Jump to content

"La Service" autorizat R.A.R.


anorganix
 Share

Postare recomandată

salut.. am o problema cu un Vw T4 1.9 td - problema este la motor si din aceasta cauza nu pot deplasa masina. exista posibilitatea ca cineva sa se deplaseze pana la masina ( intr-o curte in Bucuresti) pentru o constatare si o eventuala reparatie? Poate chiar si dupa program. Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.Se accepta ca piesele sa fie aduse de client?Daca da cam cat ar fi manopera pentru schimb ulei, filtre motorina, polen, aer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am de inlocuit un senzor G2/G60 la un VW Bora. Din cate am inteles la schimabrea lui se pierd cativa ml de antigel. Imi puteti spune cat ma costa manopera? Senzorul il am eu, mai putin antigelul :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

"La Service" este acum autorizat R.A.R si pentru masini aflate in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi autorizat RAR dar e autorizat si de importatorii diferitelor marci de masini? In garantie inseamna sa-mi schimbi un modul cu altul OEM sau sa faci un update de soft. Poti face asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragul meu Al,

Traiesc cu senzatia ca iti suntem tare simpatici de esti tot timpul calare pe noi ca sa zic asa :)

Ca sa revenim la intrebarea ta in caz ca nu ai observat am scris : AUTORIZAT RAR. De importator nu am zis nimic ;)

Acum nu stiu ce pregatire ai tu in acest sens dar avand in vedere ca la un moment dat m-ai ajutat cu niste chestii si ca vorba aia sunt un tip simpatic o sa te lamuresc eu:

In calitate de service autorizat RAR pentru o anumita marca sau grup poti executa asupra masinilor respective operatiunile pentru care esti autorizat fara sa afectezi in vreun fel garantia. Si ca sa iti dau un exemplu ca sunt sigur ca ai nevoie: Pot sa schimb distributia unui Passat 2011 si sa dau si garantie si tot ce e nevoie la lucrare asta fara sa afectez in vreun fel garantia masinii. Pe langa distributie mai putem face o gramada de alte lucruri dar sunt sigur ca nu te intereseaza asta.

Referitor la autorizarea data de producator aici e altceva: in calitate de service autorizat de producator poti solutiona printre altele si probleme de garantie adica taman problema cu modulul mentionata de tine anterior.

Sper ca te-am lamurit dragul meu Al ;)

Modificat de packard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca tu schimbi distributia si eu o sa am probleme cu injectoarele, de exemplu, si ma duc la reprezentanta si ei constata ca distributia a fost schimbata in alta parte, crezi ca o sa beneficiez de schimbarea injectoarelor ? Iti spun eu ca nu, si atunci ce fac, vin la tine si le schimbi tu ? In garantie ? La asta ma refeream.

Astept raspuns.

Comentariile referitoare la persoana mea te rog sa le tii pentru tine. Oricare ar fi alea.

Vrei sa comentezi ceva, ai topicul meu de feedback.

TE intereseaza pregatirea mea? Cred ca ti-am demonstrat-o de destule ori, cand imi dadeai telefoane, solutionai problema si .... atat. Sa mai continui ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Al bundy

Din acest moment orice replica de a ta va fi ignorata total de mine si de oamenii din staff-ul meu. Cand o sa ai un service in loc de parcare si cand o sa ai si o atitudine corespunzatoare poate vom mai vorbi pana atunci insa te rog sa iti gasesti alt hobby decat topicul meu.

O seara placuta si te rog sa nu fortezi nota mai mult decat e cazul pentru ca deja acest 'scos de ochi' pentru un ajutor dat la un moment dat imi creeaza o senzatie de disconfort ca sa fiu civilizat in exprimare. Daca vrei sa te recompensam financiar te rog sa ne anunti ca deja ajutorul dat de tine vine la un pret mult mai mare decat daca ar fi fost sa il platesc in bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cine a inceput cu atitudinea asta " de sus" ?

Daca nu vrei sa raspunzi la o intrebare , care sa clarifice anuntul din semnatura , treaba ta.

O seara buna.

TE deranjeaza cumva " spatiul " unde lucrez eu ? Daca nu ii deranjeaza pe cei care vin la mine, de ce te-ar deranja pe tine ? CAt despre atitudine "corespunzatoare" , iti raspund cu acceasi moneda.

