Jump to content

Xenon OEM


popilam
 Share

Postare recomandată

din ce am vazut, pare ca sunt Hella Xenon Look si nu ar trebui sa ai nevoie de niciun adaptor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca ridicatoarele de tensiune si becurile sunt OEM nu o sa ai probleme. Daca sunt cu balast clasic posibil sa ai probleme, D2S nu sunt OEM, asa ca ...

2. In loc de adaptoare poti comanda mufa cu 14 pini pentru farul OEM xenon si muti firele din mufa de pe masina in asta noua urmarind schema, o sa mai ai nevoie de dopuri oarbe pentru astuparea locasurilor goale din mufa si mai trebuie schimbati 2-3 pini, se pun subtiri in locul celor grosi.

3.NU.

Cum sa nu fie D2S OEM :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu, D1R si D1S sunt OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile sunt originale, firma Automotive Lightning. Ce mi-ar mai trebui sa le fac OEM? Ce tip de becuri? Mufa este cu 12 pini din far, a mea originala de la masina are 10 pini. Deci imi trebuie becuri (ce tip?), balast original, mufa si calculator? altceva ar mai trebui ? Multumesc

O zi buna !

Modificat de Razv911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

topicul asta are 4 pagini... de curiozitate, le-ai citit?? sau e mai usor sa intrebi

vezi aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai unde scrie ce tip de bec are farul ? si modelul de balast OEM ?

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Becuri Golf 5 chiar e asa greu??

Linkul asta numai eu l-am postat de vreo 20 de ori pana acum

Cu putina bunavointa si ceva respect fata de Regulament si ceilalti useri, reusesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Deci tot eu sa continui pe aici :D .

Vreau sa refac legaturile in farurile Xenon, le-am desfacut si aveau firele de la mufa taiate. Ma poate ajuta cineva cu o schema? Majoritatea le-am cam dibuit dupa culori dar cu faza scurta nu am nici cea mai mica idee. Am vazut ca langa bec am o mufa cu 3 pini. Trebuie cumparata o mufa? de acolo se face alimentarea?

Inca o intrebare, daca cumpar o mufa cu 10 pini sa fac legaturile ca sa nu mai folosesc un adaptor 10->12 s-ar potrivi in acel locas ?Eventual o schema electrica si ptr aceasta, presupun ca difera firele

Multumesc. Sarbatori Fericite tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,am si eu o problema cu farurile xenon la un vw sharan,mai exact farul de pe dreapta refuza sa se mai aprinda,am gasit o modalitate sa l fac sa se aprinda pana la urma si mai precis atunci cand dadeam la automat cu farurile aprinse se aprindea altfel nu,pana la urma m am hotarat sa schimb becul(D2S)am demontat jumatate de masina si surpriza,nu mai functioneaza deloc,am sucit becul functional de pe stanga pe dreapta si nimic,am sucit si balastul din stanga in drapta si tot nimic,le am mutat la loc pe fiecare unde au fost si nu mai functioneaza deloc,mentionez ca am luat pana la urma 2 becuri noi si tot degeaba,e posibil sa se arda amandoua balasturi?puteti sa ma ajutati cu un sfat ca nu mai inteleg nimic,multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema pare sa fie de la balasturi, dar sa il schimbi si pe urma sa nu mai mearga? dubios... Becurile le-ai luat originale sau de la chinezi, desi nu cred ca are nici o importanta. In rest functioneaza toate? (pozitie, semnalizare, lunga)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becurile sant osram xenarc,restul functioneaza fara probleme,si balasturle astea sa se arda asa rpd,ma refer la cel care era functional de l am schimbat de pe stanga pe dreapta,s a trebuiasca sa activez ceva cu vagcom ul?da nu i nava spatiala doar,nu stiu mi a mancat capul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am si eu o intrebare ca sa nu ma apuc sa bag bani degeaba iar in faruri. Mi-am pus instalatie Aftermarket si mi s-a ars motorasul de la stergatoare. Eh, acum vreau sa imi pun instalatie originala, ce vreau sa stiu este daca centrala electrica poate fi codata pentru xenon, sa nu fiu nevoit sa schimb si centrala, ca asa nu mai pun xenon. Multumesc. O seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e highline, o poti coda pentru xenon.

daca nu...trebuie alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asta vroiam sa spun si eu albundy.A mea e trendline si am facut codarea pentru xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si codarea xenon with shutter?

Stiu ca in afara de centrala highline celelalte nu au pinii pentru shutter.

Modificat de kirkus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Kirkus, eu am Trendline si Xenon OEM montat din fabrica si e codat "with Shutter".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar centrala nu cred ca e cea care vine pe trendline fara xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu ce a spus kircus la fel este si cu proiectoarele de ceata,daca masina nu vine din fabrica cu proiectoare sa xenon si are centrala midl...sau basis adio nu poti activa bitul respectiv .asteptam pareri mai avizate cu argumente.Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Daca masina are proiectoare sau RLS din fabrica, are centrala highline.

Pe centrala lowline nu merge bixenon. Despre midline nu stiu ce suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kircus pe masina mea care e acelasi an 2004 ca si a lui raz911 am trendline cu proiectoare si bixenon activat montate dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce tip de centrala electrica ai?ce serie? ai avut byteul care trebuia?NU ne lasa in ceata!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da deci la modelul meu de touran centrala electrica 17 byti am activat asa. Select 19 (can-gateway) coding-function 07 BYte 00 bit 6 xenon Range.

Apoi ...Select 09 (Central Electronics) -coding -function 07 Byte 00 bit 1 xenon headlights installed Byte 03 Bit 4 xenon-shutter installed(Bi-Xenon)

Deci asta am instalat la mine si functioneaza bixenon cu lupe oem montate ulterior in far normal.Eu pe linga bixenon am legat si halogenele de pe faza lunga asa incit pe faza lunga sa am si lumina xenon si halogenele aprinse

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu ai erore pe CAN ca nu gaseste modulul de xenon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!