Jump to content

Motul


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

am facut 2 schimburi cu xcess 5w40 si unul cu xclean+ 5w30 cu norma vw504/507, foarte multumit de ambele, poate de 5w30 mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e si normal sa fii mai multumit. xcess este un mineral de toata frumusetea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e chiar mineral. deja ce se obtine prin hidrocracare nu mai are legatura cu uleiul mineral..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xcess 5w40 e mai putin de jumatate HC: msdn xcess 5w40.pdf

 

uleiuri full sintetice sunt doar cele 0w30 denumite de vw si LL2 (long life 2), ce are aprobari vw 503/506/506.01 dar nu te apropii de ele ;)

 

in schimb uleiurile 5w30 aprobate de VW 504/507 denumite si LL3 sunt toate blenduri HC si sunt acceptabile la pret chiar daca cauti marci mai bune

 

nu are rost sa dam ochii peste cap la uleiuri sintetice daca nu avem 300-600 de lei pt. un schimb, mai ales ca la noi in tara sunt conditii severe de circulatie pt. motoare, unde VW recomanda injumatatirea intervalului adica 7500 km sau cum zicea cineva tot pe forum 8000 pt. cei care merg preponderent urban, nicidecum extinderea lui

 

preturi 0w30:

specificul mai scump http://www.ulei-motul.ro/produs/23/motul-specific-506-01-506-00-503-00-0w30.html

sau x-lite care e mai ieftin dar nu e LL, e doar 502/505 dar nu merge ca si specificul la 503/506.506.01 http://www.ulei-motul.ro/produs/17/motul-8100-x-lite-0w30.html

 

intradevar sunt motoare care cer LL2, dar vreau sa vad cat sunt de corecti utilizatori daca schimba la jumatatea intervalului cum recomanda VW adica 7500km sau o jumatate de an uleiul fiindca inafara de cateva exceptii mergem preponderent urban in tara asta, plus multe alte conditii pt un regim sever care se inteplinesc la noi: dealuri, praf, drumuri scurte etc fiindca multi trag de uleiuri de 100-200 lei 15k sau un an uitand ca ei circula in regim sever si apoi dau vina pe uleiuri ca le "pica axa" si cauta full sintetice de parca le-ar putea tine mai mult in motor

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

nu are rost sa dam ochii peste cap la uleiuri sintetice daca nu avem 300-600 de lei pt. un schimb, mai ales ca la noi in tara sunt conditii severe de circulatie pt. motoare, unde VW recomanda injumatatirea intervalului adica 7500 km sau cum zicea cineva tot pe forum 8000 pt. cei care merg preponderent urban, nicidecum extinderea lui

 

Nu vreau sa intru in nici o polemica pe aceasta tema pentru ca s-a discutat pe forum foarte mult aceasta problema dar vreau sa stiu unde ai vazut un anunt oficial sau vreo informare oficiala de la VW prin care sa recomande schimbul la 7500Km?

In toate manualele de service ale grupului VAG se recomanda schimbul la 15000, injumatatit fata de tarile din vest unde schimba la 30000.

Scuze de off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e buna intrebarea ta dar nu mai gasesc documentul

 

deocamdata atat am gasit:

 

Q: My Volkswagen dealer is suggesting shorter maintenance intervals than what is written in my Owner’s Manual. Is this correct?

A: The service intervals schedule in your Owner’s Manual is based on vehicles operating under normal conditions. In the case of severe conditions, such as extremely low temperatures and/or excessive dust, it is necessary for some services to be performed between shorter scheduled intervals. This applies particularly to engine oil changes and the cleaning or replacing of the air cleaner filter element.

 

sursa aici: http://www.vw.ca/en/tools/navigation/footer/help/faq/service.html#q11

 

 

chiar vreau sa gasesc si eu acum sursa unde am citit si mai caut...

 

 

LE

 

aici se mai specifica ceva despre conditii severe de utilizare, la pag. numerotata 10 in document, despre motorina mai sulfuroasa cand se schimba uleiul la 7500, si la pag numerotata 36 se gasesc alte conditii de utilizare severa care in Romania se regasesc din plin inafara de remorcare

 

http://docs.jayzone.eu/erWin/VW/Golf%20V%20&%20Golf%20Plus/Maintenance%20Handbook/Golf%20&%20Golf%20Plus%20-%20Maintenance%20Handbook.pdf

 

sau:post-75511-0-66440500-1413196786_thumb.j preluata de aici: http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f15/severe-operating-conditions-service-indicator-7500km-53720-2.html

 

topicul e deschis de cineva la care dealerul ia setat interval fix de 7500km sau 182 de zile (are doar 5 pagini unde explica)

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

 

nu are rost sa dam ochii peste cap la uleiuri sintetice daca nu avem 300-600 de lei pt. un schimb, mai ales ca la noi in tara sunt conditii severe de circulatie pt. motoare, unde VW recomanda injumatatirea intervalului adica 7500 km sau cum zicea cineva tot pe forum 8000 pt. cei care merg preponderent urban, nicidecum extinderea lui

 

Nu vreau sa intru in nici o polemica pe aceasta tema pentru ca s-a discutat pe forum foarte mult aceasta problema dar vreau sa stiu unde ai vazut un anunt oficial sau vreo informare oficiala de la VW prin care sa recomande schimbul la 7500Km?

In toate manualele de service ale grupului VAG se recomanda schimbul la 15000, injumatatit fata de tarile din vest unde schimba la 30000.

Scuze de off-topic.

 

Atentie la formulare! Nu se face nicaieri schimbul de ulei la 30k km ci la MAXIM 30k km, in functie de regimul de functionare.

