Jump to content

Folie protectie faruri plastic?


lucianvw
 Share

Postare recomandată

Si-a montat careva pana acum folie de protectie pentru geamul de plastic de la far. Daca da spuneti-mi si mie cat are ,,viata" o folie din asta sau daca se desprinde de la solutiile active de spalat.Va rog care cunoasteti , astept un raspuns.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut

nu se desprinde folia de pe far.

viata lui este nelimitata.

de 3 ani am pe masina mea si nu a pierdut din laritate.

este ca si in ziua in care l-am montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti si in bucuresti punct de lucru?cat costa de exemplu pt vw golf mk5 cu xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca ai far de sticla nu ti-l protejeaza mai deloc, impactul transfera forta cinetica a pietrei prin folie si tot iti crapa, deci degeaba.

Farurile din plastic sunt FOARTE rezistente, am incercat eu pe un far defect de il schimbasem sa vad car de dur e plasticul si iti zic ca numai un pietroi (nu pietricele care le gasesti pe sosea) iti poate sparge un astfel de far (aici depinde de ce masina vb ca difera bineinteles) - deci iara folia de protectie la faruri nu isi are rostul.

Sg. lucru practic care il vad este ca nu ti se sableaza farurile de la pietrisul si nisipul de pe carosabil (sa nu ti se faca opace) sau daca vrei sa pui folie colorata pt look (cam ilegal dar se mai practica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma gandesc la faptul ca folia este foarte utila pentru farurile din plastic nu neaparat pentru spartura, ci pentru matuire,in sensul ca-l protejeaza.se stie ca la b5.5 se matuiesc farurile foarte rau. as fi si eu interesat de aceasta folie daca protejeaza cu adevarat impotriva matuirii,pentru ca am farurile noi pe masina si as aplica asa ceva si sa o schimb periodic,decat sa am din nou masina cu"albeata" pe ochi :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la pasat se fac urat, am vazut si eu, dar, nu stiu daca ai observat dar la masinile mai noi (ma refer dupa 2005), mai greu se sableaza (matuiesc) farurile, posibil sa fie plasticul mai rezistent si/sau masinile sa fie mai noi si doar in timp sa se observe...

Acum iti spun din propria experienta, am tinut o masina mai bine de 3 ani si aveam faruri de plastic si chiar imi era frica de acest aspect, am pus km buni pe ea in 3 ani jumatate dar farurile erau la fel ca si cand am cumparat-o.

Parerea mea ca doar in timp se observa efectul indelungat al nisipului/pietrisului si cand zic indelungat ma refer la peste 5 ani (sau peste 150-200mii km efectuati). Ai de gand sa ti masina atata timp? Si vb aia, traim in ro, niciodata nu sti cine se arunca in tine si iti schimbi vre-un far :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau doar sa le protejez de zgarieturi...am xenon oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau niste baieti in bucuresti care colantau masini, ei au folia respectiva, asigura si montajul...sa va zic exact unde si cum nu stiu ca nu am nici o legatura cu ei, dati un google si sigur gasiti.

Oricum, este si colorata (neagra, rosie, albastra, verde), ar merge o folie neagra peste faruri, nu este negru-negru ci un fumuriu transparent, da bine dar nu afecteaza (semnificativ) vizibilitatea farurilor, dar este ilegala. :Computer: pe stopuri merge pusa si e ok, cand te plictisesti o belesti si farul e ca nou :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu mai puneti folie pe faruri ca daca erea buna nemtii cred ca puneau si ei din fabrica cel mai bine la faruri din plastic un burete cu apa ,smirghel de 2500 granulatie si umpic de pasta de luciu gen cea pt pasla si 2-3 ore pt far dupa ce freci de nu iti mai simti mainile nu mai vezi o zgarietura nici nu mai zici ca ai vreun geam acolo iese belea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara smirghel, fara pasta de lustruit... Solutia cea mai simpla si eficienta este - pasta de dinti si o carpa moale cu care se freaca energic. Poate pare hilar dar va garantez ca rezultatul este foarte bun, geamul din plastic se lustruieste perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau varianta mai eleganta...solutie speciala de polishat farurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am inteles ca solutia asta speciala merge doar pe faruri din plastic, stie cineva din ce sunt farurile la passat b5.5, la mine farurile au zgarieturi pe ele si as vrea sa le polisez, dar nu stiu cu ce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iei o moneda si ciocanesti cu ea intr-un vas de plastic si intr-unul de sticla ... retii diferenta intre sunete , mergi la masina si repeti operatia cu moneda ... dupa sunet iti dai seama singur daca e plastic sau sticla .

