Jump to content

Xenon OEM


popilam
 Share

Postare recomandată

mersi

da,inseamna ca sunt bixenon

in poza ,se vede ceva prin gaura.Cred ca e "paravanul" de care zici ...

Modificat de Cal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt bixenon, au electromagnetul care actioneaza obturatorul...

PS: cat au costat? eu am dat pe depo 250e

Modificat de Paul_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat au costat?

1600 de lei fara drosere

sunt nou-noute Automotive Lighting

acuma tre' sa incep sa-mi caut drosere :banghead: ...si din cate am citit pe aici,e nevoie si de un soi de adaptoare la mufe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa iti iei o instalatie AM, droserele orig sunt scumpe si nu prea se gasesc second...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

exista o mufa (vezi poza) care se gaseste in interiorul farului ,in zona de bec d2s ,si care e in aer,nu e legata la nimic

poate cineva sa ma lumineze ce-i aia de fapt ? ce face ? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e cea de la electromagnetul de comutare pe faza lunga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e cea de la electromagnetul de comutare pe faza lunga?

nu stiu !

am urmarit traseul firelor,si ele duc in mufa in care vine "infipt" droserul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca alea sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy: mufa aia se gaseste si in farurile de la DEPO si iti spun ca nu este cea de la electromagnet, acesta fiind deja conectat si in plus nu e acelasi tip de mufa. La capatul celalalt firele sunt conectate in mufa de la balast.. chiar sunt curios care e rolul acestui cablaj? la mine este in gol, oricum am xenon AM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa este de la igniter !

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok atunci.M-am decis

o sa renunt la drosere si ignitere originale.E prea complicat.Sunt scumpe si greu de gasit in stare perfecta !

punem un kit can/bus aftermarket-de'la mai scump si gata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu-ti para rau mai incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu-ti para rau mai incolo.

In mare , deja am dat 1600 de lei pe faruri,300 de lei pe adaptoarele Kufatec si 300 de lei pe becurile d2s .2200 de lei pana acuma .Ballasturile originale plus igniterele nu le iau fara minimm 5-600 de lei.Droserele sigur sunt vechi de 7-10 ani,cine stie cat mai functioneaza !

nu mai merita efortul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau as avea si eu o intrebare legata de farurile originale cu xenon. Mi-am facut rost si eu de motorasele ale de autoleveling dar nu stiu unde vin montate si nici unitatea lor de comanda daca poate cineva sa ma ajute cu niste poze sa imi dau seama unde vin prinse multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent am achizitionat faruri xenon oem cu instalatia am ( balast can bus+bec d2s+condensatori de protectie) si recent din cauza drumurilor din Ro am observat ca lupa farului din dreapta se misca la denivelarile mai pronuntate. Exista cumva vreo metoda de a remedia aceasta problema? Ce ar trebui sa verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau as avea si eu o intrebare legata de farurile originale cu xenon. Mi-am facut rost si eu de motorasele ale de autoleveling dar nu stiu unde vin montate si nici unitatea lor de comanda daca poate cineva sa ma ajute cu niste poze sa imi dau seama unde vin prinse multumesc mult

Nu sunt motorase ci senzori si se monteaza unul pe bascula fata si celalalt pe bascula spate. iar unitatea centrala de xenon se monteaza intre torpedou si stalpul din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se trage fir de la centrala electrica de la pinul 6 din mufa D la pinul 11 din mufa cu 12 pini a farului stang si de la pin 5 mufa A la pinul 11a;l farului drept.

...si daca nu tragi firul ala ? ce se intampla ? totul functioneaza normal,doar ca nu se mai ridica obturatorul ala de pe becul d2s de scurta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti lucreaza obturatorul..... si e pacat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se trage fir de la centrala electrica de la pinul 6 din mufa D la pinul 11 din mufa cu 12 pini a farului stang si de la pin 5 mufa A la pinul 11a;l farului drept.

sal ,spune-mi si mie unde e "centrala electrica " si la care mufe te referi cand spui "mufa D " si " mufa A" .Thx !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub bord, deasupra pedalei de ambreiaj, inspre stalp/ MA refer exact la mufele A si D, sunt scrise pe centrala.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaaaaa !

mersi mult :icon_redface:

acuma m-am luminat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent am achizitionat faruri xenon oem cu instalatia am ( balast can bus+bec d2s+condensatori de protectie)

cum le-ai legat ? ca eu m-am pomenit ca nu am unde sa leg ballastul aftermarket....pur si simplu ramane in aer ! la un capat al ballastului, vine legat becul d2s ,iar celalalt capat ,unde ar trebui alimentat,nu stiu unde trebuie legat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la cele 2 fire de alimentare, care alimentau vechiul bec cu halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e schimbat farul cu totul

vechiul far avea pe faza scurta bec h7 cu halogen,care era alimentat de doua fire care veneau din interiorul farului ,de la mufa mare cu multi pini .

Nu vin doua fire separat care sa alimenteze becul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi de firele alea 2 de pe bec vorbeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!