Jump to content

A6 2.0 TDI, 2005 - problema electronica sau mecanica (ambreiaj)


dado77
 Share

Postare recomandată

salut,

am un A6 2005 (BLB), manual 6+1, 165.000 km la bord. se intampla un fenomen ciudat: in treapta 4 sau 5, incepand de la 2200/2300 pana la 2800/3000 ture, in forta (acceleratie maxima) turometrul oscileaza (creste, scade) fara sa creasca viteza. in schimb turatia motorului creste/scade odata cu ce apare pe bord. dupa o astfel de oscilare, la urmatoarea "talpa" se comporta normal.

fenomenul apare aleator, niciodata la rece, dupa ~10-20 km parcursi in afara orasului, in general dupa un mers in forta.

e posibil sa fie "patinare" de ambreiaj sau o pb electronica?

daca a mai intalnit cineva, apreciez orice sfat!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se pare ca patineaza, dar ptr a fi sigur fa urmatoarea incercare : in treapta a III-a mergi constant cu aprox

70-80 km/ora, apoi apesi simultan ambreiajul si pedala de accelaratie la max. In acest caz motorul ajunge brusc

la turatia maxima. Vei tine pedala de acceleratie apasata la max si acum ii vei elibera tot brusc ambreiajul.

Acum vei urmari : ce face acul de km respectiv turometrul ?. Daca turometrul scade incet si viteza

masinii este aproape constanta sau creste incet = patineaza ambreiajul.

Daca turatia scade brusc la o valoare aproape egala cu cea corespunzatoare acelei viteze, respectiv trepte de

viteza atunci ambreiajul este OK !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie cateodata turometrul pana in 2000 3000rpm.. urca ca un secundar.. scadat.. aveti idee de la ce poate fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

dupa testari la mai multi mecanici, inclusiv pe modelul descris de Rudolf, am schimbat kit-ul de ambreiaj + volant. bineinteles ca totul functioneaza normal si in parametri.

multumesc celor de la Volksparts pentru promtitudine si pentru pretul excelent la piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

La mine se intampla un fenomen ciudat de cateva zile, daca incerc sa o tin cumva constanta la viteza apare o intrerupere ciudata.

prima data cand am simtit acest fenomen am crezut ca e de la viteza 1, plecasem de la semafor si nu am schimbat pt ca eram in spatele unuia.

In schimb am simtit acest lucru si in alte trepte de viteza in ultima perioada.

Poate fi o problema de la turbo (daca-i dau talpa nu are nimic impotriva)? Poate fi de la discul de ambreiaj?

Poate cineva s-a intalnit cu aceasta problema?

O zi buna tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian..., poate ca n-ai fost atent, dar urmareste daca aceasta intrerupere are loc

in aceeasi gama de turatii indiferent de treapta de viteza ! si la ce turatii si apoi scrie-ne.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema la un audi a6 2.0 tdi cod motor BLB; daca se pune la punct tablita de la senzorul din spate de la arbore (este un fel ca si la abs) ,pentru ca-mi arata ca senzorul de la axul cu came nu citeste corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Tablita" cu senzorul axului cu came nu se poate "pune la punct", eventual modifica, dar in acest caz si constructorul

ti-ar fi prevazut o astfel de posibilitate. Asadar ori nu ai distributia la "punct" ori nu s-a facut adaptarea motorului dupa

ce s-a schimbat distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!