Nu-ti mai sunt simpatic ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Packard: in afara de schimbul de replici mai mult sau mai putin acid dintre tine si Al, din motive pe care doar voi 2 le stiti, intrebare lui Al mi se pare f. bine pusa, si, pt credibilitatea ta si a service-ului tau, ar trebui sa ne raspunzi.

Eu as formula-o si mai simplu: daca eu, cu masina in garantie, vin la tine pt o revizie, si imi pui pe carnetul de service stampila ta, in cazul in care ulterior voi avea o problema legata de garantie (indiferent de natura ei), crezi ca Porsche Romania va accepta inlocuirea unui reper/rezolvarea problemei respective in garantie? Eu as zice ca nu...

Modificat de Valix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi autorizat RAR dar e autorizat si de importatorii diferitelor marci de masini? In garantie inseamna sa-mi schimbi un modul cu altul OEM sau sa faci un update de soft. Poti face asa ceva ?

Asta cu autorizare RAR este "gargara" pe fata...daca ai o Autodata crack-uita gata autorizarea pt n' spe marci de autovehicule. Pina la autorizare fabricant este cale lunga ...

Dar merge si asa...Mai prinzi un client "gagaut" amator de preturi mici (afisate, ca in realitate, uneori, pot depasii reprezentantele) care simte pe pielea lui cum stau, in realitate, lucrurile atunci cind chiar are nevoie de dreptul sau stipulat clar in certificatul de garantie.

@ Al bundy

Din acest moment orice replica de a ta va fi ignorata total de mine si de oamenii din staff-ul meu. ........

Multa, foarte multa aroganta pt un comerciant. Vad mai sus ca asa tratezi si clientii cu impresii negative.

Spor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In conformitate cu legislatia in vigoare avand in vedere ca detin autorizarea singurei institutii care reglementeaza acest lucru in Romania garantia nu va putea fi neonorata de catre dealer. Avand in vedere ca pentru a obtine aceasta autorizare am indeplinit niste conditii care nu sunt nici de departe simple si am si dotarile tehnologice necesare nu vad personal nici o problema vis a vis de efectuarea unei reparatii la noi.

Acum daca Porsche din motive subiective si deplin in afara legii si cand zic lege nu ma refer doar la legea de la noi din Romanica ci includ si legislatia europeana nu mai este problema mea. Daca voi in calitate de clienti acceptati aceasta atitudine din partea lor iar nu este problema mea.

Pareri pe marginea subiectului poate emite orice ca vorba aia la emis pareri despre orice chiar daca nu avem habar suntem probabil primii din lume. Acum daca noi ca si consumatori vom avea vreodata mentalitatea corespunzatoare anului in care traim atunci probabil ca si lucrurile de genul asta vor deveni istorie.... pana atunci insa ne mai luam un A6 ca vecinu de la 3 are A4 si vrem noi sa fim mai cu mot, mai mergem pe ideea "daciana" las-o ca mai merge, si ne mai dam si experti in toate doar de amorul artei. Referitor la ce cred eu ca va face Porsche in situatia anuntata de Valix nu pot sa zic atat: depinde cat de gaina vrei sa fii. Daca esti genul care tace si accepta e una, daca iti cunosti drepturile si legislatia e alta. Totul depinde doar de atitudinea ta dar avand in vedere ca sportul national e datul dupa deget, zmeu-ismul pe forumuri si alte sporturi de genul asta degeaba incearca niste oameni sa schimbe ceva in tara asta ;)

Cine are si poate intelege ceva din ce am zis il felicit, cine vrea sa vina cu alta polemica pe subiectul asta il invit sa se mai gandeasca inainte sa posteze.

@ elena - poti sa cietsti ce am scris mai sus. Ma ajuti sa observ ca nu am gresit:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all . Marian ,jur fără pic de misto , că sunt PROST . Nu am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radule,

Dpdv legal ei nu au voie sa anuleze garantia. Acum ce face fiecare in tara asta si cat de toleranti sunt consumatorii e alta discutie. Ar fi extraordinar acum sa ii garantez eu personal ca daca isi face masina la mine Porsche o sa ii mai dea garantie. Habar nu am de chestia asta si nici nu e problema mea. Eu din punct de vedere legal sunt autorizat sa execut niste operatiuni asupra masinilor din grupul VAG, atat a masinilor iesite cat si a masinilor aflate in perioada de garantie. Sunt autorizat sa fac acest lucru de catre institutia care reglementeaza aceste lucruri in Romania. Ce face Porsche, ce mai dau ei sau nu nu mai e treaba mea. Exista unitati abilitate sa rezolve astfel de probleme din moment ce toate lucrurile sunt facute LEGAL, Porsche nu are voie sa dea 'void' garantiei.

