Jump to content

Motul


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

daca vrei neaparat motul pune 1. xclean+(plus) 5w-30 -are mai multe norme si mai buna fisa tehnica (decat 2.) sau 2. specific 504/507

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra pe Motul.com si gasesti ce iti recomanda pt masina ta acolo.La unmotor de 11 ani,diesel,motor mic,deci rulat in oras(conditii grele) si la un raport calitate/pret(155lei/5l) eu iti recomand 5w40 x-cess sau x-clean(c3).Schimb la n 10-12000maxim cu mers in oras si ulei de completat.Mai scump deja e moft-costa 250 lei segmentii si 50 cuzinetii la masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine lasam omul sa puna ce e mai bun recomandat pt motorul lui, fara sa punem noi de la noi. iar de la 5w-40 oricum cel mai ok e xclean

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e ideea..ca as vrea sa merg pe 5w30 deoarece e un motor mic, e folosit mult in oras, distante scurte..etc

 

la motor, am vazut ca mai apar etichete, pe langa cele cu 5w30 si cu 0w30.

 

dar nu stiu ce norma trebuie sa respecte. As merge pe Motul Specific 5w30, dar e pt masini cu filtru de particule, cu norme 504 si 507. Eu cred ca acest motor e pompe duse si trebuie sa indeplineasca normele 505.00, 505.01 sau 502.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

507 include si 505 01 ti s-a mai zis si pe alt topic, daca nu ai incredere in forum foloseste cautatorul de ulei pt. masina ta: https://www.motul.com/ro/ro/products/recommendation

 

vei gasi urmatoare produse recomandate

 

 

  :   Produse : 8100 X-CLEAN FE 5W-30   : 8100 X-CLEAN+ 5W-30    : 8100 X-CLEAN 5W-40    : SPECIFIC 504 00 507 00 5W-30    : SPECIFIC 505 01 502 00 5W-40

 

chiar si

  : SPECIFIC 506 01 506 00 503 00 0W-30

 

 

                    

 

alege un produs si tine-l max. 10k km sau 12 luni...

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa spun ca vpd de la ravenol e cu mult sub xclean de la motul.

 

asta, ca o certitudine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici te contrazic.Eu foloseam Motul 8100 si imi consuma intre schimburi cam 500-600ml.De cand am trecut pe Ravenol VMP imi consuma 100-200ml maxim.Eu zic ca difera si in functie de tipul motorului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma contrazici pe un alt ulei, eu vorbeam strict de motul 8100 xclean 5w40 vs ravenol vpd 5w40, unde cel din urma ramane tot cel din urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am facut astazi schimbul de ulei si spre surprinderea mea scria made in ITALY.... pe toate flacoanele de x clean.

Modificat de Akos09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imposibil.

 

Pune poza cu bidoanele fata /spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu am vazut pana acum produs in alt loc decat in Franta.... 

Ciudat... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot de Franta am vazut, e clar se duce in jos si aceasta marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt masina din semnatura 8100 excess sau 8100 xclean ?

 

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8100 Xcess schimbat la 7500 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca depinde si de unde l-ai achizitionat.

Eu am facut deja 2 schimburi cu Motul Specific 5w30 si ma declar multumit dupa mai bine de 17.5k km.

O sa studiez ce scrie pe cutia tinuta de rezerva. De unde am luat mereu mi s-a garantat ca e fabricat in Franta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana acum am facut 2 schimburi si scria pe bidon ca e fabricat in Franta....d aia am ramas surpins cand am vazut made in Italy astazi...sursa a fost de fiecare data aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu ma sperie combinatia cu italieni, e ceva normal si nu mai suntem state comuniste sa nu intelegem ca economia globala are alta dinamica decat cea de acu cateva decenii, oricum sunt parteneri din 2006 cu italienii si banuiesc ca cercetarile impreuna duc la lucruri bune, pe mine ma intereseaza calitatea sa se pastreze macar sau sa imbunatateasca ar fi ideal, nu ma intereseaza nationalitatea.

 

Daca va uitati pe istoric, brandul a aparut in 1853 (cred ca sunt cei mai vechi in domeniu) in New York, si apoi in 1932 sa infiltrat si in Europa, mai cu seama in Franta de unde si numele Motul.

 

Din clipul de prezentare https://www.motul.com/ro/en/about/motul-movie si din istoricul de mai sus rezulta ca Motul are fabrici pe toate continentele (USA Asia) si ca in Italia e prezent din 1994. E un brand mondial si e normal sa nu care bidoane de ulei si tot ce vand ei prin curier, plus ca produce pentru targetul de pe piata produse specifice.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e ieftin deloc, cum sa cumpar cu 233 ron 5 litri? http://www.emag.ro/ulei-motor-motul-8100-x-clean-5w40-5l-3374650233888/pd/D2GTQBBBM/

 

De banii aia imi iau ~ 2 schimburi de ulei care respecta aceleasi norme,  si il schimb la jumate de interval fata de cat as schimba motul (5000km).

 

Initial am zis ca poate o fi mai scump cel 5w30 ca doar e LL insa cand am vazut pretul la 5w40 501.01 mi-a sarit tandara, scump in comparatie cu concurenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un specific 5w30 in portbagaj luat ieri de la emag. O sa ma uit sa vad unde e facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Nu e ieftin deloc, cum sa cumpar cu 233 ron 5 litri? http://www.emag.ro/ulei-motor-motul-8100-x-clean-5w40-5l-3374650233888/pd/D2GTQBBBM/

 

De banii aia imi iau ~ 2 schimburi de ulei care respecta aceleasi norme,  si il schimb la jumate de interval fata de cat as schimba motul (5000km).

 

Initial am zis ca poate o fi mai scump cel 5w30 ca doar e LL insa cand am vazut pretul la 5w40 501.01 mi-a sarit tandara, scump in comparatie cu concurenta.

linkul era pt 5W30 SPECIFIC 212 ron, X Clean da e mai scump

 

 

Am un specific 5w30 in portbagaj luat ieri de la emag. O sa ma uit sa vad unde e facut

Chiar sunt curios ce scrie pe bidon ca sa stiu daca dau comanda la Emag.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..si care ar fi alternativa daca e sa trecem pe altceva decat pe Motul? Eu foloseam pt golf-ul meu (1.9 tdi ARL, PD) Motul Specific 5w40, si ma "intelegeam" bine cu el. Exista variante mai bune, adica variante superioare tot de la motul, inafara acestuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deenman - uite aici mai ieftin http://www.ulei-motul.ro/produs/14/motul-8100-x-clean-5w40.html

 

DAR eu de la magazinele de piese auto cumpar si mai ieftin decat oferta de pe site si nu platesc nici curier, de ex. xclean+ 5w30 la 5L am luat cu 200 de lei, si pe site e 216 fara curier. Deci iesi mult mai bine sa cumperi de la magazine si de ex. mie imi ajunge sa iau 4 bidoane de 1L ca ies la fel la bani per litru, si ies mai bine deoarece folosesc doar 3,5L la schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!