Jump to content

Reglaj turbina 1.9 TDI


tziku
 Share

Postare recomandată

Buna seara ! Masina in cauza bora 1.9 tdi cod motor alh . Dupa schimbarea miezului persista problema reglajului : trage dupa 2200 2300 de turatii . In urma logurilor facute in BS si in MB ce ar trebui reglat ? Din ce am observat presiunea mica este relativ ok 958-969 ( 969 este presiunea atmosferica la mine) dar presiunea mare 1020-1030 cu motor cald ( mers cam 30 km si forjat putin). Trebuie cumva desurubat surubul opritor pentru a obtine presiunea mare in jur de 1149 nu ? Sper sa ma puteti ajuta cu problema aceasta . Repet , BS si MB a fost facut cu motorul cald !

LOG-01-003-010-011 charge.CSV LOG-01-011-xxx-xxx charge.CSV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, bora alh said:

Dupa schimbarea miezului

Dupa inlocuirea rotoruluo  turbina trebuie reglata pe banc ,sanse minime sa o reglezi cum trebuie pe masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut asta inainte sa schimb acest miez , fiind al treilea doar ca am luat numai tepe , mașina fiind făcută de mântuială,  cu motiv ca nu știu ce sa I facă.. totuși as putea sa reușesc ceva sa tragă mai de jos 1700 cum ar trebui? Șurubul opritor este ieșit mult inafara fata de toate pe care le am văzut .. dacă îl desurubez creste doar presiunea mare nu ? Lucrul asta nu ar ajuta la o accelerație bună din turații mai mici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa zeci/sute de  log-uri e posibil sa nimeresti reglajul ,sau nu.

Trebuie reglat surubul de stop impreuna cu actuatorul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles , dacă o las asa ar putea afecta cu ceva, cu toate ca nu e ce trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!