Sper ca te-am lamurit.

Ca sa fiu si mai clar: RAR-ul este autoritatea care reglementeaza ce service are voie sa faca ce. Porsche e in primul rand un service autorizat RAR si apoi un service autorizat VW. Degeaba ar fi fost autorizat VW daca nu era autorizat RAR. La fel ca si Porsche si eu sunt autorizat RAR sa execut lucrari la masini din grupul VAG. Autorizarea mea si autorizarea Porsche s-a facut dupa exact aceleasi criterii doar ca ei au o paleta mai mare de servicii. Drept urmare daca voi acceptati ca Prosche sa va impuna un monopol perfect ilegal chiar ca nu mai e problema mea. Exista OPC, ANPC, exista CEDO si asa mai departe dar ca sa stii de treburile astea ai nevoie de mai mult decat de un cont pe forum.

Pentru mai multe lamuriri va invit sa contactati RAR-ul.

Modificat de packard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si sint sigura ca nici tu nu crezi ce ai scris acolo.... Cit priveste autorizarea RAR stiu foarte bine ce inseamna.

Fi sigur ca atuci cind un client se va prezenta la reprezentanta cu motorul gripat iar service-ul schim ulei l-a facut la x-ulescu fabrica va zice "pas" si nu v-a deconta nimic pe garantie.

Porsche sau oricare alt dealer nu acorda sau refuza el garantii. El este doar un intermediar in acest lant. Fabrica este pentru reprezentante cel mai exigent client si atunci cind hotarasti ca defectul reclamat este acoperit de garantie trebuie sa te asiguri ca au fost indeplinite conditiile din certificatul de garantie alffel risti ca lucrarea si piesa sa nu iti fie acceptata si sa suporti paguba.

Spor!

Modificat de Elena33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am discutat cu 3 persoane din conducera Porsche Romania, PBN, Midocar si Nurvil.

Chiar daca RAR ti-a dat autorizatie sa repari masini aflate in garantie asta nu inseamna ca si PoRo te lasa pe tine sa faci revizie sau alte actiuni la o masina aflata in garantie din grupul VAG.

Mai exact... ai masina luata din reteaua Porsche atunci esti obligat sa mergi la ei atata timp cat este in garantie altfel o pierzi.

De ce ? Acelasi motiv care l-au invocat Valix si AL Bundy mi l-au dat exemplu si cei cu care am discutat. Daca masina va suferi daune la alte piese in din cauza celor schimbate la tine pe garantie atunci ei nu vor suporta reparatia si garantia va fi pierduta.

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema asta a mai fost discutata in topicul urmator:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA continuam discutia in topicul indicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa incheiem, daca atunci cand ati cumparat masina pe certificatul de garantie exista o clauza care sa spuna ca daca nu efectuati toate operatiunile necesare in service autorizat VW atat timp cat masina se afla in perioada de garantie data de producator aceasta garantie de pierde atunci nu aveti ce sa cautati la mine ca sa zic asa. Daca din contra acest lucru nu este specificat IN SCRIS pe certificatul de garantie atunci va astept.

VW in calitate de producator de autoturisme poate specifica orice legat de garantie doar ca trebuie specificat in scris pentru a putea demonstra faptul ca cel care a cumparat masina prin semnarea certificatului respectiv a luat la cunostinta acest aspect. Acum fiecare dintre voi stie ce a semnat.

Ideea e in felul urmator, VW fiind producatorul masinilor si implicit cel care ofera garantia poate specifica orice conditie si daca ar exista fair play toate aceste conditii ar trebui sa fie mentionate cumpratorului inainte de vanzarea masinii ca acesta sa ia o decizie in deplina cunostinta de cauza. Acum daca asta s-a facut sau nu cand ati cuparat voi masina nu mai stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun....si daca imi fac o revizie la dumneavoastra, si peste 1 an vand masina cuiva, care imi cere VIN-ul pentru a verifica masina: va gasi aceasta revizie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

........... Cit priveste autorizarea RAR stiu foarte bine ce inseamna.

..................

