu am masina din septembrie anul trecut, luat second si tot ma face sa zambesc de cate ori ma uit la ea sau apas acceleratia mai puternic. Nu stiu ce ai condus inainte sau ce masini aveai Alexandra, dar Scirocco-ul e ceva aparte. Nu e pentru toti si nici nu a fost facut pentru a multumi pe toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad problema. Atata timp cat muuuulte alte masini sport, muuulte alte masini coupe au si variante de motoare diesel, nu stiu unde vezi tu greseala. Also, my honest opinion :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu Mike. E un compromis prostesc sa-ti iei un coupe dar sa renunti la tot cei fain, turatie, sunet, pentru o economie mediocra la combustibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, intentionez sa achiztionez al 2-lea vw pe langa cel din avatar, vreau un scirocco 1.4tsi 160cp din germania an fabr 2011-2012; am citit toate postarile si problemele tuturor si sincer nu mai stiu ce sa fac. daca ar putea cineva sa ma lamureasca sau sa-mi dea vre-un sfat care sa ma ajute in luarea deciziei as aprecia enorm; am citit tot ce a scris fiecare si toate prb la motor si sincer sunt blocat. HELP!

MULTUMESC ANTICIPAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am golf my2011  cu aproape 70.000 de km si pana acum nu am avut probleme cu motorasul asta(am facut si updateurile de soft management motor).

Sfatul meu este sa cumperi unul minim my2011, cu acte in regula si care sa fi facut macar updateul 24s4(scrie in cartea de service).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am golf my2011 cu aproape 70.000 de km si pana acum nu am avut probleme cu motorasul asta(am facut si updateurile de soft management motor).

Sfatul meu este sa cumperi unul minim my2011, cu acte in regula si care sa fi facut macar updateul 24s4(scrie in cartea de service).

Salut, sincer de cand am golful 5 i-am pua doar benzina si lichid de parbriz si nu prea cunosc modele, ce e nou, terminologie sau denumiri; ce e my2011 si ref la update de soft asta il fac la reprez sau unde?

astept in continuare pareri...cand nu "le ai" prea bine cu masinile si mecanica e f greu ce incerc eu sa imi iau mai ales dupa ce am vazut ca e cu "buba" acest scirocco 1.4tsi :( multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MY2011 = Make Year 2011 adica anul fabricatiei/generatiei 2011.

Updateul 24s4 ar trebui sa il fi facut in jurul perioadei cand a fost cumparata masina, adica inainte de prima revizie, se face la reprezentanta.Din 2011 pana acum exista 2 updateuri pe motorul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin intrebandu-va daca exista o motorizare pe scirocco care nu are prb si un am de fabr daca imi poate recomanda cineva. caut pe mobile.de si nu pot renunta la aceasta masina dar nici in beleli nu vreau sa ma bag ca asa vreau...multumesc anticipat tuturor ai imi cer scuze pt insistenta cu care postez dar chiar imi doresc masina aceasta si acum vad ca ma depasteste situatia; repet...diesel sau benzina nu am pretentii...oricum vreau putere, sportivitate...din acest motiv optam pt 1.4tsi 160 sau 2.0

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate au o probleme. Poate ai noroc poate ai ghinion. Eu in 85000 km am schimbat niste piese care nu trebuiau schimbate... deci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la o ruleta ruseasca de agest gen sincer nu stiu daca mai am curaj sa imi iau :))

grea decizie. ..dar MY2011 cum spune TDR incepand cu acest model ar fi mai ok? iar altceva gen scirocco nu stiu ce as putea alege...

chiar nimeni nu ma incurajeaza? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te incurajez! Ia un Scirocco cum zice TDR! Bafta! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa-ti iei un 2.0 tsi. Problema monentan care le am avut eu. Caseta directie (oricum e la fel 1.4 sau 2.0) si admisia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!