Jump to content

Motul


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Deci pana acum pt TSI-ul meu avem Redline , apoi motul. Fuchs n, bardahl , ravenol , in ce ordine le punem ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, pentru un golf 3 2.0 gti 2e ce îmi recomandati? 300v power 5w40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai de gand sa mergi preponderent la curse cu masina sau de ce te gandesti la 300V?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am de gand sa particip la curse:), un prieten care are tot un golf 3 a trecut la acest tip de ulei, înainte folosind castrol magnatec si mi-a spus ca a simțit anumite diferente, cea mai sesizabila fiind legata de zgomotul pe care il produce motorul,acesta fiind mai silentios atât in turații mari cat si in relanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

300v nu e ulei de zi cu zi. E ulei Racing. Adica pe termen mai lung nu isi face treaba asa bine.

Deci pentru motorul tau merge 8100 Xcess 5w40 sau 6100  Synergie 10w40

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles, deci oricare din cele doua de mai sus sunt mai bune decât ce folosesc eu in prezent(castrol)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Probabilitatea ca un brand de renume ( castrol, mobil ) sa fie contrafacut este foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ce tip de motul sa bag in masina din semnatura ? Imi trebuie norma 502.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as pune 8100 X-cess sau X-Clean 5W40, depinde daca vrei high-saps sau mid-saps.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni , incerc sa-ti scriu pe.privat dar nu reusesc. Probabil din cauza andoidului de pe tel.

Eventual daca ai timp si placerea de a ma indruma.si pe mine initiaza tu o conversatie in prv.

Ce reprezinta high si mid saps ?

Ms !

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe scurt High SAPS ofera protectie mai buna, dar e mai nociv pentru catalizator / DPF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DPF nu e doar la diesel ? Al meu e 2.0 TSI.

Ms.

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! As vrea să încerc și eu motul pentru un golf 6 2.0 tdi 110 cp dpf, ce ar trebui să caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

specific 504/507 sau xclean+ 5w30 care are aceeasi norma

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe scurt High SAPS ofera protectie mai buna, dar e mai nociv pentru catalizator / DPF

Scuze , eram pe tel cand am citit rastpunsul tau.Am inteles acum :))

 

Am comandat 8100 X-cess. Sa vedem ce se intampla :P  ( L-am comandat cumva pe cel cu high saps sau cu mid saps ? )

 

Ms

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cel bun.

dar la motorul tau nu l-as tine mai mult de 5-7000 km, mai ales daca mai vede si linia rosie. ( parerea mea )

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o sa-l schimb in maxim 10k. Asa fac mereu.

 

Oricum mai rau decat ghioarla asta de Castrol care-i acum nu are cum sa fie.

 

Linia rosie o vede cam in fiecare zi. Ma rog nu intru in ea , dar o vede cu coada ochiului :)

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni , incerc sa-ti scriu pe.privat dar nu reusesc. Probabil din cauza andoidului de pe tel.

Eventual daca ai timp si placerea de a ma indruma.si pe mine initiaza tu o conversatie in prv.

Ce reprezinta high si mid saps ?

Ms !

SAPS reprezinta cantitatea de cenusa sulfatata, fosfor si sulf ce se formeaza in urma arderii uleiului. Uleiurile cu SAPS mai mic sunt denumite si low-ash.

Acestea sunt considerate nocive pentru DPF si catalizator iar pentru motoarele cu injectie directie duc la cresterea depunerilor pe supape. De aceea, trend-ul este spre diminuarea acestei cantitati.

Un mare generator de SAPS este ZDDP, folosit ca agent anti-uzura si anti-oxidant. Deci un ulei cu SAPS mai mic are mai putin ZDDP. Mie inca nu imi este clar daca a fost inlocuit cu altceva sau doar s-a scazut nivelul iar uzura si oxidarea uleiului este considerata inca in limite. Presupun ca totusi a fost inlocuit cu altceva, dar nu prea imi este clar cu ce si nici producatorii nu dau prea multe detalii.

De aceea, eu inclin spre un ulei full-SAPS daca nu vorbim despre un diesel cu DPF, unde nu ai incotro. Catalizatoarele au functionat zeci de ani fiind "otravite" de cenusa produsa de ZDDP si totusi au durata de viata respectabila. Asa ca nu vad nici un motiv pentru care as renunta la ZDDP din ulei, in cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt inlocuite cu alte substante, nu degeaba sunt si long life. cel mai bine mid-saps, e si protectie si curatenie, adica isi pastreaza performantele in timp motorul.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce inseamna mid?? 0.6 , 0,8, 1.0??

Modificat de cuibusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt inlocuite cu alte substante, nu degeaba sunt si long life. cel mai bine mid-saps, e si protectie si curatenie, adica isi pastreaza performantele in timp motorul.

Cu ce? As vrea sa vad niste teste care sa dovedeasca eficienta lor. Eu am tot incercat sa gasesc, dar informatiile sunt destul de vagi.

 

si ce inseamna mid?? 0.6 , 0,8, 1.0??

0.8 este considerat Mid, iar 0.6 si sub Low-Saps.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja 5500km cu Motul x-clean 5w40 pus in 1.9 TDI AVF. Ma declar super multumit , in ciuda pretului de 200ron/5L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!