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dogy_10, sunt de plastic farurile tale, xerapol se cheama polisu pentru plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin vara anului trecut am polisat si eu farurile; am muncit vreo doua ore dar s-a meritat... Problema nasola e ca acum sunt mult mai vizilile urmele de pe interiorul sticlei de far, aparute cu ceva timp in urma datorita aburirii lor... exista vreo posibilitate de curatare si pe interior?

Scuze pt :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dogy_10, sunt de plastic farurile tale, xerapol se cheama polisu pentru plastic

ms pt info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si la mine a dat roade xerapol si acum vreau sa-i pun folie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Farurile de passat b5.5 la interior se pot curata in felu urmator:

Se ia o bucata de sarma subtire emailata da se poate si se impleteste in doua sau in trei depinde de sarma(la capatul sarmei se lasa o bucla). Apoi in varfu sarmei(la bucla) pui o carpita(roata sarma) si la capat pui niste banda adeziva ca sa nu fuga.

Mai departe inmoi varful in spirt si il introduci pe la faza lunga in far si incepi sa freci usor unde-i murdar(miscari de inainte-inapoi). Ca sa ajungi la faza scurta indoi sarma umpic. Tot odata se mai poate introduce sarma si pe la semnalizare cu grija ca sa nu se rupa reflectorul la semnalizator.

Carpa se schimba cand se inegreste de la mizerie sau se spala bine in spirt(max odata)

Aceasta operatiune este testata pe farurile mele si indeparteaza cu sccuces petele maronii-negre de transpiratie a farului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Intrebarea mea este:

Cat de bine rezista folia la spalatoriile auto? Ma refer la jetul de apa care este puternic si in opinia mea le dezlipeste.

 

Cat de bine rezista folia la pietricelele aruncate de masinile din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia rezista..nu`i problema ; am eu pe stopuri, am avut si pe faruri ;

pe faruri nu recomand, am avut daia Light Smoke...s-a facut numai brobenele si s-a matuit, probabil din cauza mersului cu farurile aprinse, caldura degajata de faruri si alti factori..nu recomand ; 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezista la spalatorie cu conditia sa fie pusa bine, adica sa se duca si dupa colt, sub capota 1 cm. daca se pune doar "la fata"e riscul sa se dezlipeasca daca vine cu jetul puternic chiar pe muchia foliei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe un Crv pusa folie pe faruri de aprox 2 ani. Farurile sunt ireprosabile. O sa pun si pe passatul care tocmai l-am achizitionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca totusi nu merita

1. ca sa o montezi ( PASSAT B5,5) trebuie data grila si bara jos pentru a se putea lipii si pe margini 1 cm.

2. la caldura este posibil sa se deformeze calitatea ei si atunci lumina farurilor sa refecte diferit in rau.

 

Daca aveti argumente contr le astept.

Modificat de bog49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca folia este de calitate iar meseriasul stie sa o puna, nu o sa fie probleme. Eu am folie pe farurile de la passat de 4-5 ani si nu au nici o problema. Nu s-a dezlipit, nu s-a ingalbenit, etc. Totul tine de calitatea foliei si a montajului. Farurile la b5.5 nu trebuie date jos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu farurile trebuie date jos, bara trebuie deoarece nu se poate aplica (petrece) folia in partea de jos la far......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!