Jump to content

Inchidere, butoane, sigurante, butuci


b_codrin
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am o problema cu inchiderea portbajajului de la un polo variant, 2001, 1.4 benzinar. Cand apas pe buton sa deschid portbagajul nu se deschide decat la prima treapta din yala, ramane blocat in a 2a si nu pot sa deschid decat daca intru prin spate in masina si bag surubelnita.

Stie cineva ce, unde si cum pot regla sa elibereze si treapta a 2a?

Sau mai e vreo cineva care a avut o problema similara si are vreun sfat?

Multumesc!

Sil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hhhrobi

    6

  • COSMIN27

    6

  • bushycata89

    5

  • NuCeTaNu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare tuturor,

Va solicit atentia in legatura cu o problema aparuta la un Polo 6N, 1998, 3 usi. Butucul usii de la sofer a iesit odata cu cheia. Am desfacut fata de usa si, dupa cate imi dau seama, este rupta tija dintre yala si broasca. Piesa cu pricina pare sa este cea din poza atasata - am copiat jpg-ul de pe un alt forum.

Iar acum va intreb: gasesc undeva tija asta, separat? Si daca da, trebuie sa desfaci toata broasca pentru a o inlocui? Butucul ala mai e bun de ceva sau trebuie si el schimbat? Unde gasesc piesa respectiva (am sunat la cateva dezmembrari auto din Bucuresti si nici vorba de piese de Polo).

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, ca sa ai acces la butucul si yala usii trebuie demontata fata interioara a portierei, folia dintre aceasta si panoul interior al portierei cu ajutorul unui feon + cutter (numai in coltul cu yala), se desfac cele 3sau 4 imbusuri de pe cantul portierei care sustin broasca pr-zisa, iar aceasta se extrage cu grija prin interior, pe unde ai desfacut folia de protectie.

Manerul cu tot cu butuc se extrage prin fata dupa ce in prealabil ai scos sau slabit siguranta ce-l tine prins pe interiorul portierei. Dupa repararea defectiunilor/inlocuire piese intreaga broasca + butuc se greseaza cu vaselina din abundenta pt a nu mai avea probleme cu inghetul din timpul iernii si se monteaza cu grija in ordine inversa.Pt relipirea foliei se poate folosi cu succes silicon sanitar.

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am inteles de la un amic care cica a cam patit la fel ca tine, exista un kit de reparatii butuc se gaseste si pe la noi dar mai greu, am inteles ca el si-a comandat de afara si l-a dus cam 70 lei.

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti piesa sigur in Ploiesti la magazinu de langa Halele centrale, e 20ron bafta

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am cumparat excentricul (tija cu pricina) si am descoperit ca, pe langa acesta, era rupta si camasa aia care imbraca butucul. Rezolvarea problemei a venit din targul Vitan, unde am gasit manerul de la usa, cu totul. Cu excentric, butuc si, evident, cu propria lui cheie.

Ramas deci cu un excentric nou nout nefolosit. Cine este interesat sa il achizitioneze, mesaj sau PM. Codul piesei este 6K4.837.223A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Aceeasi problema am patit-o si eu. Am un polo 6n si de curand mi s-a stricat inchiderea centralizata, iar cand am fost sa alimentez stateam si ma uitam la usita rezervorului. Oare nu o avea si un buton undeva sa deschizi si manual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, am si eu un polo 6n, am inchiderea centralizata montata de fabrica si as vrea sa montez modulul pentru inchidere de la telecomanda, pe care o am deja, after market.

Intrebarea mea este daca ma poate ajuta cineva, unde gasesc modulul de la inchiderea centralizata montata de fabrica, pentru legarea firelor.

Sau daca ma poate ajuta cineva care a mai facut asa ceva cu cateva idei bune sau rele

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am un prieten cu un polo din 1999 in 4 usi si i-au ramas cheile in masina si usile i s-au blocat , ce sanse are sa descuie usile fara sa sparge vreun geam? Problema e ca el este plecat in delegatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca ar exista sanse,iar daca ar fi scrise acum iti dai seama ca noi nu am face altceva decat sa dam aici idei hotzilor!asa ca in ultima faza ,daca nu reusesti in nici un fel sa o deschizi fara cheie,nu ai decat sa spargi gemuletzul mic de la una din portierele din spate,apoi sa o deschizi si gata,pentru ca acel gemuletz(cel mai mic) e mai usor de schimbat dar si mai ieftin ca pretz.as recomanda sa incerci sa o deschizi omeneste pe la portbagaj,in cazul in care se poate,iar daca nu si nu,atunci aplica prima varianta!cine mai are alte idei bune si roditoare "d'ale hotilor" ar fi bine sa ti le trimita prin mesaje private,sa nu afle toata lumea cum se pot sparge masini pe forum,multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alxemanuel

Atentie

Sa nu dezvalui metoda....OK?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,nu ai decat sa spargi gemuletzul mic de la una din portierele din spate,apoi sa o deschizi si gata,pentru ca acel gemuletz(cel mai mic) e mai usor de schimbat dar si mai ieftin ca pretz.

Asta crezi tu. Acel gemulet e cel mai scump, e impreuna cu chederul usii si e cel mai greu de schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara,

Am un 1.4 MPI, la 60 de cai benzinar.

De aprox. 1 saptamana nu mai functioneaza inchiderea centralizata. Iarna asta am mai avut de vreo 2 ori aceasta problema la ger mare, insa pe interior puteam inchide/deschide usile prin actionarea butoanelor de la usa soferului. Atunci si-a revenit totul de la sine, fara sa ii fac nimic. Insa acum nu mai functioneaza nimic..nici sa deschid toate usile din exterior nici sa le deschid/inchid din interior.

