Jump to content

Xenon OEM


popilam
 Share

Postare recomandată

au as tinde sa cred totusi ca senzorul de nivel e de vina. ppoate de la vreo groapa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt 2, cate una pe fiecare axa. Ambele sunt pe furca din stanga (partea soferului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... senzorul de nivel e de vina....

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa doua "senzoare" :)

hai ca te scot eu :icon_thumright: doua bucati...

Modificat de jetta li
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan masina e in service pentru revopsit. Dupa ce o scot o sa ii fac o diagnoza sa vad ce are. Cand am urcat-o pe elevator senzorii pareau la locul lor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Dragos_Borcanea

am si eu o mica problama cu farul drept. Daca stau la semanor cateodata vibreaza ca si cum ar fi slab(frecventa vibratie pare a fi cea de la motor la mers incet in gol daca accelerez dispare cateodata dispare cateodata reapare). Testul de leveling se face corect dar spre finalul lui se aude o mica caraiala ca si cum ar patina cremaliera daca este una. Stie cineva de unde ar putea si problema. Masina nu a fost lovita niciodata si nu au fost demontate farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un tutorial detaliat ar fi foarte interesant.

Pana la urma de teama sa nu desfac jumatate de masina si sa imi ramana piese :)) as merge si pe varianta minimalista fara autoleveling. Nu exista vreun adaptor sa mearga reglajul halogenelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de masina, la seat leon merge facuta o adaptare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Are G5 GTI Ed30, nu si-a schimbat semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merg inlocuite acele motorase din far la G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Cand am urcat-o pe elevator senzorii pareau la locul lor....

Pana la urma se pare ca senzorul de pe fata e dus:

00496 - Sensor for Vehicle Leveling; Front

010 - Open or Short to Plus

Are idee cineva unde gasesc un senzor, dar nu nou la 400 lei ca nu merita?

Momentan farurile stau la nivelul mediu, si inca nu am deranjat pe nimeni cu ele mai ales ca merg cu masina cu maxim inca o persoana. Rar merg mai incarcat. Dar totusi as vrea sa remediez problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna tuturor. De curand am achizitionat un G5 2.0 TDI la care ,inainte de a-l cumpara, s-a schimbat instalatie de iluminat, adica farurile cu halogen au fost demontate si s-au pus faruri oem cu xenon. Problema e ca s-au facut multe improvizari si de aceea farurile nu functioneaza asa cum ar trebui, precum:

- din start a fost anulata functia de reglare a farurilor, care se facea din bord pana acum, si nici nu s-a montat acel autoleveling pt a se regla farurile automat

- acea mufa cu pini care se cupla in locasul special al farului(mufa mama:p) este nefunctionala acum deoarece acei pini au fost scosi si introdusi direct in mufa farului (vedeti poze), din cauza careia farul din stanga se opreste de multe ori si trebuie reaprins

- becurile sunt d2s si sunt prinse cu niste surubele in soclu deoarece acea agrafa de prindere lipseste.

- balastrele/balasturile sunt diferite, la cel din dreapta e unul slim dar fara can-bus ci doar cu anulatori, iar la cel din stanga e unul normal can-bus, pe care l-am inlocuit recent, crezand ca el este cauza acelor intreruperi a farului.

- kitul de xenon e unul aftermarket de 4300k

Pe langa probl astea de functionare, mai am si probl aburirii farurilor. Cel din stanga este putin crapat si probabil pe acolo intra apa, insa la cel din dreapta n-am gasit nici o fisura sau ceva de genu.

Ce ma sfatuiti sa fac? Bineinteles ca m-am gandit la varianta schimbarii integrale a farurilor si cumpararea altora noi cu tot ce trebuie(autoleveling+spalare faruri+ce mai trebuie), dar este si varianta cea mai costisitoare. Credeti ca as mai putea face ceva cu farurile actuale??

Mersi

.

post-9326-0-18342000-1289571512_thumb.jp

post-9326-0-46149400-1289571554_thumb.jp

post-9326-0-07580900-1289571565_thumb.jp

post-9326-0-77360700-1289571592_thumb.jp

post-9326-0-56234900-1289571603_thumb.jp

Modificat de iceman86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In primul rand comanda-ti de la kufatec.de mufele adaptoare pentru faruri cu xenon si apoi seteaza centrala electrica pentru faruri cu xenon si o sa scapi de stingerea becurilor si de anulatoarele de erori.

Cat despre restul, in functie de buget...

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit aceste mufe adaptoare pe ebay http://cgi.ebay.de/N...#ht_1083wt_1139 banuiesc ca de acestea as avea nevoie, nu? centrala electrica pt xenon se seteaza cu vag-comul? Cum arata si unde este pozitionat dispozitivul de autoleveling? S-ar putea sa-l am dar nu stiu care este...e cumva tot in interiorul farului?

Modificat de iceman86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU-l ai , e format din calculator montat in lateralul torpedoului si cate un cantar pe basculele din stanga fata si spate. Cati pini are mufa de la farul tau ? sau cea de pe instalatie ?

LE din ce vad are 10 pini deci masina nu a avut echipare xenon de fabrica.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa actuala are 10 pini da...ceea ce nu inteleg e de ce sunt doar 5 fire conectate la far? Dupa ce iau acele adaptoare de xenon, cum trebuie conectate firele actuale la noul adaptor?Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce temperatura are xenonul OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca spalatoarele de faruri de G5 normal sunt diferite de cele de Jetta/GTI/GT ? Mi-am pus bara de GT si spalatoarele nu stau prea bine. Ies putin in afara si agatau putin si in bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Mi-am luat faruri xenon OEM si mi le-a legat la service la firele de la mufa originala cu balast si anulatoare de eroare aftermarket. Nu am nici autoleveling, becurile sunt D2S.

Intrebari:

1. Fiind masina din 2004 o sa am probleme cu stergatoarele ?

2. In afara de mufe adaptoare de la halogen la xenon mai imi trebuie altceva?

3. Acum am faza scurta pe lupa xenon si lunga pe halogen. Ele sunt bi-xenon?

O seara buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca ridicatoarele de tensiune si becurile sunt OEM nu o sa ai probleme. Daca sunt cu balast clasic posibil sa ai probleme, D2S nu sunt OEM, asa ca ...

2. In loc de adaptoare poti comanda mufa cu 14 pini pentru farul OEM xenon si muti firele din mufa de pe masina in asta noua urmarind schema, o sa mai ai nevoie de dopuri oarbe pentru astuparea locasurilor goale din mufa si mai trebuie schimbati 2-3 pini, se pun subtiri in locul celor grosi.

3.NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ptr raspuns. Ma poate ajuta cineva la aceasta operatiune si bineinteles cand se mai incalzeste nu pe vremea asta care este afara :D

O zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!