In manualul de utilizare (nu de service) scrie ca pentru conditii grele de utilizare (mers preponderent in oras sau zone montate, tractat rulote) se injumatateste intervalul de schimb (automat devenit interval fix si nu variabil in acest caz).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

postezi te rog acel manual fiindca eu nu-l mai gasesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Ce recomandati pentru un 1.9 BXE 2006? Momentan am Castrol Edge FST 5W30, si la drum intins turat 3000+ Mananca undeva la 700/1000Km?

Cineva spunea in urma cu ceva posturi de MOTUL Specific 505 01 502 00 505 00 5W40. Tinand cont de uzura (175.000 KM) si consumul mentionat mai sus, se poate aplica si in cazul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acelasi motor si am folosit Castrol 5w30 LL de care nu am fost multumit, consuma 1l  la 10k . De 2 schimburi merg pe Ravenol VMO 5w40 este f.bun ,nu trec de 500ml consum in 10k dupa care il schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mirica victor - daca ai DPF nu e bun specific 505.01. iti trebuie musai 507.00 (face motul vreo 3 variante de tipul asta)

 

ai grija de motor si schimba mai des. ulei si filtre,  chiar la 7-8000km. BXE e predispus la axa came+tacheti (vezi forum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc misuv6, insa BXE nu are DPF (filtru de particule). Revizia o fac de obicei odata la 10.000 sau 12 luni, oricare vine prima, de aceea as vrea un ulei care sa "reziste" 10.000 Km cu cat mai putine completari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti lua un specific 505.01, sau mai degraba un x-clean 5w40 (ceva mai sintetic decat primul). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut si eu pe motul 8100 x-cess 5w40. Momentan sunt multumit , am cateva sute de km cu el.

 

La cati km sa-l schimb ? la 8k ? Daca-mi aduc aminte citisem undeva la ei pe site , dar nu mai retin exact daca despre tipul asta de ulei era vorba si am tot incercat sa gasesc articolul dar nu mai dau de el.

 

Motorizarea este cea din semnatura. 

 

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am momentan in masina motul specific 505.01.Am facut pana acum aproximativ 8000km.Pot spune ca la prima cheie dimineata e mai galagios motorul decat cu castrol edge.La urmatorul schimb voi incerca motul x clean 5w-40 sau alta marca de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am folosit un schimb de Motul, cand era febra aia mare ca este cel mai tare ulei, de racing, l-am dat jos in 3 k ,scotea gaze,motorul f.zgomotos si la rece si la cald,mult mai slab decat Castrol la aceea vreme, motorul avea 35k ,deci nu poate fi vorba de uzura..De 2 schimburi merg pe Ravenol VMO, este diferenta ca de la cer la pamant, Motul nu este pentru TDI-uri .Asta este parerea mea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Akos - dupa 8k e normal sa fie terminat orice ulei daca a vazut preponderent urban, si cum autostrazi nu ai in zona doar drumuri inguste, virajate si cu dealuri e cam tot acolo ca mersul in oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie cum zici tu,dar la noi in orasel( cica municipiu) sunt cateva intersectii,nici un semafor,poate stii cum e.Traficul urban gen acceleratie,frana si tot asa se intampla rar.Pot spune ca regimul de mers urban lipseste.

Totusi caut uleiul care sa nu si piarda proprietatile pe la 6-7000 de km,sa tina 10k km...oricum mai mult nu l tin de atat.

Cum am mai scris voi incerca x clean sau ravenol vpd.

Dupa experienta mea castrol edge 5w -40 e peste motul specific 505.01.

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare ce ulei ar trebui sa folosesc pentru masina de la profil.un golf 5 2.0 tdi cu filtru de particule din 2007 .145.000km.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ady, orice ulei care indeplineste 507.00

Btw... Am lasat motul pt ravenol.... PROASTA DECIZIE!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mai ok ravenol??? 5w30 sau 10w30??? Este primul diesel care il am si are si filtru de particule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict parerea mea, lasa ravenolul pt altii, pune motul. 5w30 care sa indeplineasca 507.00

Ori specific 507.00, ori x-clean 507.00, ambele evident 5w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit pareri si pareri despre Motul.Sa va impartasesc din impresiile mele.Prin 2002 mi-am luat o moto japoneza.Am pus Castrol auto pe atunci 5w40.Slabut s-a dovedit a fii ulterior.Am gasit si folosit Repsol si Motorex de cateva ori.Bune,dar pana am descoperit Motulul.Am pus intai ieftin semi 5100 si ulterior 7100 syn si 300v dubluester.Satul de uleiurile auto slabe am gasit si pt auto Daewoo Cielo Motul.Am facut cu 8100 x-cess peste 120-13kkm pe gpl fara a face vreo reparatie la motor.Uneori am mai pus si 5w30 Eco clean sau c3 clean sau de moto.Am foat foarte multumit.De cateva luni am un golf 4 sdi motor Aqm si am primit cadou un schimb de Mobil 5w-30.L-am pus si in 10000km a ciupit 1l.Apoi am pus 5w30 Castrol edge si a scazut consumul la 700ml.Am un schimb nou de Motul 5w40 8100 excess si nu stiu ce sa fac:sa-l pun sau sa il folosesc la un OPel cu multivalve si sa iau pt golf un ulei mai putinpretentios.Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa-l pui si pe golf si pe opel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa cumpar un ulei Motul pt un vw polo 1.4 tdi 2003, motor BAY. As vrea sa merg pe 5w30...dar nu stiu ce norma trebuie sa respecte (nu mai am manualul masinii). Puteti sa-mi recomandati ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!