Sa inteleg ca pe la Avia si Alto se resimte din plin politica aplicata clientilor pana acum ? :rolleyes:

In alta ordine de idei, Marian a obtinut o autorizatie din partea RAR pt a putea desfasura activitati de service pt anumite marci, etc.

Nedumerirea si neclaritatea privind efectuarea reviziilor simple (de schimbat repere, piese, etc. nu poate fi vorba fara acceptul si autorizarea producatorului auto, pt ca acela deconteaza toate cheltuieilile aferente) provine din neclaritatea legislativa, plus lucrurile facute pe genunchi, doar partial, de habarnisti (a se vedea initiativa legislativa privind "liberalizarea" reviziilor in afara retelei de dealer-i).

Ca si-n multa alte domenii si aici domneste neclaritatea legislativa, interpretarea dupa cum se considera, etc. Cert este ca orice delaer poate refuza acordarea garantiei, daca s-au facut interventii asupra masinii (care sa poate fi identificate si care au cauzat probleme), fie ca are 100% dreptate sau nu. Iar utilizatorului/proprietarului nu-i ramane decat ori sa remedieze defectul pe banii lui, ori sa stea prin instante, etc. exact pe chestiunea asta marjeaza si dealer-ii cand sar imediat sa refuze garantia (normal, ca le afecteaza direct tarifele lor, de cele mai multe ori, mult prea umflate).

Pt cei cu masini in garantie, ramane la latitudinea fiecaruia cum vrea sa procedeze.

Pt cei care nu mai au masini in garantie, imi este f greu sa gasesc un motiv real si fundamentat pt care sa mai mearga la dealer-i unde sunt intampinati de preturi mult mai mari (atat la manopera, cat si la piese, accesorii, etc.), dar si de un profesionalism precar si discutabil, plus o atitudine care in cel mai bun caz lasa de dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu profesionalismul e discutabila, parerile sunt impartite. Atata timp cat preturile, cel putin la acest service, sunt foarte apropiate de cel autorizat de marca, nu vad rostul pentru care cineva ar veni la el, chiar si daca nu mai are masina in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Cristian

Poti sa ne spui si noua de unde ai tras tu concluzia ca preturile noastre sunt apropiate de reprezentanta? Ai fost vreodata la noi in calitate de client? In momentul in care vorbesti de un serviciu vorbesti de o latura material respectiv palpabila si de o latura spirituala daca vrei. Din moment ce nu imi amintesc sa fi fost vreodata clientul nostru cred ca te grabesti sa tragi niste concluzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o piesa schimbata pe garantie in reteaua de dealeri VAG nu este suportata de acel dealer in sine ci de fabrica. Luna de luna vin bani de la fabrica pentru garantiile masinilor, decontari directe cu fabrica, liste cu repere s.a.m.d . Dealerul comanda piesa la importator, o plateste apoi la sfarsitul lunii fabrica plateste dealerului pentru respectivele piese schimbate pe garantie. Fabrica este singura care decide unde se va repara o masina atata timp cat este in garantie. RAR nu este mai presus de fabricant.

Toti dealerii VAG au un forum pe intranet al lor unde discuta fel si fel de probleme de natura tehnica cu fabrica. Cam ca al nostru de aici.

In concluzie, masina fiind in garantie trebuie reparata doar la dealeri VAG. Daca o faci in alta parte atunci ai pierdut garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am preferat sa nu intru in detalii, insa daca instisti... Acum aproape un an am venit la voi pentru un zgomot ciudat, care s-a dovedit a fi o piatra infipta in tamponul de sub masina. Tot atunci, avand in vedere ca ai insistat, mi s-a facut o evaluare a masinii, urmand ca in cateva zile sa mi se spuna ce am de schimbat si cat costa. Bineinteles, nu mi s-a comunicat nimic, decat dupa 2 saptamani, la insistentele mele, dupa ce ti-am trimis cateva PM-uri in care ti-am cerut asta. Preturile erau foarte mari, la nivelul celor de la service autorizat Seat, astfel incat am preferat sa merg la acel service, unde cunosc majoritatea mecanicilor si stiu ca pot avea incredere in ei.

PS: Nu mi s-a cerut nici un ban pentru rezolvarea problemei cu piatra si nici pentru constatare, desi am insistat sa platesc. Pacat, unul din mecanici mi s-a parut foarte priceput si meticulos, as fi venit cu placere cu masina la service, pentru ca parea ca stie ce face.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!