Am incercat sa schimb siguranta de la panoul de fuzibile insa nicio diferenta.

Din exterior, doar o usa o pot deschide normal la cheie.

PS: Cand apas pe butoanele de inchidere/deschidere usi din interiorul masinii de la usa soferului, se aude un clanc/clanc undeva in spate la Hayon insa nu imi pot da seama de unde.

Nu am inchidere pe cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai inchiderea originala a masinii e probabil centrala de inchidere (e in portbagaj) bulita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este cea originala, si am reusit sa o scot din portbagaj....am curatat pe toate partile, si placa de circuite...insa am gasit urme de oxidare pe un condensator...apa probabil....

in fine nu mai merge, si faza mai frumoasa este ca abia am deschis usita de la benzina, fara sa o stric....cam asta se intampla cand se strica inchiderea centr. no gaz !:blink:

Modificat de Polo 6N2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi si mie va rog , ce variante am daca doresc sa schimb complet toate broastele si contactul ,sa am un set nou de chei la masina?

In prezent masina are inmobilizer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu o problema cu inchiderea de la hayon, la un polo 1997, motor 1.9 sdi. Merge sa il incui/descui numai cu cheia, actuatorul care este montat, tija care iese din el, nu este conectata nicaieri, cand incui/descui se misca in gol, banuiesc ca trebuia prins undeva la sistemul de deschidere, dar nu am vazut nicaieri unde sa intre. am sa atasez cateva poze, sper sa ma puteti ajuta, ca este enervant sa descui cu cheia de fiecare data. ms.

post-91514-0-19046600-1307088705_thumb.j

post-91514-0-79904900-1307088707_thumb.j

post-91514-0-55127400-1307088713_thumb.j

post-91514-0-94636300-1307088716_thumb.j

post-91514-0-89514600-1307088718_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am o mica problema care ma macina de cateva zile.Am o inchidere centralizata si nu stiu cum as putea sa o montez pe masina.Problema este ca nu reusesc sa dau jos fetele de la usi si nu as vrea nici sa le deteriorez.As aprecia daca as primi niste idei.O sa pun si doua poze cu modelul de fete.

Cum se desface manivela de la geam ? Dar acel "buzunar" trebuie demontat? Doar 3 suruburi sunt de toate? Pe canturi nu am vazut nici unul

Si inca ceva.Daca are careva imagini cu acele motorase care sa arate cum sunt montate va rog sa imi aratati si mie.

Va multumesc.

http://img143.imageshack.us/img143/5920/p1010269t.jpg

http://img830.imageshack.us/img830/3312/p1010270s.jpg

Modificat de NuCeTaNu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manivela de la geam se desface foarte usor. dupa cum vezi, in spatele manivelei este o rotita care se invarte liber...rotita aia o impingi intr-o directie in care se va misca excentric fata de manivela-incearca in toate directiile fara teama si vei vedea ca se va misca si apoi tragi de manivela

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu multumesc pentru ajutor.Am reusit sa desfac maneta de la geam.

Fata de use stie careva cum o pot da jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, buzunarul nu stiu daca se detaseaza sau nu, in partea inferioara a fetei de usa te-ai uitat?nu e niciun surub? in mod sigur fata de usa este prinsa in clipsuri si trebuie tras de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta asta.

post-30007-0-60874800-1312829511_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu multumesc pentru ajutor.Am reusit sa desfac maneta de la geam.

Fata de use stie careva cum o pot da jos?

fii atent la poza,nu este chiar modelul de portiera de polo 6n cum ai tu,mai intai trebuie sa scoti piesa nr 15 dupa care vei observa ca in partea de jos si de sus de unde ai scos-o a ei sunt doua gauri unde ai 2 suruburi in cruce ,le desfaci.apoi desfaci manivela,apoi scoti ornamentul(ar fi piesa nr16 din poza,este cam ovala,are 3 cracuti si o scoti cu o surubelnita lata dar mai ingusta) care inconjoara piesa de care misti oglinda din intetior si o sa observi un surubel tot in cruce,il desfaci si p'ala dupa care apesi pe butonul de care blochezi usa din interior dupa care il desfiletezi si-l scoti;

vezi ca iti trebuie o surubelnita dreapta mai lata,o invelesti intr-o carpa ca sa nu zgarii vopseaua si cu grija bagi printre fata de portiera si tabla usii incepand din coltul din stanga jos(daca este vorba de usa soferului in timp ce e deschisa;dreapta jos cea a pasagerului din dreapta fata sau spate) spre inainte sau in sus,nu desfaci buzunarul usii,e mult pana incepi un pic.fata de usa e prinsa in niste clipsuri,capse,nu stiu cum sa le numescca in poza de mai sus daca te uiti pe marginea portierei din dreapta sunt doua ,pe toata usa sunt vreo 6 la numar,puse cam din 30 in 30 de centimetri,sunt cam fragile dar merge sa le desfaci.bagand varful surubelnitei si distantandu-se fata portierei la o jumatate de centimetru sau mai bine,ar trebui sa auzi cum se desface din capse,ca si cum ar pocni usor.iar la asamblare asezi fata de portiera sa se potriveasca capsele si apoi lovesti cu palma in ea in locurile unde stii ca sunt asezate pana cand nu se mai desface.e mai greu prima data dar dupa aia e floare la ureche,bafta!

Modificat de COSMIN27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mica problema care ma macina de cateva zile.Am o inchidere centralizata si nu stiu cum as putea sa o montez pe masina

DAca nu ai module pe usi, de ce vrei sa le desfaci ?

poti sa te legi pe fire la baza stalpului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!