Jump to content

Motul


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Am luat si eu azi Motul Specific 5w40 la masina din semnatura. Cumparat de la Auto Lubricants, pentru ca au sediul in Iasi si l-am luat direct de la ei. Made in France.

 

Fostul ulei, Ravenol VPD l-a cam papat, dupa 8000km eram sub minim. Vedem acum cum se comporta.

 

4000km cu Motul si nivelul e maxim. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La zgomotul facut de motor cum se prezinta ? Este vreo diferenta fata de Ravenol ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surpriza cu 10w40 de la LiquiMoly.Am vreo 5-6000 si nu scade deloc desi este vara-caldura,ac,autostrazi unde nu poti merge cu 90.Daca inainte vroiam sa dau masina intre timp m-am razgandit.Cred ca totusi cel mai bun ulei este cel schimbat des :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este MoS.Este diesel 10w40 cu eticheta rosie.O sa'l incerc si pe acela,dar asta a fost cadou si nu puteam sa-l refuz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti cumva daca exista doua variante de Motul Specific 504.00-507.00, 5W30: una pentru motoare pe benzina si alta pentru cele diesel?

Pe site-ul Motul pare sa existe doar una. Pe emag insa, produsul http://www.emag.ro/ulei-motor-motul-specific-504-00-507-00-5w30-1l-3374650018805/pd/D3CFZBBBM/e trecut ca fiind compatibil doar cu motoarele diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e doar o varianta dupa cum spune si producatorul, la emag e ceata mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca exista doua variante de Motul Specific 504.00-507.00, 5W30: una pentru motoare pe benzina si alta pentru cele diesel?

Pe site-ul Motul pare sa existe doar una. Pe emag insa, produsul http://www.emag.ro/ulei-motor-motul-specific-504-00-507-00-5w30-1l-3374650018805/pd/D3CFZBBBM/e trecut ca fiind compatibil doar cu motoarele diesel.

Ala nu e SPECIAL pt diesel si merge si la benzina.

Nu exista producator de ulei sa iti faca norma 504-507 diferit benzina/diesel.

 

 

Lubrifiant 100% sintetic conceput pentru Grupul VAG cele mai noi automobile  (Volkswagen, Audi, Skoda, Seat), echipate cu motoare EURO IV si EURO V care necesita lubrifianti cu cenusa scazut sulfatata,  fosfor scazut si rate scazute de sulf. Ulei special conceput pentru noile motoare EURO 4 VW/ Audi EURO-4, benzina sau Diesel, pentru care VW/ Audi necesita un ulei cu normele VW 504.00, 507.00 si intervale de schimb flexibile.Compatibil cu filtre de particule diesel (DPF). Intervale flexibile de scurgere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos. Am cumparat uleiul (de la un alt magazin insa) si confirm cele spuse de voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

dupa 35k km cu masina din semnatura :

motul 507 -ulei ok, motorul suna bine, a papat 500ml in 10k

de 25k merg cu mobil1 eps 5w30, nu complectez deloc intre schimburi, motorul merge impecabil, abuzez des de el s-ar putea spune

 

in cateva zile trebuie sa schimb uleiul, sugestii?

ma gandeam la motul x-clean+ 5w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTD - Da, eu merg cu el, se comporta superb. Recomand !

 

racingparts.ro - am folosit, e foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor,asi avea nevoie de ajutor in legatura cu uleiul de motor,pt ca sunt intr`o dilema maxima. In principiu asi alege Motul X-cess 5w40,pt ca respecta norma 502.00 A3 (ceea ce scrie si`n cartea masinii). Am intrat pe site`ul lor pt a`mi recomanda uleiul pt motorul meu si surpriza ..mi`au recomandat Motul X-clean,desi are norma 504.00 507.00 C3 (5w30). Este un Passat (2003) 1.8T (awt/150cp),voi ce parere aveti? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele sunt bune, xclean+ desi pare subtire la prima vedere are norme superioare, stiu ca mie mi l-a consumat mai putin decat xcessul si motorul a fost mai silentios, deci poti sa incerci linistit si 5w30 pana gasesti ceea ce ii place motorului tau.

 

Mai e o varianta de 5w30, xclean FE care are doar 502 dar are si norma C2 pe langa C3 ceea ce inseamna ca merge chiar si pe pretentioasele de asiatice. Eu zic ca merita incercat si acesta, eu il am pe masina si sunt foarte multumit, mai ales ca se gaseste si la bidon de 4L nu doar de 5L cum e xcessul si xclean+.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 T consuma mult ulei, 5w-30 e prea subitre pentru el.

Din experienta proprie iti recomand sa ii pui Mobil 5w-50, o sa vezi ca se schimba total mersul motorului.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam ca 1.8T consuma ulei,stiam de 2.0 (benzina),ca sunt mari grumande de ulei. Adevarul e ca am avut mobil esp 5w30 si la baut pe tot in 6000 km. Si n-asi mai baga mobil,asi dori sa-mi recomandati ceva de la Motul. Pai si daca are norma C2 si C3 pot sa-l pun si eu daca in carte scrie A3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C3 e norma mai noua decat A3 si o inlocuieste, ca are si C2 produsul indicat de mine inseamna doar ca e mai superior, fiindca cele 2 standarde sunt complementare intr-un fel de a zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa normele, in cazul 1.8T, baga 5w50. Din pacate Motul nu are astfel de vascozitate, deci orienteaza.te sprr ala marca. La turbina aia care se inroseste din 2 acceleratii ( cu toate ca e racita cu apa), ii trebui ulei vascos.

Daca ai folosi masina pe circuit sau alte competitii ar trebui sa bagi 10w60.

dar pentru mers normal si sportiv este foarte ok 5w50 ( tinut 7500 km)

Offtopic - motorul asta are probleme cu pompa de ulei si in timp face uzura in lagarele axelor cu came. de asta e nevoie de ulei gros.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles SergiuD

Andrei_221 singurele marci care produc aceasca vascozitate sunt mobil si aral

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 T consuma mult ulei...

 

Nu sunt de acord cu afirmatia asta.

 

Am motorul 1.8 T asa ca si eu vorbesc tot din experienta. Am facut pana acum 3 schimburi cu Valvoline SynPower 5W-40, 1 schimb cu Valvoline VR1 Racing 5W-50 si acum sunt pe Motul X-cess 5W-40.

 

Nu mi-a mancat ulei la niciunul dintre schimburi (sau daca a mancat a fost insesizabil).

 

Asa ca, nu toate "consuma mult ulei". Poate doar cele de care s-a abuzat aiurea. :icon_thumleft:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, n-am observat cine stie ce diferente. Hai sa spunem ca, parca cu VR1 Racing 5W-50 se auzea ruland motorul mai fin cand au fost caldurile mari si ma intorceam de la drumuri mai lungi. :icon_thumleft:

 

Cu toate uleiurile pe care le-am pus masina se comporta foarte bine.

Acum, apropiindu-se sezonul rece am zis sa nu mai merg cu 5W-50 si sa incerc si Motul 5W-40. Se comporta foarte bine si cu Motul X-cess 5W-40. Am aproximativ 2000 de km cu el si nu mi-a disparut deloc. Insa, ce am observat la Motul fata de Valvoline este ca-si schimba culoarea mai greu.  Vom vedea cum se comporta mai incolo. :beer:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,interesant Vr1 de la Valvoline,pt perioada de vara.... acum pt perioada de iarna sunt indecis intre xcess sau xclean fe de la Motul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motul Xcess, macar e full saps ( protectie mai buna )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!